Απελπισία και καταστροφή? ή άλλη μια προσπάθεια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    24

    Απελπισία και καταστροφή? ή άλλη μια προσπάθεια?

    Καλησπέρα σε όλους. Γράφτηκα σήμερα στο site. Και έστω και πίσω απο την ανωνυμία του internet, αποφάσισα, να σας μιλήσω, και να σας πώ για αυτά που βασανίζουν της ζωή μου.
    Θεωρώ , αν θέλετε, σημείο κατάντιας, για έναν άνθρωπο , να μπαίνει σε ένα τέτοιο site, μόνο και μόνο για να εκφραστεί ελέυθερα σε, προφανώς, ανθρώπους που θα τον καταλάβουν μιας και πιθανότατα, περνάν ή πέρασαν κάποτε τα ίδια.
    Όμως ο κατήφορος, με φτάνει σε αυτό το σημείο. Το αποδέχομαι , όπως έχω αποδεχτεί πολλά ως σήμερα, και συνεχίζω μέχρι να τελείωσω....
    Είμαι άντρας, 35, 1,80 ύψος, και πλέον 118 κιλά. Ανέκαθεν ήμουν απο υπέρβαρος έως παχύσαρκος. Ο σωματότυπος μου είναι τέτοιος, που παρά τα παραπάνω κιλά, πολλές φορές στην ζωή μου, ήμουν ευπαρουσίαστος, και γοητευτικός μπορώ να πω, παρά το σωσίβιο, τα love handles, και το στήθος. Ίσως έπαιζε ρόλο το πρόσωπο μου, ίσως το στύλ. Δόξα τω Θεο, δεν εχω παράπονο απο το status των κατακτήσεων μου διαχρονικα.
    2 σοβαρές προσπάθειες θερμιδικής δίαιτας έχω κάνει στο παρελθόν, με εντυπωσιακά αποτελέσματα, και άπειρες μη σοβαρές προσπάθειες με φρικτά αποτελέσματα. Συνολικά έχω υπολογίσει ότι μέσα σε 10 έτη αθροιστικά έχω πάρει και έχω χάσει 100 κιλά. Το minimum της τελευταίας 10ετίας ήταν τα 88 κιλά. Και το maximum τα 135.
    Δεν το κρύβω ότι αυτή η μόνιμη κατάσταση με έχει επηρεάσει τόσο πολύ ψυχολογικά που τολμώ να πώ οτι έχει αλλοιωθεί ο χαρακτήρας μου και οι αντοχές του. Προσφάτως και σε συνάρτηση με διάφορα τραγικά προσωπικά πράγματα που μου συνέβησαν , με πήρε η κάτω βόλτα. Καταρρακώθηκα.
    Πιθανών γνώριμες σκέψεις, ιδέες και πράξεις σε πολλούς ή σε λίγους ....:
    Σταμάτησα να βγαίνω για κοινωνικούς λόγους.
    Έχω να μπώ σε μαγαζί να αγοράσω ρούχα εδώ και 10 έτη.
    Λόγω δουλειάς είμαι υποχρεωμένος να φοράω κοστούμι, οπότε έχω εντοπίσει ένα ράφτη, και πηγαίνω και ράβω τα κοστούμια μου εκεί.
    Δεν αντέχω τον αυτοσαρκασμό, οπότε ούτε με αυτό το "κόλπο" δεν μπορώ να το ξεπεράσω σε κοινωνικές επαφές.
    Τα δάκρυα μου πια απο τον ρατσισμό που υφιστάμεθα καθημερινά οι παχύσαρκοι έχουν στερέψει, οπότε στο πρώτο " χάριν αστεισμού" σχόλιο που ακούω απο ανεγκέφαλους ρατσιστές της καθημερινότητας, απαντώ με εξίσου προσβλητικούς χαρακτηρισμούς για ότι μου βρίσκεται έυκολο ( Μια μεγάλη μύτη, Μια φαλάκρα, μικρό ύψος κλπ)
    Αυτός βέβαια δεν είμαι εγω!, αλλα αυτός που έχει δημιουργήσει αυτή η απόλυτα ρατσιστική κοινωνία μας.
    Δεν σας το κρύβω, ότι στο πρόσφατο παρελθόν, έχω πέσει σε βαριάς μορφή κατάθλιψη, και με αυτοκτονικές τάσεις. Μην βιαστέιτε να με βαφτίσετε τρελλο... Δεν είναι έτσι. Πολύ απλά, ο καθένας μας έχει τις δικές του αντοχές και προτεραιότητες. Ο καθένας μας δίνει διαφορετική σημασία στο ίδιο πράγμα. Είμαι απόλυτα συνηδητοποιημένος και σε αυτό που λέω και σε αυτά που αισθάνομαι.
    Όμως αγαπητοί μου φίλοι.. εχω βρεθεί σε ένα αδιέξοδο, που θέλω να μοιραστώ μαζί σας.
    Η άσχημη εικόνα του εαυτού μου έχει επηρεάσει την καθημερινότητα μου σε τέτοιο βαθμό, που φοβάμαι πραγματικά, το άν αξίζει να συνεχίσω να ζώ. Και τι εννοω με αυτο.:
    Έχω πιάσει τον ευατό μου να απορρίπτω και να αποφέυγω εξαιρετικά γοητευτικές και όμορφες γυναίκες, διότι νοιώθω οτι όταν θα αποκαλυφθώ μπροστά τους, θα δώ εκείνο το παγερό βλέμα έπληξης , αηδίας, και απογοήτευσης μαζί, δεδομένο που εγω δεν μπορώ να το αντέξω με τίποτά.
    Πρόπερσι έκανα μια σοβαρή προσπάθεια με διαιτολόγο, και έχασα μέσα σε 4 μήνες 19 κιλά. Σταμάτησα διότι δεν μπορούσα να δίνω 80 ευρώ την επίσκεψη. Τα πήρα πίσω σε 6 μήνες.
    Πρίν ένα μήνα πήρα μια τελική απόφαση για μένα....
    Γυμναστήριο αρχικά και μετά δίαιτα.
    Πήγα γυμναστήριο, ένοιωσα τον ρατσισμό , έφυγα.
    Πήρα πολυμηχάνημα στο σπίτι, και η αλήθεια είναι οτι κάνω βάρη περίπου μία ωρα την ημέρα, και λίγο διάδρομο διοτι έχω ένα πρόβλημα υγείας που δεν μου επιτρέπει την αεροβική άσκηση.
    Αποφάσισα, να κάνω την Ατκινς, ή ΄κάτι σχετικό με αυτή.
    Βρήκα κάποια στοιχέια απο το διαδύκτιο, και ξεκίνησα χθές.
    Πέταξα τα πάντα απο το ψυγείο, και εφοδιάστικα με αυγά, και λουκάνικα.
    Ξεκίνησα λοιπόν χθές, ομολογώ με φόβο, διότι αφενός δεν νοιώθω οτι έιμαι πλήρως ενημερωμένος, και αφετέρου, μου έιναι δύσκολο να χωνέψω ότι τρώγωντας λίπος θα χάσω κιλά.
    Ταυτόχρονα εδω και μιά βδομάδα, πέρνω καψούλες πράσινου τσαγιού + καρνιτίνη + λεκιθίνη.
    Είπα στον ευατό μου ότι αν δεν δω διαφορά στο μήνα, θα σταματήσω, με ότι επακόλουθο θα έχει αυτό.
    Δεν νομίζω οτι έχω το σθένος να κάνω άλλη μια προσπάθεια μετά, και δεν νομίζω οτι μου έχουν αφήσει όλοι αυτοί οι ανεγκέφαλοι, ίχνος αυτοεκτίμησης, για να παλέψω την ζωη μου...
    Μάλλον εκεί θα τελειώσει.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, συγνώμη αν σας κούρασα, και ... καλή συνέχεια σε όσους μπορούν να το παλέψουν.
    ΥΓ : Εάν κάποιος , κάποια έχει και θέλει να μου δώσει πρακτικές συμβουλές για την προσπάθεια που καταβάλλω, ασφαλώς και είναι ευπρόσδεκτος.

  2. #2
    Dark_Matter ολα αυτα που λες τα εχουμε νιωσει οι περισσοτεροι απο δω μεσα..Ειτε εχουμε τοσα κιλα ειτε οχι..
    Αυτο που καταλαβα διαβαζοντας σε ειναι οτι δεν εχεις εντοπισει το λογο που θελεις να χασεις αυτα τα κιλα.Τι ειναι αυτο;Ισωςδεν νιωθεις καλα με τον εαυτο σου;Εσυ το ξερεις..
    .
    Σου μιλαει ενα ατομο που εχει υπαρξει αδυνατο και ξαφνικα λογω ενος ατυχηματος πηρε 20 κιλα μαζεμενα.Να σου πω κατι;Δεν ημουν πιο ευτυχισμενη πριν.Ουτε τωρα ειμαι....Ας μν το αναλυσω ομως αυτο γιατι με εχει καλυψει σε προηγουμενο ποσταρισμα της η free...
    .
    Ξεκινα τη προσπαθεια σου λοιπον εχοντας ξεκαθαρισει μεσα σου ΓΙΑΤΙ κανεις ο,τι κανεις!Ολα ειναι μες στο μυαλο σου και μονο οατν το παρεις αποφαση εσυ θα τα καταφερεις.Κάνε το όσο μπορείς για σένα,και σε διαβεβαιώ ότι όλα μα ΟΛΑ είναι στο μυαλουδάκι σου.
    .
    Το αν θα φας διαφέρει απο το αν δεν θα φας, κατά μόνο μια σκέψη! Το τί θα φας,αν πεινάς,ποιά φαγητά θεωρείς νόστιμα και ποιά όχι...είναι όλα μέσα στον εγκέφαλο σου και όταν το καταλάβεις αυτό, θα μπορείς σιγά σιγά και να ελέχγεις τις σκέψεις σου...και να διαπιστώσεις πόση δύναμη έχεις μέσα σου.
    .
    Αυθυποβολη!Εσυ κανεις κουμαντο στον εαυτο σου.
    (Για τη διαιτα ατκινς που λες εχει γραφτει εκτενεστατο αρθρο καπου στο φορουμ με διαιτες,ψαξε κ θα τη βρεις)
    .
    Και ο,τι θες ,εδω ειμασατε για συμπαρασταση!


    Καλη δυναμη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ DARK-MATTER.ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ,ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΣ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.
    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ.ΕΙΣΑΙ 1.80 ΚΑΙ 118 ΚΙΛΑ.ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ.ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ ΤΟΥ ΥΨΟΥΣ ΤΟΥ 1.80 ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ ΘΑ'ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 85 ΜΕ90.ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ ΣΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΙΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ.ΜΙΛΑΜΕ ΔΗΔ.ΓΙΑ 20-25 ΚΙΛΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ.ΣΙΓΑ ΤΑ ΚΙΛΑ.ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΝΤΡΑΣ ΕΝΑ ΣΤΥΛ ΩΡΑΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΗΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΖΩΗ.ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟ.ΓΙΑ ΝΑ ΝΤΥΘΕΙΣ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ 1.80 ΜΕ 60-70 ΚΙΛΑ ?
    Η ΙΔΙΑ Η ΖΩΗ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΗΞΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

  4. #4
    dark matter,sou esteila ena u2u an theleis koitaxe to,isos se voithisei na glitoseis apo merikes lanthasmenes kiniseis pou tha se vlapsoun.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ .ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕΣ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΛΑ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΕΥΓΕΝΙΚΟ ΜΕ ΤΡΟΠΟΥΣ .ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΣ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΤΥΠΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ ΕΛΚΥΕΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ,ΑΠΛΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ.ΛΑΘΟΣ.ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΠΑΝΩ ΣΟΥ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΑ ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ 145 ΚΙΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 24 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΤΑ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ .ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΛΟΥΚΙΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΟΤΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕΤΟ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ.ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΣΙΜΟ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΙΜΗ ΛΥΣΗ.ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ.ΝΑ'ΣΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΤΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.ΦΙΛΙΑ DEXA!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    dark matter καλωσορισες στο φορουμ
    καταλαβαινω σε τι δυσοιωνες σκεψεις μπλεκεσαι, αλλα θα συμφωνησω απολυτα με την dexa.
    Εχεις παραπανησια κιλα, αλλα δεν ειναι τοσο πολλα ωστε να ερχεσαι σε τετοιο υπαρξιακο αδιεξοδο...θα μου πεις, και ποσα ειναι αυτα που μπορουν να σε φερουν σε αδιεξοδο?
    δεν εχω απαντηση, καθως ολα ειναι στο μυαλο μας, και οπως ισως θα εχεις δει ακομα κι εδω μεσα αν παρακολουθεις τις συζητησεις, υπαρχουν πολλα ατομα με φυσιολογικο η ακομα και υπολοιπομενο βαρος που ομως αισθανονται το ιδιο δυστυχισμενα οσο εσυ, κι ισως και περισσοτερο...
    περα απο αυτο, δηλαδη απο το γεγονος οτι αν εσυ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ τοση δυστυχια απο ΜΗ πραγματικα γεγονοτα (για μενα 25 κιλα δεν ειναι πραγματικο γεγονος για μια αποφαση αυτοκτονιας πχ, και θα σου προτεινα να το ψαξεις αν ειναι οντως τα κιλα σου η πηγη τοσης δυστυχιας που νοιωθεις, κι οχι η κορυφη ενος αλλου παγοβουνου....)

    εχω να σου πω λιγες λογικες και απλες σκεψεις χωρις να ξερω αν μπορουν να σε βοηθησουν καθολου..αλλα τις εκανα και θα στις πω..

    σαν γυναικα,εχω να σου πω οτι το βασικο κριτηριο για αξιολογηση αντρων δεν ειναι το σωμα και η ομορφια μοντελου, αλλα οι ικανοτητες, η αυτοπεποιθηση, η προσωπικοτητα, και για πολλες, δεν σου κρυβω, η κοινωνικη και οικονομικη κατασταση...ΑΥΤΑ εξιταρουν μια γυναικα κι οχι το ιδανικο βαρος...δεν σου λεω οτι ειναι αδιαφορο γιατι θα ειναι ψεμα...δεν ειναι πρωταρχικο ομως...
    εγω η ιδια, παρολο που λογω προσωπικου κομπλεξ, δεν ελκυομαι απο υπερβαρους ανδρες γενικως, και οι περισσοτεροι συντροφοι μου ηταν αδυνατοι, ειμαι τωρα σχεδον ερωτευμενη με εναν αντρα 100 κιλων , με υψος 1,83, και ο μονος λογος που θα θελα να ειναι πιο λεπτος ειναι οτι βλεπω να εχει αρχισει να επηρρεαζεται η υγεια του...

    μονος σου λες οτι ακομα και μεσα στο αρνητικο πρισμα απο το οποιο βλεπεις τον εαυτο σου, αναγνωριζεις την περαση που εχεις σε αρκετες γυναικες..(ξερεις, ακομα και αδυνατοι, ποτε δεν θα αρεσουμε σε ολους τους ανθρωπους..παντα σε καποιους μονο θα αρεσουμε...σε περισσοτερου ισως, παντως οχι σε ολους...)
    μονος σου λες οτι πολυ ελκυστικες γυναικες σε πλησιαζουν και τις αποφευγεις για να μην αποπκαλυφθεις...μα καλα...εχεις την εντυπωση οτι φορας καμια πανοπλια>??? οπως εισαι με τα ρουχα, ετσι πανω κατω εισαι και χωρις τα ρουχα...νομιζεις οτι περιμενει καποια να εισαι ο μισος χωρις τα ρουχα? γιατι νομιζεις οτι αν καποια ελκυεται απο σενα οπως σε γνωριζει ντυμενο θα απογοητευθει αν βρεθειτε μαζι ερωτικα?
    και παλι ως γυναικα , θα σου πω οτι ο μονος λογος να σε αποφυγει μετα θα ειναι να μη περασει καλα μαζι σου σεξουαλικα..κι αυτο δεν εχει καθολου να κανει με τα κιλα σου αλλα με την διαθεση σου απεναντι της οταν θα ειστε μαζι...πιστεψε με, ειναι 100% οπως στο λεω...

    για την προσπαθεια που σκεφτεσαι να κανεις, εχω να πω, οτι επειδη υπαρχει πολυς σκεπτικισμος γυρω απ την ατκινς, αν τελικα επιμεινεις σε αυτη την επιλογη, θα προτεινα να κανεις εξετασεις πριν αρχισεις και κατα τη διαρκεια της, για να σιγουρευτεις οτι θα πανε ολα καλα στον οργανισμο σου με τοσο ζωικο λιπος που θα καταναλωνεις...
    οσο για την γυμναστικη, δεν ξερω ποιο ειναι το προβλημα υγειας που εχεις αλλα δεν χρειαζεται τπτ υπερβολικο για να ενεργοποιησεις λιγακι τον μεταβολισμο σου, απλα λιγη κινηση, οπως ο περπατημα ας πουμε , ακομα και σε πολυ χαλαρους ρυθμους αν δεν κανει πιο γρηγορα...ακομα και σε ανθρωπους με σοβαρα προβληματα υγεια ς αυτο οχι απλα επιτρεπεται αλλα σχεδον επιβαλλεται..

    η αποφαση ειναι δικια σου, αλλα οπως το βλεπω εγω, ειναι σχετικα ευκολο, ειδικα για εναν αντρα που εχει πολυ καλυτερο μεταβολισμο απο μας, να χασει 25 κιλα χωρις υπερβολες η στερησεις...αλλα οπως σου ειπα, ο τροπος ειναι δικο σου θεμα...

    αυτα προς το παρον, καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου και κυριως καλη εξελιξη στην τοσο βαρια διαθεση σου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    jvanis,
    θα σε παρακαλέσω θερμά για μια ακόμη φορά να μην χρησιμοποείς αυτό το φόρουμ για αναζήτηση πελατών.
    Δε σε τιμά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Εδώ το κάνει μόνο ο νίντο...χαχαχ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Kleanthis,
    δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα αν κάνεις χιούμορ ή αν μιλάς σοβαρά.
    Όπως και να χει, να σου απαντήσω.
    Σέβομαι πάρα πολύ όλες τις προτάσεις, παραπομπές κτλ από μέλη που έχουν μια συνολικότερη ενεργή παρουσία στο φόρουμ.

    Διαφωνώ (και αισθάνομαι ότι δεν είναι έντιμο) να εγγράφεται κάποιο μέλος και το 100% των μηνυμάτων του να είναι "σου έστειλα u2u, είμαι ειδικός, μπορώ να σε βοηθήσω"

    Αν ψάξεις ή αν ρωτήσεις, θα δεις ότι ότι δεν το έχω κάνει ποτέ, παρά μόνο όταν και αν κάποιος ζητήσει από μόνος του τέτοια βοήθεια.
    Για να κάνεις μια προσπάθεια, είτε διαιτολογική, είτε ψυχοθεραπευτική, χρειάζεται να είσαι δεκτικός σε αυτήν και πάνω από όλα, έτοιμος, τη δεδομένη χρονική στιγμή.
    Δεν έχει νόημα να επιμείνείς, να πιέσεις, να σπρώξεις κάποιον άνθρωπο να κάνει μια συγκεκριμένης μορφής προσπάθεια, αν αυτός δεν είναι έτοιμος.
    Και αυτό, οφείλουν να το γνωρίζουν όλοι και κυρίως οι ειδικοί.
    Σε κάθε άλλη περίπτωση, η προσπάθεια συγκεντρώνει λίγες μόνο πιθανότητες επιτυχίας.

    Προσπαθώ να αφιερώνω όσο μπορώ απ τον ελεύθερο μου χρόνο και από την όποια εμπειρία μου ώστε να γράφω σε αυτό το φόρουμ.
    Πως θα ήταν άραγε αν η συμμετοχή μου στο φόρουμ περιοριζόταν μόνο σε μηνύματα του στυλ "ξέρω πως να σε βοηθήσω, αλλά δε θα το κάνω στο φόρουμ, θα σου στείλω u2u και θα σε βοηθήσω από κει ή αν έρθεις στο γραφείο μου".

    Εάν το κανα αυτό, πρώτα από όλα θα καταργούσα τη δυνατότητα αυτοβοήθειας/αλληλουποστήριξης μέσω του φόρουμ, κατάσταση για την οποία έχω προσπαθήσει πολύ και που επιπλέον τη θεωρώ πολύτιμη για όλους τους πάσχοντες.

    ΥΓ. Συγνώμη για το off topic.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    24
    Κατ αρχήν, θα ήθελα να ευχαριστήσω μέσα απο την καρδιά μου όλους όσους ασχολήθηκαν και διάβασαν και μου απάντησαν. Θα εξατομικέυσω τα σχόλια μου και τις απαντήσεις μου, και ευελπιστώ σε γόνιμο διάλογο.

    προς marou_laki : Σε ευχαριστώ για τα λόγια συμπαράστασης. Ασφαλώς την αυτοκριτική μου αλλά και το να εντοπίσω τους πραγματικούς λόγους για τους οποίους θέλω να χάσω βάρος την έχω κάνει. Όμως εγω πιστεύω οτι δεν είναι όλα θέμα θέλησης. Δεν είμαι υπέρμαχος της άποψης " ʼμα έχει θέληση όλα τα κάνεις". Πολλές φορές μπορέι να υπάρχει θέληση, ακλόνητη, αλλά το άτομο, να μην έχει την ψυχική ή και βιολογική αν θές αντοχή να ακολουθήσει κανόνες, πίεση, πρόγραμμα, στέρηση. Μιλάς για ανθυποβολή... ʼν σου πω ότι μέχρι και υποσυνείδητα μηνύματα έχω χρησιμοποιήσει για να αδυνατίσω? θα το πιστέψεις? Σ ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον...... και είσαι και απο το ίδιο μέρος με εμένα.....

    πρός DEXA : χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. πιστέυω όμως πως ναί υπάρχει δεδικασμένο στην σύγχρονη κοινωνία. Και απο τη στιγμή που είμαι ενεργό μέλος της έχω αποδεχτεί τους κανόνες της και πρέπει να κάνω τους συμβιβασμούς μου. Μπορεί να μην εχω όπως λές το υπερβολικά μεγάλο πρόβλημα κιλών, αλλά όλα είναι θέμα εξατομικευμένο πιστεύω. ʼρα ακόμα και 5 πατραπάνω να είχα , εάν με έκαναν να αισθάνομαι΄έτσι... το πρόβλημα θα ήταν το ίδιο.

    πρός 2sweet2b4go10 : Νά σαι καλά για την απάντηση σου.Το πρόβλημα δεν ΄ξεκινάει απο αλλού. τα άλλα προβλήματα ξενκινάνε απο αυτό!. Και σεξουαλικά ενεργός είμαι , και όλα καλά, μόνο που ξέρετε... ναι μπορεί να υπάρχει και κάποιος άνθρωπος ανάμεσα μας, που να μην αντέχει ΄την απόρριψη σε οποιαδήποτε μορφή. Σαφώς και γνωρίζω και έχω βιώσει οτι δεν μπορείς να είσαι αρεστός σε όλους, μα πάνω απ όλα... θέλω να είμαι αρεστός σε εμένα. Αυτοπεποίθηση θέλω να αποκτήσω , που δεν θυμάμαι κάν πως είναι να την νοιώθεις.
    Όσο αφορά τον διάδρομο, κάνω λίγο περπάτημα ( κανένα μισάωρο την ημέρα ) αλλά μέχρι εκεί μπορώ. Στη συνέχει βάρη με την γνωστή μορφή ( λίγα κιλά πολλές επαναλήψεις.)

    πρός jvanis : Θεωρώ παντελώς αθέμιτο και ανήθικο , να βρίσκεσαι εδώ προς άγρα πελατών. Μην με ξαναενοχλήσεις, διότι θα αρχίσω και εγω να προσπαθώ να σου πουλάω τα προιόντα που πουλάω στην δική μου εργασία.

    Αυτά. Σήμερα είναι η 3η μέρα της Ατκινς, με πασετούλα και λουκάνικο, πήρα και Q10, όμως ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση στο ερώτημα αν επιτρέπεται κατά την διάρκεια της η coca cola light. Ούτε εδω μέσα ούτε αλλού βρήκα την απάντηση. ʼν κάποιος ξέρει ας μου πεί .
    ΥΓ : Η απόλυτη απελπισία ....... : Προχθές που ξεκίνησα, πήρα μια φτηνή ζυγαριά απο τα champion. Έλεγε έως 120 κιλά. Ανέβηκα με τρόμο στα μάτια, έδειξε 118, και μετά ... κλάταρε!!! Αυτό ηταν, Θα πρέπει να τα σκάσω να πάρω μια πολύ καλή ζυγαριά. Καμιά ιδέα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ΠΡΩΤΟΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΖΥΓΑΡΙΑ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΤΕ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΛΑΦΡΩΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΑΜΕΣΩΣ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΕΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΑΤΟΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΡΟΥΣ.ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ,ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΤΛ.ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΘΑ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΣΟΥ ΕΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΡΟΥΣ.
    ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑ ΨΥΧΡΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΒΑΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ .
    ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΗΜΙΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΑ ΚΙΛΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ 5 ΕΙΤΕ 50 ΚΙΛΑ.ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΤΕΧΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΠΟΡΕΥΟΜΑΣΤΕ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΑΣ.ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΟΥΣΙΩΔΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ .
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΕΙΣΑΙ1.80 ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ 70 ΚΙΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΕΧΤΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙΣ ΕΣΥ,ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
    ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΥΠΟΥ ΑΞΙΖΩ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΓΩ?ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ?
    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ.ΜΕ ΠΕΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ.
    Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.
    ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.ΦΙΛΙΑ!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Σε κάποιο άλλο μήνυμα σου έχω πει σχετικά με την κοκα - κόλα.Απαγορεύεται!

  14. #14
    Συγγνωμη που θ στο πω..αλλα πραγματικα δεν εχεις βρει τον εαυτο σου...Ψαξε μεσα σου,δες τι φταιει και ασε προς το παρον τις διαιτες..Κοιτα να εισαι εσυ καλα μεσα σου γιατι θεωρω οτι και 70 κιλα να φτασεις παλι στο ιδιο αδιεξοδο θα βρισκεσαι..
    Καλη δυναμη
    (Δεν ειμαι απο Κρητη,απλα σπουδαζω εδω)

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    24
    Τα πρώτα δείγματα μετά απο 5 ημέρες ατκινς :

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •