Συνέπειες της βουλιμίας: Τις γνωρίζεις;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    6

    Συνέπειες της βουλιμίας: Τις γνωρίζεις;

    Είμαι 19χρονών και για ένα ολόκληρο χρόνο πάλευα με την βουλιμία. Δεν ήξερα τι έκανα στον εαυτό μου. Όταν πια έμαθα σταμάτησα μια και καλή.

    ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΜΙΑΣ:

    - Αρυθμία της καρδιάς που μπορεί να οδηγήσει σε καρδιακή ανεπάρκεια ή συγκοπή και κατά συνέπεια σε θάνατο, λόγω αφυδάτωσης και έλλεψη σε κάλιο και νάτριο απο τους συχνούς εμετούς

    -Φλεγμονή και πιθανή ρήξη του οισοφάγου απο τους συχνούς εμετούς

    -Σάπισμα και λέκιασμα των δοντιών απο τα στομαχικά οξέα

    -Οι χημικές ανισσοροπίες που οφείλονται στους συχνούς εμετούς προκαλούν προβλήματα σε βασικές λειτουργείες των οργάνων

    Έχω σημειώσει αυτές τις συνέπειες σε ένα μικρό χαρτάκι κα όποτε με πιάνει κατάθλιψη ή αυτοκαταστροφική διάθεση, κοιτάω αυτό το χαρτάκι για 5λεπτά και ύστερα δεν τολμώ να ξαναγυρίσω στις παλιές μου κακιές συνήθειες.
    Ελπίζω να βοήθησα..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Πύργος Ηλείας
    Posts
    67
    'Αλλες συνέπειες τις βουλιμίας:
    1) Νεφρικά Προβλήματα
    2)Αφυδάτωση
    3)Πρησμένο πρόσωπο (εξαιτίας των ερεθισμένων σιελογόνων αδένων)
    4)Μυϊκή αδυναμία
    5)Επιληπτικές κρίσεις
    6)Πρησμένα δάχτυλα
    7)Βλάβη στους μυς του εντέρου που μπορεί να οδηγήσει σε μακράς διάρκειας δυσκοιλιότητα
    8)Διακοπή της έμμηνος ρύση (εώς και 3 μήνες)
    9)Κακή κατάσταση του δέρματος

    Είναι και τα παραπάνω μαζί με όλα αυτά που έγραψες εσύ Thomai τα συμπτώματα της βουλιμίας. Σου αξίζουν συγχαρητήρια πάντως που κατάφερες με ένα απλό χαρτάκι να ελέγχεις τις αυτοκαταστροφικές σου τάσεις. Εγώ είμαι στο πρόβλημα 5 χρόνια και δεν έχω καταφέρει να το κάνω. Με κανέναν τρόπο. Απ΄την στιγμή που μπήκα στο φόρουμ αυτό πάντως έχω την ανάγκη να το κάνω και το σκέφτομαι όλο και περισσότερο τελευταία.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    6
    Ίσως το πρόλαβα νωρίς, δεν ξέρω, ίσως φοβήθηκα γιατί ένιωθα πόνο στην καρδιά, μετά απο κάθε εμετό.
    Το πρόβλημα μου το είχα πει μόνο σε μια φίλη μου, αλλά δεν με πίστεψε...
    Χρήματα για ψυχολόγους δεν υπήρχαν και οι ομαδικές θεραπείες ήταν κάτι που το απέκλεισα νωρίς.
    Έτσι έπρεπε να στηριχτώ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στις δικές μου δυνάμεις.
    Μην νομίζεις όμως η ιεροτελεστεία του "γυρνάω απο την σχολή και νίωθω χάλια, πεινάω και θέλω να κάνω κακό στον εαυτό μου ξεσηκώνω το γαλακτοπωλείο και μετά ξεσπάω" που ήταν καθημερινή συνήθειες σταμάτησε αμέσως. Ξεσπούσα κάθε 2μέρες, μετά μια φορά την εβδομάδα, και τέλος με τον φόβο ότι η καρδιά μου θα με προδώσει, σταμάτησα.
    Τώρα έχω στραφεί στην υγειηνή διατροφή και την γυμναστική. Και εκτιμάω ότι κάνει καλό στον οργανισμό μου.
    Οι αυτοκαταστροφικές τάσεις όμως συνεχίζουν αλλά εκφάζονται με άλλο τρόπο.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Πύργος Ηλείας
    Posts
    67
    Πιστεύω ότι η φράση "ξεπέρασα το πρόβλημα" δεν βασίζεται στο να σταματήσουμε να κάνουμε εμετό, να χρησιμοποιούμε καθαρκτικά κτλ. Σαφώς και αυτό είναι ένα σημαντικό βήμα αλλά ο κύκλος της βουλιμίας συνεχίζει να υπάρχει. Όλοι οι ειδικοί υποστηρίζουν ότι για να σπάσει αυτός ο κύκλος το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί στην ψυχολογική, παθολογική και διατροφική του διάσταση.
    Χωρίς να μιλάω ατομικά για εσένα πιστεύεις ότι όταν οι αυτοκαταστροφικές τάσεις συνεχίζονται το πρόβλημα δεν μπορεί να κάνει και πάλι την εμφάνισή του ανα πάσα ώρα και στιγμή ; και τι γίνεται όταν εκείνη την στιγμή για κάποιους λόγους δεν θα υπάρχει η δύναμη για την αντιμετώπισή του ;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    6
    Βεβαίως, έχεις δίκιο. Ποτέ δεν είπα ότι η βουλιμία σταμματά εκεί. Πρέπει να ξεφύγεις σιγά-σιγά. Αλλά το πρώτο βήμα είναι να επανέρθεις στην κανονική διατροφή. Μετά αφού αντιμετωπίσεις αυτό το πρόβλημα, μένει να κατανοήσεις και να αντιμετωπίσεις τους λόγους που σε έσπρωξαν στην αυτοκαταστροφή. Εγώ αυτή την στιγμή έχω υιοθετήσει ένα νέο τρόπο σκέψης. Ξέρω τι με έσπρωξε στο πρόβλημα. Η μανία για το τι σκέφτεται ο κόσμος για μένα.
    Είχα την ψύχωση ότι όπου και να πάω γνωστοί και άγνωστοι με σχολιάζουν. Πέρναγα απο δίπλα τους και ορκιζόμουν ότι τους άκουγα να ψιθυρίζουν "Πως κυκλοφορεί ρε αυτή με τα τοπικά;". Όταν ένα αγόρι με πλησίαζε σίγουρα θα το έκανε για να σπάσει πλάκα με την περέα του. Όταν άκουγα γέλια στο λεωφορείο ήμουν σίγουρη ότι λένε για μένα,κτλ,κτλ. Όλα αυτά μου κατασπαράζαν την ψυχή, μέχρι που συνειδητοποίησα κάτι. Ότι ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω απο εμένα!!!(Ωωω, τη ανακάλυψη...)
    Εντάξει είναι αλήθεια ότι ο κόσμος μερικές φορές θα σχολιάσει και μένα και τον οποιονδήποτε, αλλά και σ'αυτήν την περίπτωση σκέφτομαι κάτι που μου είπε ένας φίλος: Γ@μ@ τους όλους...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    τι να πω βρε θωμαη...μενω καταπληκτη...
    εισαι αξια συγχαρητηριων αν εχεις καταφερει κατι τετοιο μονη σου...οχι οτι αυτος που δεχεται βοηθεια απο αλλους ειναι λιγοτερο αξιεπαινος, αλλα το θεωρω σχεδον ακατορθωτο να μπορεσεις να ξεκολλησεις μονη σου τον εαυτο σου απο τετοιου ειδους κολληματα ....ευχομαι να πανε ολα καλα και στο μελλον

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    6
    Ευχαριστώ 2sweet2b4go10, να'σαι καλά.
    Όταν είδα την υγεία μου να κλονίζεται είπα:
    "Θα σταματήσω. Είναι κάτι που πρέπει να γίνει και θα γίνει. Τέλος."
    Έχω αλλάξει πολύ. Παλιότερα πριν βγω έξω σε club έλεγα απο μέσα μου:
    "Μακάρι να έρθει κάποιος να με πλησιάσει, να μου μιλήσει." Όταν πια γυρνούσα σπίτι απογοητευμένη που δεν είχε γίνει τίποτα ένιωθα τρομερά άσχημα. Τώρα βγαίνω έξω μην περιμένοντας τίποτα άλλο παρά να διασκεδάσω με την παρέα μου. Μα επίσης κατάλαβα πως δεν έφταιγαν τα 5παραπανήσια κιλά μου που δεν είχα φίλο, αλλά η στάση μου(πικρή αλήθεια). Αυτά και άλλα πολλά που μου κάναν την ζωή μαύρη κάθησα και τα σκέφτηκα λογικά και όχι απτην πλευρά της drama queen που ήμουν. Εκείνο τον καιρό τραγικοποιούσα τα πράγματα και μου άρεσε που έδειχνα χλωμή σαν να φωνάζω:"Δεν βλέπετε ότι έχω προβλήματα; Δεν βλέπετε ότι κάτι μου συμβαίνει;"
    Αλλά μου καρφώθηκε το εξής απο μια ταινία:
    "Γέλα και θα γελάνε και οι άλλοι μαζί σου, κλάψε και θα κλαις μόνος σου."
    Και ήταν αλήθεια. δεν κέρδιζα με αυτό τον τρόπο την προσοχή, αλλά αντίθετα απομακρυνόμουν απο όλους.
    Η πιο ωραία και πιο λεπτή της σχολής στην οποία προσπαθούσα απελπιστηκά να μοιάσω κόλησε ουρολοίμωξη απο τον φίλο της και αυτό έχει διαδοθεί και σχολιάζεται παντού. Δηλαδή λεπτός/χοντρός, ωραίος/άσχημος, και θάψιμο θα σου ρίξουν και θα σε κοροιδέψουν και θα απογοητευτείς και θα πιεστείς και πάντα θα υπάρχουν προβλήματα. Απλά πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι έτσι η ζωή και ότι ποτέ δεν θα είναι όλα τέλεια, πως να το κάνουμε; Γιαυτό κοιτάω τουλάχιστον να είμαι υγιής και να μην δημιουργώ και άλλα προβλήματα απο μόνη μου. Συγγνώμη για τα κλισέ αλλά η ζωή είναι πολύ μικρή για να χαραμίζεται έτσι. Πρέπει να εκμεταλλευόμαστε το κάθε λεπτό, έτσι ώστε να μην ξυπνήσουμε μια μέρα για να πούμε: Θεέ μου τι έκανα με την ζωή μου; Δεν χάρηκα ποτέ τίποτα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Μπράβο σου που μπόρεσες να δεις τόσο καθαρά την ουσία του προβλήματος Θωμαή.... συνεχιζεις να με εκπλησσεις..
    πραγματικά, "οι αλλοι", το πως διαχειριζόμαστε αυτο που νομιζουν, και αυτο που ΕΜΕΙΣ νομιζουμε οτι νομιζουν για μας οι αλλοι, ειναι στη βαση των προβληματων που εχουν να κανουν με το φαγητο, και ειναι κοινος τοπος και στη βουλιμια και στην παχυσαρκια, και στην ανορεξια...
    ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να το βαλεις στη σωστη του διασταση, και να κατανοησεις βαθια και οχι εγκεφαλικα, οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση ποτε να αρεσεις σε ολους,οτι μια απογοητευση που μπορει να παρεις απο αυτους δεν οφειλεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ και σχεδον ποτε, στην εμφανιση σου, οτι δεν ειναι το μυστικο της επιτυχιας στη ζωη το να δειχνεις οσο πιο λεπτος γινεται, και εν τελει οτι το να εισαι μονιμα εξαρτημενος απο την γνωμη των αλλων ειναι μεγαλυτερο βαρος και μεγαλυτερη ανελευθερια απο αυτη που σου δινουν τα πολλα πραγματικα η φανταστικα κιλα σου....

  9. #9

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Athens
    Posts
    257
    Μπορεί ο οδοντίατρος να καταλάβει από τι έχουν φθαρεί τα δόντια σου;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Έχεις κι εσύ την αγωνία μήπως το καταλάβει κανείς έ;Ντροπήηηηηη έτσι; :) Σε καταλαβαίνω.


    Ο γιατρός μπορεί να δει ότι έχουν φθαρεί τα δόντια σου από τα οξέα.
    Τώρα το πως αυτά ήρθαν στο στόμα σου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    125
    Θωμαή πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου! Έτσι να συνεχίσεις!! Παίρνουμε κι εμείς κουράγιο..
    Όσο για τον οδοντίατρο, οι περισσότεροι το υποψιάζονται και σε ρωτάνε απ'έξω-απ'έξω (απ'ότι έχω ακούσει από φίλους).

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Μολις ειδα τα βιντεακια και εχω παθει Σ Ο Κ ! ! !
    Ειναι απιστευτο το ποσο κακο προκαλουμε εμεις οι ιδιοι στον εαυτο μας!!
    Δεν το αξιζουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!


    ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ!!!ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ..ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ..! ΤΕΛΟΣ!!
    (τουλαχιστον αυτο μπορει να ειναι μια αρχη για την ολοκληρωτικη θεραπεια της βουλιμιας)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Ενα μπραβο για την θωμαι και τον τροπο που βρηκε να αντιμετωπιση την βουλιμια!!!!

    Καλως ηρθες θωμαι!!!!
    ΦΙΛΙΑ!!!

  15. #15
    Τρομαζω τοσο με αυτα που διαβασα αλλα δε μπορω να σταματησω...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •