ΠΕΡΝΑΩ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    112

    ΠΕΡΝΑΩ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ

    περναω μια κριση.Και φυσικα εχω χασει τον ελεγχο του φαγητου μου , δυστυχως, εχω χάσει τη δομη της καθημερινοτητας μου - στη διαρκεια των γιορτων-και φοβαμαι.
    Τις γιορτες πήγα στους δικους μου οπου εφαγα πολυ ευχαριστηθηκα ελαχιστα και προβληματιστηκα παρα πολυ. Κυρίως γιατι ειδα την εικονα των δικων μου πολυ ξεθωρισμενη τους ειδα καταβεβλημένους γερασμένους και ειδικα την μητερα μου.Η μητέρα μου οπως πάντα φερόταν με αντιπαθητικό, απωθητικο, απογοητευτικο τρόπο αλλα απλα το οτι ήταν μια κυρτωμένη γριουλα που δεν μπορουσε καλα καλα να σταθει στα ποδια της,δεν μου επέτρεπε να είμαι επιθετικη ή σκληρή μαζί της.Καταπια λοιπον την επιθετική συμπεριφορά της σαν δηλητηριο. Προ ημερών δε ,έπαθε ενα καρδιακό σοβαρό επεισόδιο και την γλύτωσε κυριολεκτικα στο παραπέντε για αυτη τη φορά.Ξέρω οτι θα ξαναρθει .Για να το καθυστερησουμε πρέπει να κρατηθει οσο το δυνατον ξεκουραατη και ηρεμη. Βρίσκομαι σε ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΜΦΙΘΥΜΙΑ και δυσκολια να διαχειριστω τα συναισθηματα μου και ταυτοχρονα να παρω αποφασεις.Δεν μπορεί να επιβιώσει μόνη με τον πατέρα μου χωρις βοηθεια σενα μεγάλο σπίτι, δεν θέλει βοηθό, εγω είμαι μακρια, δεν αντεχω και δεν θελω να ειμαι στην ιδια πολη μαζι της και παρολαυτα τους προτεινα να νοικιασουν μια γκαρσονιερα στη Θεσσαλονίκη για να μπορω να τους προσφέρω κάποια συμπαρασταση που ξέρω και φοβαμαι οτι θα ειναι απο το "υστερημα" μου.Κοινως θα "καψω λάδια"
    Τώρα γιατι τα γραφω ολα αυτα?Δεν πιστεύω οτι αποτελουν ερωτημα για να περιμένω απαντηση. Μάλλον τα γραφω για να αποστασιοποιηθω απο τα συναισθηματα μου. Αν σας βρίσκονται καποιες λέξεις προχειρες ευπροσδεκτες.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    16
    κατα αρχην κοψε το φαγητο τωρα δεν ηρθε και η συντελεια του κοσμου οσο για τους δικους σου τι να κανεις μωρε μπρος γκρεμος και πισω ρεμα προσπαθησε οσο μπορεις να τους βοηθησεις μη ξεχνας υπαρχει και θεος και θα σου ανταποδωσει αυτη σου την καλωσυνη εστω και αν την κανεις με βαρια καρδια και το σπουδαιοτερο μη τρως ασε τις δικαιολογιες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by KLEONIKI
    περναω μια κριση.Και φυσικα εχω χασει τον ελεγχο του φαγητου μου , δυστυχως, εχω χάσει τη δομη της καθημερινοτητας μου - στη διαρκεια των γιορτων-και φοβαμαι.Τις γιορτες πήγα στους δικους μου οπου εφαγα πολυ ευχαριστηθηκα ελαχιστα και προβληματιστηκα παρα πολυ. Κυρίως γιατι ειδα την εικονα των δικων μου πολυ ξεθωρισμενη τους ειδα καταβεβλημένους γερασμένους και ειδικα την μητερα μου.Η μητέρα μου οπως πάντα φερόταν με αντιπαθητικό, απωθητικο, απογοητευτικο τρόπο αλλα απλα το οτι ήταν μια κυρτωμένη γριουλα που δεν μπορουσε καλα καλα να σταθει στα ποδια της,δεν μου επέτρεπε να είμαι επιθετικη ή σκληρή μαζί της.Καταπια λοιπον την επιθετική συμπεριφορά της σαν δηλητηριο. Προ ημερών δε ,έπαθε ενα καρδιακό σοβαρό επεισόδιο και την γλύτωσε κυριολεκτικα στο παραπέντε για αυτη τη φορά.Ξέρω οτι θα ξαναρθει .Για να το καθυστερησουμε πρέπει να κρατηθει οσο το δυνατον ξεκουραατη και ηρεμη. Βρίσκομαι σε ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΜΦΙΘΥΜΙΑ και δυσκολια να διαχειριστω τα συναισθηματα μου και ταυτοχρονα να παρω αποφασεις.Δεν μπορεί να επιβιώσει μόνη με τον πατέρα μου χωρις βοηθεια σενα μεγάλο σπίτι, δεν θέλει βοηθό, εγω είμαι μακρια, δεν αντεχω και δεν θελω να ειμαι στην ιδια πολη μαζι της και παρολαυτα τους προτεινα να νοικιασουν μια γκαρσονιερα στη Θεσσαλονίκη για να μπορω να τους προσφέρω κάποια συμπαρασταση που ξέρω και φοβαμαι οτι θα ειναι απο το "υστερημα" μου.Κοινως θα "καψω λάδια"
    Τώρα γιατι τα γραφω ολα αυτα?Δεν πιστεύω οτι αποτελουν ερωτημα για να περιμένω απαντηση. Μάλλον τα γραφω για να αποστασιοποιηθω απο τα συναισθηματα μου. Αν σας βρίσκονται καποιες λέξεις προχειρες ευπροσδεκτες.
    κλεονικουλα μου,
    κι εγω δεν μπορω να σου πω οτι πεταω τον τελευταιο καιρο....προς το παρον καθομαι και περιμενω την μπορα να περασει κανοντας οτι καλυτερο μπορω και οταν μπορω...

    αναγνωριζω παντως οτι η πιο προβληματικη κατασταση για να σε παει πισω στο θεμα της συμπεριφορας σου, ειναι αυτο στο οποιο βρεθηκες εσυ...
    το αγαπημενο προβληματικο περιβαλλον και μαλιστα σε κριση και με την εφιαλτικη προοπτικη να σου κατσικωθει στο κεφαλι....

    οπως λες κι εσυ, εχασες την δομη της καθημερινοτητας σου πηγαινοντας εκει, και να συμπληρωσω και την δομη της ισορροπιας σου γενικοτερα με αυτα που αντιμετωπισες και με το γεγονος οτι το ριξες και παλι στο φαι...
    οταν ξαναηρεμησεις στο δικο σου σπιτι , θα ξαναβρεις τους ρυθμους σου , θα αισθανθεις σιγουροτερη για τις προσφατες επιλογες σου και θα μπορεσεις να συνεχισεις απο εκει που ησουν...

    ας ευχηθουμε μονο να εχει μια καλη εξελιξη η υγεια της μητερας σου, οπως και να βρεθει μια λυση που να μη σε διαλυσει, αν ο μη γενοιτο χρειαστει βοηθεια με την υγεια της...

    κουραγιο σε ολους μας...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •