ΡΑΓΑΔΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: ΡΑΓΑΔΕΣ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    508

    ΡΑΓΑΔΕΣ

    Μήπως ξέρει κανείς από δω αν με την αποτομη απώλεια βάρους δημιουργούνται ραγάδες; Και αν ναι, πως μπορώ να τις προλάβω; Στην κοιλιά δεν έχω καθόλου και στο στομάχι, και δεν θελω να αποκτήσω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    δεν έχουν όλοι άνθρωποι τον ίδιο τύπο δέρματος... αν πίνεις πολύ νερό
    και βάζεις γαλάκτωμα σώματος κάθε μέρα, κι αν ασκηθείς και λίγο
    μπορεί να μη δεις και καμιά! υπάρχει ένα τζελ στα φαρμακεία της Lierac
    που το βάζουν και οι έγγυες για τις ραγάδες! γενικά ενυδάτωση (νερό + κρέμες) και
    άσκηση είναι το παν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    508
    Originally posted by bionic
    δεν έχουν όλοι άνθρωποι τον ίδιο τύπο δέρματος... αν πίνεις πολύ νερό
    και βάζεις γαλάκτωμα σώματος κάθε μέρα, κι αν ασκηθείς και λίγο
    μπορεί να μη δεις και καμιά! υπάρχει ένα τζελ στα φαρμακεία της Lierac
    που το βάζουν και οι έγγυες για τις ραγάδες! γενικά ενυδάτωση (νερό + κρέμες) και
    άσκηση είναι το παν.
    Μα αυτές δεν δημιουργούνται από το πολύ τσίτωμα του δέρματος; Πως και αμα αδυνατίζεις κάνεις ραγάδες; Και η άσκηση πως μπορεί να βοηθήσει σε αυτό;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    289
    Αν εχεις φευγουν? Εδω ειναι το θεμα...!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    508
    Originally posted by YiannisD
    Αν εχεις φευγουν? Εδω ειναι το θεμα...!
    Νομιζω πως είναι πολύ δύσκολο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Originally posted by YiannisD
    Αν εχεις φευγουν? Εδω ειναι το θεμα...!
    άστα.. καταστροφή της Σμύρνης.. τα ίδια κι εδώ..
    ασπρίζουν αλλά δεν φεύγουν ποτέ.. σαν τις τύψεις λολ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    171
    Οι ραγάδες δε φεύγουν ποτέ...Αυτό είναι αλήθεια. Ακόμη και μια πλαστική δε μπορεί να τις εξαλείψει τελείως. Η έκταση τους εξαρτάται από τον τύπο δέρματος του κάθε ατόμου και από το ποσοστό λίπους που έχει κάθε περιοχή. Αν παρατηρήσεις αθλητές της άρσης βαρών για παράδειγμα θα διαπιστώσεις πως αν και έχουν πολλά κιλά δεν έχουν καθόλου ραγάδες! Αυτό συμβαίνει γιατί οι ραγάδες έχουν άμεση σχέση με το λίπος που υπάρχει στο σώμα. Αν κάποιος δεν έχει ραγάδες και χάσει πολλά κιλά υπάρχει περίπτωση να αποκτήσει κυρίως γιατί το δέρμα στην προσπάθειά του να "κολλήσει" στους μύες του σώματος διαστέλλεται και συστέλλεται ώστε να αποκτήσει την κατάλληλη φόρμα. Η ελαστικότητα του δέρματος εξαρτάται άμεσα από την κατάλληλη διατροφη και την άσκηση (ποσοστό λίπους και μυών). Για αυτό και υπάρχουν άτομα που ενώ όλοι τους τη ζωή είναι αδύνατα έχουν ραγάδες.
    Με τον καιρό πάντως οι ραγάδες αποχρωματίζονται κι έτσι δεν αποτελούν μεγάλο αισθητικό πρόβλημα, σε αντίθεση με τη χαλάρωση και την κυτταρίτιδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθήνα, Κηφισσιά
    Posts
    150
    " Καθόμαστε μαζί, το βουνό κι εγώ, μέχρι που να μείνει μόνο το βουνό" έγραψε ο Li Po.
    "Καθόμαστε μαζί, οι ραγάδες μου κι εγώ, μέχρι που να μείνουν μόνο οι ραγάδες" λέω εγώ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Βασικά, ήμουν αθλητής που έκανε βάρη και μπορώ να σας πω για τις ραγάδες...

    Γενικώς, η απότομη μεταβολή στο βάρος ενός σώματος τις δημιουργεί ,και δεν μπορούν να αποφευχθούν.Βέβαια, εξαρτάται από τον τύπο κάθε σώματος,αλλά όταν είσαι κάποια κιλά και χάσεις, το δέρμα έχει <<ξεχειλώσει>> ,χαλαρώνει αποτομα και κάνει τις ραγάδες.
    Σταδιακά επανέρχεται ,κάπως, η σφριγηλότητα του,αλλά αυτό γίνεται εν καιρώ και όχι σε μεγάλο ποσοστό.Η μόνη λύση για να επανέλθει - μερικώς - το δέρμα, είναι η άσκηση η οποία διογκώνει τους μυς και έτσι καλύπτει την <<κενή>> περιοχή που περιβάλλει το δέρμα.Επίσης σε κάποιους χορηγούν και βιταμίνη D που επαναφέρει - περιορισμένα - την σφριγηλότητα...
    Τώρα, σε πιο προχωρημένες περιπτώσεις έχω δει να κάνουν και πλαστικές εγχειρήσεις για την αφαίρεση του περιττού - κυρίως στο στήθος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    289
    Εγω στην κοιλια εχω 3 καθετες γραμμες, 3 αριστερα κ 3 δεξια απο τον αφαλο. Ειναι λες κ με εχει γρατσουνισει γυναικα με νυχαρες!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    ATHENS
    Posts
    89
    αμα σε ρωτανε Γιαννη αυτο να λες!!!! χιχιχιχιχι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθήνα, Κηφισσιά
    Posts
    150
    Σωστό! Θα λες πως έμπλεξες με μια γάτα... λίαν θερμόαιμη ..."αυτή η απίστευτη εμπειρία που είχα και τα σημάδια που μου αφησε... τα ψυχολογικά αλλά και τα σωματικά..."!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    289
    χαχαχα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    171
    Αυτά τα σημάδια αγόρι μου θα σου ανοίξουν το δρόμο το σωστό....

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    2
    Χαιρεται,
    ειχα και εγω πολλα κιλα, ειχα φτασει 105κιλα και τωρα ειμαι 75 αλλα μου εμειναν οι ραγαδες κυριως στην κοιλια και ειναι πολλες ¨(
    Με στεναχωρει παρα πολυ γι αυτο και ρωτησα πλαστικο χειρουργο αν γινεται κατι αλλα δυστυχως μου ειπε οτι δεν εχει βρεθει λυση για τις ραγαδες και να μη τολμησω να κανω πλαστικη για κατι τετοιο γιατι θα το μετανοιωσω.
    Παντως εχω ακουσει οτι αυτο το καινουριο φαρμακο που εχει βγει το strivectrin (η καπως ετσι) ειναι για τις ηδη υπαρχουσες ραγαδες και κανει δουλεια.
    Δεν το δοκιμασα ακομα, το εχει δοκιμασει κανεις?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •