Διατροφολόγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253

    Διατροφολόγος

    Παιδιά, μήπως έχει να μου προτείνει κάποιος κανένα διατροφολόγο που ειδικεύεται σε θέματα βουλιμίας στην Αθήνα; Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και μερικούς μήνες, αλλά πιστεύω πως θα είναι πιο αποτελεσματική σε συνδυασμό με διατροφολόγο, όχι τόσο για να χάσω κιλά, αλλά για να μάθω πλέον να τρώω σωστά...Έψαξα λίγο και βρήκα έναν που είχε πει ο Κλεάνθης, έναν Πανοτόπουλο στο ΥΓΕΙΑ. Μήπως ξέρετε και κανέναν άλλο, που ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ; Στείλτε μου εδώ ή με u2u αν δε θέλετε φανερά...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    smoke08,
    δεν γράφω για να σου προτείνω διαιτολόγο,
    αλλά μόνο για να σου πω πως χαίρομαι ειλικρινά για τον τρόπο που επιλέγεις να διαχειριστείς το πρόβλημα.
    Ο συνδυασμός ψυχολόγου και διαιτολόγου αποτελεί σήμερα -παγκοσμίως- την καλύτερη και πιο μακροπρόθεσμα αποτελεσματική θεραπεία των διαταραχών πρόσληψης τροφής.

    ΥΓ1. Οι πιο πρόσφατες έρευνες δίνουν κι ένα έξτρα credit στις ομάδες υποστήριξης σε συνδυασμό με την διαιτολογική υποστήριξη.
    ΥΓ2. Η επιλογή του διαιτολόγου που θα κάνεις θέλει επίσης προσοχή. Δεν αρκεί να σου δώσει μια εξατομικευμένη διαιτα/διατροφή.
    Χρειάζεται να συνεργαστεί (ενδεχομένως) με τον ψυχολόγο, χρειάζεται να μπορεί να συναισθανθεί τον τρόπο με οτν οποίο εσύ βιώνεις την κατάσταση.

    Καλή πορεία σου εύχομαι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΠΗΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΦΑΣΗ!!!!!!!ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΕΚΟΨΑ ΤΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΔΙΑΙΤΑ ΠΡΙΝ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΠΟ 78,5 ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 73,3 ΣΕ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!!Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΩ ΤΙΣ ΤΑΣΕΙΣ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!!!ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Κοιτάχτε, δεν έχω πρόβλημα βάρους. Όσο καιρό έχω αυτό το πρόβλημα, το βάρος μου κυμαίνεται από 43 μέχρι 49 κιλά. Το μόνο κακό είναι ότι οι αυξομειώσεις αυτές γίνονται σε πολύ γρήγορα διαστήματα. Μπορεί μέσα σε 3 μέρες να πάρω 3 κιλά και να τα χάσω σε άλλες 4... Ο λόγος που θέλω να δω διατροφολόγο δεν είναι τόσο για να χάσω κιλά, όσο για να μου μάθει και παλι να τρώω σωστά. Ούτε που θυμάμαι πόσο καιρό έχω να καθίσω σε ένα τραπέζι για να φάω κανονικό φαγητό...Τα τελευταία 2 χρόνια τρέφομαι αποκλειστικά μέσα από βουλιμικά επεισόδια και τις υπόλοιπες μέρες υποσιτίζομαι. Δυστυχώς, έχω ακούσει ότι πολλοί διατροφολόγοι θέλουν να σε εκμεταλλευτούν και μερικές φορές σε βάζουν πιο βαθιά μέσα στο τριπάκι να θέλεις να χάσεις, για να τα κονομήσουν... Γι αυτό θέλω να μου συστήσετε κάποιον που ξέρετε ότι είναι αξιόπιστος...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    ναι τωρα που διευκρινισεσ τι ακριβωσ συμβαινει....ενταξει ο διατροφολογοσ θα σου δωσει καποιεσ συμβουλεσ για να μην παχαινεισ αλλα επειδη εχω περασει απο την φαση τη δικη σου εχω την εντυπωση μπορει και μακαρι να βγαινω λαθοσ οτι εσυ δεν μπορεισ να ανεχθεισ την αισθηση ενοσ γεματου στομαχιου ειτε αυτο ειναι 1 κιλο μαρουλι ειτε 1 κιλο παγωτο..διευκρινισε μου και σε αυτο...τρωσ παιρνεισ 3 κιλα σε 3 μερεσ αλλα αυτεσ οι μερεσ φανταζομαι δεν περιλαμβανουν κοινωνικεσ υποχρεωσεισ η εξοδουσ και οτανπρογραμματιζεισ κατι ξεκινασ νηστεια...απαντησε μου να μου πεισ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Κοίτα, δε νομίζω ότι κανένας μπορεί να ανεχτεί την αίσθηση 1 κιλού παγωτού μέσα στο στομάχι του, σωστά; Κατά τ άλλα, πάνω κάτω όπως το περιγράφεις έχει η κατάστασή μου, αλλά με μια διαφορά: ακόμα κι όταν έχω κανονίσει κάποια έξοδο ή κάποιο ταξιδάκι, μπορεί να μου συμβεί ένα βουλιμικό επεισόδιο, χωρίς να μπορώ να το ελέγξω τελείως (αν και κάποιες φορές έχει τύχει να μπορώ να το σταματήσω, αλλά να μην μπω καν στον κόπο να προσπαθήσω...)

    Στη συνέχεια, με πιάνει απελπισία και ακυρώνω ό,τι έχω κανονίσει και κάθομαι μέσα στο σπίτι...Η αίσθηση και μόνο της πρησμένης κοιλιάς μου και ο φόβος του τι θα δέιξει η ζυγαριά την επόμενη μέρα εξαφανίζει κάθε ίχνος αυτοπεποίθησης και νιώθω ότι πραγματικά δεν έχει νόημα να βγω σε αυτή την κατάσταση.

    Τις επόμενες μέρες προσπαθώ να φάω όσο το δυνατό λιγότερο για να ξαναχάσω το βάρος. Όταν τα καταφέρω, μεταμορφώνομαι σε ένα σούπερ κοινωνικό άτομο, αποκτώ υπερβολική ενέργεια και μπορώ να είμαι συνέχεια έξω από το σπίτι και να είμαι μες στην τρελή χαρά...Σα να έχω διπλή προσωπικότητα ένα πράγμα...

    Έχω συνειδητοποιήσει ότι ο τρόπος που τρέφομαι αλλά και που σκέφτομαι δεν είναι φυσιολογικός και θέλω πολύ να μπορώ και πάλι να φάω σαν άνθρωπος, χωρίς να μετράω και την παραμικρή μπουκιά που θα βάλω στο στόμα μου. Γι'αυτό εξάλλου ξεκίνησα ψοχυθεραπεία και έχω δει μεγάλη βελτίωση (πριν λίγους μήνες ήμουν ένα βήμα πριν την κατάθλιψη, τώρα τουλάχιστον μπορώ να βγαίνω και πάλι).

    Αλλά θέλω να δω και κάποιον γιατρό, γιατί , εκτός απ'όλα τ'άλλα, με αυτές τις κακές συνήθειες, έχω προκαλέσει και κάποιες παρενέργειες στον οργανισμό μου. Πολλές φορές ανακατεύομαι και αισθάνομαι την κοιλιά μου πρησμένη χωρίς να έχω φάει υπερβολικά και χωρίς να περιμένω να αδιαθετήσω. Ή άλλες φορές μπορεί να φάω κανονικά και μετά με πιάνει για λίγο ένας περίεργος πόνος χαμηλά στην κοιλιά και μετά περνάει. Είναι φυσιολογικά όλα αυτά;Έχουν συμβεί και σε κανέναν από σας; Σημειώνω ότι δεν έχω προκαλέσει ποτέ εμετό, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί τα χει παίξει ο οργανισμός μου...

  7. #7
    Μιάς και το θέμα το άνοιξες στο "βουλιμία" και ανέφερες και "βουλιμικά επεισόδια" το συνέδεσα με εμετούς... Λέγοντας κιόλας για προβλήματα που έχουν προκληθεί από αυτή την κατάσταση στο στομάχι, πάλι κατάλαβα το αυτονόητο της βουλιμίας... Τρώω απίστευτα και μετά επίσκεψη στην τουαλέτα...
    Προσωπικά, δυστυχώς έχω προβλήματα με το στομάχι μου, αλλά λόγω της βουλιμίας (τρώω, τύψεις, εμετός, φαύλος κύκλος).
    Από την κατάσταση λοιπόν που περιγράφεις, ότι μία τρώς πάρα πολύ λίγο και μετά ξαφνικά μπορείς να φας πολύ, ίσως το έρημο το στομάχι πάλι να έχει διαταραχτεί... (ώρες ώρες πιστεύω ότι έτσι και είχαν φωνή τα στομάχια μας θα μας έβριζαν με αυτά που τους κάνουμε!) Επίσης μιας και η διάθεσή σου συνδέεται με το σωαμτικό σου βάρος, υπάρχει η περίπτωση κάποια από προβλήματα που νιώθεις να είναι και ψυχολογικής/άγχους φύσεως?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •