Αντίο βουλιμία!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Dreamland
    Posts
    14

    Αντίο βουλιμία!

    Γεια σας παιδιά!
    Λοιπόν, και η δική μου ιστορία δε διαφέρει πολύ από τις εμπειρίες όλων που έχουν γράψει κατά καιρούς? Όταν γεννήθηκα ήμουν ένα πολύ παχουλό μωρό, μάλιστα είχαν πει στη μαμά μου πως "αυτή η κόρη σου ποτέ δε θα είναι αδύνατη". Στο δημοτικό συνέχισα να είμαι το παχουλό παιδάκι, στο γυμνάσιο και το λύκειο η κάπως υπέρβαρη έφηβη... και όταν μπήκα πια στο πανεπιστήμιο άρχισε να εκδηλώνεται το πρόβλημα. Με ύψος 1.73 και βάρος 78 κιλά, ξεκίνησα τις δίαιτες με σκοπό να φτάσω τα 62 που μου λέγανε ότι είναι το ιδανικό μου βάρος.
    Από τότε μέχρι σήμερα, 6 χρόνια αργότερα, όχι μόνο δεν έχω αγγίξει ποτέ το ιδανικό μου βάρος αλλά ζω μαζί με την κοινή μας "φίλη", τη βουλιμία... Η οποία μου έκανε παρέα κάθε φορά που ήμουνα χάλια ψυχολογικά, και που για κάθε ώρα ανακούφισης που μου χάριζε με φόρτωνε μετά με 10 ώρες τύψεων, μιζέριας και αυτολύπησης... Πίστευα πως τρέχοντας στην τουαλέτα μετά από κάθε κρίση δεν θα έβαζα κιλά κι έτσι θα απολάμβανα και το φαγητό... Τώρα όμως ξέρω ότι το πρόβλημά μου δεν ήταν να μπορώ να τρώω όσο θέλω χωρίς να βάζω κιλά. Το πρόβλημα είναι ότι πάντα ήμουνα κλειστός χαρακτήρας και καθόλου εκδηλωτική... οπότε όλα μου τα συναισθήματα συνήθιζα να τα πνίγω καταβροχθίζοντας φαγητό. Αντί να τα εκφράσω εκδηλώνοντάς τα στους άλλους, τα έπνιγα μέσω του φαγητού και μετά τα απέβαλλα από μέσα μου μέσω του εμετού...
    Μέσα σ? αυτά τα 6 χρόνια έχω ζήσει και περιόδους που νόμιζα ότι δε θα ξαναγυρνούσα στα ίδια, περιόδους που προσπαθούσα με γυμναστήριο και διατροφή και διαιτολόγους να λύσω μια για πάντα το πρόβλημα των κιλών. Ή περιόδους που δοκίμαζα κάθε στερητική δίαιτα και κάθε καινούριο συμπλήρωμα διατροφής που υποσχόταν θαύματα. (Πόσα πεταμένα λεφτά...) Όμως πάντα κατέληγα στις ίδιες πρακτικές, γιατί τόσο καιρό προσπαθούσα να αντιμετωπίσω τα εξωτερικά αποτελέσματα και όχι τις αιτίες που με οδηγούσαν στην ψυχαναγκαστική κατανάλωση φαγητού. Κάθε φορά που προσπαθούσα και κατάφερνα να χάσω κιλά, ήταν λόγω εξωτερικών κινήτρων... οπότε μόλις εξαφανιζόντουσαν αυτά από τη ζωή μου ξαναγυρνούσα στις ίδιες συνήθειες... Και το γελοίο είναι ότι ακόμα και στα κιλά με τα οποία ένιωθα καλά, κανένα πρόβλημα δε λυνόταν μόνο και μόνο επειδή είχα αδυνατίσει...

    Τόσο καιρό βλέπω ότι ζω τη ζωή μιας άλλης... δεν ευχαριστήθηκα ποτέ τίποτα, ούτε καν τα καλά πράγματα που μου έχουν συμβεί ή άλλους στόχους που είχα πετύχει... μια ζωή με το βραχνά των επιπλέον κιλών, και τη σκέψη του πόσο διαφορετικά θα μπορούσα να τα είχα ζήσει όλα αν ήμουν αδύνατη... Και κάθε πρωτοχρονιά, μέσα στους στόχους της νέας χρονιάς η φράση "θα γίνω 65 και θα σταθεροποιηθώ μια και καλή". Τι φαύλος κύκλος...

    Ε λοιπόν, βαρέθηκα πια! Βαρέθηκα να αποτυχαίνει κάθε καινούρια αρχή τύπου "από αύριο μόνο υγρά", βαρέθηκα την απογοήτευση και τη μιζέρια, βαρέθηκα να χάνω ευκαιρίες στη ζωή μου επειδή "δεν είμαι στα κιλά που θέλω", βαρέθηκα να προσποιούμαι και να υποκρίνομαι. Γι' αυτό λέω να αποχαιρετήσω μια και καλή τη "φίλη" αυτή... που αρκετές φορές με έχει τρομάξει με τα συμπτώματά της (ξέρετε τι εννοώ όσοι καταφεύγατε σε εμετούς...) και που μου έχει κάνει τη ζωή κόλαση!
    Ήμουνα πολύ περήφανη τόσο καιρό... σε κάθε νέα κρίση έλεγα πως θα είναι και η τελευταία, πως δε χρειάζεται να μιλήσω σε κανέναν για αυτό, πως δε με αφορά εμένα αυτό το πρόβλημα γιατί είναι προσωρινό... (ναι, γι? αυτό κράτησε 6 χρόνια...)
    Είχα διαβάσει πριν ένα χρόνο ένα βιβλίο αυτοβοήθειας για τη βουλιμία. Και δεν ακολούθησα τις συμβουλές του γιατί στόχος του ήταν να ξεπεραστεί το πρόβλημα και όχι το να χάσεις βάρος... Δε μπορώ να συμβιβαστώ με τα 78 κιλά, ενώ ξέρω πως μπορώ να είμαι κανονική. Δε θέλω να εγκαταλείψω την προσπάθεια να αδυνατίσω! Καταλαβαίνω όμως πως το κάνω με λάθος τρόπο... είμαι δυστυχώς της νοοτροπίας "όλα ή τίποτα", που μου έχει κάνει πολύ κακό σε όλους τους τομείς της ζωής μου! Είμαι πολύ ανυπόμονη, ξέρω όμως τώρα πως όποια μέθοδο express και να ακολουθήσω δε θα έχει ποτέ μόνιμο αποτέλεσμα...

    Οπότε αποφασίζω για τη νέα χρονιά να αποχαιρετήσω αυτή την άσπονδη φίλη μια για πάντα! Όχι από τις 2/1, από σήμερα κιόλας!
    Συγγνώμη αν σας κούρασα... θέλω πραγματικά αυτή τη φορά να τα καταφέρω και νομίζω πως το να "μιλάω" εδώ σε άτομα που με καταλαβαίνουν θα με βοηθήσει.
    Φιλιά σε όλους!

  2. #2
    pos ta pas?enimerone mas...

  3. #3
    an theleis,na ta poume sto msn..to diko mou to exo dosei

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Dreamland
    Posts
    14
    Γεια σου Μυρτώ!

    Καλά τα πάω, από προχτές μπήκα σε ένα πρόγραμμα διατροφής (δε ξαναλέω τη λέξη δίαιτα!) και πιστεύω ότι θα λειτουργήσει και μακροπρόθεσμα...
    Αυτό ήταν το μεγαλύτερο μου πρόβλημα, ότι ήθελα να αδυνατίσω εδώ και τώρα - οπότε ακολουθούσα όλους τους λάθος τρόπους που οδήγησαν στη βουλιμία...
    Τώρα έχω δώσει στον εαυτό μου μεγάλο χρονικό περιθώριο, είπα να κάνω υπομονή... Και μου έφυγε και το άγχος του "θέλω να χάσω 10 κιλά σε ένα μήνα", όσο πάρει...
    Κυρίως με ενδιαφέρει να μην ξανακυλήσω, και γι' αυτό αποφάσισα να "δουλέψω" πια με τον εαυτό μου και όχι να επικεντρώνομαι στα κιλά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by Solitude_aeturnuS
    Γεια σου Μυρτώ!

    Καλά τα πάω, από προχτές μπήκα σε ένα πρόγραμμα διατροφής (δε ξαναλέω τη λέξη δίαιτα!) και πιστεύω ότι θα λειτουργήσει και μακροπρόθεσμα...
    Αυτό ήταν το μεγαλύτερο μου πρόβλημα, ότι ήθελα να αδυνατίσω εδώ και τώρα - οπότε ακολουθούσα όλους τους λάθος τρόπους που οδήγησαν στη βουλιμία...
    Τώρα έχω δώσει στον εαυτό μου μεγάλο χρονικό περιθώριο, είπα να κάνω υπομονή... Και μου έφυγε και το άγχος του "θέλω να χάσω 10 κιλά σε ένα μήνα", όσο πάρει...
    Κυρίως με ενδιαφέρει να μην ξανακυλήσω, και γι' αυτό αποφάσισα να "δουλέψω" πια με τον εαυτό μου και όχι να επικεντρώνομαι στα κιλά!
    κι εμενα αυτο ηταν στο παρελθον ανεκαθεν το μεγαλυτερο προβλημα μου..μπορει να μην με οδηγησε στην βουλιμια, αλλα να με αφησε στην παχυσαρκια , αλλα η αντιμετωπιση εμοιαζε...
    το οτι οποτε σκεφτομουν η επιχειρουσα μια λυση την ηθελα εδω και τωρα, οπως και το οτι οταν σκεφτομουν τον δρομο που ειχα να κανω η τον ογκο των κιλων, ενοιωθα πραγματικη συντριβη , η αλλιως:"που πας ρε καραμητρο"...

    ετσι, ελπιζω, οπως κι εσυ νομιζω, οτι η προσπαθεια για μια ΝΟΡΜΑΛ διατροφη χωρις μεγαλες στερησεις και χωρις ακροτητες, μπορει να εχει μακροπροθεσμα ενα καλο αποτελεσμα που θα εχει ελπιδες να διαρκεσει...

    δεν νοιωθω πολυ δυνατη, ηδη αυτον τον καιρο τα παω λιγοτερο καλα απ οτι θα θελα,εχω κανει καποιο δρομο ομως, χωρις πισωγυρισματα...
    εχει αντικτυπο ακομα και στην ζωη μου, ηδη...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Dreamland
    Posts
    14
    Γεια σου sweet!
    ετσι, ελπιζω, οπως κι εσυ νομιζω, οτι η προσπαθεια για μια ΝΟΡΜΑΛ διατροφη χωρις μεγαλες στερησεις και χωρις ακροτητες, μπορει να εχει μακροπροθεσμα ενα καλο αποτελεσμα που θα εχει ελπιδες να διαρκεσει...
    Έτσι θέλω να πιστεύω και γω, ότι η ισορροπία στη διατροφή είναι τελικά το κλειδί... Αλλά για να επέλθει αυτή ξέρω καλά πως πρέπει πρώτα να βρω την ισορροπία στη συμπεριφορά και στη νοοτροπία μου, γιατί και παλιά που ξεκινούσα μια σωστή διατροφή, με την πρώτη ατασθαλεία κατέρρεαν όλα! Και ξανακυλούσα στις καταστροφικές συνήθειες αφού είχε αποτύχει άλλη μια προσπάθεια... Ενώ μπορούσα απλά να συνέχιζα τον αγώνα την επόμενη μέρα, από το σημείο που είχα σταματήσει.

    Εύχομαι καλή δύναμη στις προσπάθειές σου! Να είσαι ανεκτική με τον εαυτό σου, δεν πειράζει αν για μια περίοδο κάνεις μια στάση στη διαδρομή... το σημαντικό είναι αυτό που είπες, ότι έχεις κάνει κάποιο δρόμο χωρίς πισωγυρίσματα! Ακόμα και αν κάνεις ένα βήμα πίσω σήμερα, θα κάνεις άλλα 2 βήματα μπροστά αύριο! Αρκεί να είσαι πιστή στον εαυτό σου και να συνεχίζεις τον αγώνα..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    5
    κοριτσια ευχομαι καλη χρονια σε ολες σας και με την ευχη ελπιδα το 2007 να μασ λυτρωσει απο αυτο το καταστροφικο μασ παθοσ που μασ εχει αρρωστήσει... σας φιλω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    11
    σήμερα είχα τρία επεισόδια βουλιμίας.tragic situation!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    11
    pame piso kapia hronia
    mia fora k enan kero
    itan ena koritsaki
    omorfo k zoiro

    dn thimame pia ti ftei
    ti me odigise edo
    isos nan to dna
    isos fteo mono ego
    les na ine i daskala
    py mas mathene horo
    k my elege sinehia
    na haso k kana kilo
    i tha ftei o babas my
    py agapa to fagita
    aformi epsahne olo
    gia lykylia gevmata
    k i mama my magapyse
    na me omorfi apetyse
    mia zoi na my htipa
    pyho perrita kila
    apo tote pia thimame
    iha afti tin emmoni
    merika kila na haso
    gia na ime pio lepti.
    mallon o kostakis ftei
    py agapisa poli
    stin efivia otan bika
    ashimi k pahyli
    k aftos hondrylis itan
    atsybalos k faflatas
    tha teriazame tharysa me me aperipse memias
    protimyse mia psilego
    omorfi k kalloni
    nomize pos apo vatrahi
    prigipas tha tis fani
    kego apo ti kapsyra leo na kopso to fai
    k na repso na leptino bas k me erotefti
    tote vrika mia lisi mesa ston eknevrismo oti k na iha fai prokalysa emeto
    k xafny erotas ton piani
    k me agapa trela
    ela omos vre kostaki tora ine pia arga
    eho pleon ktantisi arrosti vylimikia
    k apo tote pane hronia
    parameno vylimiki
    k i emeti ehyn gini sinithia kathimeri
    k eho mathi gia ton kosta
    astio tha sy fani
    pos ehi adinatisi
    alla agapai mia hondri

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    :) :) :) :) :) :) Χαχα...Η διασκεδαστική ή και δημιουργική πλευρά της κατάστασης....:) :) :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114
    Kατερίνα, όλα τα λεφτά είναι το ποιηματάκι σου!

    Αξίζει τον κόπο να μας το δώσεις και με ελληνικούς χαρακτήρες, να το αναρτήσουμε σε εμφανές σημείο προς γνώση και συμμόρφωση:)))

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    11
    το παν είναι να τα βλέπεις όλα κωμικά και να αυτοσαρκάζασαι.άμα πάρω την κατάσταση στα σοβαρά δεν νομίζω οτι θα μπορώ να το αντιμετωπίσω.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    5
    Molis anaklypsa to site,entelws tyxaia.Diavasa to poiimataki tis Katerinas kai gelasa,mallon xamogelasa,giati ponaei oso paixnidiarika ki an ekfrazomaste gia ayta ta daxtyla poy gdernoyn ton laimo.Emena Katerinaki den ton elegan Kwsta,alla Dimitri kai imoun 14 xronwn otan arxisan oi ekrikseis tou ifaisteiou pou evraze logika apo nwritera mesa mou.
    Eniwsa mia epithymia na pw to"istoriko"mou,alla protimw apla na sas pw o,ti niwthw edw kai twra.
    Niwthw pws den eimai moni se auto,opws pisteua kapote ki auto anakoufizei.Tin idia stigmi mesa mou lupamai pou ki alloi ektos apo mena duskoleuontai m'auton ton gamimeno dromo,peite to alliws kai tropo,tromo zwis pou einai toso ethistikos kaka ta psemata kai katholou anwdunos.
    Exw kanei megalo agwna kai synexizw kai thelw kai-xwris tha twra-MPORW.Pisteuw pws oloi emeis oi daxtulo-emeto-kratoumenoi tis egefalikis mas fulakis,mporoume arkei na mas koitaksoume katamata.
    Katamata oles tis stigmes ki apo oles tis gwnies gurw mas.Prospathw na stamatisw to xeri pou peftei alepalliles fores me mania sto piato-tapsi-katsarola k.t.l..na to prolavw to rimadi prin ormiksei me tin idia ki akomi megaluteri mania ston oisofago.Ti ginetai tote?Poion kai ti katavroxthizw?
    Katamata kai ekeina ta lepta pou o vezouvios xunei tin lava apo mesa pros ta eksw.Lava apo oksea kai kommatiasmenes trofes stin lekani.Trofes me geusi:"ithela na kanoume erwta gia panta","thelw na fugw kai na taksidepsw","thumwsa,ponesa,thelisa,pothisa alla..den"Den ti?An gamw to mou auta ta:den,an,tha,oxi k.t.l. ginoun:nai,nai,nai,twra oxi xthes,twra oxi aurio,twra vges apo to spiti,apo tin lekani,apo to xaos sou..tote isws arxisoume na giatreuomaste kai geuomaste kai erwta kai zwi kai fai!! :o)

    kalws sas vrika

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114
    Καλημέρα και καλώς ήρθες συναδέλφισσα "δακτυλο-εμετο-κρατούμενη" στο προαύλιο της κοινής φυλακής μας.

    Η "λάβα" της γραφίδας σου vezouvie έκαψε τα σωθικά μου...

    Υ.Γ. Με λένε Μαρία κι (επειδή είμαι 48 ώρες "καθαρή") είμαι καλά ....

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Dreamland
    Posts
    14
    vezouvie, τι να πω... πολύ παραστατική η περιγραφή σου και αληθινή... δεν θα μπορούσα να τον βάλω αυτό τον εφιάλτη σε λέξεις... καρφώνονται μία μία και πονάνε...

    Exw kanei megalo agwna kai synexizw kai thelw kai-xwris tha twra-MPORW.Pisteuw pws oloi emeis oi daxtulo-emeto-kratoumenoi tis egefalikis mas fulakis,mporoume arkei na mas koitaksoume katamata.
    ...αλλά όντως, μόνο άμα κοιτάξουμε κατάματα την πραγματικότητα μπορούμε και να την αντιμετωπίσουμε... φτάνει πια ο στρουθοκαμηλισμός, τώρα είναι ώρα για δράση... καλό αγώνα σου εύχομαι, ώστε η ταμπέλα "βουλιμική" να αποτελεί σύντομα παρελθόν...

    Με λένε Μαρία κι (επειδή είμαι 48 ώρες "καθαρή") είμαι καλά ....
    Μαρία μου, εγώ είμαι 3 βδομάδες καθαρή και είμαι καλά :) μακάρι και για σένα (και για όλους μας εδώ) οι 2 μέρες να γίνουν όλη η υπόλοιπη ζωή μας...
    φιλιά

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •