Σε τι διαφερει ΑΥΤΗ η φορα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599

    Σε τι διαφερει ΑΥΤΗ η φορα?

    Οπως ΟΛΟΙ ξερετε πολυ καλα, το μεγαλο αλυτο θεμα στο χασιμο του βαρους ειναι το οτι τα χαμενα κιλα, ειτε αμεσα ειτε μεσοπροθεσμα ειτε μακροπροθεσμα, εχουν την ταση να επανερχονται και να πολλαπλασιαζονται....
    Πολλες προσπαθειες του καθενα μας, εχουν καταληξει σε αυτο το ανεπιθυμητο αποτελεσμα....
    Αυτο που σκεφτομαι ειναι, οτι οταν οι προσπαθειες αποτυγχανουν(διοτι επιτυχια δεν ειναι να χασεις1-100 κιλα, επιτυχια ειναι να μη τα ξαναβαλεις ΠΟΤΕ), σημαινει οτι κατι δεν παει καλα, κατι δεν γινεται σωστα...
    επομενως ο τροπος για να πετυχει επιτελους καποια προσπαθεια, ειναι να βρεθουν τα λαθη και να διορθωθουν....διαφορετικα ολες οι προσπαθειες θα εχουν την ιδια τυχη αργα η γρηγορα....

    ελπιζοντας λοιπον οτι θα βοηθηθουμε ολοι εντοπιζοντας τα λαθη αυτα, ρωτω:

    ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ κανετε αυτη τη φορα απο ολες τις αλλες που εχουν αποτυχει? ποιες ειναι οι μικρες η μεγαλες αλλαγες ειτε στην καθημερινοτητα σας ειτε στην σκεψη σας που σας δινουν την ελπιδα οτι ειστε σε εναν πιο σωστο δρομο? τι εχετε εντοπισει απο αυτα που εφταιγαν στις προσπαθειες του παρελθοντος και τωρα αλλαξατε?

    ξεκινω με καποια που μου ερχονται στον νου και συνεχιζουμε..

    1.ενοιωθα παντα τον ογκο των κιλων που πρεπει να χαθουν σαν ενα βουνο που με συντριβει. ετσι δεν ειχα την υπομονη για μια μακροχρονια προσπαθεια, τα παρατουσα πολυ γρηγορα.Τωρα εχω πειστει οτι το μονο που χρειαζεται ειναι να χανω ενα μοναδικο γαμοκιλακι...ενα κιλο αλλα αργα και σταθερα και τιποτε αλλο...και οτι το μονο χρονικο διαστημα που πρεπει να με προβληματιζει , ειναι η μερα που περναει...να τραφω οσο πιο σωστα μπορω κι εχω και τη διαθεση αυτη τη μια και μοναδικη μερα που περναει και να μη με απασχολει καθολου το μελλον και ο χρονος που θα χρειαστει....να ειμαι ηρεμη και να περιμενω ...

    2.ενω ξερω εδω και πολυ καιρο αρκετα πραγματα για την σωστη διατροφη, για τον τροπο που ενεργοποιειται ο μεταβολισμος (οπως και ολοι μας) ΔΕΝ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΖΑ...πχ παρελειπα παντα να ρωω πρωινο που ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα σε μια σωστη διατροφη που σε βοηθαει να εισαι δυνατος και να χανεις συγχρονως...

    3.εχω εντοπισει και προσπαθω να κοντρολαρω καποιες λαθος διατροφικες συνηθειες και αλλες συνηθειες που σχετιζονται με την καθημερινοτητα μου και που με εκαναν να βαζω η να μη χανω βαρος χωρις ουσιαστικα να τρωω τρομερες ποσοτητες...
    π.χ. παρελειπα σχεδον παντα τις σαλατες και τα φρουτα...τωρα τα εχω σαν ενα απαραβατο μπουσουλα που μου κραταει οπως πρεπει ολο το διατροφικο μου προγραμμα , χωρις να στερουμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτε απ οτι εχω την διαθεση να φαω...

    4. το εχω ξαναπει σε εκταση αλλα το επαναλαμβανω:ετρωγα ΠΑΝΤΑ σε καναπεδες μπροστα στην τηλεοραση η διαβαζοντας κατι κανοντας το φαγητο μου βασικη διασκεδαση μου μεσα στη μερα ακομα και συντροφια μπορω να πω......τωρα τρωω τουλαχιστον τα κυριως γευματα απαραιτητως σε τραπεζι χωρις να κανω τιποτε αλλο, κανοντας το φαγητο μου αυτο που πραγματικα ειναι...φαγητο...απλα..


    πειτε μου κι εσεις τις εμπειριες σας..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    αντε καλε :|

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    up

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    απ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    θα πειτε τπτ?

  6. #6
    Αυτήν την φορά διαφέρει γιατί το κάνω για μένα.... Χρόνια τώρα προσπαθούσα να το κάνω για να είμαι καλό παιδί... για να είμαι αρεστή για να είμαι αγαπητή και για ένα σωρό λόγους που στο τέλος κατέληγαν μπούμερανγκ σε μένα και μόνο να αδυνατίσω δεν ήθελα τελικά!
    Τώρα είμαι έτοιμη να αντιμετωπίσω την καινούργια κατάσταση και σιγά σιγά να με ξανα αγαπήσω από την αρχή!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by sonia
    Αυτήν την φορά διαφέρει γιατί το κάνω για μένα.... Χρόνια τώρα προσπαθούσα να το κάνω για να είμαι καλό παιδί... για να είμαι αρεστή για να είμαι αγαπητή και για ένα σωρό λόγους που στο τέλος κατέληγαν μπούμερανγκ σε μένα και μόνο να αδυνατίσω δεν ήθελα τελικά!
    Τώρα είμαι έτοιμη να αντιμετωπίσω την καινούργια κατάσταση και σιγά σιγά να με ξανα αγαπήσω από την αρχή!
    :):):):):):):):):):)
    μπραβο βρε Σονια! αυτος ειναι πραγματικα ενας λογος που μπορει να κανει τη διαφορα...
    νομιζω οτι κι εγω το κανω για πρωτη φορα για μενα...
    κι ειναι η πρωτη φορα που δεν το κανω για να με αγαπησουν πιο πολυ και πιο πολλοι, αλλα γιατι με αγαπησαν οπως ημουν...

  8. #8
    Αυτη τη φορα το κανω γιατι εχω εντοπισει το στοχο μου.Και εχω στοχο!!
    Οταν παω να ξεφυγω,σκεφτομαι τον ΛΟΓΟ που θελω να αδυνατισω και ειμαι κ παλι καλα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ !!!!!!!!!!
    Και θα φτασω στον στοχο μου γιατι τα εχω παρει πολυ αγρια με τον ευατο μου και τα κιλα μου.
    Τοσο πιο αδυναμη θα ειμαι εγω απο τα παλιοκιλα?
    Δεν σφαξανε!!!!!!!
    Θα τα πατησω!!!
    Θα τα ζουληξω!!!!!
    Θα τα ξεσουμισω!!!!!!!
    Θα τα ξεμαλλιασω!!!!!11
    ΕΓΩ ΘΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ!!!!!!!!!
    Το δηλωνει υπευθυνα με δηλωσει του 105 και ειμαι και νομικα κατοχυρωμενη!!!!!
    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    303
    ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣʼΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!ΧΑ!ΧΑ !ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΒΡΕ,ΛΙΓΟ ΑΠ'ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ!!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΣΦΑΛΗς.
    Ειμαστε σαν τα στρουμφακια.
    ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ!!!!
    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Για μένα ΑΥΤΗ η φορά διαφέρει, γιατί:

    1. Το κάνω για μένα και για κανέναν άλλο. Εχω κλείσει τα αυτιά μου σε όλους οσους έλεγαν ή λένε οτιδήποτε (καλό ή κακό) για τα κιλά μου και με άγχωναν. ΕΧΤΙΣΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΣΙΜΕΝΤΟ! (άσπρο για να μη φαίνεται άσχημα) lol

    2. Πήρα απόφαση ότι αφού πήρα 50 κιλά μέσα σε 5 χρόνια, δεν μπορεί, κάπως θα καταφέρω να χάσω τα 40 μέσα σε 4 χρόνια. Αλλά για να γίνει αυτό χρειάζεται ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ. Οπότε οπλίστηκα κατάλληλα.

    Και τα "μικρά τρύκ" που χρησιμοποιώ αυτά τα 4 χρόνια που προσπαθώ....

    - Σταμάτησα να αγοράζω ακριβά ρούχα (συνήθως φαρδιά και με λάστιχο στη μέση για να μου κάνουν). Αγοράζω φτηνά, στενά και στα μέτρα μου. Το φτηνά είναι για να μην τα χρησιμοποιώ ξανά όταν αρχίζουν να μου φαρδαίνουν. Τα πετάω και παίρνω άλλα. Ενίοτε (στα τζήν το κάνω αυτό) αγοράζω ένα νούμερο μικρότερο για να το γιορτάσω όταν καταφέρει να κουμπώσει.

    - Κάθε 5 κιλά που χάνω, μου κάνω ένα δώρο. Ταξίδι, ρούχο, καλυντικό, gadget, οτιδήποτε μου έχει κολήσει στο μυαλό εκείνη την εποχή.

    Ετσι έχω καταφέρει 24 κιλά σε 4 χρόνια (αντί για 40 που ήθελα, αλλά δεν με νοιάζει γιατί ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ πιά, η διαφορά είναι πλέον εμφανής, κι ελπίζω να καταφέρω τα υπόλοιπα μέσα στους επόμενους 12 μήνες.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •