the 2sweet2b4go10 case....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599

    the 2sweet2b4go10 case....

    να μαστε παλι εδωωωωω...

    οι μονιμοι και παλιοι θαμωνες, θελω να ξερετε οτι παντα παρακολουθω το φορουμ και την εξελιξη σας ακομα κι οταν δεν γραφω για καιρο..

    ΕΓΩ τωρα...
    εχει καιρο πολυ, απο τοτε που αρχισα τη μουρμουρα για την "καθισμενη" μου διαθεση, που περναω διαφορες φασεις που ειναι "καπως".....
    χονδρικα πρεπει ναναι περιπου απ τις αρχες του χειμωνα...εχει μαλιστα καποιους ΜΗΝΕΣ που δεν ειχα ζυγιστει καθολου γιατι ετρωγα κανονικα, χωρις υπερβολες, αλλα κανονικα οχι περιορισμενα και φοβομουν πολυ σοβαρα για το αποτελεσμα...μ επιασε και ο στρουμφοκαμιλισμος και σκεφτομουν οτι αν δω κατι δυσοιωνο και στην ζυγαρια δεν θα μπορεσω να ανταπεξερθω στην σοβαροτητα της καταστασης...
    στην ολη καθισμενη μου διαθεση , ειχα να αντιμετωπισω και διαφορα προσωπικα θεματα που με ζοριζαν και με εριχναν, που απεδιδα (οπως πολλοι απο μας) στα περιττα κιλα μου και μπερδευομουν και γινομουν ακομα πιο χαλια....
    κι εκει εκανα την σκεψη οτι ΙΣΩΣ το πιο ευκολο θα ηταν να αποφευγουμε τις τριβες και τις εντασεις οσο ειμαστε σε μια κρισιμη φαση της προσπαθειας....ακριβως οπως οι αλκοολικοι..εχω την εντυπωση χωρις να μαι και σιγουρη, οτι στην φαση της απεξαρτησης, δεν ενδεικνεινται οι προσωπικες σχεσεις (ερωτικες ας πουμε) γιατι οι εντασεις που μπορουν να προκυψουν, μπορουν να απορρυθμισουν εντελως τον αλκοολικο....ε αυτο ακριβως ενοιωθα κι εγω λοιπον....οτι καθε τι που συναισθηματικα με κλονιζε , με απορρρυθμιζε εντελως και στο θεμα της προσπαθειας....

    αλλα δεν μπορουμε να ζουμε σε παρενθεση γμτ, μπορουμε? το θεμα ειναι να να ζουμε και μια φυσιολογικη ζωη ταυτοχρονα...εκτος αν παραδεχτουμε οτι ειμαστε φρικια χρηζοντα νοσηλειας και πρεπει να ζουμε σε θερμοκηπια μεχρι να δουμε τι θα γινει το χαλι μας....

    αυτα μεσες ακρες για το διαστημα αυτο...

    περνουσε ο καιρος λοιπον, εκανα οτι μπορουσα, ΔΕΝ εκανα οτι δεν μπορουσα, και περιμενα (και περιμενω) να ερθει το πληρωμα του χρονου και να νοιωσω οτι θελω να χασω κι αλλα κιλα....

    πριν λιγες μερες, η αγαπημενη μου τραπεζα, με επιβραβευσε για τις προσπαθειες μου να την κανω πλουσια, με τι λετε??????
    με μια ολοκαινουργια ηλεκτρονικη ζυγαρια ακριβειας!!!!!!!
    η δικη μου ειναι αναλογικη, παλια και μικρη των 120- κιλων, αυτη ειναι των 150 και ακριβειας.

    το θεωρησα μηνυμα εξ ουρανου για να ανεβω (τουλαχιστον)
    και σημερα το πρωι ΑΝΕΒΗΚΑ κατευθειαν στην νεα ζυγαρια..
    αρχικα μου ρθε κατι, γιατι η νεα ζυγαρια με εδειξε +2 κιλα απο την τελευταια ζυγιση πριν κατι μηνους στην παλια....
    σκεφτηκα οτι ειναι λογικο μετα τοσους μηνες μασας να εχω παρει κι αντε παλι λιγο πισω.....

    μετα ομως σκεφτηκα ο φωστηρ ν ανεβω και στην παλια ΜΠΑΣ κι εχουν διαφορα...και ω του θαυματος, οντως η παλια με δειχνει 2 κιλα μειον!!!!!!!

    εχω λοιπον και ευχαριστα και δυσαρεστα...
    τα δυσαρεστα ειναι οτι δεν εχω χασει κιλα εδω και καιρο (η εβαλα και τα ξαναχασα, δεν ξερω...),οτι η καλη η ζυγαρια με δειχνει βαρυτερη, αλλα πρεπει σε αυτη να συνεχισω γιατι δειχνει και τα γραμμαρια κι ειναι πολυ βοηθητικο αυτο....

    να ρωτησω και κατι..νομιζετε οτι υπαρχει περιπτωση να "χανει" μια ηλεκτρονικη ζυγαρια καλης μαρκας, η να το ξεχασω?

    τα ευχαριστα ειναι οτι δεν εχω παρει γραμμαριο μετα απο μηνες κανονικου φαγητου και μαλιστα μετα απο καθοδικη πορεια 19 κιλων κι αυτο σημαινει οτι κατι εχω κανει σωστα κι εγω σ αυτη τη ζηση, οτι μπορω πλεον να θεωρησω οτι εκανα μια συντηρηση καποιων μηνων (κατι που σταθεροποιει τα χαμενα κιλα) οτι καταφερα ν ανεβω στη ζυγαρια και παλι κι οτι ΙΣΩΣ προσεξω περισσοτερο με την διατροφη μου τωρα που δεν εχω να κερδισω χαμενο εδαφος.....

    αααυτααααα

    τα λεμε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Οι ζυγαριές, μεταξύ τους, έχουν σημαντικές αποκλίσεις.

    Θεωρητικά, η ηλεκτρονική είναι πιο ακριβής, αλλά εγώ αμφιβάλλω περί ακρίβειας γραμμαρίων.ʼλλωστε σκέψου,ποιο το νόημα να ξέρεις τόσο λεπτομερώς το βάρος σου, τη στιγμή που αυτό αυξομειώνεται - σ' αυτή την κλίμακα - , μετρήσιμο κατά τη ζυγαριά, ποσό;Με λίγα λόγια, ακόμα και να λέει τα γραμμάρια σου, τι σημασία έχει αφού αυτά αλλάζουν κατά τη διάρκεια της μέρας;

    Το θέμα είναι: οι μεταβολές του βάρους!

    Η διαφορά στη ζύγιση.Γι' αυτό και, πάντοτε, μετρούμαστε στην ίδια ζυγαριά.Ξέχνα την παλιά!Αυτή έλεγε τα δικά της, με βάση τον αναλογικό τρόπο ( που ίσως δεν είναι τόσο ακριβής, γιατί έχει μηχανικά μέρη, τα οποία με τον καιρό, λόγω τριβών, χάνουν την ακρίβεια τους στην κίνηση. )

    Τώρα, όσο αφορά, τα προηγούμενα της ζύγισης, που αναφέρεις, αυτά χωρούν μεγάααααααλη συζητηση.Γενικά θ' αναφέρω μια λέξη που σε μένα έχει τεράστια ισχύ: ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗ!

    << Αν κάθε μέρα πηγαίνεις στον καθρέφτη και λες ότι είσαι χαζός, κάποια στιγμή θα το πιστέψεις...>>

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Χρόνια καλά και στους δυο σας!
    Εύχομαι να έχετε περάσει ένα γλυκό Πάσχα.

    Σουιτ, θα συμφωνήσω με τον Κλεάνθη. Τα γραμμάρια δεν έχουν καμία αξία. Αρκεί να έχεις πάει ή να μην έχεις πάει τουαλέτα μια μέρα και η (ίδια) ζυγαριά μπορεί να δείξει διαφορά έως και 2 κιλά!
    Αρκεί να κάνεις μια οπποιαδήποτε άσκηση/φυσική δραστηριότητα μιας ώρας ώστε η ζυγαριά να δείξει διαφορά 1,5 κιλού.
    Τα γραμμάρια- αν μου επιτρέπεις- είναι αυτά που κάνουν την προσπάθεια να μοιάζει με ψυχαναγκασμό.

    Χαίρομαι πάρα πολύ που διαβάζω ότι έκανες διάλλειμα στην προσπάθεια σου, ότι έκανες συντήρηση, ότι ξεκούρασες τον οργανισμό σου από την συνεχή και επίπονη προσπάθεια.
    Τα αποτελεσματα ενός διαλείμματος, μπορεί να μην μετρούνται άμεσα σε κιλά, να μη δίνουν άμεση απώλεια, όμως μακροπροθεσμα είναι πάντοτε πολύ βοηθητικά και δίνουν περαιτέρω ώθηση στον οργανισμό και στην ψυχή για συνέχιση της προσπάθειας.

    Μια προσπάθεια που ΔΕΝ έχει διαλειμματα, κινητρώνεται από την ανάγκη μας να πετάξουμε το σώμα που δε μας αρέσει το γρηγορότερο δυνατό και να κατηφορήσουμε στα κιλά ταχύτατα, όμως συνήθως, μια τέτοια προσπάθεια οδηγεί στο σύνδρομο γιο-γιο.
    Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε supermen και superwomen και άρα δεν οφελεί να βιάζουμε τον οργανισμό μας και να εξαντλούμε τις αντοχές του.

    Μια επιτυχημένη προσπάθεια είναι επιτυχημένη εξαιτίας ενός σωστού προγραμματισμού και όχι εξαιτίας μιας παρορμητικής διάθεσης που στοχεύει να πετύχει μαγικές απώλειες σε μηδενικούς χρόνους.

    Ακούω πολλούς ανθρώπους να λένε ότι αναγνωρίζουν το παραπάνω αλλά παρόλα αυτά να λένε πως θα το παρακάμψουν μία ακόμη φορά γιατί θέλουν να έχουν μια γρήγορη απώλεια.
    Και υπόσχονται πως μόλις έρθει η καλή απώλεια κιλών, τότε θα παρατήσουν τις δίαιτες εξπρές και θα βάλουν σωστο προγραμματισμό στην καθημερινότητα τους.
    Αυτή είναι η μεγαλύτερη παγίδα στην υπόθεση της βουλιμίας και της παχυσαρκίας. Το να πάρω τον λάθος δρόμο -για μία ακόμη φορά- πιστεύοντας πως θα με οδηγήσει στο σωστό αποτέλεσμα.
    Η κατάσταση μοιάζει πολύ με το τσιγάρο. όταν κάποιος αρχίζει να καπνίζει, δεν καταλαβαίνει πότε σταματά ο έλεγχος πάνω στο κάπνισμα και ποτε αρχίζει η εξάρτηση. Δεν μπορεί να αναγνωρίσει ποια είναι η μέρα που έχει χάσει πια τον έλεγχο πάνω στο τσιγάρο. Νομίζει ότι ακόμη το ελέγχει, ότι μπορεί να το σταματήσει όποτε θέλει.
    Έτσι γίνεται και στο θέμα των κιλών. Επιλέγουμε τον λάθος δρόμο, νομίζουμε ότι αναγνωρίζουμε το λάθος μας, έχουμε όμως την ψευδαίσθηση ότι ελέγχουμε την κατάσταση και ότι οδεύουμε προς μια ΄μεγάλη απώλεια κιλών με πλήρη συνείδηση της προσπάθειας μας.
    Στην πραγματικότητα, αδυνατούμε να καταλάβουμε ότι είμαστε ήδη βουτηγμένοι μέσα στην παγίδα και ότι πια δεν μας οδηγεί ο εαυτός μας με καθαρή συνείδηση αλλα μας οδηγεί ο ψυχαναγμασμός μας.

    Σταματώ εδώ το μήνυμα μου γιατί διαβάζοντας το, αισθάνομαι ότι αρχίζω να ξεφεύγω από το θέμα και να κάνω κάτι σαν... διάλεξη.

    Καλή συνέχεια Σουίτ. Σε εμπιστεύομαι πραγματικά ότι κάνεις μια συνειδητή προσπάθεια προς τον στόχο σου.
    Οι καλές δυνάμεις του Σύμπαντος, να είναι μαζί σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις και για τις ευχες..

    για το περιεχομενο εχετε δικιο και οι δυο και νομιζω δεν εγινα σαφης στο θεμα των γραμμαριων.,..
    εγω δεν ζυγιζομαι συχνα οποτε δεν παρακολουθω τις αυξομειωσεις του τυπου 100 γραμμαρια...
    ζυγιζομαι περιπου μια φορα τον μηνα με συχνοτερο, μια φορα τη βδομαδα...
    αυτο που εννοουσα ειναι οτι αν μια αναλογικη ζυγαρια ξεκουναει οταν θελει, μπορει να εχεις χασει 500-600 γραμμαρια, που ειναι ποσον αν συμβαινει σταθερα, και να μη το δειξει και να απογοητευεσαι και να περιμενεις τον επομενο μηνα οπου μπορει να δειξει 2 κιλα..

    Κλεανθη δεν νομιζω οτι καταλαβα αυτο που εννοεις με τη αυθυποβολη σε σχεση με αυτα που ειπα εγω...

    χρονια πολλα και καλα επισης νιντο, το πασχα περασα πολυ ησυχα και μοναχικα αλλα και με ψυχικη ηρεμια, οποτε ευχαριστα..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •