Ειδα φως και μπηκα....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    22

    Ειδα φως και μπηκα....

    Καλοι μου ανθρωποι γεια σας!

    Διαβαζω καιρο το forum, και μπορω να πω οτι εστω και ψυχολογικα με εχει βοηθησει πολυ! Ειναι τοσο ωραιο να ξερεις οτι δεν εισαι τελικα ο μονος ανθρωπος που τον απασχολουν τοσο τα κιλα του, και που θελει τοσο να τα χασει. Προκαταβολικα, σας ευχαριστω!


    Παρακαλω πολυ να προσεξετε 2 πραγματα για την παρτη μου αν δεν σας κανει κοπο...

    1. Εχω ενα ιδιορρυθμο χιουμορ, το οποιο καποιες φορες μπορει να φαινεται προδβλητικο. Πραγματικα δεν εχω καμια τετοια διαθεση. Ζητω προκαταβολικα συγνωμη αν συμβει κατι τετοιο...
    2. Εχω αναγκη απο συμβουλες και 2 καλες κουβεντες ρε παιδια. Επειδη αυτη την εποχη ειμαι σε πολυ ευθραυστη ψυχολογικη κατασταση, φερθειτε μου με αγαπη κα φροτνιδα. Το προδερμ θα το βαλω μονος μου...


    Να τα παρουμε απο την αρχη;

    Με λενε Βαγγελη και ειμαι 23 χρονων. Το υψος μου ειναι 1.75 και αυτη τη στιγμη ειμαι 140 κιλα. Με καποιους προχειρους υπολογισμους (τους οποιους κανω περιπου 100 φορες τη μερα... χεχε...) εχω πανω μου περιπου 50 κιλα παραπανω...
    Εμαθα για τον δακτυλιο, εκανα τις επαφες μου, και περιπου 2 βδομαδες μετα το Πασχα θα με περασουνε ενα γαζι μπας και δω ασπρη μερα.


    Δεν εχω σχεδον κανενα παραπονο απο τη ζωη μου. Μεσα μου πιστευω οτι εχω σχεδον ολα οσα θα μπορουσα να ζητησω. Εχω μια πανεμορφη κοπελα που με αγαπαει, πραγματικους φιλους που νοιωθω σαν αδερφια, μια φανταστικη οικογενεια, καταξιωση...

    Και ομως! Νοιωθω οτι χανω την ζωη μου! Με τα κιλα που κουβαλαω, καθε μερα που περναει την νοιωθω χαμενη! Εχω την διαθεση να κανω τοσα πραγματα, αλλα το καυμενο το σωμα μου ετσι που το εχω καταντησει δεν μπορει να ακολουθησει το μυαλο... δυστυχως...

    Να μιλησουμε για διαιτες; Γυμναστηρια; BodyLine; Τι θελετε; Απο ολα εχω δοκιμασει (οπως και οι περισσοτεροι απο εδω) Τζιφος! Οτι και αν κανεις, οσο και αν χασεις, παλι στην αφετηρια απιστρεφεις (και μαλιστα χωρις να παρεις 100 ευρω, οπως στη Μονοπολη!)

    Δυστυχως, κοιταζω τον εαυτο μου και βλεπω οτι το να χασω τα κιλα που θελω με τις "συμβατικες" μεθοδους ειναι αν οχι αδυνατον, σιγουρα υπερβολικα δυσκολο. Και παντα υπαρχει ο φοβος του πισογυρισματος.

    Εχω διαθεση να κανω πολλα για να αδυνατισω, αλλα νοιωθω οτι χρειαζομαι μια βοηθεια, ενα εργαλειο! Καπως ετσι βλεπω την επεμβαση. Ενα εφοδιο που θα με βοηθησει στο δυσκολο εργο μου.

    Δυστυχως, λογω και κακης εμπειριας, φοβαμαι πολυ την αποτυχια. Τοσες φορες εχω αποτυχει ρε γαμωτο! Και επειδη βλεπω τον δακτυλιο σαν την τελευταια ευκαιρια, φοβαμαι οτι αν δεν πετυχει και αυτο, παει τελειωσε το παραμυθακι πια για μενα...

    Εχω διαβασει τοσα ποστ ομοια με αυτο εδω, και ομως ενοιωσα την αναγκη να γραψω το δικο μου! Ελπιζω να μην το θεωρισετε εγωιστικο απο μερους μου.

    Ο γιατρος που με εχει αναλαβει ονομαζεται Ιωαννης Μελισσας. Εχει αρκετα καλη φημη, αλλα θα ηθελα να ξερω αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω γι'αυτον. Εγω τον εχω συμπαθησει αρκετα παντως.

    Φιλοι μου, οποιαδηποτε πληροφορια μου δωσετε ειναι υπερπολυτιμη για μενα! Ακομα και η πιο ασημαντη. Τοσο καιρο που διαβαζω το φορυμ παιρνω κουραγιο, αλλα τωρα που το οριστικοποιησα νοιωθω την αναγκη για πιο αμεση επαφη! Ελπιζω να με καταλαβαινετε.


    Σας ευχαριστω τοσο πολυ. Συγνωμη για το μεγαλο ποστ, αλλα σε στιγμες υπερεντασης οπως αυτη τωρα, δεν μπορω να σταματησω να μιλαω (η να γραφω, αναλογως....)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    289
    Καλως ηλθες Βαγγελη

    Ειμαστε εδω για καθε βοηθεια/συμβουλη.

    Σε νοιωθω παντως. Ειμαι κοντα στα 25 (35 μερες ακομα. χεχεχε) Μεχρι πριν 4 μηνες ειμουν 192 κιλα.

    Εχω δοκιμασει χημικες διαιτες, εχω αλλαξει 4 διατροφολογους, εχω παει στα Silhouete, και εχω κανει απειρες μινι-προσπαθειες με διαιτες που ακουω τριγυρω η μου δινουν. Και παντα το αποτελεσμα ειναι οπως το περιγραφεις. Μονο που σε καθε τελος διατας ειχα κ 2-3 κιλα + ! Καλο ε?

    Αφου εχεις διαβασει τα πιο πολλα ποστς, ξερεις περιπου κ τι θα αντιμετωπισεις. Ο δαχτυλιος εχει μια αδυναμια. Να μην τρεω οτιδηποτε υγρο, υψηλο σε ζαχαρη. Πχ αλκοολ-μιλκσεικ η γλυκα που ρευστοποιουνται γρηγορα, οπως παστες/γιαουρτια με μελι κ τετοια

    Οτι κ να κανεις καλη σου επιτυχια κ εμεις εδω ειμαστε για καθε σου υποστιριξη !

    Καλως ηλθες κ παλι...


    Γιαννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    198
    Σε καλοσωρίζω κι εγώ στο φορουμ, Βαγγέλη (sorry για το ελληνικό) και εύχομαι όλα να σου πάνε με τάση προς τα κάτω Όπως θα κατάλαβες όλοι εδώ το ίδιο νταλκά έχουμε. Κι εγώ είχα αυτή την φοβία: μηπως και τελικά αποτύχω για μια ακόμα φορά. Τελικά όταν άρχισα να χάνω χωρίς καμιά προσπάθεια, εδώ είμαστε είπα.... Δεν μπορώ πια να κάνω δίαιτες... κάνω από 14 χρονών και είμαι 32!!!! Ημαρτον. Αυτή πάντως η μέθοδος θα σε βοηθήσει όπως έχει βοηθήσει όλους μας εδω μέσα. Αλλους πολύ άλλους περισσότερο...
    Καλη επιτυχία και καθοδική πορεία. THE BEST I CAN WISH!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Καλησπέρα Βάγγελη,
    διάβασα με προσοχή το κείμενο σου και μου άρεσε πολύ..Μπορείς να γράφεις ότι
    θέλεις και σε όση.. ποσότητα θες! για τον Μελισσά έχουμε ακούσει θετικά σχόλια
    άρα είσαι σε πολύ καλά χέρια.. Δεν ξέρω τι άλλη πληροφορία θες δεδομένου
    πως δεν αναφέρεις ποια ακριβώς επέμβαση θα κάνεις..
    Εύχομαι πολύ σύντομα να φτάσεις το στόχο σου και να μπορείς να κάνεις και
    πάλι όνειρα όπως κι εμείς! Καλή επιτυχία!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    22
    Σας ευχαριστω για την συμπαρασταση παιδια!

    Bionic εχεις δικιο, μεσα στον... πακτωλο λεξεων που παρεθεσα, δεν ανεφερα καπου ξεκαθαρα οτι σκεφτομαι να κανω επεμβαση για δακτυλιο.


    YiannisD το πιστευω πως με νοιωθεις! Διαβαζοντας την δικια σου ιστορια, ηταν σαν να διαβαζα την δικια μου. Μπορει εσυ να ειχες καποια κιλα παραπανω, αλλα δυστυχως η αληθεια ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα δεν εχει σημασια ποσα κιλα εισαι, αφου ουτως η αλλως θεωρεισαι υπερβολικα παχυσαρκος...


    Ισως και αυτος να ειναι ο λογος που ολες μου οι προσπαθειες, ακομα και αν εφερναν αποτελεσμα, στο τελος αποτυγχαναν. Αμα εισαι 140 κιλα οπως εγω, ακομα και 20 κιλα να χασεις, ακομα και 30, παλι ανηκεις στην κατηγορια των παχυσαρκων. Αυτος ισως να ειναι ο λογος που ακομα και επιτυχεις προσπαθειες που εκανα στο τελος τις παρατησα. Οπως εχουν πει πολλοι, το θεμα δεν ειναι μονο να τα χασεις τα κιλα, αλλα και να τα διατηρησεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    171
    Vangeli καλωσήλθες στο forum! Όλοι εδώ καταλαβαίνουμε απόλυτα πώς νιώθεις! Είναι πολύ θετικό το γεγονός ότι είσαι μικρός σε ηλικία γιατί ο οργανισμός σου είναι ακόμη εύπλαστος... Ό,τι χρειαστείς μη διστάσεις να στο ζητήσεις!

    Υ.Γ. Είναι η ιδέα μου ή γεμίζουμε άντρες εδώ???

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    34
    Βαγγέλη καλως ήρθες και απο μένα. Διαβάζοντας όσα έγραψες σίγουρα ένιωσα ανακούφιση και παρηγοριά γιατί βλέπω οτι τις ανησυχίες και τους φόβους μου δεν τους έχω μόνο εγώ και εδώ, ευτυχώς υπάρχει μόνο αγάπη και υποστηρίξη. Έχω αποφασίσει κι εγώ να βάλω το δαχτύλιο, τον επόμενο μήνα και τον τελευταίο καιρό φοβάμαι όλο και περισσότερο για το αν θα τα καταφέρω να πετάξω για πάντα απο πάνω μου το λίπος. Φοβάμαι, ανησυχώ αλλά κάπου μέσα μου βαθιά ελπίζω κιόλας....Αυτό είδα και στο δικό σου ποστ και ήθελα να σου πω οτι δεν εισαι μόνος εδω μέσα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    22
    Ρε γαμωτο...
    Μιλουσα χθες με εναν γνωστο μου γιατρο (ο οποιος βεβαια ειναι τεραστιος ) και τον ρωτησα να μου πει μια αποψη για τον δακτυλιο.

    Με λιγα λογια μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι βλακειες και δεν πρεπει να επεμβαινουμε στο σωμα μας κτλ, και αμα θες ολα τα κανεις με μια διαιτα. Τωρα βεβαια, αφου το θεωρει τοσο ευκολο, γιατι αυτος παραμενει τεραστιος δεν το ξερω, αλλα ειπα να μην τον ρωτησω (ειναι καλος οικογενειακος φιλος βλεπετε...)

    Το θεμα ειναι οτι μου γαμησε την ψυχολογια...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athens
    Posts
    115
    Originally posted by Vangelis
    Ρε γαμωτο...
    Μιλουσα χθες με εναν γνωστο μου γιατρο (ο οποιος βεβαια ειναι τεραστιος ) και τον ρωτησα να μου πει μια αποψη για τον δακτυλιο.

    Με λιγα λογια μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι βλακειες και δεν πρεπει να επεμβαινουμε στο σωμα μας κτλ, και αμα θες ολα τα κανεις με μια διαιτα. Τωρα βεβαια, αφου το θεωρει τοσο ευκολο, γιατι αυτος παραμενει τεραστιος δεν το ξερω, αλλα ειπα να μην τον ρωτησω (ειναι καλος οικογενειακος φιλος βλεπετε...)

    Το θεμα ειναι οτι μου γαμησε την ψυχολογια...
    Βαγγέλη καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!!

    Την ίδια σκέψη με τον οικογενειακό σας φίλο είχα κάνει και πολλές φορές!! "Μα είναι δυνατόν να χρειάζέται να βάλω ένα ξένο σώμα μέσα μου προκειμένου να χάσω βάρος??", "μα καλά τόσο αδύναμος χαρακτήρας είμαι που θα προτιμήσω να υποβληθώ στην διαδικασία της νάρκωσης και της χειρουργικής επέμβασής προκειμένου να χάσω βάρος???" και πολλές άλλες τέτοιου είδιους σκέψεις!!! Ωσπου μια μέρα σκέφτηκα ότι αν το σκεφτείς και στις επεμβάσεις π.χ. στην καρδιά πάλι ξένο σώμα βάζουν (βαλβίδα ή μπαλονάκι ή κάτι τέλος πάντων) στον οργανισμό και πολλοί άνθρωποι ευτυχώς έχουν σωθεί!!

    Μόλις το σκέφτηκα κάπως έτσι έφυγαν από το μυαλό μου όλες οι άλλες σκέψεις που έκανα, και σκέφτηκα πως προτιμώ να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία προκειμένου να έχω ισορροπία στα κιλά μου αλλά κυρίως στην ψυχούλα μου που κατά καιρούς μαυρίζει απο αυτόν τον καημό!!

    Την εβδομάδα που μας έρχεται λοιπόν για εμένα θα έρθει η μεγάλη μέρα!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    22
    Αυτη ειναι οντως μια καλη προσεγγιση του θεματος, δεν το ειχα σκεφτει ετσι...

    Παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας ως τωρα!

    Καλη Ανασταση και καλο Πασχα σε ολο τον κοσμο!!!
    Καλα να περασετε και να προσεχετε στους δρομους (και στα αρνια...)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Originally posted by Vangelis
    Ρε γαμωτο...
    Μιλουσα χθες με εναν γνωστο μου γιατρο (ο οποιος βεβαια ειναι τεραστιος ) και τον ρωτησα να μου πει μια αποψη για τον δακτυλιο.
    ένας πολύ γνωστός μου χειρουργός γιατρός ..αλλά πολύ λέμε..
    είναι και σύζυγος μου συστήνει ανεπιφύλακτα το δακτύλιο..

  12. #12
    vangelis εχω μιλιση και εγω με τον Μελλισα θα ειθελα να μιλισουμε να σε ρωτισω καποια πραγματα ευχαριστο εκ τον προτερων

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    22
    Οτι θες Λετα μου.

    Πρωτα ο Θεος, μπαινω για χειρουργειο στις 15

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    15 Μάη??? \ο/

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    289
    Στα γενεθλια μου! Αντε με το καλο!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •