επιλογη διαιτολογου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    επιλογη διαιτολογου

    Αποφασισα να παω σε διαιτολογο.Ειναι η πρωτη φορα ομως κι δεν ξερω με ποια κριτηρια γινεται η επιλογη.Ουτε καν που να ψαξω για να βρω καποιον.
    Πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Καταρχήν, από τη δική μου εμπειρία με κάποιους ειδικούς περί διατροφής,έχω να πω πως υπάρχει μεγάλη σύγχυση μεταξύ διαιτολόγων - διατροφολόγων γιατρών.Οι διαιτολόγοι δεν είναι γιατροί!Μερικές φορές αντιμετωπίζονται σαν τέτοιοι από πελάτες τους και αυτό είναι εντελώς λανθασμένο!Αν υπάρχει κάποιο πολυπαραγοντικό πρόβλημα το οποίο προκαλει διατροφική αναστάτωση:περιττό βάρος κτλ,το τελευταίο κομμάτι θα το αναλάβει ο διαιτολόγος δίνοντας σου μια διατροφή ισορροπημένη, σχετιζόμενη με τις εξετάσεις που θα έχεις κάνει σε γιατρό.
    Ασφαλώς δεν πρέπει να παραλείψουμε και το ζήτημα της ψυχολογικής υποστήριξης,το οποίο από ειδικό σε ειδικό διαφέρει πάρα πολύ.Το θέμα,δηλαδή, είναι και ποιος σου <<ταιριάζει>> καλύτερα σαν άνθρωπος και κατα πόσον κατανοεί την προσπάθεια σου.Είναι άλλοι που είναι πιο αυστηροί και πιεστικοί, και είναι και άλλοι πιο ήπιοι και μεθοδικοί.Αναλόγως τι βλέπεις πως έχει αποτέλεσμα σε σένα...

    Προσωπικά, νομίζω ότι είναι πιο καλό να πας σε διατροφολόγο γιατρό ( άρα και διαιτολόγο ), ο οποίος μπορεί να σε καλύψει σφαιρικά και να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.Όταν υπάρχει δε,και μεγάλο ψυχολογικό υπόβαθρο στην διατροφική διαταραχή, νομίζω ότι είναι αρκετά ειδικότερος των διαιτολόγων για να σε κατευθύνει καλύτερα...
    ʼν δεν έχεις κάποιον υπόψιν σίγουρα μπορούμε να σου συστήσουμε κάποιον.

    Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου και συγχαρητήρια για την απόφαση σου!

  3. #3
    αυτό που έχω να πω σαν διαιτολόγος είναι πως πόλλοι είναι και οι γιατροί που κάνουν τους διαιτολόγους και απλά σου δίνουν μια έτοιμη δίαιτα φωτοτυπημένη.οι σπουδές ιατρικής δεν έχουν σε καμιά περίπτωση να κάνουν με τις γνώσεις σχετικά με την κατάρτιση διαιτολογίου,οπότε κανένας γιατρός δεν γνωρίζει πως να συντάξει μια δίαιτα.το λέω αυτό γιατί σπουδάζω ιατρική και βλέπω πως δεν έχει καμιά σχέση το αντικείμενο αυτό με την σύνταξη διαιτολογίου.οι γιατροί απλά γνωρίζουν μερικές βασικές αρχλες διατροφής όσον αφορά παθολογικές καταστάσεις του τύπου υπέρταση διαβήτης ή σχετικά με το τι τρως μετά από κάποια εγχείρηση.Ως διαιτολόγος αυτό που σου προτείνω είναι όπου και να πας να ρωτήσεις τι πτυχίου διαιτολόγου έχει πάρει το άτομο στο οποίο απευθύνεσαι,γιατί υπάρχουν διάφοροι επίδοξοι <<επαγγελματίες>>.Αν πάλι σε ενδιαφέρει η παροχή δίαιτας μέσω internet,πορώ να σε βοηθήσω.

  4. #4
    Kleanthis γεια σου κι ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.
    Δεν ξερω για ποιο λογο αλλα μου περναει συνεχεια απο το μυαλο πως αν παω σε διαιτολογο ανωνυμο δεν θα εχω επιτυχια ενω αν παω σε καποιον γνωστο της αθηνας η επιτυχια μου θα ειναι πιο βεβαιη.Σημερα γυρνωντας στο σπιτι μου πηρε λοξα το ματι μου μια ταμπελα μιας διαιτολογου,παρολο που ειναι πολυ ψηλα στο μπαλκονι,ειναι σχεδον απεναντι απο το σπιτι μου κι δεν σου κρυβω οτι το θεωρησα σαν τυχη,αυτο που λενε ''τι περιμενεις να ρθει ο διαιτολογος μπροστα στην πορτα σου?'' καπως ετσι το ειδα κι σκεφτομαι να την επισκεφτω αλλα με προβληματιζει αυτο που ανεφερα πιο πανω οτι δηλαδη δεν ειναι γνωστη.Και τωρα σκεφτομαι αυτο που λετε για διατροφολογο.
    Θα ηθελα να μου συστησεις αν μπορεις.


    jvanis σε ευχαριστω πολυ αλλα με ενδιαφερει η στενη παρακολουθηση αλλωστε τι διαιτα θα ειναι αυτη απο την στιγμη που ουτε ιστορικο, ουτε μετρησεις κι οτι ειναι απαραιτητο για μια σωστη διατροφη δεν θα γινουν anyway σε ευχαριστω για τον ενδιαφερον σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Αγγελάκι θα σου στείλω u2u με στοιχεία για ν' αποφασίσεις καλύτερα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5
    aggelaki Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ Ο ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΝΥΜΟΣ Η΄ΕΠΩΝΥΜΟΣ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΣΟΥ.

    ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΑΣΑ 50 ΚΙΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΩ ΠΟΥΘΕΝΑ (ΟΥΤΕ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥΣ, ΟΥΤΕ ΔΑΚΤΥΛΙΟΥΣ-ΜΠΑΛΟΝΑΚΙΑ, ΟΥΤΕ ΜΑΓΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ - ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ Κ.Λ.Π.), ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΧΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ.
    ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΣ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙΣ.

    ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΣΩΝ ΚΙΛΩΝ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ, ΑΠΛΑ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ, ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ Η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ (ΙΣΩΣ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ) ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ.

    ΘΥΜΑΜΑΙ (ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ) ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΓΚΟΜΑΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΡΕΞΩ 400 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ - ΤΕΤΑΡΤΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ) ΘΑ ΤΡΕΞΩ 1Ο ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΕ 70 ΛΕΠΤΑ (ΠΑΛΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΡΟΝΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ)

    ΠΙΣΤΕΨΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •