To sunaisthima tou kenou!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63

    To sunaisthima tou kenou!

    Geia sas!onomazomai Vasso kai to provlhma mou emfanisthke prin apo 4 mhnes peripou!auto ksekinhse stadiaka afou ton xeimwna den hthela na vgainw,h oreksh mou eixe kopei stadiaka kai h oreksh mou na phgainw sthn sxolh mou!epishs to synaisthhma ths xaras arxise na xanetai kai thn thesh tou phre ena sunaisthhma thlipshs!Ena vrady omws den mporousa na koimhthw ekana diafores skepseis kai milousa apo mesa ston eauto mou!kai mou hrthe h frash den noiwthw tipota!kai sthn pragmatikothta ayto mou synevaine duskoleuomoun na noiwsw to paramikro sunaisthhma!oi diafores skepseis pou ekana eite mou efernan thlipsh eite to keno!xanomoun apo thn pragmatikothta!me epiane agxos tote kai den hksera ti na kanw!twra to sunaisthima tou kenou mou ginetai idiatera antilhpto otan pao na klapsw h na gelasw!mporeite na mou peite gia poia sunaisthhmatikh diataraxh prokeitai kai pws mporw egw na thn kseperasw? eyxaristw ek twn prwterwn!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Alex se auto pou les exeis dikio!sigoura kati me peirakse gia na niowthw etsi!p.x to xeimwna eksanagkazomouna na vgainw se merh pou den mou aresan alla epeidh h parea to hthele kai egw anagkastika elega nai!polu megalo lathos mou ayto!epishs h parea mou me lathos atoma mou ekane kako kathos htan idiaitera melagxolika!kai enw egw hmoun h dunamikh,h drasthria alla mallon h pio euaisthith epesa se aythn thn pagida!giati etsi noiwthw san na eimai se mia pagida kai den mporw na vgw!to perpathma ontws me vohthaei polu kai arxisa twra teleytaia na perpataw! pantws kathe mera anarwtiemai olo auto to giati se mena!alla pou tha paei tha to kseperasw!etsi prepei na lew toulaxiston!an kapoios epishs gnorizei epi tou thematos den exei para na steilei!thanks

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    off topic: Κίττυ, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.
    Ευχαριστώ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    145
    Αγαπητή kitty,

    καταρχήν θα ήθελα να σε καλοσωρίσω κι εγώ στο site. Κι εγώ φρέσκια είμαι!

    θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους και θα ήθελα να επαυξάνω.

    Όταν αισθανόμαστε κατεβασμένοι, συχνά χάνουμε το ενδιαφέρον μας για δραστηριότητες που άλλοτε μας ήταν ευχάριστες, νοιώθουμε ότι δεν έχουμε ενέργεια και γενικά δεν έχουμε όρεξη για πολλά-πολλά. Η παγίδα εδώ όμως είναι ότι αν αυτό διαρκέσει για αρκετό διάστημα η ίδια η παθητικότητά μας διατηρεί αυτή την καταθλιπτική διάθεση και βρισκόμαστε παγιδευμένοι σε ένα φαύλο κύκλο. Είμαι down, άρα δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα και απομονώνομαι με αποτέλεσμα να νιώθω περισσότερο down κ.ο.κ.
    Για να σπάσεις αυτόν τον φαύλο κύκλο σίγουρα δεν μπορείς να επηρεάσεις άμεσα τα συναισθήματά σου, να αλλάξεις δηλαδή τη διάθεσή σου. Μπορείς όμως με τη συμπεριφορά σου να σπάσεις τον κύκλο στο σημείο εκείνο που αποφασίζεις να μην κάνεις τίποτα επειδή δεν έχεις όρεξη. Παραδέχομαι ότι από τη στιγμή που είσαι down, δύσκολα θα αποφασίσεις να κάνεις κάτι. Αναγνώρισε όμως κι εσύ ότι αν δεν κάνεις τελικά κάτι, δύσκολα θα ξεφύγεις από αυτό το συναίσθημα του κενού. Θα σε συμβούλευα λοιπόν - και εγώ - να βρείς κάτι που να σε ευχαριστεί και να ξεκινήσεις έστω και σιγά-σιγά να το κάνεις. Επιπλέον, αν η παρέα σου δεν σε ικανοποιεί, αλλά δεν έχεις εναλλακτικές, ίσως είναι μια καλή ιδέα να βρείς ένα χόμπυ όπου μπορείς να συμμετέχεις σε μια ομάδα. Αυτό θα σου δώσει την ευκαιρία να κάνεις καινούριες γνωριμίες και ίσως κάποια από αυτές να σου είναι ιδιαίτερα ευχάριστη.

    Τέλος, θα ήθελα να κάνω μια μικρή σημείωση σχετικά με το \"γιατί σε μένα;\". Είναι μια πολύ φυσιολογική απορία, που ο καθένας μας την έχει με το παραμικρό που μας πάει στραβά. Πόσο μάλλον αν αυτό που μας πάει στραβά είναι χοντρό και μας κοστίζει πολλά. Είναι όμως και ένα φιλοσοφικό ερώτημα, που όσο κι αν ψάχνεις δύσκολα θα βρεις απάντηση. Ούτε εγώ μπορώ να σου τη δώσω αλλά μπορώ ίσως να σε βοηθήσω με μια απλή παρατήρηση: Μείνε ήσυχη, δεν είσαι η μόνη. Αυτό σίγουρα μπορείς να το διαπιστώσεις με μια ματιά στο φόρουμ του site, αλλά κι εγώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων τραβάει κάποιο ζόρι, για να το πω λιτά, είτε μικρότερο είτε μεγαλύτερο, όσο αόρατο κι αν φαίνεται στα μάτια του υπόλοιπου κόσμου.
    Επίσης πιστεύω ότι το νόημα που δίνεις σε κάθετι που σου συμβαίνει στη ζωή σου έχει μεγάλη επίδραση στον τρόπο που θα το αντιμετωπίσεις και το αποτέλεσμα που θα έχει τελικά στη ζωή σου. Για να χρησιμοποιήσω δυο λίγο ακραία παραδείγματα, μπορείς να το δεις σαν \"γραφτό\" και να το υποστείς. Σε αυτήν την περίπτωση μάλλον θα σε καταβάλλει και δεν θα αλλάξουν πολλά. Μπορείς όμως να το δεις σαν μια πρόκληση και να το αντιμετωπίσεις ανάλογα. Να μην το βάλεις κάτω, να το παλέψεις και να βγεις κερδισμένη. Θα είναι μια εμπειρία που θα σε κάνει να νιώσεις πιο ώριμη και πιο δυνατή. (τελικά η σημείωση δεν ήταν και τόσο μικρή!..)

    Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο κι εγώ! sorry για τα πολλά λόγια!
    Καλή Δύναμη! και let us know!

    Αγγελική

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση σας!Αυτό που θα ήθελα να πω κυρίως είναι ότι σιγά σιγά βλέπω ποια ήταν εκείνα τα πράγματα που με καταπίεσαν σε τέτοιο βαθμό έτσι ώστε να μην αναγνωρίζω τον ίδιο μου τον εαυτό!π.χ οι πολλαπλοί χωρισμοί μου με το άτομο που ακόμη είμαι μαζί του και η μη υποστήριξη μου από το φιλικό μου περιβάλλον όσο εγώ υπέφερα!Η ειδικός την οποία επισκέπτομαι μου είπε πως όλη αυτή η πίεση έφερε άγχος και μελαγχολία και ο οργανισμός μου για να προστατευθεί έφερε αυτό που εγώ ονομάζω κενό ενώ ένα άλλο άτομο,Black rose νομίζω,το όνόμασε άδειασμα ψυχής ή η απόλυτη μοναξιά!
    Οι δραστηριότητες με τις οποιές γεμίζω τον χρόνο μου πλέον είναι να περπατάω,να ακούω αυτήν που παλιά θεωρούσα αγαπημένη μου μουσική,να μιλάω μαζί σας στο site του e-psychology κάτι που με ανακουφίζει τις δύσκολες στιγμές μου και που με ευχαριστεί,να διαβάζω όσο μπορώ γιατί δεν ξέρω αν το ανέφερα όμως σπουδάζω αγγλική φιλολογία και έχω μαθήματα να δώσω για την εξεταστική,να συναντιέμαι με άτομα που ξέρω πως στο παρελθόν μου στάθηκαν και που τους εμπιστεύομαι!Προσπαθώ κι εγώ όσο μπορώ να το γεμίσω όσο μπορώ αυτό το κενό με πράγματα που με ευχαριστούν και λέω να γραφτώ σε ένα γυμναστήριο γιατί η κίνηση είναι που φέρνει την συγκίνηση!Αυτά έχω να πω προς το παρόν και για οτιδήποτε νεότερο θα στέλνω στο site!Σας ευχαριστώ κα πάλι για την υποστήριξη σας!φιλιά

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •