Δίαιτα Ατκινς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 20 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 292
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    4

    Δίαιτα Ατκινς

    Θα ήθελα να μάθω ποια είναι η περιβόητη δίαιτα Ατκινς. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    καλως ορισες
    ειδα και το αλλο σου το ποστ, οπου μιλας για ορμονικα προβληματα.
    εγω ειμαι πολυ κατα των χαπιων γενικα και γιαυτο δεν θα επαιρνα τα ζενικαλ. φυσικα αν κρινει ο γιατρος οτι πρεπει να παρεις Τ4 για τον θυρεοειδη σου, πιθανοτατα πρεπει οντως νατα παρεις...

    η διαιτα που ρωτας, υπαρχει πολυ αναλυτικα σε ενα ποστ με τιτλο "διαιτες" μεσα στο φορουμ της παχυσαρκιας.ιψαξε λιγο και θα την βρεις.
    σως μαλιστα να ειναι μια καλη επιλογη για σενα.
    εχω ακουσει ατομα που ειχαν σοβαρα προβληματα στον μεταβολισμο τους που μπορεσαν να προχωρησουν καλα με αυτη τη διατροφη.
    καλη επιτυχια σε οτι κι αν επιλεξεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    4
    Κοιταξε δεν εχω σκοπο να χαλασω την αγωγη μου. Απλως ακουω εδω και αρκετο καιρο για αυτη τη διαιτα και ειμαι περιεργη να δω τι φαγητα περιεχει και πως δουλευει. Εμενα το προβλημα μου δεν ειναι απλως η διαιτα αλλα και ορμονικο. Οποτε δεν εχω επιλογες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    geia soy Black_Velvet! η αποψη μυο σχετικα με την διαιτα Αtkins δεν ειναι και πολυ 8ετικη...κυκλοφορουν χιλιαδες διαιτες οι οποιες τελικα αποτυγχανουν γιατι δεν σεβονται την μοναδικοτητα και τισ ιδιοτροπιες του κα8ενα απο εμας..εχω δοκιμασει απειρασ και ολεσ απετυχαν παταγωδως..η μονη λυση ειναι να σεβεσαι την επι8υμια σου για φαγητο! μονο ετσι δεν 8α παχαινε κανεισ μας..και εγω εχω 8υρεοειδη και παιρνω χαπια..ναι, ειναι γεγονοσ οτι δυσκολευει στο να χασω βαρος αλλα δεν βασιζω εκει τα κιλα που εχω παρει..και μια 8εια μου εχει υπο8υρεοειδισμο και ειναι 55 κιλα..ειναι 8εμα του πως αντιμετωπιζουμε το 8εμα των κιλων.! καταλαβαινεις τι εννοω.αν πραγματικα καταλαβαιναμε ποτε πειναμε, δεν 8α ριχνομασταν σε μαχες για απωλεια βαρους συνεχεια και συνεχεια..καμια διαιτα δεν αποδιδει αν δεν πηγαζει απο τις πραγματικες μας αναγκες...οσον αφορα την διαιτα atkins δεν συμφωνω γιατι περιοριζει υπερβολικα τους υδαταν8ρακες πραγμα το οποιο ειναι κακιστο για τον οργανισμο και αυξανει υπερβολικα τα λιπη τα οποια ειναι υπευ8υνα για πολλες πα8ησεις(καδιαγγειακα νοσηματα κ.τ.λ)...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    4
    Γεια σου και εσενα . Φυσικα δε θα κανω αυτη τη διαιτα. Ηδη κανω καποια διαιτα μαζι με θεραπεια για το ορμονικο μου προβλημα. Με παρακολουθει γιατός και ελπίζω να πανε ολα καλα. Συμφωνω σε όσα λες. Να συμπληρώσω οτι παιζει ρολο και το ψυχολογικό του καθένα μας. Εγώ π.χ. όταν ένιωθα μοναξιά το έριχνα στο φαι μέχρι να πονέσει η κοιλιά μου. Πόναγε η κοιλιά μου από το φαι και όμως ήθελα να φάω κι άλλο. Ευτηχώς κατάφερα να τα κόψω όλα αυτά.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    19
    please χρειαζομαι μια γρηγορη απαντηση..
    λοιπον θελω να ξεκινησω την ατκινσ και διαβασα ολες τις σχετικες πληροφοριες.εχω ομως καποιες αποριες κ οπυ κ αν εψαξα δεν βρηκα απαντηση ..λοιπον..
    καταρχας οταν κανεις την πρωτη φαση των 14 ημερωνπου ειναι η ενεργοποιηση και την ακολουθεις πιστα χανεις κιλα??ή χανεις μετα στην δευτερη φαση αφου εχεις περασει την ενεργοποιηση..
    και για να καταλαβω καλυτερα γιατι λο αυτο μ φαινεται πολυ καλο για ναειναι αληθινο...
    μπορεις να τρως συνεχως μπριζολες μπιφτεκια αυγα αλλαντικα κοτοπουλο και αλλα τετοια νοστιμα και θα χανεις κκιλα απλως αν κοψεις τιος τροφες με υδατανθρακες?????
    δηλαδω αν τρωω καθε μερα κρεας κοτοπουλο κ τετοια κ κοψω τους υδατανθρακες θα χασω??
    και αν ναι απο ποτε??
    απο την αρχη ή μετα της 2 εβδομαδες που ειναι η ενεργοποιηση???
    ελπιζω να παρω συντομα απαντηση!!φιλιααα σ ολους ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    400
    σοφια μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες...μπορω ομως να σου κανω κανα δυο ερωτησουλες?
    1)για τι απωλεια μιλαμε στην φαση 1?τα ξαναπαιρνεις μετα?χανεις λιπος η υγρα?
    2)πως στο καλο θα ξερω οτι μια σαλατα μαρουλι εχει χ υδατανθρακες?φροτο τις πρωτες 2 εβδομαδες απαγορευεται τελειως?

    ευχαριστωωωω και συγχαρητηρια

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    7
    Καλημερα κι απο μενα!

    Ψαχνω κι εγω πληροφοριες για την Ατκινς και θα παω να αγορασω και το βιβλιο (αλλο ενα στην συλλογη μου με τα διαιτητικα βιβλια!)...Σοφακι βλεπω οτι εχεις τρομερη απωλεια κιλων,συγχαρητηρια!!

    Τα εχασες ολα με την Ατκινς?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    σοφια μου το βιβλιο δε με επεισε, καπου εγραφε οταν θελω γλυκο να φαω λιπος κ φρικαρα.
    με πειθεις ομως εσυ οποτε κ διαβαζω οσα λες, ισως καποτε μελλοντικα δοκιμασω ατκινς,
    αυτο ομως μετα φρουτα εδω μου καθεται...
    τον χειμωνα που δεν πολυτρωω φρουτα θα δω...
    να σε ρωτησω μια που μας διαβαζεις, θεωρεις οτι καποιος μπορει απο τη μεσογειακη διατροφη να στραφει σε ατκινς ή θα του λειπουν οσα ετρωγε πριν?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    α συγνωμη το εγραψες πανω, να ρωτησω ενδεικτικαα τελειως, τι τρωει καποιος καθε μερα? για να δω με τα φρουτα κ σαλατες τι παιζει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    131
    koralaki μου 2 πραγματα δεν τρως στην Ατκινς ζαχαρη και λευκο αλευρι.Ολα τα αλλα τα τρως σταδιακα ομως
    Ξεκινας ενα προγραμμα για να μειωσεις βαρος που στην αρχη σαφεστατα καποιες τροφες δεν τις τρως αλλα σταδιακα μπαινουν κι αυτες στην διατροφη σου.
    Οταν φτασεις στην ισοβια συντηρηση και αφου εχεις πετυχει τον στοχο σου μαθαινεις γιατι και ποσο πρεπει να φας αλευρι ολικης, ρυζι μαυρο αγριο η καστανο,μακαρονια ολικης κλπ.
    Οσο για τα γλυκα πιστεψε με απο την δευτερη φαση και μετα γινεται χαμος με αυτα

    Τι τρως ενδεικτικα ρωτας σε ποια φαση? Στην φαση ενεργοποιησης?η μετα απο αυτη?
    Να σου δωσω ενα λινκ να δεις τι τρωμε σε καθε φαση?αλλα εχεις και το βιβλιο που μπορεις να δεις αλλωστε.
    Οσο για το λιπος μη σε φοβιζει η λεξη.Υπαρχουν και τα καλα λιπη.Το τι σολομο τρωω εγω που ναι τιγκα στο λιπος, τι αμυγδαλα(ωμα) τι ταχινια(κανω μους σοκολατα με αυτο)τι να σου λεω...τεσπα...
    Οσο για τις σαλατες ποτε στην ζωη μου δεν ετρωγα αλλα εδω και 9 μηνεςμε την διατροφικη προσεγγισει Ατκινς τις εχω τσακισει.Ολες τις σαλατες και τα λαχανικα μπορεις να τρως με μια προσοχη λιγο σε κατι τυπου αμυλωδη λαχανικα.

    και κατι ασχετο....αλλαξες ονομα?η bad εισαι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    ναι εγω ειμαι σε πιο καλοκαιρινη εκδοχη!

    σοφουλα πιασαμε ψιλοκουβεντα στα αλλα θεματα κ σε εστησα...
    |ναι θα το εκτιμουσα πολυ να μου δωσεις λινκ να δω τι τρωτε περιπου,
    το σκεφτομαι σοβαρα το θεμα γιατι γλυκα δεν τρωω πολλα
    σαλατες ετσι κι αλλιως τις τσακιζω ηδη...
    κρεατικα παλι δεν τρωω πολλα (κοκκινο κρεας)
    οποτε ειωνοντας τους υδατανθρακες ιεμαι σιγουρη θα χασω τρελα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    τι τρωτε γενικα εννοω, οχι στην αρχη που δεν εχει φρουτα, μετα ενα τυχαιο διαιτολογιο...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    102
    Σοφία μία ερωτησούλα...από θέμα χαλάρωσης πως το αντιμετώπισες ή δεν είχες καθόλου? με απλό περπάτημα μπορείς να δεις αποτέλεσμα? εσύ τι αεροβική ακολούθησες? χε χε χε τελικά ήταν πάνω από μία η ερωτήσεις....

    και πάλι ευχαριστώ!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    131
    Κοριτσαρες μου αργησα να σας απαντησω αλλα εχουμε λαικη εδω κοντα την παρασκευη και πηγα να προμηθευτω σαλατικα και ψαρια

    Λοιπον koralaki με την πιο καλοκαιρινη εκδοχη τυπικο μενου δεν υπαρχει.Υπαρχουν τροφες που ειναι επιτρεπτες και επιλεγεις εσυ τι σου αρεσει να φας αλλα και τι ποσοτητα θα φας.
    Στην φαση ενεργοποιησης επιτρεπονται καποιες τροφες και πρεπει να καταναλωσεις απο αυτες μεχρι 20 γραμμαρια υδατανθρακες για 14 μερες.Κατοπιν,περνας στην β΄Φαση και τους ανεβαζεις στα 25 γραμμαρια την ημερα.Οποτε ανατρεχεις στην λιστα με τις επιτρεπομενες τροφες της β΄φασης και επιλεγεις τι θελεις εσυ να προσθεσεις.Την επομενη εβδομαδα τους ανεβαζεις σε 30γραμμ τους υδατανθρακες οποτε προσθετεις και αλλες τροφες κλπ μεχρι να μπεις στην γ΄φαση οπου εκει τους ανεβαζεις κατα 10 γραμμαρια καθε εβδομαδα και παλι ανατρεχεις τη λιστα με τις επιτρεπομενες τροφες και επιλεγεις οτι τραβαει η ορεξη σου και φτιαχνεις αναλογα το μενου σου.
    Να σου πω εγω π.χ τι θα φαω αυριο...
    ομελετα με μανιταρια πιπεριες και κολοκυθακια (τελευταια βαζω και σπανακι, φρεσκο κρεμμυδακι, ανηθο μεσα και την ψηνω στο φουρνο, σα πιτσα γινεται)
    1 νεκταρινι
    ψαρι ψητο με σαλατα χωριατικη με ελιες φετα κρεμμυδι πιπεριες ελαιολαδο ξυδι.
    μια χουφτα ωμα αμυδγαλα
    τονοσαλατα ( πρασινη σαλατα, μια κουταλια της σουπας μαγιονεζα,κρεμμυδακι, αγγουρακι πιπεριες, ελιες ξυδακι), η κοτοσαλατα η φιλετο χοιρινο με σαλατα.
    ζελε κερασι(χωρις ζαχαρη εννοειται) η ταχινι μους σοκολατα.

    Ισως σε βοηθησει αν διαβασεις το παρακατω :

    http://www.lowcarblife.org/viewtopic.php?f=31&t=787


    katerina76 χαλαρωση εχω οση ειχα και στα 138 κιλα και τιποτα παραπανω.Δεν κρεμασα και ας εφυγαν 55 ολοκληρα κιλα απο πανω μου!!!Και αυτο μου το λενε και οι γνωστοι μου οταν με βλεπουν σε αντιθεση με μια κοπελα φιλη, η οποια εκανε διαιτα σε διαιτολογο, εχασε και αυτη αρκετα κιλα, που δυστυχως κρεμασε παρα πολυ ειδικα στο προσωπο και στο λαιμο.Οταν το σωμα δεν παιρνει αρκετη ποσοτητα πρωτεινης απο τις τροφες στρεφεται στην μοναδικη πηγη που εχει στη διαθεση του, τους μυες κατι που ευτυχως με την διατροφικη προσεγγιση Ατκινς δεν γινεται!

    Κανω διαδρομο σπιτι μερα παρα μερα 30 με 45 λεπτα μετριας εντασης πρωι και παντα νηστικη.
    Συντομα ξεκινω και ασκησεις με βαρακια στο σπιτι δυστυχως γιατι αυτη την περιοδο δεν μπορω οικονομικα να παω σε καποιο γυμναστηριο.Τα γουσταρω τα βαρη τρελα και με την πρωτη ευκαιρια θα ακολουθησω καποιο προγραμμα.

Page 1 of 20 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •