Αιτίες κρίσεων πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494

    Αιτίες κρίσεων πανικού

    Πριν λίγες ώρες πέτυχα την 5λεπτη εκπομπή "Ανάλυσέ το". Μιλούσε για τα αίτια εμφάνισης κρίσεων πανικού στα παιδιά...
    Θα προσπαθήσω να σας αναφέρω όσο πιο πιστά μπορώ αυτά που άκουσα...
    1) το παιδί έμαθε από τους γονείς του μόνο να τους δίνει και όχι να τους ζητά
    2) έμαθε να μη λέει όχι
    3) έμαθε να προστατεύει κάποιον γονέα
    4) έμαθε ότι πρέπει να είναι τέλειο
    5) είχε ίσως ένα γονέα με κρίσεις πανικού
    6) δέχεται έντονη αυστηρή κριτική

    Ποια πιστεύετε ότι ήταν τα αίτια που σας επηρέασαν ως παιδιά να οδηγηθείτε στο μέλλον στις κρίσεις πανικού; Όχι ότι είναι πάντα καλό να ξύνουμε παλιές πληγές αλλά
    ίσως η εξερεύνηση βοηθήσει στο να προχωρήσουμε παραπέρα...

    Για εμένα θεωρώ ότι ισχύει το 2 αν και δεν έχω συνειδητοποιήσει πως που το έμαθαν αυτό ή αν το είχα έμφυτο χαρακτηριστικό, το 3 σίγουρα και τα 4 και 6. Για το 5ο δεν είμαι 100% σίγουρη...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Χμ..το 1 και το 2 αποκλείονται σε μένα.(μάλλον το αντίθετο,ήμουν κακομαθημένο παιδάκι και ζητούσα πολλά).
    Αυτό που σίγουρα ισχύει είναι το 6.Και το 4.
    Για το 5,μπορεί να μην είχε ακριβώς κρίσεις πανικού αλλά η μαμά μου είχε και έχει γενικά πολύ άγχος οπότε προφανώς μου το μετέδωσε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    αν αυτά είναι τα αίτια, τοτέ σίγουρα καταλαβαίνω κατι για τον εαυτό μου για:
    το πως ήμουνα,
    πως έγινα,
    κ πως θα καταντήσω..

    αρα δεν ειναι ιδεα μου πως έχω ψυχολογικά!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Για το πώς θα καταντήσεις δεν μπορείς να το ξέρεις.Μπορείς να το αλλάξεις από δω και πέρα.Θέλω να ελπίζω δηλαδή ότι γίνεται,και για τον εαυτό μου το λέω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Έτσι να ελπίζουμε για να το βλέπουμε κ λίγο θετικά!
    Μακάρι...........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    mmaria μου μη προδικάζεις τίποτα...
    Υπάρχουν πολλά παραδείγματα γύρω μας με τις πιο αντίξοες προοπτικές και βιώματα που \"αρρώστησαν\", το πολέμησαν και βγήκαν από αυτό πιο ώριμοι και ολοκληρωμένοι άνθρωποι...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    anwnimi
    Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα:
    πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;
    είναι φοβερό!!!
    κ νομίζω πως ναι όλα αυτα τα βιωματα μας ωριμάζουν πριν την ώρα μας κ δεν ξερω κατα πόσο καλό ειναι αυτό, γιατί εχω χάσει κάθε επικοινωνία με ανθρώπους της ηλικίας μου που ζούνε στον κόσμο του μπομπ σφουγγαρακι.
    θα δειξει..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Σ εμένα έπαιξε καραμπινάτα το Νο 4 \"έμαθε ότι πρέπει να είναι τέλειο\".. λιγάκι και το 2

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    mmaria μου ο Νίτσε που το\'πε έκοβε το μυαλό του κι εμένα μου αρέσει αν και είναι λίγο αυτοκαταστροφικό ίσως. Πάντως μερικές φορές για να αλλάξεις τον τρόπο που σκέφτεσαι, αισθάνεσαι και ζεις πρέπει να καταρρεύσει το παλιό οικοδόμημα ή μάλλον όχι το οικοδόμημα αλλά το περίβλημά του που μας εμποδίζει να είμαστε ο αληθινός εαυτός μας...

    \"...που ζούνε στον κόσμο του μπομπ σφουγγαρακι.\"
    καλό αυτό!(χωρίς να θέλω να ανταποδώσω αλλά το εννοώ!) ))μ\'άρεσε πολύ θα το χρησιμοποιώ

    Ναι, καλώς ή κακώς τα βιώματα μας προσγείωσαν...μας τσάκισαν όμως κιόλας. Αυτό που μας μένει να κάνουμε είναι να διατηρήσουμε την προσγείωση και όχι το τσάκισμα...

    Τελικά αντί να γίνουμε τέλειοι όπως μας θέλανε γίναμε ατελείς, όπως όλοι οι άνθρωποι άλλωστε κι όπως θα έπρεπε να μας έχουν μάθει ότι αυτό είναι το φυσιολογικό...Κι έχουμε όμως και τις κρίσεις πανικού από πάνω...Ωραία. Καλό μας κουράγιο μας εύχομαι
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    καλός ο Νίτσε, αλλά αμα τον διαβάσεις, γίνεσαι χειρότερα.. χα, χα!
    Δυστηχώς έτσι λειτουργεί τις περισσότερες φορές, πρέπει να πέσουμε για να σηκωθούμε καλύτερα. Το τσάκισμα αφήνει σημάδια κ τα σημάδια αυτά θέλοντας κ μη μας διατηρούν προσγειωμένους.
    ποτέ δεν γούσταρα να είμαι αυτό που θέλουν οι άλλοι κ για το μόνο που λυπάμαι πραγματικά για τους γύρω μου, είναι ότι δεν μπορούν να κατανοήσουν απλά αλλά σημαντικά πράγματα για να υπάρχει μια ήρεμη κ καλή ζωή.
    Κουράγιο σε όλους!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •