Το καλό το παληκάρι, ξέρει κι άλλο μονοπάτι! - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 83
  1. #61
    Μπορω να σου απαρρυθμισω περιπτωσεις που εχουν χασει μεχρι και 40 κιλα ,παρα τα προβληματα θυροειδη,μονο με διατροφη!Μην επαναπαυεσαι εκει..συμφωνω 1000%με τη free...Συνεχισε τη διατροφη σου,προσεκτικα,ξεχνα τα γλυκα,ΑΣΕ ΤΑ ΤΣΙΜΠΟΛΟΓΗΜΑΤΑ(υπουλος εχθρος!!!!!)και δωσε στο γυμναστηριο και στη αεροβια!
    .
    Δωσε βαση...πρωτεινη+σαλατα+νερο+ κινηση=μοιραια αυξηση του μεταβολισμου!
    .
    Δειξε ποσο δυνατη εισαι...τοσοι μπορεσαν,μπορεις και συ!

  2. #62
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    10
    free ευχαριστώ!
    η αλήθεια είναι οτι απο τα 18 παίρνω αγωγή για hashimoto αλλά τώρα προστέθηκαν και αντικαταθλιπτικά και είμαι λίγο προβληματισμένη για όλα αυτά..παρόλα αυτά.........
    έκλεισα ραντεβού με διαιτολόγο σήμερα (10:30) ελπίζω να μην τα πάω χάλια!
    καλή μέρα σε όλους.........

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    303
    ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΤΟΝ ΤΑΣΙΟΥΛΗ ΣΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ.ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ;

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    303
    dexa,fifika, που ειστε βρε κοριτσια;

  5. #65
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    Γεια σε ολες και ολους σας!!
    Είμαι καινούργια και αντιμετωπίζω κι εγω πρόβλημα βάρους. Κατα την εγκυμοσύνη πήρα πολλά κιλά (εν μέρει γιατι ήμουν τεζα στο κρεββάτι, εν μερει γιατι ετρωγα χαζομάρες) δηλαδη γύρω στα 27 (μαζί με το μωρό!!). Δηλαδή ξεκινησα 65 (1,72 υψος) και τελος του 9ου μήνα ειχα πιάσει τα 92 (ζωή να χω). Τελος παντων, γεννησα και μεσα σε ενα χρόνο εχω καταφέρει να ειμαι 78. Ωστόσο πρέπει πάσει θυσία να χάσω και τα υπόλοιπα (και ει δυνατον και μερικα ακόμα, αλλα ας μην προτρέχουμε!)
    Δε θέλω να κρύβομαι πίσω από το δαχτυλο μου, δεν μπόρεσα στο διαστημα αυτο να εφαρμόσω καμια διαιτα για ικανο χρονικο διαστημα. Μου τυχανε και πολλά δυσάρεστα, και δυστυχώς αντι να αδυνατίσω από τη στενοχώρια, εμενα πεισματικά στα κιλά μου.
    Σας παρακαλώ, πειτε μου τι διαιτα να ξεκινήσω? Ενταξει, λίγο σε πολύ ολα τα διατροφολογικα τα ξερω, τα εχω δει και διαβασει πολλές φορες-φαε πρωινο, πολλά μικρα γευματα, κλπ κλπ. Η διαιτα Ατκινς λέει; Μπορειτε να μου την στείλετε?

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    ΔΙΑΙΤΑ ΑΤΚΙΝΣ

    1ο ΣΤΑΔΙΟ ? 14 ΗΜΕΡΕΣ

    ΟΧΙ ΖΑΧΑΡΗ ? ΑΝΩΤΑΤΟ ΟΡΙΟ ΥΔΑΤΑΘΡΑΚΩΝ (20 γρ. / ημέρα)


    ΤΡΟΦΕΣ ΜΕ 0 ή ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΥΔΑΤΑΘΡΑΚΩΝ

    ΨΑΡΙΑ
    Τόνος
    Σολωμός
    Πέστροφα
    Σαρδέλες
    (και άλλα)
    ΚΡΕΑΣ
    Xοιρινό
    Ζαμπόν
    Μοσχάρι
    Αρνί
    Βοδινό
    Ελάφι
    (και άλλα)
    ΠΟΥΛΕΡΙΚΑ
    Γαλοπούλα
    Χήνα
    Κότα
    Πάπια
    Ορτύκι
    (και άλλα)

    ΑΥΓΑ
    Τηγανητά
    Καγιανά
    Πωσέ
    Βραστά
    Ομελέτα
    (και άλλα)
    ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ
    Στρείδια
    Κτένια
    Μύδια
    Καλαμάρι
    Γαρίδες
    Αστακός
    Καβούρια
    (και άλλα)
    ΤΥΡΙ
    Cream
    Cottage
    Cheddar
    Μοτσαρέλα
    (και άλλα αφού ελεγχθούν πόσους Υδατάνθρακες περιέχουν)

    ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΓΩΘΟΥΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ
    (ΑΝΩΤΑΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΛΗΨΗΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΩΝ 20 γρ.)

    ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΓΙΑ ΣΑΛΑΤΑ
    Μαρούλι, Αντίδι, Μαϊντανός, Αγγούρι, Ραπάνι, Μάραθος, Πιπεριές, Σέλινο, Μανιτάρια, Ελιές

    Στις Σαλάτες βάζουμε:
    Αλατοπίπερο, ʼνηθο, Θυμάρι, Βασιλικό, Ρίγανη, Δενδρολίβανο
    Ελαιόλαδο, Λεμόνι, Ξύδι, Τριμμένο τυρί, Μπέϊκον, Μανιτάρια, Αντσούγιες

    ʼλλα ΛΑΧΑΝΙΚΑ χαμηλών υδατανθράκων

    Σπαράγγι, Φασολάκια, Λάχανο, Κουνουπίδι, Μελιτζάνα, Κρεμμύδια, Μπάμιες, Σπανάκι, Μπρόκολο, Πράσο, Αβοκάντο, Τομάτα, Κολοκυθάκια, Σελινόριζα, Αγγινάρες.


    ΕΠΙΤΡΕΠΤΑ ΛΙΠΗ ΚΑΙ ΕΛΑΙΑ
    Ελαιόλαδο και όλα τα φυτικά Έλαια, Βούτυρο, Μαγιονέζα (περιορισμένη ποσότητα).

    ΟΧΙ ΜΑΡΓΑΡΙΝΗ

    Πίνουμε:
    Νερό, Καφέ, Τσάι, Σόδα (κοιτάμε την ετικέτα)
    Ροφήματα ΧΩΡΙΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ και ΖΑΧΑΡΗ (κοιτάμε την ετικέτα)

    ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΖΑΧΑΡΙΝΗ (όχι άλλα υποκατάστατα)

    ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ
    Ψωμί, Φρούτα, Δημητριακά, Αμυλώδη Λαχανικά, Γαλακτομικά (εκτός βουτύρου, περιορισμένης ποσότητας κρέμας γάλακτος, επιλεγμένων τυριών.



    ΕΞΙ ΟΜΑΔΕΣ ΤΡΟΦΩΝ
    ΟΜΑΔΕΣ ΤΡΟΦΩΝ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΡΟΦΕΣ

    ΦΡΟΥΤΑ Υδατάνθρακες, φυτικές ίνες, βιταμίνες Α και Γ, νερό πορτοκάλια, κρέιπφρουτ, μανταρίνια, φράουλες, ακτινίδιο κ.α. Χυμοί και ξηρά φρούτα
    ΛΑΧΑΝΙΚΑ Υδατάνθρακες, φυτικές ίνες, βιταμίνες Α και Γ, σίδηρο και ασβέστιο, νερό Ντομάτες, πρόκολι, κουνουπίδι, Σπανάχι, μαρούλι, πιπεριά κ.α.
    ΨΩΜΙ/ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ Υδατάνθρακες, πρωτείνες, φυτικές ίνες, σίδηρος, βιτ. Β Ψωμί άσπρο και ολικής αλέσεως, δημητριακά προγεύματος, ρύζι, πατάτα, μακαρόνια, κράκερ, σιτηρά
    ΚΡΕΑΣ/ΨΑΡΙ/ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ/ ΟΣΠΡΙΑ/ ΑΥΓΟ Πρωτείνες, λίπη, σίδηρος, βιταμίνες Β και Α. Κοτόπουλο, ψάρι και θαλασσινά , χοιρινό, βοδινό, γαλοπούλα, αυγά
    ΓΑΛΑ Πρωτείνες, λίπη, ασβέστιο, φωσφόρος, βιταμίνες. Β2, Α και Δ, νερό Γάλα αποβουτυρωμένο και ημιαποβουτυρωμένο, γιαούρτι, τυρί , χαλούμι
    ΛΙΠΗ Λιπαρά οξέα, βιταμίνη Ε Ελαιόλαδο, μαργαρίνη, ξηροί καρποί κ.α.


    ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ
    ΘΡΕΠΤΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΠΗΓΕΣ

    ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ Παρέχουν ενέργεια Ψωμί, δημητριακά, πατάτες, ρύζι, ζυμαρικά, φρούτα, όσπρια και γάλα
    ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ Σχηματίζουν και συντηρούν όλους τους ιστούς Κρέας, ψάρι, πουλερικά, γάλα και γαλακτοκομικά προϊόντα όσπρια, αυγά, ξηροί καρποί
    ΛΙΠΗ Παρέχουν προστασία, θερμότητα και ενέργεια Έλαια, ελιές και ζωικά λίπη
    ΝΕΡΟ Μεταφέρει θρεπτικές ουσίες στους ιστούς του σώματος και αποβάλλει τις άχρηστες ουσίες, βοηθά στην χώνευση και στη ρύθμιση της θερμοκρασίας του σώματος. Στις περισσότερες τροφές. Νερό, ροφήματα, ποτά, φρούτα και λαχανικά.
    ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ Βοηθούν στην καλή λειτουργία του εντέρου, στην μείωση της χοληστερόλης, δίνουν το αίσθημα κορεσμού, στην καλύτερη απορρόφηση της γλυκόζης. Ολοσίταρα δημητριακά, ψωμί ολικής άλεσης, φρούτα, λαχανικά και όσπρια.


    ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ
    ΛΑΧΑΝΙΚΑ, ΧΟΡΤΑ, ΦΡΟΥΤΑ (ΕΚΤΟΣ ΑΒΟΚΑΝΤΟ), ΕΣΠΕΡΙΔΟΕΙΔΗ, ΚΟΡΝ ΦΛΕΙΚΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ
    ΚΟΥΑΚΕΡ, ΒΡΩΜΗ, ΣΙΚΑΛΗ, ΚΡΙΘΑΡΙ, ΣΙΤΑΡΙ, ΟΣΠΡΙΑ, ΕΛΙΕΣ, ΚΟΜΠΟΣΤΕΣ, ΣΑΛΤΣΕΣ ΦΥΤΙΚΕΣ, ΚΡΕΜΜΥΔΙΑ, ΣΚΟΡΔΑ, ΦΥΤΙΚΑ ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ, ΤΣΑΙ, ΚΑΦΕΣ, ΑΦΕΨΗΜΑΤΑ, ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑ

    ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ
    ΤΡΟΦΕΣ : ψωμί, ρύζι , μακαρόνια, δημητριακά, φρούτα , χυμοί, corn-flakes, κεϊκ , γλυκά κτλ.
    Μονοσακχαρίδια: Απλες ζάχαρες
    Δισακχαρίδια: Απλές ζάχαρες (κοινή ζάχαρη)
    Πολυσακχαριδια: Σύνθετες ζάχαρες (φρουτά, δημητριακά, λαχανικά)
    Ολες οι παραπάνω τροφές μετατρέπονται στην απλούστερη μορφή υδατανθράκων, την γλυκόζη.
    Η γλυκόζη κυκλοφορεί στο αίμα και μπορεί να αποθηκευτεί σαν γλυκογόνο (πολλά μόρια γλυκόζης ενωμένα).
    Ο ρόλος του γλυκογόνου
    1) Μια από τις κυριότερες πηγές ενέργειας.
    2) Εμποδίζει στην διάσπαση των πρωτεϊνών του σώματος.
    3) Λειτουργεί σαν θεμέλο για τον μεταβολισμό του λίπους.
    4) Αποτελεί το κυριότερο καύσιμο για τον εγκέφαλο και το ΚΝΣ.
    Οι αποθήκες γλυκογόνου μπορούν να αδειάσουν με συνέπεια να χάνετε μυικό ιστό όταν :
    1) Κανετε εξαντλητικές δίαιτες.
    2) Η διατροφή σας εινα χαμηλή σε θερμίδες.
    3) Η διατροφή σας είναι φτωχή σε υδατάνθρακες.
    4) Ασκήστε εξαντλητικά χωρίς επαρκη διαλλείματα.
    Η ημερήσια συνιστώμενη ποσότητα υδατανθράκων = 55-65% των συνολικών θερμίδων των γευμάτων σας.
    ~~~~~~~~~~~~~~





    Η δίαιτα ʼτκινς είναι μια δίαιτα που αντί να μετράς θερμίδες, μετράς μονάδες υδατάνθρακα. Υπάρχουν τροφές με δείκτη υδατάνθρακα υψηλό, όπως πχ τα μακαρόνια, και άλλες με χαμηλό ή ανύπαρκτο, όπως πχ το κοτόπουλο. Τρως λοιπόν τις τροφές που έχουν καθόλου, ή χαμηλές μονάδες υδατάνθρακα. Εγώ δεν έκανα ακριβώς ʼτκινς. Πήγα σε ενδοκρινολόγο και μου είπε να κάνω τη δίαιτα που δίνει στους διαβητικούς που παίζεται η ζωή τους και πρέπει να χάσουν κιλά τάχιστα! Συγκεκριμμένα, την ίδια ακριβώς δίαιτα δίνουν όλοι οι διαβητολόγοι. Και ο ενδοκρινολόγος μου είπε συγκεκριμμένα "Δεν ξέρω αν εσύ την λες ʼτκινς, Μάτκινς, Χάτκινς, εγώ θέλω να κάνεις αυτήν". Ποιά η διαφορά από την "καθαρόαιμη" ʼτκινς; Δεν μετράς μονάδες, δεν είσαι στο γράψιμο όλη μέρα. Και μ' αυτήν έχασα 50 κιλά, μέσα σε ενάμισυ χρόνο. Ύστερα, έκανα συντήρηση.

    ΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

    ==============

    Ο,τι έχει ζάχαρη και ό,τι έχει άμυλο που μετατρέπεται σε ζάχαρη.

    Αναψυκτικά. Αλκοόλ. Γλυκά. Ξηροί καρποί. Ζυμαρικά όποιας μορφής. Ρύζι. Αλεύρι (είτε σε φύλλο πίτας, είτε σε τηγάνι, είτε για να δέσεις τη σάλτσα). Πατάτα. Εννοείται το ψωμί. Όσπρια γιατί έχουν άμυλο. Φρούτα. Χυμοί. Ντομάτα μαγειρεμένη γιατί βγάζει ζάχαρη, ενώ η ωμή δεν έχει πρόβλημα. Αρακάς γιατί έχει άμυλο. Καρώτο μαγειρεμένο (ξέχνα το καρωτάκι στη σούπα), βγάζει ζάχαρη. Κέτσαπ. Κίτρινα τυριά. Όλα τα προϊόντα λάιτ,γιατί για να γλιτώσουν το λίπος προσθέτουν υδατάνθρακες για να γίνουν πιο νόστιμα. Θες γιαούρτι; Θα φας φούλ λιπαρά. Το πλήρες. Γάλα; Το πλήρες.

    Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΕΔΩ, ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.



    ΑΛΛΑ

    =====

    Για τις πρώτες 15 μέρες, που είναι η φάση της ενεργοποίησης, απαγορεύονται ΚΑΙ οι παρακάτω τροφές, τις οποίες όμως τις τρως κανονικά μετά τις 15 μέρες.

    Γάλα. Γιαούρτι. Φέτα. Πράσινες σαλάτες σε μεγάλη ποσότητα. Δηλαδή, μπορείς να φας ένα μικρό μπωλ τη φορά.


    Αφού περάσουν οι 15 μέρες, τα παραπάνω τα προσθέτεις σε αυτά που επιτρέπονται, αλλά σε μικρές ποσότητες. Από εμπειρία σου λέω πως το γιαούρτι μην το τρως πάνω από 2 φορές την βδομάδα. Ανακόπτει τον ρυθμό.


    ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΩΣ μεγάλες ποσότητες φαγητού και μπόλικο λίπος. Κοτόπουλο με πέτσα. Λιπάκια. Αλλαντικά. Λουκάνικα. Βούτυρα. Λάδια. Γιατί ο οργανισμός, επειδή δεν βρίσκει υδατάνθρακες, θέλει λίπος για να ενεργοποιηθεί. Και μετά να κάψει κι αυτό που πήρε, κι αυτό που έχεις αποθηκευμένο. Να μην πεινάς καθόλου. Να είσαι σκασμένη. Να πηγαίνεις σε ταβέρνα και να ξεσκίζεσαι στα παϊδάκια, τα λουκάνικα, τις σαλάτες και τις φέτες και τα κοκορέτσια, αλλά να ξεχνάς το ποτό, τις πατάτες, τοψωμί κι ό,τι έχει άμυλο. Η καλύτερη πρωτεϊνη που μπορείς να πάρεις είναι το κοτόπουλο, το ψάρι, η γαλοπούλα και τα θαλασσινά. Όχι γιατί το αρνί, το χοιρινό, το μοσχάρι δεν είναικαλά, αλλά γιατί έχουν κυριολεκτικά 0 μονάδες υδατάνθρακα. Ενώ τα άλλα, έχουν κάτι λίγες.


    Να τρως τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα. Καφέδες, τσάγια όσα θέλεις, βεβαίως χωρίς ζάχαρη. Αν θέλεις όμως, μπορείς να βάζεις ασπαρτάμη. Γενικώς αυτήν να την αποφύγεις γιατί είναι καρκινογόνα σε μεγάλες ποσότητες.


    Την ώρα που κάθεσαι να φας να τηρείς την σειρά της καλύτερης απορρόφησης των τροφών, που είναι: Πρώτα τη σαλάτα, μετά τις πρωτεϊνες. Μεταβολίζει πιο ε
    ύκολα.


    Αν καμιά φορά σε πιάσει λύσσα και θέλεις σαν τρελλή γλυκό, φάε εκείνη την ώρα λίπος. Χτύπα ας πούμε ένα σαλάμι αέρος. Αν και πάλι δε αντέχεις, μπορείς να φας μια κουταλιά μέλι. Αλλά, να μη σε πιάνει η λύσσα κάθε τρεις και μία!!


    Αν παρεκτραπείς, μην την κόψεις. Συνέχισε σαν να μην έγινε.Προσωπικα θα σου λεγα να μην την κανεις.Την ειχα κανει για ενα 10ημερο παλια και ειχα λιποθυμησει,ειχα πολυ πονοκεφαλο σερνομουν,δεν ειχα ενεργεια,ζαλιζομουν και γενικα μπορει να προκαλεσει ανεπανορθωτες ζημιες σε νεφρα καρδια,μεχρι και διαβητης μπορει να εμφανιστει.αυτα.

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    hopa σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την ταχύτατη και λεπτομερή σου απάντηση.
    Η Atkins δειχνει υπερβολική, και ειδικά αν υπάρχει κίνδυνος για βλάβες στην υγεία. Καμιά άλλη; Αρκετά αποτελεσματική; Κάπου εδώ μεσα βρήκα την δίατα με την σούπα αποικοδόμησης βασικού λίπους, ποε είναι λέει από το Memorial. Αυτή τι λεει; Να την κάνω ή όχι? Και μου έχει δημιουργηθεί και η εξής απορία. Ας πούμε οτι κάποιος κανει την Atkins ή αυτή με τη σούπα, οκ. Μετα που θα έχει χασει κάποια κιλα, πώς θα διατηρηρησει την απώλεια βάρους και θα κόψει την διαιτα?

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    κοιτα την ατκινς δεν θα την εκανα ξανα ακομη και αν με πληρωναν,την σουπα σκεφτομαι να την κανω τωρα σε κανα 2 μερες ισα-ισα για να νιωσω λιγο πιο αναλαφρη γιατι ουτε και αυτη ειναι μονιμη μεθοδος αδυνατισματος.Τι να σου πω...θα πρεπει να ξερεις οτι οταν κανεις μια τοσο υποθερμιδικη διαιτα και εχεις μια σημαντικη απωλεια της 2-3 κιλα την εβδομαδα καταλαβαινεις οτι δεν μπορει να ειναι λιπος ολο αυτο..ειναι υγρα..για να μην τα οαρεις πισω πρεπει να συνεχισεις να τρεφεσαι υποθερμιδικα για περιπου μια εβδομαδα μετα την σουπα και μετα σιγα-σιγα θα κανεις ενα διαιτολογιο των 1200 περιπου θερμιδων για να εχεις μια σταθερη πορεια και νορμαλ ρυθμο απωλειας.Δυστυχως καλη μου διακρινω εναν πανικο και επιθυμια για γρηγορη και μαγικη απωλεια βαρους..και γω τοσα χρονια δεν λεω να βαλω μυαλο και πεφτω συνεχως στα ιδια λαθη..σωστη διατροφη και ασκηση το ξερουμε ολοι πως αυτος ειναι ο σωστος τροπος..τωρα ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε ..εγω σου λεω θα κανω την σουπα οσες μερες αντεξω και μετα ερπατημα και 1200 θερμιδες την ημερα.Δεν ειμαι ειδικος απλα σου λεω τι σκοπυω να κανω εγω.Με την σουπα ξεπρηζεσαι (την εχω κανει κι αυτην εννοειται!) αλλα θελει πολλη μεγαλη προσοχη στην επαναφορα..

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    α..και να αναφερω πως ολα αυτα για την ατκινς δεν τα γραψα εγω,μονο τα τελευταια σχολια ειναι δικα μου.Το βρηκα στο φορουμ ''συνταγες της παρεας'' και εκει ευχαριστουσαν το φορουμ του δακτυλιου για τις πληροφοριες περι ατκινς..οποτε καταλαβαινεις αλληλοκλεβομαστε !

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    151
    Nasiaser, καλύτερα να ψάξεις κάποιο πρόγραμμα σωστής διατροφής, παρά τέτοιες δίαιτες. Μπορεί να σε βοηθάνε να χάσεις γρήγορα κιλά, αλλά το ίδιο γρήγορα μπορεί να τα ξαναπάρεις. ʼσε που ρίχνουν πολύ την ενεργητικότητά σου και δεν είναι ότι καλύτερο αυτό, ειδικά απο τη στιγμή που έχεις παιδάκι. Ένας διατροφολόγος θα μπορούσε να βγάλει ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής βάσει των αναγκών σου, για απώλεια κιλών κι αργότερα για συντήρηση. Κάποιος πιο έμπειρος ή ειδικός απο το φόρουμ ίσως έχει να σου προτείνει κάτι.

  11. #71
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    Παιδια σας ευχαριστώ παρα πολύ για τη συμπαρασταση!!
    Εχω αναγκη να τα χασω τα κατηραμενα τα κιλα, ειναι τωρα τοσος καιρος που δε νιωθω καλα με το σωμα και τον εαυτο μου, και που μου δυσκολευουν την ζωη αφανταστα (δε μιλάω βεβαια για ρουχα, παπουτσια, ναι παπουτσια, και κουραση, καθως η δουλεια μου εχει ορθοστασια, οποτε καταλαβαίνετε...)
    Τα περι υγιεινης διατροφής και ασκησης τα ξέρω πολύ καλα, αλλά δεν μπορώ να φανταστω οτι χρειαζομαι 1 χρονο για να πετυχω αυτο που θελω. Εν πασει περιπτωσει, για να μην παιδιαρίζω κιολας, εχω αναγκη να δω μιαν αλλαγη, κατι, να δω τον εαυτο μου λιγακι να βελτιωνεται...Πως θα παω στην παραλία η αφιλότιμη; Ντρεπομαι να βγω στην πλαζ με μαγιο...

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    παντε βουνο φετος! κι εγω θελω αλλ δεν μπορω να ψησω τους υπολοιπους..αντι για μπικινι ορειβατικα !σουπερ θα ηταν...

  13. #73
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    Αχ τι μπικίνι....μια μπούργκα χρειαζομαι αλλά και πάλι με αντισκηνο θα εμοιαζα...
    Δεν μπορώ να υποφέρω αυτο τον ρατσισμο στα μαγαζια με τα ρουχα. Και δεν μιλάω για τους πωλητές, όχι ειναι όλοι τους ευγενέστατοι. Αυτοι οι κατασκευαστές ενδυματων δεν εχουνε ψυχη? Δεν εχουνε φιλότιμο? Τι θα κανουμε όσες τυγχανει να ειμαστε καπως "ενισχυμένες"? Να προσκυνήσουμε τον Αλλάχ? Ημαρτον Παναγία μου...

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    151
    Έλα τωρά βρε nasiaser που θες και μπούργκα!
    Μια χαρά γυναικάρα πρέπει να είσαι με 1,72 και 78 κιλά.
    Μπορεί να έχεις κάποια κιλά παραπάνω αλλά δεν είναι τραγικό το νούμερο!
    Και ναι!! Οι κατασκευαστές ρούχων ούτε ψυχή έχουν, ούτε φιλότιμο και είναι ρατσιστές (είδα ένα τέλειο μπλουζάκι σήμερα...νούμερο μηδεν)!!
    Η μπούργκα λες να είναι πολύ ζεστή για τέτοια εποχή;

  15. #75
    Originally posted by hopa
    την σουπα σκεφτομαι να την κανω τωρα σε κανα 2 μερες ισα-ισα για να νιωσω λιγο πιο αναλαφρη γιατι ουτε και αυτη ειναι μονιμη μεθοδος αδυνατισματος..
    Προσπάθησα να κάνω τη σούπα ακριβώς με το ίδιο σκεπτικό της Hopa αλλά δεν κατάφερα να δω αποτελέσματα ενώ αντιλαμβάνομαι πως όλοι βλέπουν.
    Τι κάνω στραβά? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •