new year's resolutions
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡ8ΕΣ...! παλέυω με ανορεξία και βουλιμία τρία χρόνια τωρα και ευτυχώς τουσ τελευταίους 3 μηνες , τα καταφέρνω...νιώθω οτι γινομαι καλά και μου αρέσει αυ΄το..αρχίζω να ξαναζώ...πέρασα πολύ δύσκολες στιγμές τις οπόίες προσπαθώ να διαγράψω απο την μνήμη μου.δεν υπήρχε τιποτα πέρα από το φαγητό..αυτή η έννοια ήταν η μόνη..είχα απαρνηθέι τα πάντα..το μόνο που σκεφτόμουν ήταν το τι θα φάω, το πότε θα φάω, το να μην πάρω 100 γραμμάρια απο αυτά πουα θα πάω..ζυγιζόμουν κάθε μέρα και η μέρα μου, μου χαλούσε όταν έπαιρνα έστω και 100 γραμμάρια στην κυριολεξία..3 χρόνια η ίδια έννοια..το ίδιο βάσανο..αποκόπηκα από όλους και απόλα..δεν έκανα τίποτα..αδρανούσα και έιχα αρχίσει να δέχομαι ότι θα μαι για πάντα έτσι..μια σάπια ύπαρξη δηλαδή..ωσπόυ κάποια μέρα έιπα:" δεν παει άλλο,δεν μπορώ να συνεχίσω να ζω έτσι.θέλω να ζήσω και μου αξίζει όπως αξίχει στον καθένα μας.."..δεν συζητούσα το ενδεχόμενο να πάρω χάπια..τελικά να ναι καλά μία κοπέλα από το forum με παρότρυνε να πάρω και έτσι κανω θεραπέια εδω και 3 μηνες..και να σου πω κατι..η ζωη μου εχει αλλάξει..δεν ειμαι πια βουλιμικη..το ξεπερνάω και είμαι υπερήφανη για μενα...βλέπω την ζωή αλλιώς..αρχίζω και την αγαπάω..και πιστεψε με ΕΙΧΑ ΠΕΙΣΤΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΑΙ ΜΙΑ ΒΟΥΛΙΜΙΚΗ...μπορείς να τα καταφέρεις...σε παρακαλώ, μην παραιτείσαι..φιλικα...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    5
    Γεια σας,και εγώ πρωτη φορα μπηκα σε αυτό το site και χαρηκα πολυ γιατι ελπιζω να ενημερωθω και να βρω καπιοα λυση στο προβλημα μου. Περιποθ στον 1,5 χρονο πασχω απο βουλιμικες τασεις μονο που το τελευταιο 3μηνο,το πολυ, το εχω παρεδεκτει-αντιληφθει-συνειδειτοποιησει.Εχω παει μερικες φορες σε ψυχολογο αλλα δεν νομιζω οτι κατι τετοιο θα με βηθουσε να ξεπερασω το προβλημα μου τουλαχιστον αμεσα.Διαβασα για κατι χαπια που αναφερατε.Αληθεια υπαρχουν χαπια που βοηθουν να ξεπεραστει η βουλιμια?Τι τροπος υαπαρχρι να το ξεπερασω αυτο?Εχει αλλαξει η ζωη ριζικα απο τα πιο ασημαντα που ομως επηρρεαζουν τα πιο σημαντικα κομματια της ζωησ μου.Παρακαλω αν γνωριζετε κατι για τροπους για να ξεπεραστει η βουλιμια να με ενημερωσετε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    5
    Καλησπερα!Ολα τ παραπανω που ανεφερες τα εχω νιωσει χιλιαδες φορες,απλα ισως εγω να βγαινω συχνα απο σπιτι οσο και αν δεν το θελω γιατι ο φιλικος μου κυκλος ειναι αρκετα μεγαλος και ακομη και αν ενας φιλος μου δεν επιμεινει να βγουμε, θα το κανει καποιοος αλλος.Υποθετω οτι αυτο θα ειναι καλο,οσο και αν με κεταπιεζει τωρα.Απο αυτα που μου ειπες για εσενα θεωρω οτι εγω εχω ξεπερασει λιγακι την κατασταση σου,αρα ειμαι ενα σκλοπατι πιο κοντα στην βουλιμια και αυτο με αγχωνει ακομα περισσοτερο.Εγω εχω προκαλεσει αρκετες φορες εμετο.Αλλα να σου πω την αληθεια απο τοτε που ξεκινησα να το κανω αρχισα και να παιρνω κιλα.τωρα εχω παχυνει αρκετα,με αποτελεσμα να μην μου κανει κανενα μου ρουχο,εγω εχω σαλταρει με την εμφανιση μου,γιατι ειχα μαθει να ειμαι αδυνατη,και γενικοτερα για μενα τα κιλα εχουν σημασια και επηρρεαζουν πολυ την διαθεση μου,οποτε οπως καταλαβαινεις αυτος ο χρονος δεν θα με βρει ουτε στην καλυτερη κατασταση,ουτε στην καλυτερη διαθεση.Μου εγραψες οτι σε βοηθανε οι συνεδριες με τον ψυχολογο,ευχαριστο αυτο και χαιρομαι για σενα.Εγω νομιζω οτι δεν μπορουν να με βοηθησει η συζητηση,βεβαια η αληθεια ειναι οτι δεν πηγα και πολλες φορες,αλλα και μονο στην ιδεα οτι η λυση της ψυχολογικης υποστηριξης εχει αποτελεσματα τα οποια ομως φαινονται σε βαθος χρονου,απογοητευομαι.Θελω μια λυση,και την θελω να εχει αμεσα αποτελεσματα,δεν μπορω να παλευω αλλο με αυτην την κατασταση.Τα χαπια αυτα ομωσ δεν εχω καταλαβει τι χαπια ειναι.Ειναι χαπια για την διαθεση (prozac δηλαδη), η' ειναι χαπια αποκλειστικα για την αντιμετωπιση της βουλιμιας?Αν γνωριζεις ενημερωσε με σχετικα!Πραγματικα οταν σκεφτομαι το παρελθον, δεν μπορω να καταλαβω ποια ηταν ακριβως η στιγμη που αρχισα να ξεφευγω απο το φυσιολογικα πλαισια,βεβαια αν μου δινοταν η ευκαιρια να γυρισω τον χρονο πισω θα εκανα παρα πολλα πραγματα διαφορετικα και ισως να ειχα ξεφυγει ολης αυτης τησ καταστασης..Νομιζω ομως οτι σε κουρασα αρκετα με τισ μελαγχολειες μου γιορτινες ημερες!Ελπιζω να τα ξαναπουμε smoke08!!

  4. #4
    rouroukas mou, xapia apokleistika gia ti voulimia den uparxoun...dustuxos h eutuxos,ta xapia den einai i lusi...to provlima einai vathu,einai ston tropo skepsis mas...pos mporoun loipon na voithisoun ta xapia?auta pou xrisimopoiountai simera apo tous giatrous einai ta prozac ta opoia stin ellada exoun tin emporiki onomasia ladose...se megales doseis(3 xapia ti mera) voithan upotithetai kai sti voulimia..polla filia se oles

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    13
    Eimai arrwsth edw kai 10 xronia, 10 oloklhra xronia!! kai eimai mono 29 xrwnon, apisteuto.. basika to suneidhtopoihsa twra mono posa xronia perasane.meta pou diabasa auta pou grapsate oloi eseis..
    kserw oti an den thn katapolemisw thn arrwstia mou tha diarkesei alla 10 xronia,den antexw omws, den exw dunamh pia, lugisa, katereusa, kai auth mou gelaei eironika.

    Den mou yposxethika, apla stamathsa na trexw sthn toualeta 2 meres twra meta to fai.(stamathsa na yposxomai dioti den thn kratousa pote)Ta katafera,omws mou meinane oi typseis kai oi enoxes.omws tis agnohsa...etsi tha to synexisw to paixnidi.na doume poios tha kerdisei..egw h auth;

    Auth einai o allos mou eautos... einai eualwth, den exei autopephthesh, einai orgismenh, fobatai... xreiazetai agaph; storgh; sthrigma; aneksartihsia;;

    H zwh mou, poses fores ekatsa katw kai arxisa na skeftomai giati zw, poios o logos, to giati..giati mou sumbainei emena auto; brhka thn apanthsh prin duo meres.

    Barethika na eimai h teleia gia tous allous, barethika na deixnw omorfh gia tous allous, barethika na eimai h morfwmenh..barethika tous pantes..barethika na deixnw h na kanw panta kati gia tous alous..tha kanw ta panta pleon giamena!!tha zhsw th zwh mou etsi opws thelw egw opws goustarw egw!!
    Xreiastika 10 xronia gia na to katalabw.

    Sto telos autou tou sklhrou paixnidiou, tha stekomai egw kai mono egw xwris authn kai tha eimai egw h nikhtria!!

    Htan oi skepseis mou.sas xairetw.Prospathiste na kerdisete!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    13
    smoke08 se euxaristw...kai se olous xronia polla me "ugeia" pan ap ola kai xara!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Dreamland
    Posts
    14
    Γεια σας κορίτσια! Καλή χρονιά!
    Εύχομαι σε όλες μέσα στο 2007 να απαλλαγούμε επιτέλους από την "αρρώστια" που μας δυναστεύει τη ζωή... και η επόμενη χρονιά να μας βρει υγιείς και ευτυχισμένες!


    kserw oti an den thn katapolemisw thn arrwstia mou tha diarkesei alla 10 xronia,den antexw omws, den exw dunamh pia, lugisa, katereusa, kai auth mou gelaei eironika.
    Osyris, γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος... και την τελευταία λέξη θα την πούμε εμείς! 10 χρόνια είναι πολλά... αλλά είναι πια παρελθόν. Γιατί να χαθεί κι άλλος χρόνος? Εγώ ζω με το πρόβημα εδώ και 6 χρόνια... αλλά μόνο τώρα τελευταία κατάλαβα ότι πρέπει να κάνω κάτι γι' αυτό, ότι δε θα ξεπεραστεί από μόνο του...
    Το θέμα είναι να γίνει ένα κλικ μέσα στο κεφάλι μας. Και νομίζω ότι σε σένα το κλικ έγινε από τη στιγμή που συνειδητοποίησες τι σε κρατούσε δέσμια τόσο καιρό! Οπότε μη φοβάσαι τίποτα από δω και πέρα, από τη στιγμή που θα γίνει η συνειδητοποίηση δεν υπάρχει γυρισμός. Μόνο μπροστά μπορούμε να πάμε, με πίστη και αγάπη στον εαυτό μας. Ας τον κάνουμε τον καλύτερο φίλο μας... και ας σταματήσουμε να παίζουμε τους κομπάρσους στις ταινίες αλλονών, ας γίνουμε οι πρωταγωνιστές στη δική μας ζωή! (Συγχωρείστε μου το παραλήρημα :) ..αλλά νιώθω πολύ αισιόδοξη τις τελευταίες μέρες, ελπίζω να κρατήσει... )


    Den mou yposxethika, apla stamathsa na trexw sthn toualeta 2 meres twra meta to fai.(stamathsa na yposxomai dioti den thn kratousa pote)Ta katafera,omws mou meinane oi typseis kai oi enoxes.omws tis agnohsa...etsi tha to synexisw to paixnidi.na doume poios tha kerdisei..egw h auth;
    Το πρώτο βήμα έγινε λοιπόν. Όσο για τις τύψεις και τις ενοχές... προσωπικά κατάλαβα ότι είναι παροδικές και δε συγκρίνονται με την αυτολύπηση και τη μιζέρια μετά από κάθε εμετό...


    Ξέρω ότι σου φαίνεται το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο να ελέγξεις τον εαυτό σου, αλλά ξέρεις εμένα τι μου δίνει ελπίδα;Η σκέψη ότι όταν καταφέρω να το ξεπεράσω, θα έχει αλλάξει ολόκληρη η ζωή μου.Πριν ακόμα αρχίσω να παθαίνω βουλιμικές κρίσεις, δεν ήμουν απόλυτα ευχαριστημένη από η ζωή μου. Για την ακρίβεια, δε μου άρεσε ο εαυτός μου. Ήθελα να είμαι λίγο πιο δυναμική, να μην εξαρτάμαι από κανέναν...Κ τώρα, παρόλο που είμαι κι εγώ "άρρωστη", αισθάνομαι πως βαδίζω προς αυτή την κατεύθυνση, πως μόλις τελειώσουν όλα θα έχω γίνει ο άνθρωπος που θέλω. Ήδη βλέπω πως, λόγω του προβλήματός μου, έχω αρχίσει να στηρίζομαι αποκλειστικά στις δικές μου δυνάμεις. Ξέρω πως μόνο εγώ μπορώ να κάνω κάτι για να το ξεπεράσω, και αυτό με έχει κάνει πολύ πιο ώριμη...
    smoke08, και γω έτσι το βλέπω... ότι όπως στους άλλους ανθρώπους τυχαίνουν κάποια άσχημα πράγματα που καλούνται να αγωνιστούν και να τα ξεπεράσουν, βγαίνοντας πιο δυνατοί στο τέλος, σε μας "έτυχε" αυτό... ο καθένας κουβαλάει το δικό του προσωπικό σταυρό...

    Και γω αυτή την ελπίδα έχω, με αυτή την εικόνα ξυπνάω κάθε πρωί - την εικόνα του εαυτού μου απαλλαγμένου από το πρόβλημα να μου χαμογελάει...
    Πόσα πράγματα έχουμε χάσει από τη ζωή μας! Ας μην πάει ακόμα ένας χρόνος χαμένος λοιπόν, ας βρούμε τη δύναμη και ας αγωνιστούμε! Όλη την ενέργεια που χρειάζεται για να μετράμε θερμίδες, να τρέχουμε στην τουαλέτα ή την καταναγκαστική γυμναστική, να μένουμε μέρες χωρίς φαγητό, να λυπόμαστε τον εαυτό μας και να προσπαθούμε να κρυβόμαστε από τους άλλους, ας τη διοχετεύσουμε στο να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη και να παλέψουμε να βρούμε την ισορροπία που έχουμε χάσει..
    Φιλιά σε όλες!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    13
    Solitude_aeturnuS se euxaristw gia ta kala sou logia..tha ta kataferoume...exoume 3 tou mhnos kai den exw pathei krish,5meres twra,alla to pio basiko oute kan to skeftomai.. :D xairomai polu

    to pio periergo einai, thn prwtoxronia perasa kati polu asxhmo kai auto tha eprepe na me riksei pali psyxologika,na ksespasw sto fai kai ennoeitai na ta bgalw pali...alla tipota apo auta den ekana..ti egine??

    ekplisomai me ton eauto mou..tha afisw na perasoun merikes meres na katalabw ti exei ginei..mesa mou!

    sas xairetw

  9. #9
    xairomai polu gia sena..prospathise to..an to xeis parei apofasi mesa sou mporeis!kali xronia glukia mou!
    na se rotiso kiolas kati?auta ta 9 xronia oi upoloipoi tomeis tis zois sou pos einai?epaggelmatika kurios alla k sunaisthimatika

  10. #10
    Originally posted by smoke08
    Πριν από λίγα λεπτά έπαθα βουλιμικό επεισόδιο. Τις δύο τελευταίες μέρες κατάφερα να φάω απίστευτα μικρές ποσότητες φαγητού, σε σημείο που το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ από την πείνα και όταν ήμουν στο πόδι για πολλή ώρα κόντευα να λιποθυμήσω. Όμως σήμερα δεν τα κατάφερα...Και η ώρα είναι μόλις 10 κ μισή το πρωί!Πρώτη φορά μου συμβαίνει τόσο νωρίς.Ίσως επειδή είχα λυσσάξει από την πείνα τις προηγούμενες μέρες. Δεν αντέχω άλλο αυτό το μαρτύριο, έχω ήδη πάρει 3 κιλά από το κάλοκαίρι...Και μπορεί κάποιος να πει "σιγά, τι είναι τρία κιλά;", όμως όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα ξέρουν ότι στην κατάστασή μας, ακόμα και 1 κιλό είναι καταστροφή!! Δεν μπορώ να περιμένω άλλο, ξέρω ότι στα προηγούμενα μηνύματά μου εμφανιζόμουν αισιόδοξη, όμως αυτή τη στιγμή αισθάνομαι ακόμα το στομάχι μου να πονάει και αισθάνομαι ντροπή και αηδία για τον εαυτό μου που έφτασε και πάλι στο ίδιο σημείο... Φοβάμαι πως ποτέ δε θα φύγει και πως, ακόμα κ αν περάσουν μήνες ή χρόνια χωρίς βουλιμικά επεισόδια, πάντα θα κρύβω μέσα μου αυτό το κορίτσι που όποτε τα βρίσκει σκούρα το ρίχνει στο φαϊ...
    smoke08 κουράγιο. Δεν χάθηκε ο πόλεμος αλλά μια μάχη.
    Αλίμονο αν ηταν τόσο εύκολο να απαλλαχθούμε από την βουλιμία μας.
    Μην το βάζεις κάτω και μην σε πάρει από κάτω και βρεις δικαιολογία για να αφεθείς και σε νέες βουλιμικές κρίσεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    smoke 08καλημερα..σε παρακαλω μην απογοητευεσαι σε παρακαλω..ξερουμε πολυ καλα ολοι εδω πως σου φαινεται εστω και το ενα κιλο..αλλα μην αφηνεις ενα βουλιμικο επεισοδιο να σε ριχνει..πιστεψε με, δεν αξιζει..ετσι με εριχνε και μενα και κατεληξα να παρω 20 κιλα σε 2 μηνες..πραγματικα ειναι αδικος κοπος..μακαρι να χα καταλαβει στα πρωτα 3 κιλα που πηρα οτι δεν αξιζει τιποτα αυτη η εννοια..δεν αξιζει την ζωη μας γιατι την ζωη μας δινουμε ασκοπα τελικα..μην απογοητευεσαι, συνεχισε την προσπαθεια σου και ολα θα πανε καλα,πολυ καλα...απλα πιστεψε στον εαυτο σου..αξιζει τον κοπο...

  12. #12
    smoke προσωπικη γνωμη...δεν εισαι καλυτερα αν αποφευγεις τα βουλιμικα με αυστηρη διαιτα...ειναι σα να εχεις το ιδιο προβλημα,απλα απο την αλλη πλευρα του καθρεφτη...αλλα μην απογοητευεσαι,ουτε ομως να λες μεγαλα λογια...ολες εδω μεσα λεμε μεγαλα λογια και ολο εδω ειμαστε...πολλα φιλια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ειναι βεβαια κι αυτο το κενο...
    που δεν γεμιζει ποτε...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    13
    σορρυ το ενα εφερε το αλλο γιαυτο εγραψα παραπανω απ οτι ηθελα...

    smoke08
    λυπαμαι που ειχες αλλη μια κριση, λυπαμαι...
    ελπιζω να θελεις και να σε βοηθησει η συμβουλη μου...
    Τα παρακατω ειναι για ολες και για την αντρικη μοιονοτητα εδω μεσα..

    Μην καταπιεζεις τον εαυτο σου..και το πιο σημαντικο ΜΗΝ ΣΤΕΡΙΣΑΙ το ΦΑΙ..πρεπει να βαλεις στο νου σου οτι το φαι ειναι για την επιβιωση σου, μονο οταν το καταλαβεις αυτο θα μπορεσεις να το καταπολεμισεις..με σωστη διατροφη, τωρα καταπολεμας μονο τον εαυτο σου..
    Η\Ο καθε μια/ενας απο εμας ειναι βουλιμικη/ος για διαφορετικους ψυχολογικους λογους...
    για την εμφανιση-η πιεση που μεταφερουν τα ΜΜΕ , απο ενα παιδικο τραυμα, απο μια ερωτικη απογοητευση, ελιψη στοργης και αγαπης απο τον γονιο, φοβος αποτυχιας σε επαγγελματικο τομεα, κτλ κτλ κτλ
    ειναι εκατονταδες οι λογοι. που μονο λιγοι μου ηρθανε αυτη τι στιγμη στο νου..

    Να σας φερω παραδειγμα τον εαυτο μου..

    ΟΙ ΛΟΓΟΙ που με φερανε στην αδιεξοδο της βουλιμιας ειναι βασικα πολλοι,
    -παραμεληση γονιων
    -ελιψη αγαπης και απο τους δυο
    -αδιαφορια για τις εκπαιδευτικες μου επιδωσεις
    -αδιαφορια απο τον πατερα για μενα σε ολα τα θεματα
    -προβληματα στους γαμους απο τις δυο αδερφες
    -προβληματα του αδερφου μου
    -αρρωστια της μητερας μου
    -την ιδια περιοδο η μετακομιση του πατερα μου για ελλαδα
    με λιγα λογια παρατησε εμας κ την μητερα μου στο ελεος μας
    -δικη μου υπευθηνοτητα να συντηρισω τον εαυτο μου, το διαμερισμα, την διατροφη κτλ...
    -ερωτικη απογοητευση

    Η ΑΙΤΙΑ που προκαλεσαι την "αρρωστια" μου ειναι μονο μια....
    ΕΓΩ!!
    Εγω επειδη δεν κοιτουσα και δεν προσεχα τον εαυτο μου..συνεχεια να σκεφτομαι τους αλλους, ολα για τους αλλους τιποτα για μενα..
    αρχιζα να τρωω μεγαλες ποσοτητες φαι, οταν καταβροχδιζα μια πιτσα χαμογελουσα, μου εδινε την αισθηση ασφαλειας, μπορουσα να φαω ολο το περιεχομενο του ψυγειου μεσα σε μια ωρα.
    Για μια ωρα δεν ημουν μονη, για μια ωρα ημουν ευτιχισμενη, για μια ωρα ηταν ολα στη ζωη μου ενταξει,για μια ωρα!!
    Μετα η ανατροπη,
    η ασφαλεια και η ευτυχια, αλλαζαν σε ενοχες κ τυψεις.. επρεπε να βγουν...

    Η ιδια παντα διαδικασια, τα ιδια παντα συναισθηματα, ο ιδιος παντα πονος!
    ηρθα στο τελος...
    εκατσα, σκεφτηκα και αποφασησα να θεραπευτω μονη μου...

    1.δεν ετρωγα ποτε μονη..παντα με παρεα
    2.το φαι μου το εβαζα σε μκρο πιατο και ετρωγα με μικρο πιρουνι..ετσι τρως μικρη ποσοτητα
    3.πρωτα το εκοβα σε μικρες ποσοτητες και το διερευνουσα
    4.καθε μπουκια την μασουσα οσο δυνατον πιο πολυ γινοταν..εως και 20 φορες
    5.αφηνα να λιωνει η μπουκια στο στωμα μου ωστε να μαντεψω τι ακριβως τρωω
    6.οταν τελειωνα καθομουν αλλη μιση ωρα στο τραπεζι

    αυτο το κανω εδω και 2 χρονια, με βοηθησε να εχω μια νορμαλ και υγειη σχεση με το φαι πλεον..
    με μεγαλα διαστηματα χωρις να τρεχω στη τουαλετα....
    θελει υπομονη...
    Κοιταξτε μεσα σας, ακουστε τον εαυτο σας τι θελει..μην τον αγνοειται...
    και μην ψαχνετε τι, η ποιος φταιει, αφηστε να περασουν ολα αυτα κ σκεφτητε το τωρα και το μετα..αρχιστε μια νεα ζωη
    εγω την αρχησα, εδω και 9 μερες περιπου!! Δεν θα παθω αλλη κριση, αυτη τη φορα το υποσχομαι και θα την κρατησω..
    Για μενα...και για εσας.....

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Κρητη
    Posts
    13
    δεν νομιζω να μην υπαρχει ατομο χωρις φιλοδοξιες..
    φιλοδοξια δεν ειναι επισης να προσπαθεις να κρατας τον εαυτο σου γερο και να μην λυγισει?
    τουλαχιστον για μενα..

    και τι αν δεν καταφερω κατι? δεν θα καταπιεσω τον εαυτο μου αν δεν πετυχω κατι! θα προσπαθω συνεχεια..αλλα θα πρεπει να ξερω και που ειναι τα ορια μου..δεν μπορεις να τα εχεις ολα στη ζωη...πρεπει να ξερεις και να αφηνεις, να σταματας..οχι να τα παρατας..θελω να πω οτι μερικα πραγματα δεν τα αποφασιζεις εσυ, οσο και αν παλεψεις η αγωνιστεις...ισως δεν ειναι να γινει..αν καταλαβαινετε τι εννοω..

    με αυτο εχω συμβιβαστει και δεν νιωθω αποτυχιμενη, γιατι ξερω οτι παντα η προσπαθεια μετραει...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •