13140 ΦΟΡΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    thessaloniki
    Posts
    41

    13140 ΦΟΡΕΣ

    13140 ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ!ΗΜΟΥΝ 4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΒΟΥΛΙΜΙΚΗ,35 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΤΟΝΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ...4,5 ΧΡΟΝΙΑ 8-13 ΦΟΡΕΣ Κ Α Θ Ε ΜΕΡΑ ΕΜΕΤΟΣ,ΕΜΕΤΟΣ,ΕΜΕΤΟΣ!ΣΧΙΣΜ� �ΝΑ ΧΕΙΛΗ ΑΠΟ ΤΑ ΟΞΕΑ,ΛΙΠΟΘΥΜΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΝΙΓΜΟ...ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ!ΕΧΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ,ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΙΣΩ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΚΑΠΟΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΒΥΘΙΣΜΕΝΗ!ΤΟ ΜΑΙl MOY EINAI [email protected]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Femalethess,
    από ότι καταλαβαίνω, πέρασες μεγάλο μαρτύριο για αρκετά χρόνια.
    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου και για το γεγονός ότι κατάφερες να βγεις από τον φαύλο κύκλο της ψυχογενούς βουλιμίας.
    Θα ήθελες να μας πεις λίγα λόγια για τον τρόπο με τον οποίο ξεπέρασες όλο αυτό το πρόβλημα?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    thessaloniki
    Posts
    41

    pame gia ta kalitera

    eixa paretithei apo ti zoi me oli ti simasia tis lekseis!ithela na pethano kai epelaga ton pio argo kai vasanistiko tropo.imoun moni,me afisan moni sto martio pou pernousa.oi goneis mou eixan xorisi ekeini tin periodo kai apo ta 18 moy zousa moni moy xoris na einai epilogi moy.kathe mera kai xiroteri,kathe mera kai pio konta ston thanato.apomonosi apo katheti poy simeni zoi.
    mia mera vrika sto xeri moy mia fotografia apo tote pou imoun pitsiriki.ta matia mou elampan apo zoi...ameso meta koitaxtika ston kathrefti kai tromaksa!imoun 35 kila me mayrous kiklous kataspri ena ektroma!
    ksanakitaksa tin pediki mou forografia kai eipa ston eayto mou "ksipna re malaka,den aksizeis ayto to martirio pou pernas"
    katalaba oti oi logoi pou me edigisan stin neyroboulimia den itan i emfanisi moy!oi logoi itan alloi!i aporipsi apo tin oikogenia moy kai ola ta asxima pedika viomata pou itan polla...
    tote eipa mesa mou "den pirazei re malakes tha agapiso ego ton eayto moy eseis apla den aksizate na ginete goneis"
    mia floga anapse mesa moy kai arxisa tis prospathies.
    oxi sto na kopso tis voulimies alla sto na kopso ayta poy me odigoun stis voulimies!ekei einai to kleidi!!!
    arxisa na omorfeno ti zoi mou,na vgo epitelous apo tous 4 tixous pou eixa klisti,na gemizo ti zoi mou me pragmata pou ekanan na niotho omorfa kai dimioyrgiki!
    i proti fora poy mpika na kano ntouz kai d e n kserasa pano mou einai bathia xaragmeni mesa moy!ena xamogelo elampse mesa moy kai eipa "tha se nikiso giati arxizo na me agapo"
    i lisi einai sto na broume tous logous pou mas odigoun se teties katastaseis kai afou tous vroume na tous parathextoume oso skliri kai an einai kai na arxisoume ti maxi!
    ayto ekana!dextika ola ta asxima pou mou ixan simvei simvinastika me ayta kai apofasisa na pao gia ta kalitera!
    mou pire xrono poli,peripou 2-3 xronia.kathe mera omos itan kai kaliteri!kathe mera ena vima pio makri apo aytin tin aidia pou pernousa!
    tora eimai 2 xronia makria apo ayto kai katalabeno to poso politimi omorfi kai sintomi einai i zoi!
    peraste stin apenti oxthi ,einai omorfa!i dinami ( giati thelei dinami gia na viosis kati tetio)pou sas odigise s aytin tin katastasi i idia dinami tha sas perasei stin apenti oxthi!
    sas perimeno edo kai aplono to xeri mou...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Πύργος Ηλείας
    Posts
    67
    Καταρχήν Συγχαρητήρια για όλα όσα έκανες για τον εαυτόν σου. Εύχομαι ποτέ ξανά στην ζωή σου να μην βιώσεις κάτι ανάλογο. Είμαι κι' εγώ μια πρων νευροβουλιμική (θέλω να πιστεύω) αφού εδώ και 5 μηνές είμαι καθαρή από όλα αυτά και κάθε μέρα είναι και καλύτερα όπως είπες. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρω γιατί μέσα σε αυτούς τους 5 μήνες έχω δει μόνο καλύτερες μέρες. Με πιάνουν και οι δυσκολίες αλλά γενικότερα η ζωή μου έχει φτιάξει πάρα πολύ το τελευταίο διάστημα οπότε τις ξεπερνώ με μεγαλήτερη ευκολία απ' ότι παλιότερα. Έχεις απόλυτο δίκιο όταν λές ότι για να το ξεπεράσεις πρέπει να βρεις την ρίζα του προβλήματος που στο είχε προκαλέσει να το αναγνωρίσεις, να το πιστέψεις και μετά να το καταπολεμήσεις. Δεν καταπολεμούμε απλά τους εμετούς γιατί έτσι δεν υπάρχει αποτέλεσμα. Είχα φτάσει κι' εγώ στα 37 κιλά και εκείνο το διάστημα είχα να κοιταχτώ σε καθρέφτη 3 μήνες επειδή φοβόμουν την εικόνα που θα αντίκριζα. Σε αυτήν την κατάσταση είχα φτάσει από μια σχέση που είχα τότε, επειδή πάντα ήμουν γεματούλα 82 κιλα, και ενώ είχαμε ώς την μέρα που ξεκίνησαν όλα 1 χρόνο σχεδόν σχέση, με άσχημο τρόπο μου ζήτησε να αδυνατήσω γιατί ντρεπόταν για μένα. Αυτό μου πέρασε. Εκεί ξεκίνησαν όλα.Μετά απο 8 μήνες (ήμουν στα 37 τότε) μου ζήτησε να χωρίσουμε γιατί πάλι ντρεπόταν που ήμουν τόσο αδύνατη (άσχετα αν δεν έβγαινα απ' το σπίτι). Αμέσως το πρώτο που σκέφτηκα ήταν να με δώ επιτέλους. Βρήκα δύναμη μετά από αρκετές ώρες σκέψης και με δυσκολία πήγα στον καθρέφτη. Σοκαρίστηκα. Αμέσως σκέφτηκα ότι δεν ήμουν εγώ και ότι αυτός ο άνθρωπος (αν μπορώ να τον λέω έτσι) δεν άξιζε τον θάνατό μου. Ξεκίνησα την προσπάθεια μόνη μου αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να πάρω λίγα κιλά και όχι να το κόψω γιατί ήταν λάθος προσπάθεια. Προσπαθούσα να σταματήσω του εμετούς να παχύνω λίγο για να μην τον χάσω (Τελικά χωρίσαμε μετά 4 μήνες). Συνέχισα για άλλα 3 χρόνια αυτήν την κατάσταση με κιλά 46-52, όχι παραπάνω μέχρι που τελικά κατάλαβα πριν ενάμιση χρόνο που γνώρισα τον άντρα μου ότι τότε το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν να διώξω αυτόν εγώ και όχι να πολεμό απλά τους εμετούς. Μόνο έτσι θα γλίτωνα τότε και δεν θα είχα φτάσει στο σήμερα. Κάθε εμπόδιο για καλό όμως λένε. Έχω φτάσει στο σήμερα και με την βοήθεια του άντρα μου η ζωή μου έχει γίνει καλύτερη από ποτέ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Ο μη συμβιβασμός με τον εαυτό μας επιτρέπει στον καθέναν που γνωρίζουμε να έχει επίδραση επάνω μας.Αν νιώθουμε πλήρης με την προσωπικότητα μας και ενεργοί όπως ασφαλώς είμαστε,τα λόγια κάποιου δεν έχουν τη δύναμη να μας πλήξουν.
    Γενικότερα η δική μου στάση ζωής - θεωρία πρεσβεύει πως πάντα << O άλλος είναι η αφορμή κι ΕΓΩ η αιτία...>>

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    thessaloniki
    Posts
    41
    kxristina,
    5 mines apoxis einai megalo katorthoma!o exthros omos paramoneyei, ipoula,na to ksereis...vrikes ti itan ayto pou se odigise ekei ksekinises ton agona!nomizo omos oti vrikes ti mia akri tou nimatos stin aitia pou se ezmprokse sti neyroboulima!iparxei alli mia akri pou prepei na psakseis!
    les oti i aitia itan enas anthropos!giro mas iparxoun ekatomiria anthropoi kai mporei na ksanapetixeis kapoion san ekeinon!
    ara i alli akri tou nimatos einai na breis mesa sou , tin diki sou adinamia pou afises ena anthropo na se odigisei se kati tetio!
    i lisi den einai sto na apomakrinomaste apo to problima alla sto na dinamonoume ta eyesthita simia tou eaytou mas!
    emena mou eleipe i agapi kai apofasisa na me agapiso ego kai oxi na psakso kapoion allo na me agapisi!mou eleipe i anagnorisi kai arxisa na me anagnorizo e g o kai na min tin girevo apo allou!
    ti idio prepei na kaneis ki esi!
    na vreis ti itan ayto pou se enoxlouse sto sigekrimeno anthropo kai na to valeis kato kai na to patiseis!
    tora pou eisai 5 mines makria apo tis neyroboulimies katalaveneis posi dinami exeis mesa sou?thelei magia gia na ksefigei kaneis apo kati tetio ki esi nomizo oti tin exeis!
    soy eyxome oi 5 mines na ginoyn 10 kai oi 10 mia zoi!!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Πύργος Ηλείας
    Posts
    67
    Ο λόγος που ξεκίνησα την προσπάθεια ήταν ακριβώς γιατί βρήκα μέσα μου την αιτία και ταυτόχρονα και την δύναμη να αλλάξω την ζωή μου. Φυσικά και νιώθω πολύ δυνατή και θα το πολεμήσω για όσο χρόνο κι' αν μου πάρει.Όπως είπες κι' εσύ έχω αγαπήσει τον εαυτόν μου και είμαι εντελώς διαφορετικός άνθρωπος απ' ότι ήμουν. Και όπως είπε και ο κλεάνθης οι άλλοι είναι η αφορμή κι' εμείς η αιτία.Αυτό το πιστεύω και το έχω ιυοθετήση. Όλα όσα έγραψα ήταν απλά το παρελθόν μου. το παρόν μου είμαι εγώ, ο άντρας μου, το σπίτι μου και η ζωή που μας περιμένει για να την ξεζουμίσουμε. Είμαι σίγουρη πλέον ότι ένας άνθρωπος δεν θα με φέρει ξανά σε αυτήν την κατάσταση γιατί εγώ δεν θα αφήσω να συμβεί αυτό. Πραγματικά όμως θέλει πολύ μαγκιά για να καταφέρεις να βγείς απο αυτήν την κατάσταση. Και είμαια απολύτως σίγουρη ότι μόνο όποιος έχει βιώσει αυτήν την κατάσταση μπορεί να καταλάβει, όλοι οι υπόλοιποι λένε μόνο λόγια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    112
    KLEANTHI!
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ(ΑΣΧΕΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ) ΒΡΗΚΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΚΑΤΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ ΠΗΡΕ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ "ΤΩΝ ΟΜΑΤΙΩΝ ΤΟΥ!!"
    Η ΛΕΞΗ ΗΤΑΝ "ΕΤΕΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΟΣ" ΚΑΙ Ο ΗΡΩΑΣ ΔΗΛΩΝΕ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΟΥ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Το να καθορίζεις εσύ μία σχέση, είναι επιθυμητό αλλά δεν είναι και ρεαλιστικό.Η σχέση είναι μία διαδραστικού χαρακτήρα επικοινωνία - αυτή είναι και η ομορφιά της άλλωστε...
    Το θέμα είναι κατά πόσον την χαρακτηρίζεις ή σε χαρακτηρίζει, σαν άνθρωπο γενικότερα...

    Τελικά,οι πραγματικές σχέσεις ( και όχι αυτές που ονειρευόμασταν σαν πιτσιρίκια) μου φαίνονται σαν διπλωματικό παιγνίδι...:) :)

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    thessaloniki
    Posts
    41
    KLEANTHI ΕΙΣΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Όχι, δεν είμαι ψυχολόγος...Μόνο τις απόψεις μου εκφράζω...
    Πως σου ρθε; :)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    thessaloniki
    Posts
    41
    ΕΠΕΙΔΗ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ "ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ" ΝΟΜΙΣΑ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Επιστημονικοφανής μάλλον...:) Για επιστημονικός δεν ξέρω...Ότι λέω το έχω καταλάβει από τα προσωπικά μου βιώματα και κυρίως από την - μερικές φορές περιττή - υπεραναλυτική διαδικασία του μυαλού μου...Τρώει κόλλημα ο εγκέφαλος μάλλον...:) Θαρρώ πως έχω γυναικείο μυαλό σε ανδρικό σώμα...:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •