tips + tricks!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: tips + tricks!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804

    tips + tricks!

    διάβασα και για άλλο ένα κολπάκι και είπα να το μοιραστώ μαζί σας!
    λοιπόν όταν έρχετε μια από εκείνες τις στιγμές που νοιώθεις
    εκείνο το αίσθημα ότι έχεις καταπιεί μπαλάκι του γκολφ..
    ή νομίζεις πως θα κάνεις PB. (productive burp)
    κρατάς την αναπνοή σου μερικά δευετερόλεπτα
    και το φαγητό ως δια μαγείας ξεκολλάει!!
    και φυσικά να θυμίσω και το άλλο με το περπάτημα γύρω γύρω από το δωμάτιο!

    και τελικά κακώς λέμε πως κάνουμε εμετούς.. δεν είναι εμετός
    όταν συσσωρευμένο σάλιο προέρχετε από τον οισοφάγο και το άνω μέρος του στομαχιού.. είναι δημιουργικό ρέψιμο και λόξυγγας σαν αυτός που κάνουν τα μωρά! οι περιπτώσεις εμετων είναι πολύ πιο σπάνιες!

    φυσικά όλα αποφεύγονται όταν τρώμε μικρές μπουκίτσες και αργά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athens
    Posts
    115
    Πολύ καλό και χρήσιμο post άνοιξες bionic !!!!!

    Αντε παιδιά πείτε και άλλα κολπάκια να μου δώσετε λιγάκι θάρρος που έρχεται και εμένα η σειρά μου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    508
    Οντως πολύ χρήσιμο topic. Aυτό με τους εμετούς μου το ξαναείπανε, πως δεν είναι ακριβώς εμετός όπως όταν έχεις πιει πολύ αλκοόλ ας πούμε. Είναι διαφορετικό... Τώρα που θα τον κλείσω θα χρησιμοποιήσω τις συμβουλές σου σε περίπτωση που κολήσει καμιά τροφή...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    sad: μπορείς να μου πεις γιατί φοβάσαι τόσο πολύ? μα την παναγία τώρα θά θελα να σου κολλήσει
    μια τροφή για να δεις περί τι πρόκειτε! κι εγώ φοβόμουν πως θα ναι να κολλήσει το φαγητό..
    δεν είναι λοιπόν τίποτα το φοβιστικό.. δεν πνίγεσε! δεν κόβετε η ανάσα σου! δεν πονάει με τον τρόπο
    που φαντάζεσε! θα τολμούσα να πω πως το αίσθημα είναι δυσφορία κι όχι πόνος!
    αν μου λεγες τι προτιμάς να πας πάλι στον οδοντογιατρό ή να σου κολλήσει μισό κιλό ψωμί?
    θα διάλεγα το 2ο..

    το μυστικό είναι να απολαμβάνεις το φαγητό και να μην το τρως λαίμαργα όπως πριν!
    μικρές μπουκιές, αργό μάσημα και δεν έχετε να φοβηθήτε τίποτα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    508
    Δεν φοβάμαι το κόλημα, τον εμετό φοβάμαι, δεν ξέρω από μικρό παιδί δεν μ'αρεσει ο εμετός, το κόλημα ένιωσα πως είναι και όντως σιγά τα αυγά, σαν κόμπιασμα είναι, αλλά περπάτησα και έφυγε, πήγε κάτω... και πιο πολύ φοβάμαι μην είμαι σε τραπέζι με κόσμο και συμβεί κάτι τέτοιο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    θα πας στην τουαλέτα.. εγώ μια φορά είπα μέσα σε ταβέρνα πάω έξω γιατί δεν πιάνει το κινητο και πήγα
    να περπατήσω .. λολ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    198
    Καλημέρα... Όντως πολύ χρήσιμες όλες αυτές οι πληροφορίες... Καποια στιγμή συνείδητοποίησα ότι μου έχει κολλήσει το φαγητό και έκανα αυτό το δημιουργικό ρέψιμο που λέει και η Bionic... Καμία σχέση με αυτό που είχα στο μυαλό μου... Όταν βγήκα από το χειρουργείο έκανα τους απίστευτους εμετούς, λόγω νάρκωσης και νόμιζα ότι θα είναι έτσι... Τίποτα δεν είναι... Μάλιστα με έπιασε και μπορστά σε κόσμο με λοξυγγα μαζί, που σημειοτέον σε σκίζει ο λόξυγγας και σταμάτησα να τρώω ζήτησα λίγο νερό και όλα καλά... πόνεσα βέβαια αλλα... κυρία!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    191
    εμενα στην αρχη μου κθοντουσαν αλλα τωρα οχι τρωω οπως πριν μερικες φορες. και σημερα εφαγα 1 πιατο γεμιστα και δε μου καθησαν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    289
    Παιζει πολυ μεγαλο ρολο το τι τρως κ ποσο το μασας. Πχ γεμιστα που εφαγε η Βερουλα ή πχ αρακα που εφαγα σημερα εγω, συνηθως δεν κολανε (φυσικα χωρις ψωμι,ε!)

    Το πρωι εφαγα 2 φρυγανιες με λιγο τυρακι κ σε φετες κ με κομπιασε λιγο, μετα απο καποια δευτερολεπτα ειμουν μια χαρα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    508
    Εγω ακόμα και το ψωμί μια χαρά το κατεβάζω αλλά είναι ανοιχτός ακόμα... αλλα πιστευω αν το κάνεις λιώμα στο στόμα δεν θα χεις πρόβλημα ούτε και με ψωμί...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    ATHENS
    Posts
    89
    bionic super το κολπακι με την αναπνοη... το εκανα την παρασκευη που μου εκατσε το κριθαρακι( κλασσικα ). κρατησα την αναπνοη μου για λιγο και εκανε ενα κλουκ και παει .... μετα εκανα και ενα γερο ρεψιματακι στυλ νταλικερι και τελος!!!!( ευτυχως ημουνα μονη στο σπιτι) χιχιχιχιχι

    thanks a lot bionic!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    ας είναι καλά το labandtalk.com από κει τα διαβάζω όλα :P
    κάνουν και ένα άλλο αλλά δεν το χω δοκιμάσει..
    το χορό του κοτόπουλου το λένε..πηδάνε πάνω κάτω και κουνάνε
    τα χέρια τους σαν κοτόπουλα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    289
    μηπως ειναι συνεπεια της αρρωστιας των πτηνων ??? χαχαχαχα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •