Φαινόμενο Gordon Smith - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Και αυτό άλλο κεφάλαιο Ντάλια.
    Αλλά όπως πριν γεννηθήκαμε είχαμε συναίσθηση του τι γίνεται στον κόσμο; Πονούσαμε ή γελούσαμε; Όχι, τίποτα από τα δύο. Δεν υπήρχαμε. Ο κόσμος συνέχιζε να ζει χωρίς εμάς. Έτσι και το μετά...Μάλλον...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Ναι, ακριβώς επειδή δεν πιστεύω και δεν ξέρω τι να πρωτοπιστέψω πιάνομαι από κάτι τέτοια...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by anwnimi
    Και αυτό άλλο κεφάλαιο Ντάλια.
    Αλλά όπως πριν γεννηθήκαμε είχαμε συναίσθηση του τι γίνεται στον κόσμο; Πονούσαμε ή γελούσαμε; Όχι, τίποτα από τα δύο. Δεν υπήρχαμε. Ο κόσμος συνέχιζε να ζει χωρίς εμάς. Έτσι και το μετά...Μάλλον...
    Ναι αυτό σκέφτομαι κι εγώ.Αλλά δεν μ\'αρέσει αυτή η εκδοχή.Θέλω να υπάρχει κάτι καλύτερο μετά από δω και όχι να εξαφανιστούμε εντελώς.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Εμένα δε με ενοχλεί. Κάποτε με ενοχλούσε. Ίσως βέβαια μετά από λίγο καιρό να με φοβίζει, δεν έχω σταθερότητα σε αυτά τα θέματα, είναι ανάλογα με την ψυχολογία μου.
    Πιο πολύ με φοβίζει ο αποχωρισμός μου με τους δικούς μου παρά ο δικός μου αποχωρισμός από τον κόσμο...Μιλάμε όταν μιλάω με κάποιον δικό μου άνθρωπο αρχίζω και κάνω σκέψεις ότι δε θα τον έχω για πάντα εδώ μαζί μου...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Δεν ξέρω.Μου φαίνεται άδικο να ερχόμαστε,να προσπαθούμε,να ταλαιπωρούμαστε και μετά έτσι απλά να εξαφανιστούμε.Θέλω να ελπίζω ότι δεν είναι μόνο αυτό και ότι δεν τελειώνουν όλα εδώ.

  6. #21
    Εγώ πσιτεύω στους ενδιάμεσους. Έχω μια θεία που βλέπει όνειρα όλους όσους έχουν φύγει απ την οικογένεια. Μου λέει πράγματα και παθαίνω φρίκη.
    Το ίδιο και η γιαγιά μου. Πριν λίγες μέρες είδε τη μαμά και της είπε ΄\"γιατί δεν έρχεσαι εδώ μαμά που είμαστε με τον πατέρα? ξέρεις τι όμορφα που είναι? Είναι γεμάτοι οι κήποι με λουλούδια\"
    Αν γίνει τίποτα με τη γιαγιά, τι θα πω εγώ μετά?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Είχα διαβάσει ένα βιβλίο με τίτλο \"Ταξίδια της ψυχής\"...Ένας ψυχολόγος μέσω της ύπνωσης προσπαθούσε να διαπιστώσει κάτι για το μετά...
    Αυτό που διάλεξα να κρατήσω από το βιβλίο - γιατί ήταν και λόγο επιστημονικής φαντασίας έτσι που τα έγραφε - ήταν ότι έχουμε διαλέξει από πριν όλα τα εμπόδια που

    θα συναντήσουμε στο δρόμο μας...Με σκοπό να τα υπερνικήσουμε, να βοηθούσε τον εαυτό μας και τους άλλους...Να γίνουμε μια ώριμη ψυχή και πραγματικά γεμάτοι...

    Μιλούσε επίσης και για το ότι έχουμε συμφωνήσει από πριν με τους ανθρώπους που θια έρθουν στη ζωή μας να συνανητθούμε για να προσφέρουμε κάτι ο ένας στον άλλο
    και να μάθουμε από αυτό...

    Επίσης έλεγε και για φύλακες άγγελους που είναι μαζί μας όταν πραγματικά τους χρειαστούμε...

    Πολλές πιθανότητες, ο καθένας ελεύθερος να πιστέψει ότι θέλει...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Έχω ακούσει κι εγώ ανατριχιαστικές τέτοιες εξιστορήσεις Θεοφανία.
    Αλλά σπάνια είναι προφητικές, μόνο λίγοι έχουν το \"χάρισμα\"...

    Πριν ένα χρόνο είδα ότι μου τηλεφώνησε ο μπαμπάς μου και κλαίγοντας μου είπε \"θα πάρω τη μαμά σου μαζί μου\"... Καταλαβαίνεις πως ένιωσα. Δεν μπορούσα να ησυχάσω!
    Το θέμα είναι ότι τότε η μαμά μου έκανε μια βιοψία και περιμέναμε τα αποτελέσματά της. Ήμουν σχεδόν σίγουρη για το αποτέλεσμα από αυτό το όνειρο και έτοιμη να λιποθυμήσω όταν πήγα να πάρω τα αποτελέσματα...Όταν όμως ο γιατρός μου είπε ότι όλα ήταν καλά τον ρωτούσα μήπως έγινε κάποιο λάθος!

    Θέλω να πω ότι οι φόβοι μας έρχονται στα όνειρά μας...Είναι το υποσυνείδητο που ξυπνάει στον ύπνο μας και κάνει χορό...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Θεοφανία μπορεί να τους βλέπει στον ύπνο της επειδή τους σκέφτεται συνέχεια.
    Και το όνειρο που είδε η γιαγιά σου ίσως να είναι απλώς από τη λαχτάρα της να ξέρει ότι η κόρη της υπάρχει και είναι σε κάποιο καλύτερο μέρος και γι\'αυτό να είδε αυτό το όνειρο.
    Μακάρι πάντως να ήταν πραγματικά έτσι,με κήπους και λουλούδια.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by anwnimi
    Θέλω να πω ότι οι φόβοι μας έρχονται στα όνειρά μας...Είναι το υποσυνείδητο που ξυπνάει στον ύπνο μας και κάνει χορό...
    Οι φόβοι μας και οι επιθυμίες μας.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by Dalia
    Θεοφανία μπορεί να τους βλέπει στον ύπνο της επειδή τους σκέφτεται συνέχεια.
    Και το όνειρο που είδε η γιαγιά σου ίσως να είναι απλώς από τη λαχτάρα της να ξέρει ότι η κόρη της υπάρχει και είναι σε κάποιο καλύτερο μέρος και γι\'αυτό να είδε αυτό το όνειρο.
    Μακάρι πάντως να ήταν πραγματικά έτσι,με κήπους και λουλούδια.
    ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΑΥΤΑ

    ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΕΝΤΟΝΑ.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  12. #27
    Ναι κορίτσια, κατά πάσα πιθανότατα έτσι είναι...

    Όταν χάσαμε τη μαμά, η θεία μου την είδε σε ένα πολύ όμορφο σπίτι με κήπους και δυο μωρά να παίζουν.
    Η μαμά της λέει, \"εδώ είναι το σπίτι μου τώρα, δεν είναι πολύ όμορφα?\"

    Η μαμά είχε δυο αποβολές στη διάρκεια της ζωής της...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by Dalia
    Originally posted by anwnimi
    Θέλω να πω ότι οι φόβοι μας έρχονται στα όνειρά μας...Είναι το υποσυνείδητο που ξυπνάει στον ύπνο μας και κάνει χορό...
    Οι φόβοι μας και οι επιθυμίες μας.
    Εξού και τα όμορφα όνειρα που σε κάνουν χαρούμενο λες και τα έζησες
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Και στο καπάκι μαζί με όλα αυτά που λέτε έρχεται και η σκέψη του κάποια στιγμή μπορεί να λένε για το συγγραφέα του Matrix ότι λέμε σήμερα για τον Ιούλιο Βέρν
    \"Μα καλά πως το ήξερε......................\"

    Edit: (όνειρα - Deja vu = bugs στο σύστημα)
    been good, been bad. WILL GO ON

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ναι ευτυχώς υπάρχουν κι αυτά τα όνειρα,που δεν θες να ξυπνήσεις για να κρατήσουν λίγο ακόμα.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •