η θλίψη, ο φόβος κ ο πόνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    η θλίψη, ο φόβος κ ο πόνος

    αυτή η αβάσταχτη θλίψη κυριεύει πάλι το μυαλό μου..
    θέλω να το παλέψω, να βγώ απ'αυτό που με σπρώχνει καθημερινά πιο κάτω, αλλά εκεί κάτω τίποτα δεν μπορεί πλέον να με σώσει.
    μόνη στις σκέψεις μου, απόμακρη απ'όλους, ξένη ακόμα κ για τον ίδιο μου τον εαυτό.
    εμπειρία της ζωής μου οι απόπειρες, αντίδραση απλή ή θέλω πραγματικα να δώσω τέλος σε όλα αυτά που με βασανίζουν.
    πονάω πολύ μέσα μου κ όλα αυτά τα χρόνια κρύβομαι, μην πάρει κανείς χαμπάρι πως δεν είμαι αυτό που δείχνω, διατηρώ την εικόνα μου κ μέσα πόνος πολύς πόνος.
    ο φόβος να βγάλω το συναίσθημα, το πως αισθάνομαι προς τα έξω κ όλο αυτό έχει αρχίσει σιγά σιγά να ραγίζει σπάει.
    κλεισμένη μέσα μου, δεν μπορώ τίποτα να κάνω, παραιτούμαι απο όλα.
    δεν θα τα καταφέρω, έτσι νιώθω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    Μαράκι μας να ξέρεις πως όλοι μας πάνω-κάτω τα ίδια νιώθουμε... δεν είσαι μόνη, σίγουρα το έχεις καταλάβει αυτό και για αυτό είσαι εδώ μαζί μας... θλίψη... μοναξιά... πόνος... συναισθήματα που όλοι μας νιώθουμε και ξέρουμε πως είναι...
    θα τα καταφέρεις όμως, είμαι σίγουρη... έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου, είσαι πολύ μικρή ακόμη για να παραιτηθείς, να μην παλέψεις... είμαστε εδώ, μαζί σου... σκέψου πόσο καλές συμβουλές μας δίνεις όταν δεν νιώθεις όλα αυτά... σκέψου πόσο πολύτιμη είσαι για εμάς...

    σου έστειλα u2u!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    όλοι μόνοι μας είμαστε, προσπαθούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον
    σίγουρα όμως νιώθουμε πάνω - κάτω τα ίδια
    δεν μπορώ, δεν θέλω να συνεχίσω έτσι
    ποτέ δεν βρήκα νόημα, κάτι να με κρατήσει
    ίσως άδικα ψάχνω για κάποια λύση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    νόημα... όλοι μας αυτό δεν ψάχνουμε;;; θα το βρούμε Μαράκι, σιγά-σιγά, το ότι προσπαθούμε λέει κάτι, σωστα; μπορεί να μας πάρει λιγάκι παραπάνω, μπορεί να μας κουράσει πιο πολύ από κάποιους άλλους, αλλά πίστεψέ με... θα το βρούμε!!! Το οφείλουμε στον εαυτό μας...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ο εαυτός μας, μας οφείλει, δυστηχώς αυτός μας πρόδωσε
    η ζωή μας στέρησε κάτι, για να φτάσουμε εδώ σήμερα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    ο εαυτός μας δεν μας οφείλει... ο εαυτός μας μας ανταποδίδει... ανάλογα με το τί θα του δώσουμε, τί θα του προσφέρουμε...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    τιποτα δεν δώσαμε λοιπόν, τίποτα δεν θα πάρουμε
    συμπέρασμα κανένα
    μοναξιά, θλίψη, μελαγχολία κ ένας τεράστιος φόβος με το τίποτα που ακολουθεί
    νιώθω ένα αγρίμι σημαδεμένο να ξυπνά κ να θέλει να καταστρέψει τα πάντα στο πέρασμά του
    αυτό τ\'αγρίμι θα το εξοντώσω πριν βγεί προς τα έξω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    του έδωσες σπουδές, του έδωσες δουλειά, την δύναμη για αυτά που την βρήκες;;; δωσ\' του και λίγη αγάπη, έχεις πολύ μέσα σου, να έισαι σίγουρη...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    υγρό, σκοτεινό υπόγειο
    κάτι περπατάει στον τοίχο
    βοήθεια.. κανείς!
    απέξω πεθαμένη κ ντυμένη στα λευκά
    οχι πάλι... η ανάσα μου κόβεται
    δεν είσαι εκεί σύνερθε

    αναμνήσεις............................
    .................................................. ...
    .................................................. ...........
    ουαου........................................ ........................

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    96
    Θα σου πώ κάτι κουφό.....που σε μένα λειτούργησε και ήμουν μάλλον σε χειρότερη κατάσταση....Έκανα πράγματα με το ζόρι....και για την ακρίβεια με παρότρυνση άλλων...χρησιμοποιώντας βέβαια για ένα 6μηνο περίπου αντικαταθλιπτική θεραπεία....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    τα φάρμακα εδω κ ενα μηνα που τα παιρνω, λιγη χαρα δεν μου δωσαν, δεν ξερω αν δινουνε κιόλας. ολα με το ζορι τα κάνω ήδη.
    αγανακτησα πια

  12. #12
    Mαράκι μου...
    Kάνε λίγο υπομονή. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά απ\' ότι γράφουν πολλά παιδιά εδώ μέσα, τα φάρμακα θέλουν ένα διάστημα για να αρχίσουν να αποδίδουν. Έκανες ένα μεγάλο βήμα για να βοηθήσεις τον εαυτό σου.
    Kάνε υπομονή και βάλε λίγο άσπρο στη ζωή σου, λίγο φως. Mη παραδίνεσαι στο σκοτάδι, δεν σου αξίζει...

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    96
    mmaria
    Member
    ***



    Μηνύματα: 211
    Μμαρία......χρειάζεται να τα πάρεις τουλάχιστον ένα 6άμηνο για να δείς αποτελέσματα.Για να μη σε μπλέκω σε λεπτομέρειες και σε κουράζω...στον εγκέφαλο μας υπάρχουν κάποιες ουσίες (νευροδιαβιβαστές) που παρεμβάλονται μεταξύ των νεύρικών κυττάρων και έτσι στέλνουν το μήνυμα απ το ένα νευρικό κύτταρο στο άλλο.Για το μήνυμα \"χαράς/ευεξίας\" έχουν βρεθεί αρκετές τέτοιες ουσίες η σημαντικότερη των οποίων είναι η σερετονίνη.Τα αντικαταθλιπτικά στοχεύουν στο να αυξήσουν και να σταθεροποιήσουν τα επίπεδα της ήδη χαμηλής σερετονίνης. Με άλλα λόγια αλληλεπιδρούν με την χημεία του εγκεφάλου μας που μας κάνει να νιώθουμε \"χάλια\" και προσπαθούν να την επαναφέρουν σε πιο \"υγιή\" επίπεδα.Εεεεε αυτό δεν μπορεί να γίνει απ τη μια μέρα στην άλλη.....Μην ξεχνάς ότι ο οργανισμός μας δεν είναι πάντα συνεργάσιμος αλλά πολλές φορές αντιδρά στις αλλαγές ακόμα και αν αυτές είναι για το καλό του. Όλα αυτά λοιπόν εμποδίζουν τα φάρμακα να λειτουργήσουν στο άψε σβήσε.....αλλά το πολύ σε ένα εξάμηνο ( δεχόμενη και ψυχική υποστήριξη) θα έχουν αλλάξει πολλά...και τις αλλαγές αυτές θα τις βλέπεις μέρα με τη μέρα.Άντεξες τόσο καιρό τον πόνο....νομίζω αξίζει να προσπαθήσεις να αντέξεις την έλευση της χαράς.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    απο οτι εχεις γράψει διαλέγω αυτο: \"ο φόβος να βγάλω το συναίσθημα, το πως αισθάνομαι προς τα έξω κ όλο αυτό έχει αρχίσει σιγά σιγά να ραγίζει σπάει.
    κλεισμένη μέσα μου, δεν μπορώ τίποτα να κάνω.........\"

    γιατι? γιατι βλέπω οτι για να τα παρατηρησεις ολα αυτα θελει δύναμη μεγάλη....
    εγω χρειαστηκα βοηθεια για να τα δω ολα αυτα....κ λιγο καιρο μετά μπορεσα να στηριξω εγω η ιδια τον εαυτο μου...θελω να πω πως τωρα εχεις ηδη και δυναμη για να παρατηρεις και υποστήριξη απο φαρμακα -τουλάχιστον-, πολυ δυνατους συμμαχους στην προσπαθεια σου....

    ειναι η αληθεια πως τίποτα δεν γινεται αυτοματα, αλλα ολη η προσπάθεια σου δεν θα παει χαμενη....δωσε χρονο στον εαυτο σου κ στην προσπαθεια-αγωνα που κανεις.ειναι σιγουρο, οτι θα δεις τη διαφορα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    αυτα τα φαρμακα εδω κ ενα μηνα μου εχουν φερει μνημες, συναισθήματα, φοβιες, καταστασεις που προσπαθουσα χρονια να διωξω απο μεσα μου. ειναι ενα ανακατεμα συναισθηματικο που με στελνει στην απογνωση, με μοναδικη λυση να βαλω τερμα σε ολα τουτα κ νιωθω να μην αντεχω πια.
    ξυπνησαν ηχοι, σκηνες που νομιζα πως δεν υπηρχαν πλεον κ ομως ειμαι εκει, χωρις να παιρνει κανεις χαμπαρι οτι ολα αυτα συμβαινουν μπροστα σε ενα παιδι, να την παταει στο πατωμα, να την κλωτσαει κ ολα αυτα αδικα γμτ. αυτος ο φοβος κ η απογνωση οτι μετα σειρα σου..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •