Πώς ξεκινάει η ανορεξία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    40

    Πώς ξεκινάει η ανορεξία?

    Νομίζω πως είμαι στα πρόθυρα...Έχω 3 μέρες να φάω φυσιολογικά, αλλά όχι επίτηδες...Απλά δεν θέλω...
    Πλάκα θα έχει απο βουλιμική να γίνω ανορεκτική..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Λοιπόν...πολλά από τα ερωτήματα αυτά, θα καλυφθούν σε μια εκπομπή - έρευνα, που θα κάνει τις προσεχείς ημέρες ο Κώστας Βαξεβάνης, στο << Κουτί της Πανδώρας >>.

    Θα υπάρχουν μαρτυρίες παθόντων καθώς και ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τις αιτίες και συνέπειες της διαταραχής.Νομίζω θα είναι μια πολλή χρήσιμη εκπομπή, για κάποιους.

    Αν θυμάμαι καλά, είναι την επόμενη Τρίτη.

    Θα επανέλθω να το επιβεβαιώσω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    ΤΡΙΤΗ στις 00:15 στον ʼΛΦΑ

    Εκπομπή:Το κουτί της Πανδώρας - με τον Κώστα Βαξεβάνη.

    Θέμα:ΑΝΟΡΕΞΙΑ

    Έρευνα - ανάλυση της διαταραχής,αλλά και αληθινές μαρτυρίες από πρώην πάσχοντες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by nassia
    Νομίζω πως είμαι στα πρόθυρα...Έχω 3 μέρες να φάω φυσιολογικά, αλλά όχι επίτηδες...Απλά δεν θέλω...
    Πλάκα θα έχει απο βουλιμική να γίνω ανορεκτική..
    μονο πλακα δε θα εχει....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    ΤΡΙΤΗ 17 / 04 / 2007, στις 00:15, στον ʼΛΦΑ

    Εκπομπή:Το κουτί της Πανδώρας - με τον Κώστα Βαξεβάνη.

    Θέμα:ΑΝΟΡΕΞΙΑ

    Έρευνα - ανάλυση της διαταραχής,αλλά και αληθινές μαρτυρίες από πρώην πάσχοντες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Την είδε κανείς; Συγκλονιστική έτσι;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    την ειδα εγω μαζι με τους γονεις μου οι οποιοι επαθαν σοκ..ποσα πραγματα μου ηρθαν στο μυαλο απο την εποχη που ημουν αδυνατη και εβλεπα τον εαυτο μου βοδι...αχ, παραλιγο να με πιασουν τα κλαμματα μπροστα τους αλλα συγκρατηθηκα με πολυ κοπο τελικα...3 χρονια χαμενα...σαν αυριο εκανα το πρωτο μου βουλιμικο επεισοδιο το ετος 2004..ειρωνεια, ε??γιορταζω την ημερα του πρωτου μου επεισοδιου...της πρωτης σιχαμαρας...ειναι σαν να γιορταζω , σαν να επικροτω αυτο που εχω... γιατι παιδια οσο και να θελω να φυγω απο αυτον τον φαυλο κυκλο, δεν εχω την δυναμη...γιατι φοβαμαι...οπως παντα...τρεμω μην παχυνω ενω ουσιαστικα ειναι η μονη λυση για να ειμαι παντα υγιης...τεσπα...η εκπομπη ηταν συγκλονιστικη οντως, πολυ αναλυτικη και εστιαζε στο προβλημα και τις αιτιες του...πολυ καλη...

  8. #8
    Originally posted by Kleanthis
    Την είδε κανείς; Συγκλονιστική έτσι;
    .
    Αχ δυστυχως την εχασα!Ηξερα οτι θα εχει αυτο το θεμα αλλα νομιζα οτι προβαλλεται απο το μεγκα...και το μεγκα ειχε αλλη εκπομπη οποτε σκεφτηκα οτι θα αλλαξε η μερα...

    Το εχει κανεις γραψει;Η μπορω να το βρω απο καπου;Ειναι πολυ σημαντικο..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    marou-laki η εκμπομπη καταπληκτικη και σοκαριστικη!
    Δεν ξερω εαν εχει site η εμπομπη.Ανεφερε ομως την εξης σελιδα www.abkontakt.se η οποια αναφερεται στην ανορεξια και βουλιμια.
    Καληνυχτα marou-laki.

    ΜΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΣΑΧΠΙΝΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Επειδή εγώ δεν την είδα αυτή την εκπομπή.....
    Κι επειδή βρέθηκα κοντά σας για το θέμα "παχυσαρκία", άρα δεν είχα ποτέ κανένα λόγο να ενημερωθώ για την ανορεξία, έτσι δεν έχω ιδέα για τα συμπτώματα.......
    Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί πώς ξεκινάει η ανορεξία;;;;

    Εδώ και 3 μέρες έχω κάτι περίεργες ενοχλήσεις.
    Δηλαδή, ότι και να βάλω στο στομάχι μου με πονάει. Ακόμα και το νερό.
    Στο γιατρό (γαστρεντερολόγο) που πήγα χθές, δεν μπορούσε κι εκείνος να καταλάβει τι μου συμβαίνει και η απάντησή του ήταν "κόψε τη δίαιτα". (εξετάσεις δεν χρειάζεται να κάνω γιατί έκανα πρίν 2 εβδομάδες γενικό τσεκ-άπ, μέχρι αξονική, λόγω κάποιου άλλου προβλήματος που είχα στο έντερο).

    Προσπαθώ να τρώω (και τα τρώω) αυτά που γράφω στο θέμα "Τι έφαγα σήμερα", αλλά αυτό το καταφέρνω τρώγοντας με μικρές μπουκιές και πολύ αργά, όπως επίσης και το νερό, το πίνω με μικρές γουλιές πολύ αργά.
    Πάντως τα καταφέρνω να φάω, έστω κι αν πονάω. Γιατί δεν θέλω ούτε να υποσιτίζομαι, ούτε να αφυδατωθώ μ' αυτόν τον καύσωνα.

    Μετά, με πιάνει αυτός ο πόνος, αριστερά στο στομάχι, και κρατάει μέχρι να χωνέψω.
    Μόλις νοιώσω ότι έχει αδειάσει το στομάχι μου και γουργουρίζει πάλι απο την πείνα... δεν πονάω.

    Επίσης έχω χάσει 1/2 κιλό μέσα σε 3 μέρες, εκεί που ο συνηθισμένος μου ρυθμός, με τη διατροφή που κάνω, ήταν 1/2 κιλό το δεκαπενθήμερο.

    Τι είναι αυτό;

    Μήπως απο το άγχος που με έχει πιάσει να αδυνατίσω, ειδικά τώρα που βρίσκομαι στα τελευταία κιλά..... είναι αρχή ανορεξίας;

    Υπάρχει τέτοια περίπτωση δηλαδή, να αντιστραφεί η κατάσταση ξαφνικά;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    41
    Είναι πολύ νωρίς για να βγάλεις συμπέρασμα. Περίμενε να περάσουν λίγες ημέρες ακόμα και μετά βλέπεις. Αν συνεχίσει ο πόνος, πήγαινε ξανά στο γαστρεντερολόγο και, αν χρειαστεί, κάνε ξανά τις εξετάσεις. Από τουαλέτα όλα καλά;


    Gia tis plirofories pou zitises:

    http://www.stress.gr/disorder.php?id=22

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Ευχαριστώ για το link Maria-Eleni.
    Απο αυτά που διάβασα εκεί, νομίζω ότι είναι αρχή ανορεξίας αλλά ελαφράς μορφής.... την οποία πρέπει να προσέξω μην μου μείνει.
    Ευτυχώς που το αναγνωρίζω και ΘΕΛΩ να το προσέξω...

    Απο τουαλέτα μέτρια πράγματα, αυτός είναι και ο λόγος που άρχισα ΄πρίν 2 εβδομάδες να ψάχνω τα πράγματα. Στην αξονική, βρήκαμε κάποιο πρόβλημα στα έντερα που μου δημιουργεί δυσκοιλιότητα και πόνους και μου έχει δώσει υπακτικά ο γιατρός για να "αδειάζω" σωστά, γιατί φοβάται να μη με πιάσει καμμιά αιμορραγία απο το έντερο. Αλλά επειδή το πρώτο με πείραξε, δηλαδή μου έφερνε μόνο πόνους και.... παραγωγή ελάχιστη, τώρα μου έδωσε άλλο. (Εχω αρχίσει να αισθάνομαι σαν πειραματόζωο γμτ.!!!)

    Αλλά αυτός ο πόνος δεν έχει να κάνει με το πρόβλημα στα έντερα. Γι' αυτό και ο γαστρεντερολόγος μου απάντησε "κόψε τη δίαιτα"....
    Εμφανίζεται μόλις φάω ή πιώ οτιδήποτε. Αμέσως μόλις το καταπιώ, άρα δεν έχει προλάβει η τροφή να φτάσει στο έντερο.
    Και το περίεργο είναι ότι άρχισε, όταν νόμιζα ότι είχα κολήσει απο τη δίαιτα και δεν έχανα.
    Οταν ειμαι νηστικιά, σε σημείο να γουργουρίζει το στομάχι μου απο την πείνα, δεν πονάω!

    Ελπίζω να καταφέρω να το πολεμήσω και να ξαναγυρίσω στο φυσιολογικό μου ρυθμό απώλειας βάρους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Originally posted by nassia
    Νομίζω πως είμαι στα πρόθυρα...Έχω 3 μέρες να φάω φυσιολογικά, αλλά όχι επίτηδες...Απλά δεν θέλω...
    Πλάκα θα έχει απο βουλιμική να γίνω ανορεκτική..
    nassia,
    Η ψυχογενής ανορεξία απέχει πολύ απ αυτό που περιγράφεις.
    Δε χρειάζεται να ανησυχείς γι αυτήν.

    Τώρα το τι θα μπορούσε να συμβαίνει... δε θα μπορούσα να το ξέρω. Ισως μια κακοδιαθεσία, μια στεναχώρια, άλλοι παράγοντες του περιβάλλοντος/της καθημερινότητας σου, ίσως κάποια μικρή οργανική δυσλειτουργία. (Η λίστα είναι ατελείωτη, αλλά όχι απαραίτητα ανησυχητική).

    Ο οργανισμός (ψυχή και σώμα), έχει μια μοναδική ικανότητα την οποία η συντιρπτική πλειοψηφία των ανθρώπων επιλέγει συνήθως να αγνοεί: ξέρει πότε χρειάζεται τροφή/ενέργεια, ξέρει τι τροφή χρειάζεται (πχ έλλειψη κάποιας βιταμινης), ξέρει πόση τροφή χρειάζεται (αισθημα κορεσμού).

    Αυτό που απλώς χρειάζεται εμείς οι άνθρωποι να κάνουμε, είναι να τον αφουγκραστούμε, να αφουγκραστούμε τις ανάγκες μας.

    edit: μπερδεύτηκα. Νάσια = Μάρω?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Γειά σου nido.

    Εγώ είμαι η Μάρω. Η Νάσια είναι άλλη κοπέλα. Φαίνεται ότι έτυχε να έχουμε την ίδια απορία, την ίδια στιγμή.

    Πάντως συμφωνώ σε αυτό που λές ότι ο οργανισμός μας ύποδεικνύει πότε χρειάζεται τι, ειδικά όταν υπάρχει έλλειψη κάποιας βιταμίνης.
    Εχω προσέξει στον εαυτό μου, ότι ειδικά το χειμώνα, έρχονται κάποιες μέρες που νοιώθω κυριολεκτικά ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ανάγκη να φάω πορτοκάλια και να πιώ πορτοκαλάδες. Λίγες μέρες μετά που με πιάνει αυτό.... μου εμφανίζεται κρυολόγημα.
    Το έχω αποδώσει στο ότι ο οργανισμός νοιώθει το κρυολόγημα που έρχεται και μου ζητάει να του δώσω περισσότερη βιταμίνη C.

  15. #15
    Originally posted by Kleanthis
    ΤΡΙΤΗ στις 00:15 στον ʼΛΦΑ

    Εκπομπή:Το κουτί της Πανδώρας - με τον Κώστα Βαξεβάνη.

    Θέμα:ΑΝΟΡΕΞΙΑ

    Έρευνα - ανάλυση της διαταραχής,αλλά και αληθινές μαρτυρίες από πρώην πάσχοντες.
    Βρηκα την εκπομπη.Οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει u2u να τον διαφωτισω!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •