Σκέφτομαι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 82
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    112

    Σκέφτομαι...

    Γειά σας

    Σκέφτομαι τη λύση του γαστρικού δακτυλίου. Αν είναι λύση...
    Αν θα με βοηθήσει...
    Αν αξίζει η ταλαιπωρία...
    Αν...

    Παρακολουθώ με προσοχή τα ποστ όσων το τόλμησαν και μου γεννιόνται νέα ερωτήματα.
    Σκέφτομαι να επισκεφτώ έναν γιατρό για να πάρω υπεύθυνες απαντήσεις και αναρωτιόμουν μήπως ξέρετε κάποιον στη Θεσσαλονίκη να μου συστήσετε.

    Βρήκα 2-3 αλλά χωρίς να ξέρω τίποτε γι αυτούς και σίγουρα θα βοηθούσε αν είχα μαρτυρίες ασθενών τους. Δεν έχω όμως.

    Το όλο εγχείρημα δεν μου φαίνεται απλό και σαφώς με τρομάζει αλλά αν αυτό τελικά είναι η λύση....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΙΚΗ
    ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ
    ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ: ΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΙΚΤΗ ΜΑΖΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ ,ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΚΙΛΑ.
    ΡΩΤΑΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΑΝ ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ?
    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΛΥΣΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ + 50 ΚΙΛΑ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ. ΜΕ ΔΑΚΤΥΛΙΟ
    ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΠΟΣΤ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ.
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ .
    ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ .
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΓΙΑΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ,ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΡΟΥΤΙΝΑΣ ΠΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.
    ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ
    ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    112
    Γειά σου Λάκη

    Καλή και γρήγορη ανάρρωση!

    Ευχαριστώ που απάντησες στο ποστ μου. Είναι σημαντικό να μοιράζεσαι με άλλους ανθρώπους τα προβλήματα σου.

    Το ύψος μου είναι 1,63 και ο Δ.Μ.Σ. 41

    Τα κιλά αυτά τα έχω περίπου εδώ και 16 χρόνια. Διάφορες δίαιτες κατά καιρούς απέδιδαν μεν αλλά πρόσκαιρα δε. Τα κιλά επανέρχονταν.

    Φαινόμενο γιο γιο δεν έχω παρουσιάσει γιατί ούτε τρελλές δίαιτες έχω κάνει ούτε εξαντλητικές στερήσεις έχω υποστεί.

    Είμαι καλοπερασάκιας και ανέκαθεν μισούσα τις δίαιτες. Επίσης αισθήματα ενοχής από το φαγητό ουδέποτε μου προκλήθηκαν με εξαίρεση όταν "έσπαγα" μια δίαιτα.

    Την εγχείρηση την σκέφτομαι - αν και αρχικά ήμουν κάθετη έτω και με την ιδέα- γιατί αντιλαμβάνομαι πως μελλοντικά προβλήματα θα λυθούν πιο δύσκολα όταν ο οργανισμός θα έχει να αντιμετωπίσει + ένα πρόβλημα: το βάρος.

    Αύριο έχω ραντεβού με δύο διαφορετικούς γιατρούς -χωρίς να έχω συστάσεις γι αυτούς- κι έτσι θα μπορέσω να πάρω περισσότερες πληροφορίες.

    Κάπου διάβασα πως ένας επιρρεπής άνθρωπος στα γλυκά -ναι, το ομολογώ! είμαι!- είναι προτιμότερο να ακολουθεί τη μέθοδο του γαστρικού by pass.

    Αληθεύει κάτι τέτοιο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    191
    γεια τι κανεις. εγω ειμαι κατα τοω μπαλονιοω γιατι ειναι μονο για 6 μηνες και εγς ετρογα πολα γλυκα αλλα εκανα δακτυλιο και εμενα το δ.μ.ς ειταν 41 1.68 105 κηλα τωρα ειμαι 94 και τα χανι σιγα δεν ειναι καλο να τα χανησ γριγορα και δεν κανο διετα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ
    Ο ΔΜΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΟΣ
    ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΜΣ ΚΑΙ ΜΕ 16 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΔΑΚΤΥΛΙΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟΣ
    ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΣΤΡΙΚΟ BYPASS ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΓΙΑ 2 ΛΟΓΟΥΣ ΠΡΩΤΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΜΣ 50 ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟΣ
    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΠΟΥ ΤΡΩΣ
    ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΡΩΣ ΠΑΓΩΤΟ-ΤΟΥΡΤΑ-ΠΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΡΩΣ ΚΡΟΥΑΣΑΝ ?ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.
    ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ Σ ΤΗΝ 1Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΣΩΣ Ο ΔΑΚΤΥΛΙΟΣ ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ
    ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΥΡΙΟ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    191
    ποσ εισαι λακη σιμερα ολλα καλα ποσ νιοθις? εγς παλη δεν χορτενο εφκολα τελευτεα δε κσερο γιατι λεσ να μην εκλησε ο δακτυλιος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    Originally posted by bera
    ποσ εισαι λακη σιμερα ολλα καλα ποσ νιοθις? εγς παλη δεν χορτενο εφκολα τελευτεα δε κσερο γιατι λεσ να μην εκλησε ο δακτυλιος

    ΚΛΑΗΣΠΕΡΑ ΒΕΡΑ
    ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ ΜΑΖΙ
    ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΦΑΓΑ 1 ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΑΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΤΡΩΓΑ Η ΟΤΙ ΦΟΥΣΚΩΣΑ
    ΠΡΙΝ 1 ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ
    ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΟΜΑΧΙ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ
    ΔΕΣ ΤΙ ΕΤΡΩΓΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΙ ΤΡΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΕΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ
    ΒΕΒΑΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΣΤΟ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΙΛΗΣΕ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ
    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Originally posted by flirim
    Το ύψος μου είναι 1,63 και ο Δ.Μ.Σ. 41

    Κάπου διάβασα πως ένας επιρρεπής άνθρωπος στα γλυκά -ναι, το ομολογώ! είμαι!- είναι προτιμότερο να ακολουθεί τη μέθοδο του γαστρικού by pass.

    Αληθεύει κάτι τέτοιο;
    Γειά σου Νίκη!
    κι εγώ με bmi 41 ξεκίνησα
    120 κιλά
    τώρα 6 μήνες μετά είμαι -30 κιλά
    και bmi 31!
    είμαι κατά του γαστρικού By pass.
    για τους ίδιους λόγους που σου είπε και ο Λάκης. είμαι κι εγώ πολύ με τα γλυκά..
    και μάλιστα τα σοκολατένια.. τρώω γλυκά αλλά μακράν λιγότερο από ότι πριν..
    καμια σχέση με πριν! άσε που λιγόνομαι με ένα κομματάκι σοκολάτα λόγω δακτυλίου
    ενώ πριν μπορούσα να καταπιώ ολόκληρο ζαχαροπλαστείο!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ ΚΑΛΟ.
    ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΚΩΝΕΣΑΙ 02:30 ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΣ 2 ΚΙΛΑ ΠΑΓΩΤΟ? ΕΛΕΟΣ !!!
    KAI KATI AKOMA EAN MΠOPEITAI ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ by PASS.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Originally posted by lakis
    ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ ΚΑΛΟ.
    ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΚΩΝΕΣΑΙ 02:30 ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΣ 2 ΚΙΛΑ ΠΑΓΩΤΟ? ΕΛΕΟΣ !!!
    KAI KATI AKOMA EAN MΠOPEITAI ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ by PASS.
    άσε μη μου τα θυμήζεις και ντρέπομαι!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΚΡΥΨΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ
    ΑΠΟ ΝΤΡΟΠΗ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    112
    Γειά σας παιδιά, πολύ χαίρομαι που σας βρήκα

    Το γαστρικό by pass από ότι καταλαβαίνω είναι ...τζιιιιιιιιζ!

    Είμαι κι εγώ υπέρ του γαστρικού δακτυλίου.

    Να σας κάνω μια ερώτηση: πόσο καιρό σκεφτόσασταν την επέμβαση προτού την αποφασίσετε και πόσους γιατρούς επισκεφθήκατε και πως καταλήξατε σ' αυτόν που θα σας χειρουργήσει;


    Βέρα, Bionic, πως γίνεται και οι δύο να έχετε 6 μήνες τον δακτύλιο και η απώλεια κιλών στη μία περίπτωση να είναι 30 κιλά και στην άλλη 11 κιλά; Τι παίζει ρόλο;


    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ
    Πως ανοίγει και κλείνει ο δακτύλιος και ποιος το ρυθμίζει αυτό;

    Καλά σήμερα θα τους τρελλάνω τους γιατρούς με τις ερωτήσεις μου

    Το βράδυ θα σας πω τι μου είπαν κι αν μου γέμισε κανένας το μάτι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Originally posted by flirim
    Το γαστρικό by pass από ότι καταλαβαίνω είναι ...τζιιιιιιιιζ!

    < δεν είναι τζζιζ ακριβώς.. κι αυτό είναι η δική μας γνώμη δηλαδή εμένα και το Λάκη,
    νομίζω πως είναι για άτομα με bmi πάνω από 50-60 >

    Είμαι κι εγώ υπέρ του γαστρικού δακτυλίου.

    Να σας κάνω μια ερώτηση: πόσο καιρό σκεφτόσασταν την επέμβαση προτού την αποφασίσετε και πόσους γιατρούς επισκεφθήκατε και πως καταλήξατε σ&#039; αυτόν που θα σας χειρουργήσει;

    < εγώ το σκεφτόμουν 3 μήνες, έψαξα πολύ στο ιντερνετ, και είδα 3 γιατρούς πριν καταλήξω, με βοήθησε κι ο άντρας μου που είναι χειρουργός σε άλλη ειδικότητα ποιο γιατρό να διαλέξω>

    Βέρα, Bionic, πως γίνεται και οι δύο να έχετε 6 μήνες τον δακτύλιο και η απώλεια κιλών στη μία περίπτωση να είναι 30 κιλά και στην άλλη 11 κιλά; Τι παίζει ρόλο;

    <κατ αρχήν η Βέρα δεν το χει 6 μήνες το χει λιγότερο, και δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, δεν χάνουν όλοι με τον ίδιο ρυθμό, μπορεί σε ένα χρόνο η Βέρα να χει χάσει πιο πολλά από μένα.
    Πολλά παίζουν ρόλο: όπως η ηλικία, τα κιλά που ξεκινάς, η διατροφή, αν γυμνάζεσαι το ορμονικό, ο μεταβολισμός κτλ..
    η Βέρα χάνει πολύ καλά σε σχέση με τα κιλά που ξεκίνησε και το πότε την έκανε.

    Πως ανοίγει και κλείνει ο δακτύλιος και ποιος το ρυθμίζει αυτό;

    < ο γιατρός βάζει στο ρεζερβουάρ του δακτυλίου φυσιολογικό ορό και έτσι στενεύει το στομάχι ακόμα περισσότερο, έτσι χορταίνεις ακόμα πιο γρήγορα κτλ
    διάβασε παλιότερα ποστ. >

    Το βράδυ θα σας πω τι μου είπαν κι αν μου γέμισε κανένας το μάτι.

    < θα περιμένουμε νέα σου! καλή τύχη! >

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    191
    γεια σασ εγω εκανα τον δακτυλιο πριν 4 μηνεσ οχι 6 αλλα δεν μοθ τον εκλισαν ακομα καλα οταν παο κσανα θα τουσ πο να μου τον κλησουν πιο πολη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    Originally posted by flirim
    Γειά σας παιδιά, πολύ χαίρομαι που σας βρήκα
    Να σας κάνω μια ερώτηση: πόσο καιρό σκεφτόσασταν την επέμβαση προτού την αποφασίσετε και πόσους γιατρούς επισκεφθήκατε και πως καταλήξατε σ&#039; αυτόν που θα σας χειρουργήσει;
    ΠΕΡΙΠΟΥ 2,5 ΜΗΝΕς ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΨΑΧΝΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΦΟΡΟΥΜ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ 1-2 ΜΗΝΕς ΠΡΙΝ= 4,5 ΜΗΝΕς ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.
    ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΕ Ο ΒΙΟΝΙC ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑ ΜΕΤΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ


    Πως ανοίγει και κλείνει ο δακτύλιος και ποιος το ρυθμίζει αυτό;
    ΜΕ ΕΝΕΣΗ ΓΕΜΙΖΟΥΝ H ΑΔΕΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ ME ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΚΛΕΙΝΕΙ Ο ΔΑΚΤΥΛΙΟΣ
    ΔΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΙΟ ΚΑΤΩ:
    Η 1Η ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΙ Η 2Η ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΓΕΜΙΣΜΑ Η ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΜΑ ΤΗΣ ΒΑΛΒΙΔΑΣ

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •