Σας παρακαλώ βοηθείστε με!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    3

    Σας παρακαλώ βοηθείστε με!!

    Γεια σας.
    Ειμαι η Χριστίνα.Είμαι περίπου 10 λεπτά σε αύτη την σελίδα και νιώθω πως θέλω να ουρλιάξω για βοήθεια γιατι επιτελους ξέρω πως εδώ θα την ακούσουν χωρίς να κοροιδέψουν ή να με κοιτάξουν περίεργα!
    Είμαι 26 χρονών 1.71 και περιππου 125κίλα!Θέε μου πόσο ντρέπομαι που το λέω!Κανενας δεν ξέρει τα κίλα μου και όλοι πιστεύουν πως είμαι λιγότερο!Αδιάφορώ βέβαια για το τι πιστεύουν οι άλλοι αλλα για το ότι εγω ξέρω πόσο ειμαι!Τα λιγότερα κιλά που θύμαμαι να εχώ απο τα 13 και μέτα είναι τα 100!Έχω κάνει απίστευτα πολλές δίαιτες και έχω αλλάξει πολλούς διαιτολόγους!Έχω φτάσει σε αφαίρεση χόλης στα 21 μου από απότομη δίαιτα!Μέσα μου νιώθω πως πλέον ήρθε η ώρα να πέταξω από πάνω μου αύτο το ρούχο λίπους!Δεν αντέχω άλλο ειληκρινά!Έρχοντε στιγμες τελευταιά που σκέφτομαι και την αυτοκτονία!
    Ένα απο τα πράγματα που με κρατανε για να μην κάνω την εσχατή τρελα ειναι η άγαπη μου για έναν ανθρώπο που έχω σχέση!Ένας άνθρωπος που αντικειμενικά είναι κούκλος και που έπελεξε να λέει καθημερίνα Σ'ΑΓΑΠΩ σε ένα μπόγο λίπους!Θέλω επιτέλους να στέκομαι δίπλα του και να μην ντρέπομαι!Να μην το κοιτάνε όσοι ξέρουν πως έχουμε σχεσή σαν εξωγήινο!Και πέρα απο την σχέση μου θέλω επιτελους να μην κανω αγώνα δρόμου ξεδιπλώνοντας την ψυχή μου και ότι θέτικο ψυχικά εχω στην δουλεια ,στις καινουργιες παρέες άκομα και στη οικογενεια μου για να με αποδεχτούν!Επίσης νίώθω πολύ γυναίκα και δεν μπόρω να το εκφράσω!Επιτέλους θέλω να φορέσω αυτό που λένε φούστα !!!!!Θέλω να μην με μίσω!Θέλω να μην με παραμελώ και αυτό θα γίνει με το που χάσω αύτα τα κίλα!Ειμαι κάθετη πλέον πως δεν θέλω να πάω σε διαιτολόγο ξανά!!!!ΚΑΘΕΤΗ!Πέρα απο το ότι ακόμα και σαν ίδεα δεν το αντέχω πια δεν έχω πλέον και την οικονομική δυνατοτητα να το κάνω!
    Ξέρω πως ίσως γίνομαι βάρετή ακόμα και γραφική μα ειληκρίνα σας εκπληπαρώ για βοήθεια!Δεν θελώ να κάνω κάποια έπεμβαση!Θα θελα να με βοηθήσετε με τις εμπειρίες σας!Να μου δώσετε καποια λύση!Είναι η πρώτη φορά που έκληπαρώ!Σας ικετεύω για βοηθεια!
    Χριστίνα!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    16
    ρε χριστινακι φενεσαι πολυ δυναμικο ατομο ετσι οπως τυλιξες τον κουκλο θα χασεις και τα κιλα τωρα τι να σου πω οτι δε σε καταλαβαινω δωσε αυτο τον θυμο που νιωθεις στο αγωνα για το χασιμο των κιλων μωρε μη νομιζεις οτι εχεις να χασεις και πολλα κιλα γιατι να τα ακουμπησεις στους γιατρους βαλε ενα στοχο αφου ξερεις τωρα εσυ τον τροπο αρχισε απο τωρα να τρως λιγοτερο και λεγε μας καθε βδομαδα ποσο χανεις εγω σου λεω οτι ως το καλοκαιρι θασε πολυ διαφορετικη αντε μωρε μη λιγουρευεις και συ βαλε λιγο στο στομα σου ισα να σου φυγει η εννοια αντα και τα νευρα στα κιλα σου μωρε θα σκασουνε ολοι λιανα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    112
    Originally posted by fallen
    Γεια σας.
    Ειμαι η Χριστίνα.Είμαι περίπου 10 λεπτά σε αύτη την σελίδα και νιώθω πως θέλω να ουρλιάξω για βοήθεια γιατι επιτελους ξέρω πως εδώ θα την ακούσουν χωρίς να κοροιδέψουν ή να με κοιτάξουν περίεργα!
    Είμαι 26 χρονών 1.71 και περιππου 125κίλα!Θέε μου πόσο ντρέπομαι που το λέω!Κανενας δεν ξέρει τα κίλα μου και όλοι πιστεύουν πως είμαι λιγότερο!Αδιάφορώ βέβαια για το τι πιστεύουν οι άλλοι αλλα για το ότι εγω ξέρω πόσο ειμαι!Τα λιγότερα κιλά που θύμαμαι να εχώ απο τα 13 και μέτα είναι τα 100!Έχω κάνει απίστευτα πολλές δίαιτες και έχω αλλάξει πολλούς διαιτολόγους!Έχω φτάσει σε αφαίρεση χόλης στα 21 μου από απότομη δίαιτα!Μέσα μου νιώθω πως πλέον ήρθε η ώρα να πέταξω από πάνω μου αύτο το ρούχο λίπους!Δεν αντέχω άλλο ειληκρινά!Έρχοντε στιγμες τελευταιά που σκέφτομαι και την αυτοκτονία!
    Ένα απο τα πράγματα που με κρατανε για να μην κάνω την εσχατή τρελα ειναι η άγαπη μου για έναν ανθρώπο που έχω σχέση!Ένας άνθρωπος που αντικειμενικά είναι κούκλος και που έπελεξε να λέει καθημερίνα Σ'ΑΓΑΠΩ σε ένα μπόγο λίπους!Θέλω επιτέλους να στέκομαι δίπλα του και να μην ντρέπομαι!Να μην το κοιτάνε όσοι ξέρουν πως έχουμε σχεσή σαν εξωγήινο!Και πέρα απο την σχέση μου θέλω επιτελους να μην κανω αγώνα δρόμου ξεδιπλώνοντας την ψυχή μου και ότι θέτικο ψυχικά εχω στην δουλεια ,στις καινουργιες παρέες άκομα και στη οικογενεια μου για να με αποδεχτούν!Επίσης νίώθω πολύ γυναίκα και δεν μπόρω να το εκφράσω!Επιτέλους θέλω να φορέσω αυτό που λένε φούστα !!!!!Θέλω να μην με μίσω!Θέλω να μην με παραμελώ και αυτό θα γίνει με το που χάσω αύτα τα κίλα!Ειμαι κάθετη πλέον πως δεν θέλω να πάω σε διαιτολόγο ξανά!!!!ΚΑΘΕΤΗ!Πέρα απο το ότι ακόμα και σαν ίδεα δεν το αντέχω πια δεν έχω πλέον και την οικονομική δυνατοτητα να το κάνω!
    Ξέρω πως ίσως γίνομαι βάρετή ακόμα και γραφική μα ειληκρίνα σας εκπληπαρώ για βοήθεια!Δεν θελώ να κάνω κάποια έπεμβαση!Θα θελα να με βοηθήσετε με τις εμπειρίες σας!Να μου δώσετε καποια λύση!Είναι η πρώτη φορά που έκληπαρώ!Σας ικετεύω για βοηθεια!
    Χριστίνα!
    Xριστίνα! Καλως ηρθες!Ολοι εδω λιγο πολυ μοιραζομαστε την ιδια αγωνία και σε ολους μας στιγμές στιγμές βγαίνει η ιδια κραυγή για βοήθεια...Νομίζω πως μπορούμε να αλληλοβοηθηθούμε.Ξέρεις σήμερα διάβαζα σε κάποιο βιβλίο οτι δεν υπάρχει τίποτα που να κάνουμε με σκοπο ΑΡΝΗΤΙΚΟ. Δηλαδή, δεν υπάρχει καμμία επιλογή μας που την κάνουμε γιατι θέλουμε να υποφέρουμε ή να αυτοκαταστραφούμε.Πάντα επιλέγουμε με κριτήριο το ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ - ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.Τώρα πως τα καταφέρνουμε κάποιες φορές και με το παραπάνω κριτήριο το αποτέλεσμα ειναι αρνητικό....Εδώ ειναι η ουσία του πράγματος.Εμένα μου φαίνεται χρήσιμο να αποκαλύπτω σιγά σιγά τις κρυμμένες αιτίες που τρώω παραπάνω, που δεν κινουμαι αρκετα, που ειμαι γενικα παχύσαρκη.Μια συμπεριφορά μας συνήθως την υιοθετούμε γιατι κάποια στιγμή μας ΒΟΛΕΥΕ. Το στοίχημα ειναι να καταφέρουμε να αποδεχτουμε αλλαγή συμπεριφοράς οταν αυτή εχει πια σταματησει να μας ΑΠΑΛΛΑΣΣΕΙ απο τα αρνητικα συναισθηματα που θελαμε να αποφύγουμε ή έχει σταματήσει να μας ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ θετικα συναισθηματα. ΔΕΝ ΣΤΑ ΛΕΩ ΔΑΣΚΑΛΙΣΤΙΚΑ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΜΕΝΑ.Επίσης προσπαθώ να τρωω ισορροπημένα(ΔΗΛ. ΣΑΛΑΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 1-2 ΦΟΡΕΣ, ΦΡΟΥΤΑ 3,+3 ΓΕΥΜΑΤΑ) - τον περισσοτερο καιρο τουλαχιστον- ,να κινουμαι, και να μην ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ(ισως το πιο δυσκολο).Σιγα σιγά ελπιζω να με αγαπησω και να με αποδεχτω περισσοτερο και τοτε σιγουρα θα ειμαι ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!ΕΧΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΉ ΣΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    3
    Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντησεις σας.Ειναι πραγματικα μία βοήθεια στην ευνουχισμένη μου ψυχολογία!Αύτο που θα θελα επιπρόσθετα να μάθω ειναι αν 60 κιλά μπορούν να χαθούν χωρις να ξαπλώσω στο χειρουργικό τραπέζι!Είναι εφικτό?Το έχει καταφέρει κανείς?Ακόμα και αν το καταφέρω θα μπορέσει να παραμεινει το βάρος εκεί η θα ξανααρχίσει ο ιδιος φαυλος κύκλος?
    Σας ευχαριστω!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    112
    Ξέρω οτι ολα μπορουν να συμβούν αν τα αποφασίσεις.Γνώρισα πέρυσι ενα τέτοιο ατομο που με την βοήθεια - βέβαια- κάποιου ειδικου (κάποιου ειδικευμένου στην παχυσαρκια παθολογου που συνεργαζότανε με διατροφολογο,και μια ψυχολογο) με διατροφή και διαφορετική ζωή τα καταφερε ειχε χάσει οταν τον γνώρισα 54 κιλά, και μάλιστα σε διαστημα που οπως το αναφερε μου φάνηκε συντομο.
    Αυτο που θεωρω δύσκολο ειναι να παρεις πάνω σου ΟΛΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ...Σίγουρα χρειάζεται κάποια βοήθεια για να σε στηριζει τις στιγμές που ειναι λογικο να λυγίζεις.Εγω θα σου προτεινα να μην αποκλεισεις κάποιον ειδικο,να εντοπίσεις αν ειναι δυνατον, που οφειλονται τα παραπανισια κιλα με καποιες εξετασεις.¨(Λάθος διατροφικό, κάποιο παθολογικο αίτιο,θυρεοειδης, ορμονικο κ.λ.π) και μετα να οργανωσεις την μάχη σου.Να ξέρεις βρε αδερφέ ποιον εχθρο πολεμάς.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Alejandrpoupoli
    Posts
    2
    Xristinaki mantepse...den eisai i moni edw me tosa kila...akribws etsi eimai kai egw kai me upsow 1,68...Exw kanei kai egw ateleiwtes diaites. exw timwrisei ton eauto mou gia ta polla kila pou egw omws ta prokalesa se mena...distixws egw eimai moni an kai epitiximeni sti douleia mou san nosileutria kai mia epitiximenh radiofvniki ekpomph....oi pio polloi antres otan me akoune nimoizoun oti eimai dimetri thea
    Ti na tous pw otan thelw na me gnwrisoun;;; to xeirotero de einai oti epeidi eimai xontri nomizoun oti eimai kai xazi Etsi otan tous petaw kati eksipno ksafniazontai ksereis kati; pisteuw oti olles emeis pou den kanoume diaita den exoume bri ena isxuro kinhtro...Enas ksaderfos mou exase 74 kila olomonaxos.xwris epembasi kai giatrous kai o logos;;; Na mpei se ena tzin pou tou arese polu...prepei na broume kati dunato...giati den skeftesai pws tha eisai nufoula dipla ston kouklo sou th mera tou gamou sas;;;; Fantasou na eisai estw kai 30 kila ligoteri!!!thea diladi....egv exw balei stoxo na balw sortsaki to epomeno kalokairi as poume

  7. #7
    Εγώ έχω σκοπό να βάλω φούστα. Βέβαια θα μου πείτε πρόκειται να κάνω την επέμβαση. Οκ. Δεν είναι το ίδιο, συμφωνώ. Είναι όμως ένας στόχος γιατί αυτό το άτιμο το δαχτυλίδι το σκέφτομαι και το περιεργάζομαι στο μυαλό μου εδώ και 1,5 χρόνο περίπου.
    Χριστινάκι μη μασάς. Θα τα καταφέρεις αρκεί να έχεις λίγη παρα πάνω υπομονή. Σου χρειάζεται γιατί δέ χάνονται εύκολα 60 κιλά. Το οτι έχεις και τον κούκλο να σου λέει σαγαπώ πιστεύω θα σε βοηθήσει σα κίνητρο και μήν ακούω για αυτοκτονίες και αηδίες!!!!!!!!!! Είναι πολύ κακό για τα αγαπημένα σου πρόσωπα να παραιτηθείς με αυτόν τον απαίσιο τρόπο. Και γιατι??? για τα κωλοκιλα??? ε οχι ρε συ!
    Τι να πώ δηλαδή εγώ που είμαι 28 και έχω κάνει μόνο μία σχέση στη ζωή μου και εκείνη κράτησε έναν χρόνο? Κι αυτό όταν ήμουν στην ηλικία των 22.
    θα έπρεπε να είμαι σε τρελάδικο. Anyway προσπάθησε σιγά σιγα κάνοντας χαλαρά μία απλή υγιεινή διατροφή και βάζοντας μικρούς στόχους. Έρχεται και καλοκαιράκι και θα σου είναι πιο εύκολο.

    Καλη επιτυχία και να μας ενημερώνεις
    Φιλια

    ΥΓ: Konnamaximum εκτός απο τα κιλά και το ίδιο ύψος κάνω κι εγώ ραδιόφωνο. Ακριβώς την ίδια κατάσταση περνάω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Καταρχην Χριστινα καλως ηρθες.
    Κατα δευτερον να πας σ'ενα καθρεφτη και να δωσεις μια σφαλιαρα στον ευατο σου!!
    Να συστηθω.Με λενε Μαρινα ειμαι 1.62 και 150 κιλα.
    Απο τα δεκα μου θυμαμαι να τυρανιεμαι με τα κιλα μου.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο τεριαζουν οι ιστοριες μας.
    Αν καθε ενας που ειχε παραπανισια κιλα σκευτοταν την αυτοκτονια θα υπηρχαν μονο τα μοντελα και αυτα οχι ολα γιατι θα πεθαιναν απο την πεινα...!!!!
    Δεν υφισταται αυτη η λεξη!!Δεν υπαρχει Τ Ε Λ Ο Σ !!!
    Ας γυρισουμε στα δικα μας απλα και καθημερινα ..!!
    Εγω εχω αποφασισει να κανω δακτυλιο.Εσυ εχεις αποφασισει νατα χασεις χωρις καποιοα επεμβαση.Μπραβο σου.!!
    Στα κιλα που ειμαστε ομως θα σε βοηθουσε νομιζω να επισκευτεις ενα διαιτολογο και να σου δωσει διαιτα και ισως καποιο παρασκευασμα παντα εγκεκριμενο απο τον ε.ο.φ να σε βοηθησει να μπεισ πιο ομαλα στην διαδικασια της διαιτας.
    Μην στεναχωριεσαι καλη μου!!Και να ξερεις οτι οι γυρω μας μας αντιμετωπιζουν ωσ επι το πλειστων οπως τους επιτρεπουμε εμεις να το κανουν.Δεν θα επιτρεπεις σε κανεναν να σε υποτιμαει λογω εμφανισης.
    Να ξερεις και να σε ποτισει αυτο που θα σου πω.Τα κιλα σου καλα η κακα ειναι προσωπικη σου υποθεση.Δεν εχει να κανει με το αν εισαι ενταξει στισ σχεσεις σου με τους αλλους και το ιδιο ισχυει και για αυτους!!
    Στο κατω κατω το να ειναι κανεις χοντρος δεν ειναι το χειροτερο πραγμα σ'αυτο τον κοσμο!!Υπαρχουν πολυ χειροτερα πιστεψεμε.και το ξερεις.!!
    Οσο για την φουστα καλα βρε παιδι μου μην κανεις ετσι θα φορεσεις!!Ξεκινα απο ενα παντελονι καμπανα και θα φτασεις και εκει.
    Παντευτηκα στα 128 κιλα.Φορεσα νυφικο!!Και ομως ημουν μια πολυ ομορφη νυφη.Μακαρι να μπορουσα να σου δειξω για να μην φανει οτι ειμαι ψωναρα!!
    Δεν ευλογο τα γενια μου .Σαφως τα κιλα ειναι προβλημα και εγω βαρεθηκα να ειμαι χοντρη.Ομως δεν θα πεσω και στα ναρκωτικα !!!!
    Ελα θαρρος και δυναμη!!

    ΜΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΣΑΧΠΙΝΙΑ ΚΟΠΕΛΙΑ!!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    23
    Χριστινάκι, εγώ είμαι 27 ετών και μέχρι πριν 1 χρόνο ήμουν 146 κιλά με το ίδιο ύψος με σένα. Παίρνει πολύ καιρό και χρειάζεται να είσαι αποφασισμένος αλλά γίνεται και χωρίς επέμβαση. Εξαρτάται απο τον άνθρωπο και την ψυχολογική του κατάσταση. Μην χάνεις το κουράγιο σου, είμαστε πολλοί που περνάμε τις ίδιες δυσκολίες. Έχεις λες και έναν άνθρωπο που σ'εκτιμάει, σ'αγαπάει και σου το δείχνει καθημερινά. Αισιοδοξία χρειάζεσαι στη ζωή σου και την ικανότητα να εκτιμάς τις μικρές χαρές της ζωής ώστε κάποια στιγμή να μπορέσεις να αλλάξεις την διαθεσή σου συνολικά. Ούτε γραφική είσαι, ούτε βαρετή. Πανικοβλημένη είσαι και σε καταλαβαίνουμε. Αλλά αν εξακολουθείς να αρνήσαι να πάς σε κάποιο διατροφολόγο γιατί έτσι θεωρείς πως θα λειτουργήσεις καλύτερα τοτε να σου πώ τι με βοήθησε εμένα. Τώρα πάω σε γιατρό αλλά τα πρώτα 25 κιλά τα έχασα μόνη. Πρωινό γάλα με corn-flakes, μεσημέρι φαγητό "συντηρητικά" μαγειρεμένο, απόγευμα φρούτα, βράδυ τίποτα αλλά αν δεν αντέχεις κάτι μικρό όπως λίγη φέτα με 1 φέτα ψωμί. Γενικά πάντως πολύ μικρότερες ποσότητες αλλά με ποικιλία έτσι? και πράσσινα πολλά και πρωτεΐνες και φρούτα. Και απο νερό..αν μπορείς να πιείς το Βόσπορο..καλό θα είναι!!! Πάντως καλύτερα θα έκανες αν πήγαινες σε γιατρό γιατί υπάρχουν και ισορροπίες που εμείς δεν τις ξέρουμε και από την αγωνία μας να αδυνατίσουμε, μπορεί να κάνουμε κακό στο σώμα μας. Ελπίζω να πάς καλά γιατί πολύ με στεναχώρησε το πρώτο σου μήνυμα..Φιλιά!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •