απελπισια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    απελπισια...

    Γεια σας.
    Ειμαι νεο μελος κι χαιρομαι που βρηκα αυτο το σιτε.
    Ειμαι 31 χρονων κι ζυγιζω 107.5 κιλα.Θελω να χασω τα κιλα αλλα ολες οι διαιτες που ξεκιναω οδηγουν στο κενο κι εχω απογοητευτη παρα πολυ με αποτελεσμα να το ριχνω πιο πολυ στο φαι.Πιστευω πως ποτε δεν προκειται να αδυνατισω και γινομαι ολο και χειροτερα.Εχω αναγκη απο στηριξη κι βοηθεια.Πιστευτε πως αν παω σε διαιτολογο θα τα καταφερω?
    Πιστευω πως το παχος μου οφειλετε σε ψυχολογικους λογους (οποτε στεναχωριεμαι το ριχνω στο φαι) ή λετε αυτο να ειναι μια δικαιολογια ?
    Σας παρακαλω βοηθηστε με εχω πραγματικη αναγκη να βγω απο αυτο εκτος οτι με δυσκολευει στην ζωη μου να κινηθω,βρω ρουχα κλπ ,μου διαταρασει κι την ψυχικη μου ηρεμια.Ομως δεν μπορω να το βαλω πεισμα κι να ξεκινησω ουτε καν το προσπαθω.Νιωθω πολυ χαλια....
    Σας ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    καλησπερα και καλως ηρθες..η διαιτα ειναι καθαρα θεμα δικης σου αποφασης..ανεβαλλα συνεχως να ξεκινησω με την προφαση οτι θα επισκεφτω κα8ε φορα εναν καινουριο διαιτολογο ο οποιος θα ηταν καλυτερος απο τον προηγουμενο..η καταληξη ηταν να παρω 20 κιλα σε 2, 5 μηνες..πιστεψε το οτι θα τα καταφερεις και το βασικοτερο αναλογισου αν θες να χασεις για σενα αυτα τα κιλα ή για τους αλλους...αν οντως 8ελεις για σενα, θα τα καταφερεις..απλα πιστεψε στον εαυτο σου..κανενας δεν θα σε βοηθησει περισσοτερο!!,,καλη αρχη!!

  3. #3
    Ειναι μερες τωρα που σκεφτομαι συνεχεια να ξεκινησω μια νεα διαιτα αλλα φοβαμαι πολυ οτι θα αποτυχω παλι κι μετα θα απογοητευτω ακομα πιο πολυ.Νιωθω οτι μονη μου δεν θα τα καταφερω απο την αλλη δεν πιστευω κι σε διαιτολογο ισως γιατι ειχα παει παλια κι δεν εκανε τιποτα το σημαντικο παρολο που εκανα πραγματικα ομως οτι μου ελεγε κι το αποτελεσμα ηταν μηδαμινο.Εχω την εντυπωση δε πως κοιταγε να παρει τα λεφτα κι οχι την ουσια.Εχω γινει τρομερα αναποφασιστη σε αυτο το θεμα κι δεν ξερω πως να βγω απο αυτο το αδιεξοδο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Αggelaki καλώς μας ήρθες.Θα σου πω την προσωπική μου άποψη και γνώμη.Πριν μερικά χρόνια κατάφερα και έγινα αδύνατη,αληθινά αδύνατη ,όπου στα 58 κιλά που ήμουν τότε έλεγα στον εαυτό μου-και μου το έλεγαν και σε ένα κέντρο αδυνατισματος που ήμουν μέλος.ΠΟΤΕ δεν κατάφερα να πέσω κάτω από εκείνα τα κιλά.Και αφού έμεινα σταθερή σε αυτά τα κιλά για κάποια χρόνια μετά άρχισα να παίρνω κιλά (για χ λόγους που δεν είναι ώρα να το αναλύσουμε αυτό)Γράφτηκα σε ένα νέο κέντρο αδυνατίσματος μιας και είχα αλλάξει πόλη διαμονής,γράφτηκα και σε γυμναστήριο,τίποτα αντί να κατεβαίνει η βελόνα της ζυγαριάς ανέβαινε.Πριν 2 χρόνια βρήκα κάποια διαιτολόγο στην πόλη που λέγανε πως είναι
    "καλή" στην δουλειά της.Αλλά έλα που εγώ και δίαιτα έκανα και δεν αδυνάτιζα....ακολουθούσα τα πάντα κατά γράμμα,έχασα 6 κιλά και μετά εκεί κολλημέεεεεεεενη και απελπισμένη,συν ψυχολογικά και σωματικά απίστευτα κουρασμένη.Πέρσι την άνοιξη απελπισμένη σταμάτησα να πηγαίνω στην διαιτολόγο που όλοι έλεγαν πως είναι καλή και αποτελεσματική και απευθύνθηκα σε κάποιον γνωστό διαιτολόγο της Αθήνας, αυτή την φορά .Και είμαι πολύυυυυυυυυ ευχαριστημένη,πιστεύω πως χωρίς κάποια καθοδήγηση δεν θα είχα καταφέρει τίποτα,απλά πρέπει να βρεις τον κατάλληλο "οδηγό" για εσένα !!! Κάποιον που θα σου εμπνέει εμπιστοσύνη ,κάποιον που θα ξέρει τις ανάγκες σου,τις διατροφικές σου προτιμήσεις.Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι ότι καλύτερο

  5. #5
    Aggeloudaki γεια σου κι σε ευχαριστω για το καλωσορισμα!Ειναι ευχαριστω να βλεπεις οτι περνανε κι αλλοι αυτα που περνας κι συ κι να μπορεις να τα μοιραστεις μαζι του κι να σε καταλαβαινουν.
    Διαβασα το μυνημα σου κι μπραβο σου που εχεις μπει σε μια καλη πορεια.
    Συμφωνω με αυτα που λες.Παλαιοτερα ειχε συμβει κι σε μενα να κανω διαιτες κι αντι να αδυντιζω εμενα στα ιδια παρολο που ακολουθουσα κατα γραμμα την διαιτα.
    Εχω παρει αρκετα κιλα κι τα πιο πολλα ειναι απο ψυχολογικους λογους μιας κι το τελευταιο καιρο περναω παρα πολυ δυσκολες στιγμες.Το θεμα ειναι πως εχω αρχισει να ζηταω αλλαγη κι να θελω να δραστηροποιηθω κι να κανω κατι επιτελους αλλα κατι οριστικο.Εχω πολυ μεγαλη απογοητευση κι γενικως δεν πιστευω κι πολυ πως θα τα καταφερω να ξεφορτωθω ποτε αυτα τα κιλα απο πανω μου.Αυτη τη φορα θελω να το κανω πιο σωστα κι πιο ενημερωμενα γι αυτο κι ψαχνω τοσο πολυ.Εχω σκεφτει κι γω να αποτανθω σε καποιον γνωστο διαιτολογο...
    Ειναι σωστο αυτο που ειπες να βρω τον καταλληλο οδηγο.Ειμαι ομως τοσο πολυ μπερδεμενη που δεν ξερω τι κινησεις να κανω..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •