ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    18

    ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ

    Κατά πόσο βοηθάει η ομοιπαθητική στην απώλεια βάρους? Ακούγονται πολλά και για τον βελονισμό, Εσείς τι γνώμη έχετε? Εχω κανονίσει ήδη ένα ραντεβού με ομοιοπαθητικό γιατρό και ευελπιστώ να με διευκολύνει στην προσπάθειά μου.Θα σας κρατώ ενήμερους.Φιλάκια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    petaloyda μας
    για την ομοιοπαθητικη γενικοτερα δεν εχω εντελως κατασταλαγμενη αποψη, την εχω περισσοτερο στο πλαισιο"αν κατι νομιζει καποιος οτι τον βοηθαει, ας το κανει" αρκει να μη τον βλαπτει βεβαια..
    ειχα ομως μια ηλιθια εμπειρια επι του θεματος .
    πηγα σε εναν ΑΧΡΗΣΤΟ ομοιοπαθητικο στην θεσσαλονικη καποτε, για κουβεντα, χωρις να εχω προβλημα υγειας, και για να μου πει αν κατι μπορει να κανει για το θεμα αυτο.
    Εκανε τα δεοντα, μου πηρε την αρχικη συνεντευξη που συνηθιζουν και μετα μου εδωσε μι ασυνταγη με σιροπι σφενδαμου.....
    μια ηλιθιοτητα και μιση..το σιροπι αυτο ειναι γνωστο ως maple sirop και το συνηθιζουν τα αμερικανά σε κατι αηδιες που μαγειρευουν , σαν απλο σιροπι....
    αυτος λοιπον ο τριμάλακας, μου ειπε να πινω αυτο με χυμο φρεσκου λεμονιου και χλιαρο νερο, και λιγο πιπερι καγιεν αν θυμαμαι καλα....
    ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ολη μερα μονο αυτο...τπτ στερεο, τπτ αλλο...
    για 15 μερες...
    τι 15 μερες που εγω ηθελα 20 κιλα να χασω!!!
    κι εγω η ακομα πιο ηλιθια το κανα..
    ε, οτι φανταζεσαι...πεινα μαυρη και κακια, εχασα βεβαια, αλλα ουτε θυμαμαι σε ποσα δευτερολεπτα τα ξαναβαλα...

    αυτο δε σημαινει οτι εχω διαγραψει την ομοιπαθητικη σαν μεθοδο, αλλα τον συγκεκριμενο, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ..αλλωστε εκανε ζημια και σε εναν φιλο μου που πηγε εκει για ενα προβλημα υγειας και τον χειροτερεψε.

    οστοσο δεν ξερω τι μπορει να κανουν καποιοι αλλοι, ισως υπαρχουν μεθοδοι...

    βελονισμο εκανε μια θεια μου παλια, και μας ελεγε οτι οντως δεν πεινουσε....τον συνδυαζε με μια διαιτα τρομερα στερητικη, του τυπου, ενα αγγουρι τη μερα κλπ..εχασε πολλα κιλα αλλα πολυ συντομα δημιουργησε πετρα στα νεφρα και εγχειριστηκε. Αυτο δεν ξερω αν ειχε καποια σχεση με τον βελονισμο η με την διαιτα..παντως συνεπεσε...προσωπικα δεν τον καλοβλεπω τον βελονισμο γιατι δεν εχω πειστει οτι ξερουν 100% τι ακριβως επιδραση εχουν στα νευρα που σκαλιζουν με τις βελονες..

    σε φωτισα..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    18
    Σ ευχαριστώ για την εμπειρία που παρέθεσες..Τωρα θα ξέρω τι να προσέξω...Αν μου δωσει κανενα σιροπι και μου πει μην τρως τιποτα θα την κανω με ελαφρα..Αλλα νομίζω πως θα είναι καλος γιατι δεν ειναι απλα ομοιοπαθητικος, ειναι γιατρος..Και σε καμμια περιπτωση δεν θα σταματησω την διαιτα που κανω με τον διαιτολογο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    171
    Originally posted by petalouda
    Αλλα νομίζω πως θα είναι καλος γιατι δεν ειναι απλα ομοιοπαθητικος, ειναι γιατρος..
    Petalouda οποιοσδήποτε δεν είναι γιατρός δεν μπορεί να είναι και ομοιοπαθητικός. Η ομοιοπαθητική είναι μια "ειδίκευση" της ιατρικής ηοποία διδάσκεται σε πολλές χώρες του εξωτερικού, όχι όμως και στην Ελλάδα. Η ομοιοπαθητική είναι μια ολιστική αντίληψη της ιατρικής και στηρίζεται στη δράση και την αντίδραση των ουσιών που σου χορηγούνται. Εγώ προσωπικά έκανα ομοιοπαθητική για κάποιο διάστημα αλλά αναγκάστηκα να τη διακόψω γιατί δεν επιτρέπεται να παίρνεις άλλα φάρμακα εκτός από αυτά που σου δίνει ο ομοιοπαθητικός σου. Εγώ πρέπει να παίρνω πάντα τα φάρμακά μου για την κατάθλιψη κι έτσι σταμάτησα... Η αλήθεια είναι πως είχα πρόβλημα με κάποιες αλλεργίες και πήγα αλλά δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα.
    Το περίεργο είναι ότι σε ρωτάνε κάποια πράγματα τα οποία εγώ προσωπικά θεωρώ παράλογα! π.χ. από ποια μεριά κοιμάσαι, σε ποια μέρη του σώματος ιδρώνεις περισσότερο, αν κρυώνεις ή ζεσταίνεσαι κυρίως και άλλα τέτοια!!!
    Η επιλογή είναι δική σου... Να επιμείνεις πάντως να σου τεκμηριώσει επιστημονικά ό,τι σου πει!
    Καλή επιτυχία!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθήνα, Κηφισσιά
    Posts
    150
    Παιδιά, έχω άποψη για την ομοιοπαθητική, αλλά και εμπειρία. Γενικώς, τη θεωρούσα μια μπούρδα. Ύστερα, η κουμπάρα μου πήγε σ' έναν μαλάκα που την καθυστέρησε τόσο με τα ματζούνια ώστε έφτασε να πεθάνει από AIDS. Το οποίο, αν το είχε διαγνώσει εγκαίρως, με τα κοκτέιλς που δίνουν, δεν θα νοσούσε και θα ζούσε ακόμη. Ήθελα να τον κρεμάσω ανάποδα στην Ομόνοια. Μέχρι και καταγγελία προσπάθησα να του κάνω, αλλά δεν είχα το δικαίωμα να το προχωρήσω νομικά γιατί δεν ήμουν πρώτου βαθμού συγγενής. Τελοσπάντων, πονεμένη ιστορία. Μέσα στο πολύ (τότε) ανακάτωμα που έκανα, συζήτησα με πολλούς. Μου λέγανε όλοι, μην παίρνεις έναν μαλάκα σαν υπόδειγμα για να απορρίψεις την ομοιοπαθητική. Κάποια στιγμή η κόρη μου έκανε στο πρόσωπο μια άτυπη δερματίτιδα. Ήταν για 3 χρόνια ένα χάλι. Περνούσε με κορτιζόνη, ξανάβγαινε μετά από λίγο. Έτρεξα σε δερματολόγους, αλλεργιολόγους, παιδοψυχολόγους, παιδιάτρους και βάλε. Από πού προέρχεται; Αγνωστο. Πώς το αντιμετωπίζουμε ρε παιδιά; Αγνωστο. Κορτιζονούχα σκευάσματα εναλλάξ... Χάλι μαύρο. Μου λένε, δεν πας ομοιοπαθητική τη μικρή; Ανατρίχιασα. Εγώ; Από το πτώμα μου επάνω! Συνέχισα με τα σαπούνια, τις κρέμες, τις κορτιζόνες. Είδα κιαπόειδα, λέω άντε ρε Λίνα, πήγαινε κι άμα δε γίνει τίποτα, τι είχες, τι έχασες; ΠΑΙΔΙΑ, ΘΑΥΜΑ ΕΓΙΝΕ! Έκανε μια εξάμηνη θεραπεία με κάτι κάψουλες και τελείωσε ΟΡΙΣΤΙΚΑ το θέμα. Είναι τώρα 10 χρονών, έχουν περάσει 4 χρόνια και το παιδάκι δεν ξαναείχε πρόβλημα. Λύθηκε με τη μία. ʼσε που κάνοντας τη θεραπεία γι ' αυτό, γλιτώσαμε και τις ιώσεις του σχολείου, γιατί τονώθηκε το ανοσοποιητικό. Απίστευτα πράγματα. Νομίζω λοιπόν πως ό,τι τουλάχιστον αφορά αλλεργίες, δερματικά, ψυχοσωματικά, ασθμα (και απ' αυτό γλίτωσε μια φίλη ), είναι ό,τι πρέπει. Για το βάρος, προσωπικά δεν την εμπιστεύομαι. Βέβαια, δεν το έχω ψάξει ούτε δοκιμάσει...
    Petalouda, όταν πας να μας πεις τι θα σου πει ο τύπος. Μ' ενδιαφέρει πάρα πολύ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Να πω κι εγω μια θετικη εμπειρια της πιο καλης μου φιλης
    Ειναι μια κοπελα υπερευαισθητη, που τα παντα τα σωματοποιει και γι αυτο της συμβαινουν διαφορα με την υγεια της.Προσεχει παρα πολυ λοιπον την διατροφη της, τρωγοντας υγειινα, μονο βιολογικα, κλπ γιατι οτιδηποτε αλλο την επιβαρυνει αμεσα. Ειναι αδυνατη δε..
    Ειχε μια ιστορια με αμυγδαλιτιδες οταν εκανε κατι σπουδες στο εξωτερικο, που κοντεψε να πεθανει..ηταν για πολυ καιρο με 40 πυρετο κι ως εκ τουτου την ειχαν πλακωσει στην αντιβιωση, κανοντας της το ανοσοποιητικο κουρελι...επαιρνε αντιβιωση ενα χρονο συνεχεια...αλλα το προβλημα δεν λυνοταν, ηταν συνεχεια αρρωστη...
    αποφασισσε να παει στην ομοιοπαθητικη σαν τελευταια λυση , και πραγματικα ηρεμησε η κοπελα...το αντιμετωπισε και πηγε πολυ καλα...
    παντα της συμβαινουν διαφορα ψυχοσωματικα και παντα καταφευγει εκει, δεν περνανε παντα ολα, αλλα την ελεγχει την κατασταση πολυ περισσοτερο απ οτι με την κλασσικη ιατρικη,,,

    εχει ΜΕΓΑΛΗ σημασια σε ποιον θα πεσεις απ οτι εχω καταλαβει, οπως επισης να μην απευθυνεσαι εκει οταν χρειαζεσαι ενα επειγον χειρουργειο πχ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    171
    Η ομοιοπαθητική και κάθε είδους εναλλακτική ιατρική βλέπουν το άτομο ως ένα ενιαίο σύνολο 3 παραμέτρων: σώμα, πνεύμα και ψυχή. Γι΄αυτό και έχει καλύτερα αποτελέσματα σε προβλήματα που έχουν ψυχοσωματική βάση (π.χ σχεδόν όλες οι δερματίτιδες μπορούν να προκληθούν από στενοχώρια ή άγχος, ακόμη κι ο έρπης!) . Ίσως λοιπόν να μπορεί να συντελέσει στο θέμα απώλειας βάρους... Όσον αφορά όμως σοβαρές ιατρικές παθήσεις πιστεύω πως είναι καλύτερο να εμπιστευόμαστε πρώτα την κλασσική ιατρική.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    18
    Aπ ο, τι καταλαβα απ τις εμπειριες σας το θεμα ειναι να πεσεις σε καλο ομοιοπαθητικο, πραγμα που ελπιζω να γινει και στην περιπτωση μου..Σε καμμια περιπτωση βεβαια δεν προκειται να παραλειψω την κλασσικη ιατρικη ουτε να σταματησω τη διαιτα που κανω στο διαιτολογο.Απ ο, τι εχω καταλαβει τρωω πολυ σε περιοδους αγχους, στενοχωριας η απλα βαρεμαρας ,οποτε εχει καποια ψυχολογικη βαση το προβλημα...Στις 14 -4εχω ραντεβου ...Θα σας κρατω ενημερους..Ετχαριστω για τις απαντησεις σας!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    18
    και μια ακομη ερωτηση...οι ομοιοπαθητικοι δεν πρεπει να εχουν τελειωσει πρωτα την κλασσικη ιατρικη?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθήνα, Κηφισσιά
    Posts
    150
    ΝΑΙ. Δεν ξέρω κάποιον που δεν είναι γιατρός. Συνήθως είναι παθολόγοι.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    5
    Γεια χαρά.

    Στην Ελλάδα για να πάρουν άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος οι ομοιοπαθητικοί γιατροί ΠΡΕΠΕΙ να είναι ήδη πτυχιούχοι της "δυτικής" ιατρικής όπως λένε. Πρόσεξε επειδή κυκλοφορούν πολλοί που το "παίζουνε" ομοιοπαθητικοι και βελονιστές, να δεις αν έχει όλα του τα χαρτιά. Στην πόρτα του πρέπει να έχει το ειδικό σήμα απ' το υπουργείο υγείας σαν όλους τους άλλους γιατρούς. Τα λέω γιατί είχα φοβερή εμπειρία με βελονιστή-ομοιοπαθητικό και ότι άλλο θέλεις δήλωνε. Όχι απλώς δεν ήταν γιατρός, μόνο ξύλο δεν έφαγα εγώ και μία φίλη μου που είχαμε πάει μαζί. Όταν άρχισα τις ερωτήσεις και απαίτησα να δω τα χαρτιά του μας πέταξε έξω με τις "κλωτσιές". Και αυτή που μας τον σύστησε τον έχει για Θεό και δεν ακούει και τίποτα... Καλέ ούτε το επώνυμό του δεν έγραφε πουθενά. Προσοχή και καλή τύχη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    δεν εμπιστεύομαι καθόλου την ομοιοπαθητική.. δεν χαίρουν εκτίμησης οι ομοιοπαθητικοί
    από τους γιατρούς των άλλων ειδικοτήτων.. τους αποκαλούν αλμπάνηδες, απαταιώνες
    και τσαρλατάνους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    508
    Originally posted by bionic
    δεν εμπιστεύομαι καθόλου την ομοιοπαθητική.. δεν χαίρουν εκτίμησης οι ομοιοπαθητικοί
    από τους γιατρούς των άλλων ειδικοτήτων.. τους αποκαλούν αλμπάνηδες, απαταιώνες
    και τσαρλατάνους.
    Ναι και εγώ αυτά έχω ακούσει, όχι μόνο όσον αφορά την παχυσαρκία αλλα γενικά...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    18
    Λετε ε? Μαλλον θα πρεπει να ειμαι πολυ προσεκτικη λοιπον...Ευχαριστω που με προειδοποιησατε για να εχω τα ματια μου ανοιχτα..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •