ανησυχω....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599

    ανησυχω....

    εδω και λιγο καιρο, ολοι μου λενε ποσο αδυνατισα...

    φυσικα και χαιρομαι, οπως ολοι μας οταν γινεται αυτο...
    αλλα ανησυχω....
    γιατι ειναι το σημειο στο οποιο παντα αρχιζω να σαμποταρω τον εαυτο μου....

    δεν ξερω αν ειναι γιατι θεωρω οτι ειμαι πλεον σε καλο δρομο και χαλαρωνω, η γιατι φοβαμαι την οριστικη μου αλλαγη...
    θεωρουσα οτι αυτη τη φορα ειμαι ετοιμη γι αυτη την αλλαγη...
    ειμαι ομως?

  2. #2
    ....και ήρθε η ώρα λοιπόν να μιλήσουμε για σένα!!!!

    Εχει τύχει πολές φορές να νιώσω πιο αδύνατη και να χαλαρωσω, οποτε και να φαω και κατι παραπανω, γιατι κακα τα πσεματα, το βαρος στο οποιο εχουμε μεινει για πολυ καιρο, υποσυνειδητα μας κανει να αισθανομαστε 'ασφαλεια'...

    Εχω την εντυπωση οτι για να φτασεις εδω που εισαι, σαφεστατα μπορεις να προχωρήσεις. Θα πρεπει να συγκεντρωσεις τις σκέψεις σου σε ολα αυτα που θα μπορεις να κανεις με αυτην την αλλαγη, και οχι στο οτι δεν θα αναγνωριζεις τον εαυτο σου....
    Οπωσδήποτε, θα σε κανει να αισθανεσαι λιγο αβολα η εκπληξη των αλλων στην αρχη, αλλα θα μαθεις να την βλεπεις σαν μια επιβράβευση και οχι σαν κριτικη....

    Μην μου στεναχωριεσαι λοιπον, ολα θα πανε καλα, τα 70 κιλα ειναι πολυ καλα και θα σου δώσουν ευκαιρίες που ουτε καν εχες σκεφτει...(και πιστεψε με, ξερω οτι ήδη εχεις σκεφτει παρα πολλα απο αυτα που θα ήθελες να κανεις.....εχω περασει κι εγω απο αυτο το σταδιο κατα καποιο τροπο)

    Καλη συνεχεια λοιπον, καλο κουραγιο, καλη δυναμη, και κοσμε ετοιμασου για ενα ανανεωμενο γλυκο πλασμα που δεν θα το ξεχασεις ποτε!!!(2sweet2b4go10)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    σ ευχαριστω πολυ Εβελυν

    ελπιζω κι εγω να καταφερω να μη χασω τον δρομο μου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Σουίτ,
    πολλά πολλά μπράβο για την μέχρι τώρα πορεία σου!!!

    Originally posted by 2sweet2b4go10
    δεν ξερω αν ειναι γιατι θεωρω οτι ειμαι πλεον σε καλο δρομο και χαλαρωνω
    Αν χαλαρώνεις, καλά κάνεις! Έχεις μπει σε μια θάλασσα και κολυμπάς. Για να φτάσεις στην άλλη άκρη της θάλασσας, είναι ανάγκη να κάνεις διαλείμματα και να παίρνεις ανάσες. Δε γίνεται να βγει η διαδρομή με ένα μακροβούτι, γιατί αν επιχειρήσεις να φτάσεις στο τέρμα με ένα μόνο μακροβούτι, κινδυνεύεις, ο αέρας στα πνευμόνια σου να μην φτάσει και έτσι να παρατήσεις την προσπάθεια. Αλλά κι αν φτάσει, κινδυνεύεις να βρεθείς στο τέρμα, περιχαρής μεν, απίστευτα εξαντλημένη δε.
    Και αυτή η εξάντληση είναι που ενέχει τον κίνδυνο της επιστροφής σε πρότερες οικίες συμπεριφορές.
    Το αυτομαστίγωμα, έχει μόνο πρόσκαιρο αποτέλεσμα και νομίζω πως αυτό το γνωρίζεις καλύτερα από μένα. Οι παλαιότερες προσπάθειες, ας μην είναι ένδειξη του πως θα πάει η τωρινή προσπάθεια, αλλά ας είναι ο μπούσουλας που θα σε προστατέψει να μη χαθείς στην αχανή θάλασσα.

    Originally posted by 2sweet2b4go10
    ή γιατι φοβαμαι την οριστικη μου αλλαγη...(
    Καταλαβαίνω τους φόβους σου και... χαίρομαι που τους έχεις!
    Χαριτολογώντας, θα σου πω ότι θα ανησυχούσα περισσότερο αν προχωρούσες άφοβη.
    Η αλλαγή είναι μεγάλη και έχει και έγνοιες, και φόβους αλλά και κόστος. Μάλιστα, οι πιο πρόσφατες έρευνες αποδεικνύουν πως οι μεγάλες θετικές αλλαγές στη ζωή μας, είναι αυτές που κουβαλούν το περισσότερο άγχος, εν αντιθέσει με την πεποίθηση των περισσότερων ανθρώπων, ότι τα δυσάρεστα γεγονότα είναι τα πλέον αγχωτικά.

    Καλή συνέχεια Σουίτ. Γνωριζόμαστε καιρό (δικτυακά) μέσα από αυτό το φόρουμ και χαίρομαι πολλαπλά να διαβάζω για την πορεία σου, πόσο μάλλον όταν αυτή είναι τόσο αξιόλογη και ενθαρυντική.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599

    σε ευχαριστω νιντο...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •