Κατέβασέ τον τον τιμημένο (τον δείκτη της ζυγαριάς) δε μπορώ, δε μπορώ να περιμένω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    171

    Κατέβασέ τον τον τιμημένο (τον δείκτη της ζυγαριάς) δε μπορώ, δε μπορώ να περιμένω!

    Και μόνο με την ιδέα ότι την Τετάρτη αρχίζω διαιτολόγο έχω αρχίσει να προβάρω στο μυαλό μου καλοκαιρινά μπλουζάκια!
    Φαντάζομαι πως αισθάνεστε όσοι έχετε πάρει την "κάτω βόλτα"!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    18
    Και γω μαζι σου Κλειω!!! Παω και γω σε διαιτολογο και το παλευω!! ποσα κιλα θες να χασεις? αντε...να δινουμε κουραγιο ο ενας στον αλλο!!! εγω 25...αλλα με 15 συμβιβαζομαι μεχρι τον ιουλλιο...περιμενω νεα σου..φιλακια!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    171
    Εσύ παίζεις στις μικρές κατηγορίες πεταλουδίτσα μου!

    Εγώ είμαι 125 κιλά και 1,68 ύψος! Οπότε γύρω στα 60 κιλά.....Καλέ και μόνο που το σκέφτηκα με έπιασε μια ζάλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Πότε ξεκίνησες?Τι σου έχει πει ο διαιτολόγος σου? Τι δίαιτα κάνεις?
    Εγώ φοβάμαι ότι θα πάω εκεί και θα μου πει ότι δεν υπάρχει καμία σωτηρία για την περίπτωσή μου παρά μόνο να το ράψω...το στόμα εννοείται!!!!!!!!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    289
    Oλοι μπορουν να κατεβουν. Αλλοι γρηγορα, αλλοι πιοι σιγα. Επιμονη & υπομονη. Δεν ειναι κατι που γινεται σε 2-3 μηνες...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by kleiw
    Εσύ παίζεις στις μικρές κατηγορίες πεταλουδίτσα μου!

    Εγώ είμαι 125 κιλά και 1,68 ύψος! Οπότε γύρω στα 60 κιλά.....Καλέ και μόνο που το σκέφτηκα με έπιασε μια ζάλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Πότε ξεκίνησες?Τι σου έχει πει ο διαιτολόγος σου? Τι δίαιτα κάνεις?
    Εγώ φοβάμαι ότι θα πάω εκεί και θα μου πει ότι δεν υπάρχει καμία σωτηρία για την περίπτωσή μου παρά μόνο να το ράψω...το στόμα εννοείται!!!!!!!!!!!!!!
    Μη σκέφτεσαι όλα τα κιλά που θες να χάσεις μαζεμένα, να βάζεις πιο βραχυχρονιους και κοντινους στοχους.
    Σκέψου οτι μόλις χάσεις 10 κιλά, θα νοιώσεις ΠΟΛΥ καλύτερα κι όταν χάσεις 20 κιλά, θα νοιώθεις άλλος άνθρωπος...
    τα υπολοιπα καθως θα τα χάνεις σταδιακα και θα πλησιαζεις σε αυτο που θες δεν θα σε αγχωσουν οσο τωρα στην αρχή, αρκει να βρεις τους μηχανισμους με τον εαυτο σου, να νοιωθεις καλα ολο αυτο το διαστημα και να μην γυρισεις στις παλιες σου συνηθειες. Αν ζοριστεις και χαλαρωσεις, κανε συντηρηση για οσο διαστημα χρειαστει για να ξαναρχισεις...μην τα παρατησεις..
    αυτα και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου

  6. #6
    ΚΑΛΗ Η ΛΟΓΙΚΗ...ΑΛΛΑ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΚΙΛΑ???
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ...ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΑΞΙΟ....ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΕΞ!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by ΜΑΡΙΑ_Κ
    ΚΑΛΗ Η ΛΟΓΙΚΗ...ΑΛΛΑ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΚΙΛΑ???
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ...ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΑΞΙΟ....ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΕΞ!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ
    αν ηταν ισαξιο με ενα καλο σεξ κοπελιτσα, τωρα θα ημουν στο αλλο φορουμ της νευρικης ανορεξιας :ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ
    (παντως συμφωνω οτι ειναι τελειο συναισθημα)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Originally posted by kleiw
    Εγώ είμαι 125 κιλά και 1,68 ύψος! Οπότε γύρω στα 60 κιλά.....Καλέ και μόνο που το σκέφτηκα με έπιασε μια ζάλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    βάλε μικρούς στόχους Κλειώ.. κι εγώ στα ίδια κυβικά ξεκίνησα..για -60 ... το ξέρω το ξέρω το ξέρω πως βλέπεις
    μπροστά σου το everest (το βουνό) αλλά σε 2 χρόνια μπορείς
    να είσαι όπως ονειρεύεσε! ξεκίνα σήμερα! πριν πας στον διαιτολόγο.. γράψε στο signature σου τον στόχο σου!
    (125-πόσα έχεις χάσει-στόχος) σήμερα ξεκίνα πίνοντας πολύ νερό! αύριο το ίδιο.. κόψε για λίγες μέρες μόνο ότι περιέχει ζάχαρη.. κάνε έναν περίπατο 30 λεπτά..και μετά άκου το σώμα σου τι μηνύματα σου στέλνει.. γράψε σ ένα χαρτί πως νοιώθεις..έχεις ήδη αποφασίσει να αλλάξεις ζωή από τη μέρα που έγραψες σε αυτό το φόρουμ! θέλω κάθε μέρα να γράφεις
    ένα καλό πράγμα που έκανες για τον ευατό σου..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    171
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τη συμπαράσταση!
    bionic θα ακολουθήσω τη συβουλή σου. Ήδη σήμερα άρχισα το νερό.......!!!!!!!!
    Πάντως πιστεύω πως και το 1 κιλό είναι σημαντικό στην προσπάθειά μας. Αργά και σταθερά.....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    18
    hello κλειω..τωρα ειδα το μηνυμα σου.. Εχω ξεκινησει απο τον οκτωβρη διαιτα και εχω χασει 15 κιλα γιατι εκανα διακοπες..τωρα ομως το εχω παρει πιο ζεστα..ειδικα τωρα που φαινεται κιολας..
    Η διαιτα μου δεν μου στερει πολλα πραγματα..τρωω γλυκο μια φορα την εβδομαδα,πιτες,μακαρονια..ο λα βεβαια με καποιο μετρο..ο διαιτολογος μου λεει οτι ειναι καλο οποτε σταματω να μπαινω σε προγραμμα συντηρησης , ειναι το πιο σημαντικο..
    Η διαιτα που κανω ειναι θερμιδικη απ, ο, τι εχω καταλαβει..οι χημικες δεν αποδιδουν
    Κανω και ελλειπτικο ποδηλατο..Με πιεζει ο διαιτολογος να ασκουμαι
    Εσυ πως πας??

  11. #11
    Originally posted by YiannisD
    Oλοι μπορουν να κατεβουν. Αλλοι γρηγορα, αλλοι πιοι σιγα. Επιμονη & υπομονη. Δεν ειναι κατι που γινεται σε 2-3 μηνες...
    Εκτός από μένα...

    Κάτι δεν πάει καλά... Δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό το πράγμα...
    Σε 4 μέρες, κλείνω 1 μήνα... Ξεκίνησα με περίπου 1500 θερμίδες, μετά από μια εβδομάδα έπεσα στις 1000 και εδώ και 4-5 μέρες μάλλον αρκετά λιγότερες (700-800, τρώω όταν νιώθω πως θα λιποθυμήσω) και το πολύ να έχω χάσει 1 κιλό. Το βλέπω στα ρούχα μου...
    Αν και άτομα που δεν ξέρουν (κανείς δεν ξέρει δηλαδή... εκτός της μητέρας μου και του αγοριού μου) πως βρίσκομαι σε κατάσταση ελεϊνής πείνας λένε πως έχω χάσει, αλλά εγώ δεν βλέπω τίποτα...
    Συνεχίζω βέβαια... Θα προσπαθήσω να μην τρώω τίποτα... Δεν γίνεται αλλιώς... Κάτι συμβαίνει εδώ, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τί...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by WeepingMoon
    Εκτός από μένα...

    Κάτι δεν πάει καλά... Δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό το πράγμα...
    Σε 4 μέρες, κλείνω 1 μήνα... Ξεκίνησα με περίπου 1500 θερμίδες, μετά από μια εβδομάδα έπεσα στις 1000 και εδώ και 4-5 μέρες μάλλον αρκετά λιγότερες (700-800, τρώω όταν νιώθω πως θα λιποθυμήσω) και το πολύ να έχω χάσει 1 κιλό. Το βλέπω στα ρούχα μου...
    Αν και άτομα που δεν ξέρουν (κανείς δεν ξέρει δηλαδή... εκτός της μητέρας μου και του αγοριού μου) πως βρίσκομαι σε κατάσταση ελεϊνής πείνας λένε πως έχω χάσει, αλλά εγώ δεν βλέπω τίποτα...
    Συνεχίζω βέβαια... Θα προσπαθήσω να μην τρώω τίποτα... Δεν γίνεται αλλιώς... Κάτι συμβαίνει εδώ, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τί...
    ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ!
    ΜΗ σταματησεις να τρως.. εκτοσ του οτι ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις για την υγεια σου, ειναι και οτι χειροτερο μπορεις να κανεις για τον μεταβολισμο σου...
    για να λειτουργει σωστα ο μεταβολισμος σου και να χανεις κιλα, πρεπει να τρως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και μαλιστα απαραιτητως 3 φορες τη μερα τουλαχιστον, αλλα μικρες ποσοτητες..
    δεν θυμαμαι αν εχεις κανει επεμβαση, μου φαινεται πως οχι..αν τυχον εχεις κανει, ακολουθεις την διατροφη που σου εχουν πει...
    αν περνας φασεις ασιτιας, ο οργανισμος μουλαρωνει και προσπαθει να αντισταθει...χανεις ΠΟΛΥ γρηγοροτερα με σωστο και καλα μοιρασμενο φαγητο παρα με την ασιτια...

    κινεισαι καθολου? πινεις αρκετο νερο? λειτουργει σωστα το εντερο σου? ολα αυτα ειναι πολυ σημαντικα για να χασεις, κι αν δεν τα κανεις, πρεπει να το φροντισεις.

    και τι ακριβως εννοεις οτι εχεις χασει μαλλον ενα κιλο ενω οι αλλοι σου λενε οτι εχασες? οτι δεν εχεις ζυγιστει? μηπως εχεις χασει παραπανω αλλα δεν το εχεις καταλαβει????

    μην απελπιζεσαι, δεν υπαρχει ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ, ΚΑΙ ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΡΩΣ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    171
    Συμφωνώ απόλυτα με την προλαλήσασα!!!!
    Η ασιτία δε θα σε οδηγήσει πουθενά! Θα σου πρότεινα να κάνεις κάποιες εξετάσεις για να δεις μήπως υπάρχει κάποιο ορμονικό πρόβλημα ή πρόβλημα υποθυρεοειδισμού που πρέπει να ρυθμίσεις πρώτα. Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση μπορείς να χάσεις βάρος!!!!!! Ίσως θα έπρεπε να απευθυνθείς και σε κάποιον διατροφολόγο για μια συγκεκριμένη πρόταση διατροφής!

  14. #14
    Κορίτσια, δυστυχώς ξέρω πως δεν πρέπει να μην τρώω καθόλου... Δεν έχω κάνει την επέμβαση επειδή η ιδέα της διαδικασίας μου προκαλεί υπερβολικό άγχος.

    Μέχρι πριν από 4-5 μέρες που μ' έπιασε αυτό το πράγμα του να αρνούμαι να φάω, είχα τακτά γεύματα μέσα στη μέρα.
    Η διατροφή μου είναι αυτήν που είχα παλιότερα από την διαιτολόγο μου με την οποία είχα χάσει 25 κιλά περίπου, πριν από 7 χρόνια.
    Μιλώντας μαζί της, μου είπε πως μπορώ να κάνω την ίδια. Την γνωρίζω από έξω κι ανακατωτά. Τροφές, ποσότητες, κλπ.
    Τα αρνητικά μου είναι 2. Δεν κινούμε καθόλου και δεν πίνω πολύ νερό (1-1,5 λίτρο το πολύ).
    Πριν από λίγο προσπάθησα να φάω κάπου 100gr κοτόπουλο. Δεν μπορούσα να καταπιώ. Έχει περάσει 1,5 ώρα που έφαγα και όμως ακόμα νιώθω το φαγητό ψηλά στο στομάχι, πίσω από τον οισοφάγο.
    Σα να έχω κάνει... ψυχολογικό δακτύλιο... :P
    Ακούγεται αστείο, αλλά πλέον χορταίνω με 100-150gr κοτόπουλο/τόνο και 30-50gr ψωμί και μπορώ να μη φάω για 12 ώρες και αυτό μου αρέσει πάρα πολύ... Το απολαμβάνω απίστευτα.

    Δεν έχω ζυγιστεί, αλλά βλέπω τις αλλαγές από τα ρούχα μου.

    Έχω κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή πριν 5-6 χρόνια και το μόνο που μου είχε βρει ήταν πως είχα περάσει μια κρίση θυρεοειδούς (δεν θυμάμαι τι ακριβώς σημαίνει αυτό) και πως από αυτό ήταν κατεστραμμένος ο αδένας σε κάποιο σημείο.
    Ελπίζω να θυμάμαι καλά αυτά που μου είχε πει τότε και να μην σας λέω βλακείες. :P
    Μου είχε δώσει χάπια (T4), όμως δεν είχα δει καμιά βελτίωση.
    Είχα οδηγηθεί στο να κάνω αυτές τις εξετάσεις επειδή για πολλούς μήνες δεν μπορούσα να χάσω πλέον βάρος με τη δίαιτα που έκανα τότε.

    Αυτό που έχω διαπιστώσει εδώ και κάποια χρόνια, είναι πως χρειάζομαι ψυχολόγο, αλλά δεν μπορώ να το στηρίξω οικονομικά αυτό.
    Μέχρι και ο ενδοκρινολόγος, ο κος Τζώτζας (Θεσ/νίκη) που είχα επισκευτεί πριν από 3,5 χρόνια για επαναληπτικές εξετάσεις, κάτι τέτοιο μου είχε πει.

    Είναι απίστευτο το πως μπορεί το μυαλό να επηρεάζει το σώμα, ερήμιν μας...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by WeepingMoon
    Κορίτσια, δυστυχώς ξέρω πως δεν πρέπει να μην τρώω καθόλου... Δεν έχω κάνει την επέμβαση επειδή η ιδέα της διαδικασίας μου προκαλεί υπερβολικό άγχος.

    Μέχρι πριν από 4-5 μέρες που μ' έπιασε αυτό το πράγμα του να αρνούμαι να φάω, είχα τακτά γεύματα μέσα στη μέρα.
    Η διατροφή μου είναι αυτήν που είχα παλιότερα από την διαιτολόγο μου με την οποία είχα χάσει 25 κιλά περίπου, πριν από 7 χρόνια.
    Μιλώντας μαζί της, μου είπε πως μπορώ να κάνω την ίδια. Την γνωρίζω από έξω κι ανακατωτά. Τροφές, ποσότητες, κλπ.
    Τα αρνητικά μου είναι 2. Δεν κινούμε καθόλου και δεν πίνω πολύ νερό (1-1,5 λίτρο το πολύ).
    Πριν από λίγο προσπάθησα να φάω κάπου 100gr κοτόπουλο. Δεν μπορούσα να καταπιώ. Έχει περάσει 1,5 ώρα που έφαγα και όμως ακόμα νιώθω το φαγητό ψηλά στο στομάχι, πίσω από τον οισοφάγο.
    Σα να έχω κάνει... ψυχολογικό δακτύλιο... :P
    Ακούγεται αστείο, αλλά πλέον χορταίνω με 100-150gr κοτόπουλο/τόνο και 30-50gr ψωμί και μπορώ να μη φάω για 12 ώρες και αυτό μου αρέσει πάρα πολύ... Το απολαμβάνω απίστευτα.
    Δεν έχω ζυγιστεί, αλλά βλέπω τις αλλαγές από τα ρούχα μου.

    Έχω κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή πριν 5-6 χρόνια και το μόνο που μου είχε βρει ήταν πως είχα περάσει μια κρίση θυρεοειδούς (δεν θυμάμαι τι ακριβώς σημαίνει αυτό) και πως από αυτό ήταν κατεστραμμένος ο αδένας σε κάποιο σημείο.
    Ελπίζω να θυμάμαι καλά αυτά που μου είχε πει τότε και να μην σας λέω βλακείες. :P
    Μου είχε δώσει χάπια (T4), όμως δεν είχα δει καμιά βελτίωση.
    Είχα οδηγηθεί στο να κάνω αυτές τις εξετάσεις επειδή για πολλούς μήνες δεν μπορούσα να χάσω πλέον βάρος με τη δίαιτα που έκανα τότε.

    Αυτό που έχω διαπιστώσει εδώ και κάποια χρόνια, είναι πως χρειάζομαι ψυχολόγο, αλλά δεν μπορώ να το στηρίξω οικονομικά αυτό.Μέχρι και ο ενδοκρινολόγος, ο κος Τζώτζας (Θεσ/νίκη) που είχα επισκευτεί πριν από 3,5 χρόνια για επαναληπτικές εξετάσεις, κάτι τέτοιο μου είχε πει.

    Είναι απίστευτο το πως μπορεί το μυαλό να επηρεάζει το σώμα, ερήμιν μας...
    χωρις να ειμαι ειδικη καλη μου γουιπιν μουν, αυτα που μας λες μου φαινονται ανησυχητικα...
    δεν ειναι καλο πραμα να αρνεισαι να φας και οσο πιο πολυ μενεις νηστικη τοσο να το απολαμβανεις..

    το νερο που πινεις ειναι μια χαρα, αν μπορεσεις λιγο να το αυξησεις σε 1.5-2 λιτρα θα ειναι ακομα καλυτερα.

    το οτι καταλαβαινεις απ τα ρουχα σου οτι εχεις χασει αλλα δε ζυγιζεσαι, δε σημαινει καθολου οτι εχεις χασει ενα κιλο...σιγουρα εχεις χασει παραπανω...επομενως χανεις..επομενως ζυγισου να ξερεις που βρισκεσαι, βαλε εναν λογικο στοχο ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΣΟΥ ΒΑΡΟΣ, και ακολουθα την διαιτα της διαιτολογου σου...μη κανεις ακροτητες, θα τις πληρωσει η υγεια σου..

    αν αισθανεσαι οτι χρειαζεσαι βοηθεια και σκεφτεσαι τα χρηματα, υπαρχουν κεντρα ψυχικης υγειας που ειναι δημοσια και η αμοιβη ειναι ΠΟΛΥ χαμηλη, σιγουρα μπορεις να την πληρωσεις.
    στην θεσσαλονικη υπαρχει ενα κοντα στο 424 στο υψος της λεωφορου στρατου..μαθε γι αυτο και απευθυνσου. ειχε παει ενας φιλος μου και νομιζω οτι βοηθηθηκε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •