Είμαι καλά πλέον ή πέρασα στο αντίθετο άκρο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60

    Είμαι καλά πλέον ή πέρασα στο αντίθετο άκρο;

    Καλημέρα και πάλι.
    Πρίν απο 3 μήνες περίπου πέρασα ένα πολύ ισχυρό σόκ, ίσως κάποιοι να θυμούνται το \"σήριαλ\" που είχα γράψει εδώ μέσα.
    (http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=2710)

    Σήμερα, 3 μήνες μετά, έχουν συμβεί τα εξής και νοιώθω τέλεια:

    1. Εχασα τη δουλειά μου... όμως... μέσα σε 1 εβδομάδα είχα βρεί τη δουλειά των ονείρων μου, με πολύ περισσότερα χρήματα απο όσα έπαιρνα στην προηγούμενη.

    2. Διέκοψα κάθε επκοινωνία με τον πρώην. Του ζήτησα να σταματήσει οριστικά τα \"φιλικά\" τηλεφωνήματα. Με στενοχωρεί αυτό αλλά το στέλνω στο πίσω μέρος του μυαλού μου και το ξεχνάω.
    (παρεπιπτόντως, σήμερα έχει γεννέθλια, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να τον πάρω να του ευχηθώ).

    3. Παρήγγειλα το αυτοκίνητο των ονείρων μου και θα το παραλάβω σε λίγες μέρες, οπότε προβλέπονται τρελές εκδρομούλες το καλοκαίρι.

    Ολα αυτά με κάνουν να νοιώθω δυνατή και αισιόδοξη.
    Νοιώθω ότι όλα θα πάνε καλά στη ζωή μου, κι ότι κάποια στιγμή θα έρθει απο το πουθενά κι ένας σωστός σύντροφος δίπλα μου.
    Ξυπνάω το πρωί, ακούω τα πουλιά που κελαηδάνε και γελάω. Είμαι χαρούμενη.
    Προσέχω τον εαυτό μου, την εμφάνισή μου, σταμάτησε ο κατήφορος στα κιλά και εδώ κι ένα μήνα σταθεροποιήθηκα σε πολύ καλό επίπεδο, έχω αρχίσει να τρώω πάλι (όχι όπως παλιά, αλλά σε ικανοποιητικό βαθμό), πηγαίνω συστηματικά πλέον στο γυμναστήριο και σπάω αφάνταστη πλάκα με όσους με θαυμάζουν στο δρόμο.
    46 χρονών και να σε πειράζουν ή να γυρίζουν κεφάλια να σε κοιτάξουν όταν περνάς δίπλα τους, δεν είναι και λίγο νομίζω;;; Ειδικά μετά απο το στραπάτσο που πέρασα πρίν λίγο καιρό.....

    Εχουν αρχίσει να \"μου την πέφτουν\" διάφοροι, απο τον επαγγελματικό χώρο, τους συλλόγους που είμαι μέλος, στα χόμπυ που ασχολούμαι κλπ, αλλά για να είμαι ειλικρινής, κανένας δεν με ενδιαφέρει και έτσι τους \"βάζω στο ράφι\" με ευγενικό τρόπο.
    Μ\' αρέσει που είμαι μόνη μου, κάνω ότι θέλω, δεν έχω να δώσω αναφορά σε κανένα που είμαι και τι ώρα θα γυρίσω (εκτός απο τη μαμά μου που συνεχώς ανησυχεί για το οτιδήποτε, αλλά αυτήν την έχω συνηθήσει 46 χρόνια τώρα!).
    Μ\' αρέσει που δεν έχω αγωνία να χτυπήσει το τηλέφωνο. Πολλές φορές βγαίνω έξω και δεν παίρνω κάν το κινητό μαζί μου.

    Είμαι καλά και γεμάτη αισιοδοξία!!!

    Άραγε αυτό να σημαίνει ότι πέρασε ο εφιάλτης ή εγώ πέρασα στο άλλο άκρο και με το παραμικρό θα ξαναβρεθώ στον πάτο;;;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ειμαι υπερ της αποψης οτι την ζωη μας την χτιζουμε εμεις, εκτος αν τυχει κατι αναπαντεχο.
    Κυριο δε προβλημα ειναι οτι δεν μπορουμε να κανουμε σωστη αναλυση της πραγματικοτητας / καθημερινοτητας με οτι αυτο συνεπαγεται.
    Πιστευω οτι χρειαζεται ηρεμη και προσεκτικη αξιολογηση των οσων ζουμε, ειτε οταν ειμαστε σε καλη περιοδο ειτε σε κακη.


    Για τα οσα γραφεις, θα πρεπει να παραδειγματιστεις απο αυτα και να βαλεις μπροστα τι σκεφτηκες - πως τα μεθοδευσες και πως τα ολοκληρωσες. Στην συνεχεια να απολαυσεις τους καρπους των κοπων σου, ειναι αλλωστε αυτο που δικαιουσε.


    Γενικα μπορω να πω οτι εχω μεσα μια στωικοτητα και καποιες σταγονες μοιρολατριας.
    Με σωστη εκτιμηση των οσων σου συμβαινουν, δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα και κανενα....
    :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Χαιρομαι που είσαι ΚΑΛΑ.. Σου αξίζει γλυκιά μου!!

    Το αν θα ξαναβρεθείς στον πάτο ή όχι.. είναι στο χέρι σου πια! :) :) :) :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Εσυ δεν εισαι απλα καλα.

    Εισαι ΤΕΛΕΙΑ και το πιο hype απο ολα ειναι οτι το γουσταρεις που εισαι τελεια!

    .

    Τελικα οτι ψαχνουμε , παιρνουμε , σε αυτή την ζωή.



    :)

  5. #5
    moreira...καταρχήν καλώς ήρθες...πάλι.

    Εγώ πιστεύω ότι δε τον έχεις ξεπεράσει και έχει μείνει μέσα σου η απόρριψη, αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος να ρωτήσεις αν είσαι καλά.
    Πως, όταν βλέπεις ότι όλα πάνε καλά, ρωτάς αν θα πιάσεις πάτο; Αυτό σημαίνει ότι εσύ βλέπεις τον πάτο.
    Κατά τη γνώμη μου φρόντισε να βρεις κάτι άλλο, μόνο τότε πιστεύω ότι θα ξορκίσεις 100% το παρελθόν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    \"Άραγε αυτό να σημαίνει ότι πέρασε ο εφιάλτης ή εγώ πέρασα στο άλλο άκρο και με το παραμικρό θα ξαναβρεθώ στον πάτο;;;;\"



    εδώ μέσα που συχνάζεις το βλέπω πολύ πιθανό....

    μη σχολιάζεις το πόσο ευχάριστα νιώθεις

    απλά απόλαυσέ το...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Είναι καλό που πέρασες στο άλλο άκρο, σημαίνει ότι αντέδρασες ή/και ότι βοήθησαν οι συγκυρίες (νέα δουλειά). Απόλαυσέ το και τώρα που είναι η διάθεσή σου καλή σκέψου τι είναι αυτό που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν θα πιάσεις πάτο.

    Μήπως κοιτάς ψηλά αλλά στέκεσαι ακόμα στο χείλος του γκρεμού; Μπες λίγο παραμέσα.... :) Μήπως νιώθεις ότι δεν έχεις τα εφόδια να αντιμετωπίσεις τα γεγονότα που τυχόν προκύψουν; Ή δεν έχεις ξεκαθαρίσει τις ανάγκες σου και φοβάσαι για τις επιλογές σου; Ποιο είναι το \'παραμικρό\' που σε φοβίζει και γιατί είναι ικανό να σε στείλει στον πάτο;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    moreira,

    αν νιωθεις τη χαρά σου τοσο εύθραυστη, ειναι ευκαιρια να δεις τί την κανει έτσι.....

  9. #9
    Originally posted by Sofia
    moreira,

    αν νιωθεις τη χαρά σου τοσο εύθραυστη, ειναι ευκαιρια να δεις τί την κανει έτσι.....


    Aκριβώς αυτό εννοούσα Σοφία...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Εγώ λέω να περάσεις και μόνη σου καλά γιατί πάνω από όλα οφείλουμε στον εαυτό μας να περνάμε μαζί του καλά χωρίς να χρειάζεται να έχουμε πάντα κάποιον δίπλα μας να μας κάνει να περνάμε καλά. Έτσι όταν θα είναι η κατάλληλη στιγμή θα βρεθεί ένας άνθρωπος που θα τον έλξει αυτή η ολοκλήρωση και θα μπορεί πραγματικά να συμπληρώσει ακόμα περισσότερο την ευτυχία σου... Απόλαυσέ το αλλά παράλληλα όταν το νιώσεις ανέλυσέ το γιατί νιώθεις ότι είναι κάτι το εύθραστο... Έτσι νομίζω θα μπορέσεις να το σταθεροποιήσεις και να το απολάυσεις ακόμα περισσότερο
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Κάποιος έγραψε ότι δεν τον έχω ξεπεράσει.
    Ναι είναι αλήθεια αυτό και σήμερα που είναι τα γενέθλιά του, η έλειψη επικοινωνίας είναι ακόμα πιό έντονη.

    Κάποιος ρώτησε τί φοβάμαι και νομίζω ότι είναι εύθραυστη η χαρά μου.
    Φοβάμαι μη λυγίσω και τρέξω πάλι ξωπίσω του. Αυτό είναι που θα με ξαναπάει στον πάτο στα σίγουρα.

    Τουλάχιστον μέσα σ\' αυτό το χρονικό διάστημα που πέρασε, έκανα αυτό που λέει η Θεοφανία στην υπογραφή της... έβαλα στόχο το φεγγάρι, νομίζω ότι έφτασα στ\' αστέρια και θέλω να μείνω εδώ γιατί είμαι καλά εδώ.
    Λαχταράω να έρθει ένα πρωί που θα ξυπνήσω και δεν θα είναι η πρώτη μου σκέψη το πρωί, να έρθει μια μέρα που δεν θα τον σκεφτώ καθόλου, να περάσει μια βδομάδα, ένας μήνας, ένας χρόνος που να μην πάει το μυαλό μου σ\' αυτόν.

    Πρίν απο μια εβδομάδα το είχα καταφέρει. Αυτές τις μέρες όμως (ίσως επειδή γιόρταζε, θα ήταν και η επέτειός μας σήμερα αν είχαμε μείνει μαζί.....) ψιλοχαλάστηκα πάλι. Οχι όπως στην αρχή, αλλά απασχολεί το μυαλό μου και θα ήθελα να μην είναι έτσι.

    Προσπαθώ όμως να κάνω αισιόδοξες σκέψεις.
    Να σχεδιάσω διαδρομές και εκδρομούλες που θέλω να πάω ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ μόλις πάρω το καινούριο μου τουτούνι.
    Εβαλα πρόγραμμα στα απογεύματα της εβδομάδας μου και στα Σ/Κ για να μη μου μένει χρόνος να σκέπτομαι.
    Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή απόγευμα μπάνιο στη θάλασσα
    Τρίτη, Πέμπτη απόγευμα γυμναστήριο
    Σάββατο πρωί γυμναστήριο, απόγευμα θάλασσα
    Κυριακή πρωί σκοπευτήριο, απόγευμα θάλασσα.

    Γέμισα κάθε μικρή σχισμή ελεύθερου χρόνου.
    Οχι μόνο για να μην σκέφτομαι.
    Αλλά και για να μην έχω χρόνο να βρώ κάτι καινούριο.
    Θέλω να μάθω να είμαι ανεξάρτητη, αυτάρκης και αυτόνομη.
    Δεν αντέχω πιά να κρέμεται η ψυχολογική μου κατάσταση και η ενέργειά μου απο τις διαθέσεις του εκάστοτε συντρόφου μου.
    Κι ακόμα... δεν θέλω να χρησιμοποιήσω έναν άλλο άνθρωπο σαν δεκανίκι για να βγώ απο την τρύπα που μόνη μου έπεσα....

    Εβαλα στόχο το φεγγάρι και θέλω να φτάσω εκεί. ΘΕΛΩ να τα καταφέρω.
    Γιατί μου αξίζει....

  12. #12
    Μπράβο Μορέιρα!!!!

    Είσαι σε πολύ καλό δρόμο και όπως έχουμε ξαναπεί αυτός ο άνθρωπος δεν άξιζε τη στεναχώρια σου. Άσε λίγο ανοιχτή την καρδιά σου και κάνε μια προσπάθεια με κάποιον άλλο.
    Έφτασες μέχρι εδώ, βρήκες τον εαυτό σου, είναι πολύ άδικο ΓΙΑ ΣΕΝΑ πρώτα απ όλα να ξαναγυρίσεις πίσω.
    Δεν σου λέω ότι θα βρεις με την πρώτη τον άνθρωπο που ψάχνεις και σου αξίζει, αλλά έστω και λίγο παιχνιδάκι θα σου πάρει το μυαλό από κει.
    Είσαι πολύ έξυπνη γυναίκα και από αυτά που μας γράφεις έχεις πετύχει πολλά στη ζωή σου.
    Μην αφήνεσαι....

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Λοιπόν αγαπητή Θεοφανία,

    Σήμερα ξύπνησα πολύ αισιόδοξη και πάλι (αν και νωρίς γιατί μου έφυγε ο ύπνος).
    Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι ΣΗΜΕΡΑ είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής μου και ΠΡΕΠΕΙ να την κάνω όμορφη και δημιουργική.
    Ζυγίστηκα, έχω χάσει μισό κιλάκι ακόμα και αυτό με κάνει να νοιώθω πολύ όμορφα.
    Εφτιαξα το καφεδάκι μου και λέω να πάω να το συνεχίσω στη βεράντα για ν\' απολαύσω το τραγούδι των πουλιών που αρχίζουν να ξυπνάνε τέτοια ώρα και χαλάνε τον κόσμο απο το κελαϊδισμα κάθε πρωί.... (μένω λίγο εξοχικά κι έχω πολλά δέντρα στον κήπο μου όπου φωλιάζουν διάφορα πουλάκια).

    Ολα θα πάνε καλά.
    Ολα θα γίνουν καλύτερα.
    Δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.
    Μου αξίζουν τα καλύτερα.

  14. #14
    Κράτα γερά....που θα πάει!

    Κάποια στιγμή θα σου περάσει.

    Δυνατά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Σου ειχα γραψει και παλια, μα δεν μου απαντησες. Ειπα τοτε οτι μαλλον δεν ησουν ετοιμη να δωσεις σημασια στα λεγαμενα μου. Σημερα λοιπον, σου τα παραθετω παλι, ετσι, μηπως κατι διαφορετικο σου πουνε αυτη τη φορα. Χαιρομαι που σε διαβαζω να χαιρεσαι τη ζωη και το κεληδισμα των πουλιων, να ονειρευεσαι τη θαλασσα και τις διακοπες, να εισαι επιλεκτικη απεναντι στα καμακια και να εχεις αποκατασταθει καλυτερα στα επαγγελματικα σου μετα απο μια απολυση! Χαιρομαι με ολα αυτα, αναγνωριζω οτι ανησυχεις γιατι τα ευχαριστα αυτα της ζωης σου ΔΕΝ σημαινουν οτι εχεις κανει ολη εκεινη την εσωτερικη διεργασια που απαιτειται για να δεις τι σε οδηγησε σε μια τοσο εντονη συναισθηματικη εξαρτηση. Ειναι ενταξει για μενα που δεν επαναπαυεσαι στις επιτυχιες σου μα παιρνεις κουραγιο απο αυτες κι αναγνωριζεις οτι εχεις πολυ δρομο ακομα.
    Οριστε λοιπον, σου ειχα γραψει:


    Αγαπητη, ρωτησες σε καποιο σημειο στην αρχη πως μπορεις να παψεις να κανεις αυτο που εκανες λαθος σε ολες σου τις σχεσεις, πως μπορεις να αγαπησεις τον εαυτο σου..
    Και παρακατω γραφεις:
    Το θέμα είναι τώρα το πώς ξεκολάω?
    Με πονάει αυτή η κατάσταση.
    Είχε γίνει κομμάτι της ζωής και της καθημερινότητάς μου και τώρα νοιώθω σαν ακρωτηριασμένη. Σαν να μου λείπει ένα κομμάτι απο το σώμα μου.

    Για να αγαπησεις λοιπον τον εαυτο σου, πρεπει πρωτα, να τον ανακαλυψεις. Και καμια φορα, οταν δεν εχουμε αγγιξει, μυρισει, γευτει, τα δικα μας εδαφη, ο αλλος μπορει να μπει εμποδιο αναμεσα στο εσωτερικο μας αυτο ψαξιμο, στην συναντηση με τον εαυτο. Οταν ανακαλυπτεις σε βαθος ολα σου τα κομματια, ακομα και τα \"ακρωτηριασμενα\", μπορει να σταματησεις να ψαχνεις για τεχνητα μελη εξω απο εσενα, σε καποιον συντροφο, αποδεχομενη το οποιο κοστος, προκειμενου να καλυψεις τα οποια κενα σου.
    Ποσο ετοιμη εισαι για μια βαθια σχεση με τον αλλο, τον ερωτικο συντροφο, οταν αγαπας και εκτιμας τοσο λιγο, οταν γνωριζεις τοσο λιγο εσενα? Νομιζω οτι το ραντεβου με τον εαυτο σου προηγειται. Εξαλλου, πιστευω οτι δεν μπορουμε να επιτρεψουμε σε καποιον αλλον να μας αγαπα περισσοτερο απο οτι εμεις οι ιδιοι τον εαυτο μας... με εναν ισως εμμεσο τροπο, θα του \"ζητησουμε\" να μας τυραννησει, ισως και να τον παρατουσαμε αν μας λατρευε, πηγαινουμε γυρευοντας δηλαδη.
    Καλη τυχη σου ευχομαι. Οσο για το θεμα των κιλων, εχεις κι ενα παιδι, ανελαβε πληρως την ευθυνη της επιπολαιοτητας σου πανω στο θεμα αυτο. Η καντο σωστα ή αστο, ετσι λεω.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •