Γιατί ακόμα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Αυτό ακριβώς αναρωτιόμουν κι εγώ χθες το βράδυ... Τα πάω κι εγώ πολύ καλά τον τελευταίο καιρό. Δεν κάνω πια κακό στον οργανισμό μου, τρέφομαι σωστά, τα επεισόδια έχουν μειωθεί και έχω ξαναρχίσει... να ζω! Ξαναπήγα γ ια ψώνια ύστερα από πολύ καιρό, ξαναβγήκα με άτομα με τα οποία είχα χαθεί... Κ όμως, αυτή η ηλίθια εμμονή εξακολουθεί να υπάρχει στο μυαλό μου... Κάθε φορά που βλέπω μια κοπέλα με όμορφο σώμα στο δρόμο... Κάθε φορά που αποφασίζω να φάω πίτσα με τους φίλους μου σαν φυσιολογικό κορίτσι...και όταν γυρνάω σπίτι ανεβαίνω αμέσως στη ζυγαριά...Ναι, τα επεισόδια έχουν μειωθεί πάααρα πολύ, όμως κάθε φορά που επισρέφουν, έστω και σε πολύ ήπια μορφή, ρίχνουν απίστευτα την ψυχολογία μου. Χθες πάλι πλήγωσα το αγόρι μου, το μοναδικό άτομο που με έχει στηρίξει απίστευτα. Του μίλησα άσχημα, θέλοντας να βγάλω από μέσα μου όσα με βασανιζουν. Τον έκανα να πιστέψει ότι μου είναι τελείως άχρηστος, αφού δεν μπορεί να βοηθήσει. Τις τελευταίες μέρες που ήμουν καλά, περνούσαμε πραγματικά τέλεια. Κάναμε όλα αυτά που λέγαμε ότι θα κάνουμε όταν περάσει η καταιγίδα... Τώρα που ο εφιάλτης επέστρεψε, είδα την απογοήτευση στα μάτια του...Δεν φταίει αυτός για να το πληρώνει έτσι...Και στην τελική, ίσως εγώ να είμαι η άχρηστη, που το παλεύω τόσο καιρό και δεν έχω καταφέρει ακόμα τίποτα..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    21

    Σε καταλαβαίνω

    Μυρτούλι μου,

    Μου είναι γνώριμη αυτή η αισθηση της απογοήτευσης, καιγω περναω σχεδόν καλά, και απογοητεύω πολύ συχνά τον εαυτό μου, πιστευώ ότι έχει σχέση με τον αδύναμο χαρακτήρα μας, κακά τα ψέματα το φαγητό είναι μεγάλη αδυναμία και δεν κόβεται ευκολα.
    Αν το καλοσκεφτούμε δεν πρέπει να το κοψουμε απλ πρέπει να μάθουμε να το γευόμαστε με μέτρο.
    Και σεμένα μέτράει η ψυχολογία πάρα πολυ, και όταν είμαι χάλια τρώω τον αμπακο, όμως τελικά και όταν είμαι καλά πάλι τρωω.
    Για να μπορέσουμε να αλλάξουμε αυτην την συνήθεια πρέπει πιστεύω να έχουμε κάποια υποστήρξη, να μάθουμε να τρώμε σωστά και επίσης να κταλάβουμε οτι κανένας δεν μας απογορευει να φάμε ούτε σουβλάκια ούτε πίτσες ο΄θτε πατάτες τηγανιτές, απλά θα τα τρώμε σε ποιο λογικές ποσότητες και όχι σε καθημερινη βάση.
    Εγώ που έχω κάνει διατροφή και σε διαιτολόγο παλια κατάφερα να χάσω κιλά τρώγοντας απολα, είχα και ένα γλύκο την εβδομάδα και κάποιο απο τα απαγορευμένα, σκέψου ότι πρέπει να μάθουμε να τρώμα σωστα για να μην χρειαζόμαστε σε όλη μας την ζωή να πληρώνουμε διαιτολόγους.
    Και μην σε πιανει πανικος το ξέρω, επειδη ειμαστε ανθρωποι και όχι θεοί, δεν ειμαστε τέλειοι, σίγουρα θα έχουμε σκαμπανεβάσματα στην ζυγαριά πιστευώ ότι θα ξανακυλήσω σίγουρα, όμως αυτην την φορά αν θα ξαναπέσω δεν θα ξαναφήσω τον εαυτό μου να φτάσει στο απροχώρητο, πρέπει να μάθουμε να βάζουμε φρένο. Κατι άγνωστο για μένα.
    Ομως θα το παλέψω και άν χρειαστεις βοήθεια απο μένα θα την έχεις μην δυστάσεις να μου γραψεις email.
    Όλοι μαζι θα το παλέψουμε.
    Καλη δύναμη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    MΥΡΤΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΗΜΟΥΝ ΒΟΥΛΙΜΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ "ΠΡΟΚΑΛΩ ΕΜΕΤΟ"ΑΠΟ ΤΑ 17 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ.ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ CHRISTI KAI H SMOKE08 ΕΝΟΙΩΘΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΟΙ ΒΟΥΛΙΜΙΚΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΟΜΩΣ....ΛΕΩ ΟΜΩΣ....ΚΑΙΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΕΚΟΨΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΤΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ...ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΒΟΗΘΗΘΗΚΑ ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΤΥΧΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΕΦΑΓΑ ΚΑΝΑ ΚΙΛΟ ΠΑΓΩΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΕΤΣΙ?ΕΙΧΑ; ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ ΕΙΧΑ ΠΡΗΣΤΕΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ 0 ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΛΕΩ....ΠΗΓΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΕΙΧΑ ΠΛΕΟΝ ΝΟΣΗΣΕΙ...ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ!!!!!ΕΚΑΝ Α ΜΙΑ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ LADOSE ΛΕΓΟΝΤΑΝ .ΕΚΟΨΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΤΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΗΡΑ 15 ΚΙΛΑ...ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΥΠΟΣΙΤΙΖΟΜΟΥΝ...ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΟΨΑ ΤΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΙΑ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗ"ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΠΙΣΕΣ ΚΑΙ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΥΨΕΙΣ...ΤΩΡΑ ΕΠΩΜΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΩΝ ΕΠΕΙΣΟΔΙΩΝ ΜΟΥ...ΑΦΗΝΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ...ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΓΓΥΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΑ?ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ...ΚΑΙ ΠΗΓΑ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ...ΕΧΩ ΒΟΥΛΙΜΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΗΘΑΡΓΟ ΠΟΥ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ...ΦΥΣΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ...ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ Ο ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ...ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ...ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΑΙ ΤΡΕΛΗ ΔΝ ΞΕΡΩ...ΣΑΣ ΛΕΩ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ...ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •