Σε μια εβδομάδα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    112

    Σε μια εβδομάδα...

    Μια εβδομάδα έμεινε μόνο για την εγχείρηση...

    Ανησυχώ, έχω άγχος, προσπαθώ να μη το σκέφτομαι, προσπαθώ να σκέφτομαι το μετά, το καλό σκέλος.

    Σκέφτομαι πόσο θα αλλάξει η ζωή μου.

    Σκέφτομαι τη πρώτη βδομάδα με τρόμο.

    Σκέφτομαι τη μέρα της εγχείρησης, την εγχείρηση...

    Εχω άγχος, πολύ πολύ άγχος.

    Μήπως κάνω βλακεία ; (λέει ο μισός μου εαυτός)

    Κάνεις το καλύτερο και στο τέλος θα δικαιωθείς (λέει ο άλλος μου μισός)

    Σκέφτομαι τι πάω να κάνω αφ' ενός.

    Σκέφτομαι γιατί δεν το κανα τόσα χρόνια αφ' ετέρου.

    Βλέπεις ψιλοσυνηθίζεις σιγά σιγά τα παραπανήσια κιλά και δεν είναι άγνωστο συναίσθημα.

    Η εγχείρηση, οι διατροφικές συνήθειες οι πόνοι όλα αυτά είναι καινούργια όμως.

    Ασε που είναι κάπως παράξενο να μπαίνεις υγιής όντας να χειρουργηθείς και μετά να έχεις όλα τα μετεγχειρητικά συμπτώματα.

    Χριστέ μου το άγχος μου ξεχειλίζει από τα αυτιά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    191
    ola kala tha pane kai elega ta eidia mexri pou piga sto xirourgio lew ti kano ths figw alla to ksana skautika kai lew tha to kano kai oti gini

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Γεια σου Νίκη! φυσιολογικό είναι να χεις άγχος, έχω να προσθέσω μόνο πως και τα λιγότερα κιλά συνηθίζονται
    και ο καινούργιος τρόπος διατροφής, και το να τρως χωρίς άγχος γιατί ξέρεις πως τρως λίγο, και να περνάνε γιορτές ..
    πχ Χριστούγεννα και να μην παίρνεις κιλά όπως πριν..
    δεν ξέρω αλλά εγώ το 'θελα τόσοο πολύ που ήμουν χαρούμενη τη μέρα της εγχείρησης πριν μπω μέσα!
    αχ παναγία μου έλεγα ας τελείωσουν τα βάσανα μου.. δεν πάει άλλο..
    μόνο την νάρκωση φοβόμουν..και την βδομάδα που πέρασε μέσα στη γκρίνια για τους πόνους
    στον αριστερό ώμο και στα ράμματα θυμάμαι και γελάω..
    τώρα βλέπω τις φωτογραφίες που χα βγάλει μια μέρα πριν την εγχείρηση και μου ρχετε να βάλω τα κλαμμάτα ...
    θεε μου μέχρι και τα πόδια μου ήταν πρισμένα από το πάχος! είχα μήνες να δω περίοδο,
    ροχάλιζα χειρότερα από τον πατέρα μου, μου κοβόταν η αναπνοή στον ύπνο..υπέφερα από καούρες στο στομάχι..
    κι ένα καλοκαίρι πριν ήμουν έτοιμη να πηδήξω από το μπαλκόνι..
    οι πόνοι πέρασαν εντελώς σε μια βδομάδα και όταν επιτέλους ανέβηκα στη ζυγαριά και είδα -6 κιλά σε 6 μέρες
    και τα πόδια μου ξεπρισμένα είπα ΝΑΙ άξιζε τον κόπο!

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2003
    Location
    Larnaca - Cyprus
    Posts
    33
    Θα σου ευχηθώ καλή επιτυχία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    112
    Ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΛΕΥΡΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΥΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ
    1.ΝΑ ΦΑΝΕΙΣ ΔΥΝΑΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΗ ΩΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΞΥΠΝΙΑ ,ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΑΚΤΥΛΙΟ...
    ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΠΑΡΕΛΘΟΝ Η ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΝΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ
    ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
    2.ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟΝ ΩΜΟ-ΓΙΑ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ-ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΑ ΤΗΣ 1ης ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ..

    ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΑ

    ΘΑ ΠΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΟΥΝ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ.
    ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ 1 ΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΩΣ ΗΣΟΥΝ
    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ 1 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΑΡΤΙ ΜΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΣΟΥ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΤΡΩΝΕ
    ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 8 ΤΟ ΒΡΑΔΥ.
    ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ 2 ΑΤΟΜΑ ,ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΜΕ 1 ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.
    Α ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΠΙΔΕΣΜΟΥΣ ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΟΥΝ ,ΣΟΥ ΔΕΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ .
    ΒΓΑΛΕ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1-2 ΗΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ
    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ..ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ 6 ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΣΤΙΣ ΚΑΝΕΙ
    1 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ
    ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ
    ΕΑΝ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΤΟΙΜΑ ΦΑΓΗΤΑ-ΕΝΕΣΕΙΣ-ΧΥΜΟΥΣ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙΣ

    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ
    ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    112
    εγώ το 'θελα τόσοο πολύ που ήμουν χαρούμενη τη μέρα της εγχείρησης πριν μπω μέσα!
    Τυχερούλα! Εγώ μόνο χαρά δεν νιώθω.


    για τους πόνους στον αριστερό ώμο

    ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟΝ ΩΜΟ
    Γιατί υπάρχουν πόνοι στον ώμο; Τι σχέση έχει με την κοιλιά;
    Εκτός αν σε κρατάνε από τον ώμο για να μην την κοπανήσεις τελευταία στιγμή!


    ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΠΙΔΕΣΜΟΥΣ ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΟΥΝ ,ΣΟΥ ΔΕΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ
    Χμ καλά που μου το είπες Λάκη. Με τα νεύρα που θα χω σίγουρα θα με ενοχλούν και θα θέλω να τα πετάξω από πάνω μου. Θα θυμηθώ τα λόγια σου.


    ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ
    Λοιπόν άκου τι θέλω: Να χάσω όλα τα πλεονάζοντα κιλά μου χωρίς κόπους, εγχειρήσεις κ.λ.π. και αυτό να γίνει αύριο!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    64
    TI EINAI AYTA ME ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΩΜΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ???????????

    ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΜΗΝ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 27/2 ΜΠΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ............

    ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ .............ΦΟΒΑΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    191
    εγω παντοσ δεν ειχα πονους και εμινα 4 μερς στο νοσοκομειο οταν την εκανα γιατι ειμουν απο ροδο και θα εφεβγα μετα μου εκαναν και τησ ενεσις ολες εκει και δεν επερνα καθολου παφσιπονα γιατι δεν πονουσα πολυ ελαχιστο οταν σικονομουν απο το κρεβατη και οταν περπατουσα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Βέρα ορό δεν σου χαν στο χέρι? εκεί θα σου χαν και τις παυσίπονες..

    Flirim/ Domenica: οι πόνοι στον αριστερό ώμο είναι από το αέριο που βάζει ο γιατρός μέσα για να "ανοίξει"
    την περιοχή και να βάλει το δακτύλιο. πω πωωω καλέ τι φοβιτσιάρες
    δεν είναι τόσο τρομερός πόνος.. ψυχραιμία!

    ο επίδεσμος στίς κνήμες είναι για να κυκλοφορεί πιο γρήγορα το αίμα και την αποφυγή θρόμβοσης.
    εννοειται δεν θα τους βγάλετε πριν σας πει ο γιατρός.

    οι πόνοι από αυτή την εγχείρηση δεν είναι πόνοι για να κλαις αλλά πόνοι της γκρίνιας. Γκρινιάξτε όσο θέλετε στους οικείους σας! το δικαιουστε! εσείς αλλωστε θα στε οι εγχειρισμένοι!
    ο πονόδοντος είναι πιο δυνατός και αβάσταχτος από αυτούς που θα χετε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    191
    ναι βιονικ μου ειχαν ωρο μαλον εκει ειταν εχεις δικιο αλα εχει και δικιο οτη ο πονοδοντος ειναι πιο δυνατος. εγω παντος πονουσα οταν σικονομουν απο το κρεβατο και οταν περπατουσα ειχα ενα ταραμο και λιγς πονο και οταν βγικα απο το νοσοκομειο πιγα κατεφτις ροδο και δεν επερνα κανενα παφσιπονο γιατι δεν πονουσα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Larissa Greece
    Posts
    182
    γιατί αισθάνομαι οτι ήμουν ο μόνος που μπήκα ξεαγχωτος μέσα....βέβαια εγώ δεν είχα τόσο μεγάλη ενημέρωση απο την εγχείριση και ημουν και 19 χρονών και δεν εδεδιχνα σε κανένα αν πονούσα ή αν όχι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    191
    και εγω οταν την εκανα δεν ειξερα τιποτα τωρα τα εμαθα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    112
    Τελικά η τόση ενημέρωση έχει και τα αρνητικά της.

    Δημιουργεί άγχος, πολύ άγχος.

    Βέβαια είναι καλό να ξέρεις τι πρόκειται να σου συμβεί αλλά καμμιά φορά το μυαλό διογκώνει τις πληροφορίες με αποτέλεσμα μερικά πράγματα να φαίνονται βουνό.

    Ισως τελικά η πραγματικότητα να μην είναι και τόσο τρομερή.

    Ιδωμεν...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΝΑΓΑΝΕ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝ...
    ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΠΟΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ.
    ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΠΟΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ
    ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΑΝΑΝΤΟΛ ΚΑΙ ΜΕΣΟΥΛΙΝΤ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΚ.
    ΑΠΟ ΤΗΝ 2Η ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΒΑΡΟΣ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΥΒΕΙΣ

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •