The Secret
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52

Thread: The Secret

  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    33

    The Secret

    The Secret....

    ειχε πεσει στα χερια μου σαν βιβλιο, το ειχα σνομπαρει...τωρα, αρκετους μηνες μετα, εχοντας τα προβληματα μου, εχοντας κανει μια πρωτη συνεδρια με τη ψυχολογο μου, με εκπληξη ειδα οτι μου το εδωσε να το δω στο dvd...Το ειδα και θα ξαναβρω το βιβλιο....

    Το εχετε δει; το εχετε διαβασει; το εχετε χρησιμοποιησει;;

    Εγω μετα απο μια πρωτη ματια απο τη ταινια διαπιστωνω οτι:

    1. παιζεται αρκετα κατα ποσο καποιος θα πιστεψει σε αυτο ή θα πει
    κατευθειαν οτι ειναι μια μπουρδα.
    2.Αυτος/η που θα το προσπαθησει, να αρχισει να σκεφτεται ετσι,
    ειμαι περιεργος ποτε θα πει \"αμαν δεν υπαρχει αποτελεσμα, μια μπουρδα ειναι\" και τοτε ξανα θα του πανε(;;;) τα πραματα αρνητικα
    3.υπαρχει(;;;) σωστος και λαθος τροπος χρησης του...

    Θα ηθελα τη γνωμη οσων το εχουν διαβασει/δει/εχουν ασχοληθει.. Μια καλη μου φιλη παντως ειπε οτι την εχει βοηθησει..

    http://www.thesecret.tv/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    για αποκαλυψε μας λοιπον το μυστικο! το σαιτ απλα το διαφημιζει και πρεπει να το αγορασουμε. Ποιο ειναι το μυστικο λοιπον? Εσενα σε επεισε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    χμμμμ.....
    Το βιβλίο το είδα εντελώς τυχαία πέρσι στις διακοπές μου.. σε ένα -- όσο κι αν φαίνεται περίεργο -- κέντρο τύπου. Θυμάμαι μου έκανε εντύπωση ο τίτλος του.. Το μυστικό...
    Μόλις διάβασα το οπισθόφυλλο μου κινήθηκε η περιέργεια. Είναι γνωστή πια η \"θέλησή\" μου να ελέγχω τα πάντα.. Καθώς και η φρίκη που αισθάνομαι όταν κάποια πράγματα δεν στηρίζονται - εξαρτώνται από εμένα.

    Ίσως αυτός να ήταν και ο λόγος που το αγόρασα αμέσως χωρίς δεύτερη σκέψη. Ήθελα να δώ κατά πόσο αυτό είναι εφικτό...! Μου άρεσε ως τρόπος σκέψης πολύ και μπορώ να πω ότι τον χρησιμοποίησα κιολας.. με καλά αποτελέσματα.

    Αυτό όμως που σκέφτηκα ήταν, μήπως αυτός ο τρόπος σκέψης δεν μας αφήνει να δώσουμε τέλος σε κάποια πράγματα? Μήπως είναι καθαρά μία ελπίδα, την οποία η συγγραφέας επιτάσσει να κατακλύσει την ζωή μας?

    Ειλικρινά δεν ξέρω.. Ενδιαφέρουσα όμως οπτική.. Με \"συμφέρει\" να την πιστέψω.. Μου δίνει την ελπίδα ότι ίσως - πιθανόν - μάλλον, όλα να είναι στο χέρι μου..

    Νομίζω ότι όλοι οι άνθρωποι θα ήθελαν να ελέγχουν τα πράγματα.. όλοι θα ήθελαν να έχουν αυτά που λαχταρούν.. ίσως γι αυτό και το βιβλίο αυτό είχε -- και έχει -- τόση απήχηση!!

    Από την άλλη πάλι.. \"βολεύει\" κάποιες φορές εμάς τους ανθρώπους να ρίχνουμε τα λάθη και τις κακοτοπιές στην μοίρα.. Ίσως βολεύει και εμένα την ίδια..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    33
    δε το αναφερει καθολου ε;; το σαητ ηταν το μονο που δεν ειχα δωσει ποτε σημασια...το λοιπον, αυτο το μυστικο ειναι και καλα ο νομος της ελξης στο συμπαν. Με λιγα λογια, ελκουμε αυτα που σκεφτομαστε. εαν σκεφτουμε και \"ζησουμε\" πραγματικα στο μυαλο μας αυτα που θελουμε (με μια λογικη βαση παντα), πχ αν \"ζησεις\" στο μυαλο σου οτι οδηγεις στη συγγρου το νεο ΤΤ αντι το φαμπια σου, ολο και κατι θα σου τυχει προς εκεινη τη κατευθυνση δηλαδη καποτε καπως (τον τροπο υποτιθεται το συμπαν θα τον βρει), θα αποκτησεις ενα τετοιο αυτοκινητο. Το θεμα δηλαδη εστιαζεται στο οτι δεν σκεφτομαστε αυτα που θελουμε να μας συμβουν αλλα αυτα δεν θελουμε και αναλωνομαστε σε αυτα και σαν αποτελεσμα συνεχιζουμε να ελκουμε πραγματα που δεν θελουμε...


    Ναι...καταλαβαινω πως ακουγεται....:D

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Originally posted by susperia
    για αποκαλυψε μας λοιπον το μυστικο! το σαιτ απλα το διαφημιζει και πρεπει να το αγορασουμε. Ποιο ειναι το μυστικο λοιπον? Εσενα σε επεισε?
    Σου αντιγράφω το κείμενο που βρίσκεται στο οπισθόφυλλο:

    \"Το Μυστικό κληροδοτήθηκε μέσα από τους αιώνες, και ήταν πολλοί εκείνοι που το πόθησαν, το επιβουλεύτηκαν, το έκλεψαν και το αγόρασαν με αντίτιμο τεράστια χρηματικά ποσά. Αυτό το προαιώνιο Μυστικό ήταν ροσβάσιμο σε κάποιους ανθρώπους - εφευρέτες, επιστήμονες, θεολόγους, επιχειρηματίες, στοχαστές, καλλιτέχνες - κι ανάμεσα σε αυτούς που κατανόησαν τη θαυματουργή δύναμή του συγκαταλέγονται ιστορικές προσωπικότητες όπως ο Πλάτωνας, ο Γαλιλαίος, ο Μπετόβεν, ο Έντισον, ο Κάρνεγκι, ο Αινστάιν, ο Μπλέικ. Τώρα το Μυστικό αποκαλύπτεται σε όλο τον κόσμο.
    Ταξιδεύοντας σε τούτες τις σελίδες και γνωρίζοντας το Μυστικό, θα ανακαλύψετε με ποιο τρόπο θα μπορέσετε να έχετε, να είστε ή να κάνετε ό,τι θελήσετε. Θα ανακαλύψετε ποιοι πραγματικά είστε. Θα ανακαλύψετε το αληθινό μεγαλείο που σας περιμένει.\"

    Απλά .. αυτό που αναλύει είναι το ότι \"όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ.. όλο το σύμπαν συνομωτεί υπέρ σου\".. Κατά βάση.. αυτό είναι το Μυστικό..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Και όμως δεν βολεύει η μοίρα ως κάδος ευθυνών ΟΤΑΝ ξέρεις ότι όντως ΟΛΑ εξαρτώνται από εμένα/εσένα
    been good, been bad. WILL GO ON

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Originally posted by Woman
    Απλά .. αυτό που αναλύει είναι το ότι \"όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ.. όλο το σύμπαν συνομωτεί υπέρ σου\".. Κατά βάση.. αυτό είναι το Μυστικό..
    ευχαριστω woman,
    παντως...ΦΟΒΕΡΟ ΜΥΣΤΙΚΟ, μου αλλαξε τη ζωη!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Originally posted by justme
    Και όμως δεν βολεύει η μοίρα ως κάδος ευθυνών ΟΤΑΝ ξέρεις ότι όντως ΟΛΑ εξαρτώνται από εμένα/εσένα
    Just me.. το ίδιο πράγμα λέμε..
    Όταν ΞΕΡΕΙΣ ότι όλα εξαρτώνται από εσένα/εμένα.. δεν πιστεύεις στην μοίρα.. θα ήταν αντιφατικό να πιστεύεις κάτι τέτοιο..

    Αν όμως πιστεύεις στην μοίρα.. Δεν έχεις ακούσει την έκφραση \"ό,τι ειναι να γίνει.. θα γίνει\"? Βολεύει τον εαυτούλη μας ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Originally posted by susperia
    ευχαριστω woman,
    παντως...ΦΟΒΕΡΟ ΜΥΣΤΙΚΟ, μου αλλαξε τη ζωη!!!
    χμμ... Ναι.. ακούγεται \"κάπως\" το όλο θέμα.. Είναι ενδιαφέρον βιβλίο πάντως.. σου προτείνω να το διαβάσεις!!

  10. #10
    Εγώ πιστεύω στη δύναμη του ανθρώπου.
    Όταν θέλουμε κάτι πάρα πολύ, έχουμε κατά 90% πιθανότητες να το κερδίσουμε γιατί όλη μας η ύπαρξη περιστρέφεται γύρω από αυτό. Εκεί προφανώς εστίασε ο Κοέλιο όταν έγραφε πως \"αν θέλεις κάτι πάρα πολύ, συνομωτεί το σύμπαν για να το αποκτήσεις\"
    Πιστεύω ότι ο συγγραφέας εκεί πάτησε, (μιας και η φράση αυτή έγινε moto σε όλο τον πλανήτη), και είπε ο άνθρωπος να κερδίσει...Με λίγο πιο διαφοερετικά λόγια, αλλά την ίδια ουσία...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    χμμμ, το πιο ουσιωδες ειναι, λεει πως να το αποκτησεις...πρακτικα??? Αμα εγω ειμαι τυφλος και θελω οσο τιποτα αλλο να ξαναβρω το φως μου τι πρεπει να κανω συμφωνα με το βιβλιο? Εδω σας θελω!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    33
    Εγω θελω να πω οτι και στη μοιρα πιστευω και στη τυχη και στο \"οτι ειναι να γινει θα γινει\" (στο \"ολα συμβαινουν για ενα λογο ειμαι λιγο σκεπτικος...:) ) οσον αφορα το σικρετ, αυτο το τροπο σκεψης, θελω να το συζητησω και με τη ψυχολογο μου, γιατι οντως...παρασκεφτομουν πραγματα που με στεναχωρουσαν, αλλα και μετη φιλη μου που το χει διαβασει, λεει πως τη βοηθησε κλπ...

    Προς το παρον εγω το χρησιμοποιω σαν θετικη σκεψη. Και μπουρδα να\'ναι (οσον αφορα το αποτελεσμα το πρακτικο...), με κανει να σκεφτομαι θετικα για το μελλον και πως καποια στιγμη θα πετυχω αυτα που θελω, απο τη δικη μου προσπαθεια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    π.χ. αν θυμάμαι καλά λέει μέσα στο βιβλίο..
    Κάποιος ήθελε απεγνωσμένα ένα χρηματικό ποσό.. πες 1000 ευρω..
    Καθόταν λοιπόν στο γραφείο του, πήρε μία άσπρη κόλα χαρτί, σχεδίασε μία επιταγή, έγραψε πάνω το ποσό και το όνομά του. Φανταζόταν επίσης αυτά που θα έκανε με αυτό το Χ ποσό. Αυτό το έκανε πολλές φορές για αρκετές μέρες.. Ώσπου τελικά του εμφανίστηκε στο γραμματοκιβώτιό του μία επιταγή με το ίδιο ποσό (δεν θυμάμαι από που του \'ρθε η επιταγή).... :p :p :p :p

    Τώρα συγνώμη.. όσο κι αν μου αρέσει αυτό το βιβλίο.. όσο κι αν μου αρέσει αυτή η ιδέα που πραγματεύεται.. όσο κι αν λαχταρώ να είναι αλήθεια.. είναι εύκολο να το πιστέψω..? Εσείς τι λέτε??

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    33
    Originally posted by susperia
    χμμμ, το πιο ουσιωδες ειναι, λεει πως να το αποκτησεις...πρακτικα??? Αμα εγω ειμαι τυφλος και θελω οσο τιποτα αλλο να ξαναβρω το φως μου τι πρεπει να κανω συμφωνα με το βιβλιο? Εδω σας θελω!
    Στο dvd αναφερει μια τυπισσα που το εφαρμοσε και σε 3 μηνες εφυγε ο καρκινος...Τι να πω...θα το δανειστω απο τη φιλη μου να το δωσω στη μανα μου μπας και φυγει κι ο δικος της. Δυναμη θελησης εχει μπολικη παντως

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Originally posted by dimitris79
    Εγω θελω να πω οτι και στη μοιρα πιστευω και στη τυχη και στο \"οτι ειναι να γινει θα γινει\" (στο \"ολα συμβαινουν για ενα λογο ειμαι λιγο σκεπτικος...:) ) οσον αφορα το σικρετ, αυτο το τροπο σκεψης, θελω να το συζητησω και με τη ψυχολογο μου, γιατι οντως...παρασκεφτομουν πραγματα που με στεναχωρουσαν, αλλα και μετη φιλη μου που το χει διαβασει, λεει πως τη βοηθησε κλπ...

    Προς το παρον εγω το χρησιμοποιω σαν θετικη σκεψη. Και μπουρδα να\'ναι (οσον αφορα το αποτελεσμα το πρακτικο...), με κανει να σκεφτομαι θετικα για το μελλον και πως καποια στιγμη θα πετυχω αυτα που θελω, απο τη δικη μου προσπαθεια.
    Σε αυτό που λές.. όπως είπα και παραπάνω.. με βοήθησε κι εμένα, καθώς είμαι από την φύση μου απαισιόδοξη. Με έκανε να πιστέψω λίγο παραπάνω στις δυνάμεις μου -- ή μάλλον με οδήγησε να κάνω μία αρχή

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •