Δυσμορφοφοβια!βοηθεια!!!δεν αντεχω αλλο!!!!!!!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 19 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 284
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    πιαδια οταν σχολιαζουν κυριως ανδρες εξω το ακουω.Προς θεου δεν θελω και δεν με ενδιαφερει να αρεσω σε ολους.Πραγμα αδυνατο να αρεσεις σε ολους αφου και εμενα η
    jolie δεν μαρεσει αλλα δε τη λεω ασχημη.Αυτο θελω και εγω να μην ακουω ειναι ασχημη αφου δεν εχω κατι ασχημο και τρελλαινομαι.Παιδια μπορει να το θεωρειτε αστειο και σας καταλαβαινω αλλα για μενα εχει γινει ψυχωση και γιαυτο κατεληξα στα ψυχοφαρμακα τα βαρια.Ας ακουω δεν μαρεσει δεν ειναι ο τυπος μου ειναι χοντρη αλλα οχι ειναι ασχημη!!!!!!!!Απο την αλλη λυπαμαι τον ευατο μου με αυτο που επαθα και λεω καλυτερα να φυγω αφου ρεζιλεψα ολους τους δικους μου ,εχασα και χανω φιλιες ,σχεσεις γενικα την αγαπα γυρω μου.

  2. #32
    αφρούλα....καλησπέρα...
    Επειδή μπορεί να μου διέφυγε, σε ειδικό έχεις πάει?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    και κατι αλλο εκτος του ασχημη εχω και το αλλο ασπρη.Πριν 2 χρονια ενας φιλος μου μου ειπε εισαι κατασπρη σαν φαντασμα και εγω εκατσα ενα μηνα μεσα στο σπιτι .Γιαυτο παιδια αφηστε το δεν γινεται τιποτα.Χτες βγηκα μια βολτα με τη μαμα μου και καθομουν στο παγκακι σε μια πλατεια.......Ειχε να μου ρθει κανα εξαμηνο και νομιζα οτι γλυτωσα αλλα ξαφνου ηρθε!!!!!!!!Καθομουν και σκρφτομουν μηπως με βλεπουν ολοι ασπρη στο προσωπο εννοω .Καπακι σκεφτομαι εγω στο καθρεπτη δεν με ειδα ασπρη αρα ειμαι μια χαρα και αι παρατα με αλλα κολλησε μεσα στο μυαλο μου παλι............................δεν αντεχω αλλο καλυτερα να φευγω λεω εγω!!!!!!!!!!Να γλιτωσει και η οικογενεια μου!!!!!!!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Ναι παω σε ψυχιατρο 10 λεπτα για τα χαπια.και 2 με 3 φορες κανω γνωσιακη ψυχοθεραπεια .Με βοηθησε δεν λεω γιατι βγαινω εξω,πηγα σε σχολη τελειωνω τωρα δουλεψα το καλοκαιρι security.Γενικα ζω αλλα ο απεναντι δεν καταλαβαινει τι εχω στο μυαλο μου και ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ!!!!!!!

  5. #35
    Κοριτσάκι μου, πλέον όσο άσχημος και να είναι κάποιος φτιάχνεται!
    Και με το μακιγιαζ και με τον πλαστικό.
    Καταρχήν αν έχεις άσπρο δέρμα να ξέρεις ότι είναι αριστοκρατικό. Εγώ προσωπικά το λατρεύω.
    Έχεις μεγάλη γαμψή μύτη; Έχεις σπυράκια παντού? Μήπως είσαι αλλοίθωρη?
    Εννοείται πως σε ρωτάω μήπως βγάλουμε καμιά άκρη...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΜΗΠΩΣ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΞΙΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.
    ΤΟ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ. ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΘΕΣ.
    ΑΝ ΕΣΥ Η ΙΔΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΕΚΕΙ. ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Μία τέτοια όμως τόσο έντονη εικόνα για τον εαυτό σου θα διορθωνόταν με πλαστική; Κατά την ταπεινή μου γνώμη, όσες πλαστικές και αν κάνουμε το έξω μας το μέσα μας δεν πρόκειται να αλλάξει. Αφρούλα για να έχεις τέτοια εικόνα για τον εαυτό σου πιστεύω κάνεις όλες τις περιποιήσεις που κάνει μια σύγχρονη γυναίκα για να αρέσει στον εαυτό της. Αλλά πάλι αυτό δε σου έχει δώσει αυτοπεποίθηση. Τα λέω σωστά; Αφρούλα αν κάποιος σου έλεγε είσαι όμορφη θα ξεπερνούσες το πρόβλημά σου; Θα τον πίστευες; Το μέσα σου σου αρέσει;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  8. #38
    ανώνυμη.....γι αυτό τη ρωτάω...
    Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ΤΟΣΟ άσχημε γυναίκες, εκτός και αν έχουμε να κάνουμε ΜΕ την περίπτωση!

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Afrula, σχόλια του τύπου \'είσαι άσχημη\' ή \'κάτασπρη σαν φάντασμα\' έχουν σκοπό να σε μειώσουν και να σε κάνουν να νιώσεις άσχημα. Ενώ όταν κάποιος πει \'δεν είσαι ο τύπος μου\' δεν είναι καθόλου προσβλητικό γιατί είναι θέμα προσωπικού γούστου. Σωστά;

    Σκέψου λοιπόν ότι οι άνθρωποι που λένε για εσένα κάτι που σε ενοχλεί, όπως \'άσχημη\' το κάνουν για να νιώσουν οι ίδιοι καλύτερα. Δεν σημαίνει ότι εσύ είσαι όντως άσχημη. Σημαίνει πως αυτοί που στο λένε νιώθουν ανώτεροι μόνο όταν προσβάλλουν και μειώνουν τους άλλους. Πιθανώς για να δικαιολογήσουν τα δικά τους μειονεκτήματα.

    Γιατί λοιπόν να τους δίνεις αξία;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Afrula, γιατί να σε ενδιαφέρει αν κάποιος σε πει άσχημη από τη στιγμή που εσύ νιώθεις μια χαρά με τον εαυτό σου; Θα έδινες σημασία αν σε έλεγαν στραβοκάνα ή χαζή ή κακιά; Το θέμα είναι να καταλάβεις γιατί σε πειράζει το συγκεκριμένο.

    Π.χ. εγώ είχα αυτή την ανησυχία από ανασφάλεια για απόρριψη από τους άλλους. Ήμουν τόσο ανασφαλής που για μένα η ομορφιά ήταν το μέσο για να νιώθω καλά όταν βγαίνω έξω στον κόσμο. Σκεφτόμουνα ότι τουλάχιστον είμαι όμορφη (αυτό το σκέφτηκα αφού μου το αναφέρανε κάποιοι πρώτα) και έτσι δε θα με απορρίψουν ολοκληρωτικά οι άλλοι αφού σκεφτόμουνα ότι από προσωπικότητα θα με απορρίπτανε έτσι κι αλλιώς (αφού ήμουν τόσο ανασφαλής). Και όταν πάχυνα πολύ κι έχασα το πλασματικό πλεονέκτημά μου (δηλαδή ήταν μόνο στο μυαλό μου) τότε δεν ήξερα από που να κρατηθώ μέχρι που είπα \"Κοίτα να δεις, δεν έχει νόημα όλο αυτό, σε όποιον αρέσεις κι αν δεν αρέσεις στους γύρω σου σημαίνει ότι δεν έχεις βρει τα κατάλληλα άτομα για σένα\". Το αστείο είναι ότι όσο πιο άνετη ένιωθα με τον εαυτό μου τόσο ανακάλυπτα ότι στους ανθρώπους έτσι κι αλλιώς άρεσα όχι κατ\' ανάγκη μόνο από ομορφιά αλλά και λόγω της προσωπικότητάς μου και αυτό είχε επίδραση ακόμα πιο πολύ στην αυτοπεποίθησή μου και όλο και ανέβαινα.

    Το ζήτημα είναι ότι δε μπορείς να αρέσεις σε όλους αλλά ούτε και όλοι σου αρέσουν. Γνωρίζω κοπέλα από την οποία δεν έχω ακούσει ποτέ καλό λόγο από το στόμα της για καμία άλλη κοπέλα (και για πολλούς άντρες). Έμπαινε μια εντυπωσιακά όμορφη κοπέλα ας πούμε στο χώρο που ήμασταν και θα έλεγε αμέσως \"είναι κοντή ή έχει μεγάλη μύτη ή έχει πολύ λίγα φρύδια ή έχει πλακουτσό πρόσωπο ή είναι αλλήθωρη\" κλπ. Μάλιστα όσο πιο εντυπωσιακή ήταν η κοπέλα τόσο ήταν η πιθανότητα να τη θάψει, αν έμπαινε μια πιο συνηθισμένη κοπέλα δεν έβρισκε λόγο να βγάλει χολή πάνω της αφού δεν ένιωθε ότι την επισκίαζε τόσο πολύ.

    Το κακό είναι ότι είσαι σε ένα χώρο απασχόλησης που κάνεις καθημερινά εκτιμήσεις ομορφιάς \"α, αυτό θέλει λίγο περισσότερο ρουζ για να ταιριάζει ή θέλει λιγότερο μολύβι κάτω από τα μάτια για να μην φαίνονται μικρά τα μάτια\" κι ούτω κάθεξής. Σκέψου να ήσουν βιολόγος και το μόνο που έκανες όλη μέρα είναι να τεμαχίζεις βατράχους και να αναλύεις τις διαφορές της εσωτερικής τους ανατομίας, να είχες καθημερινή επαφή με ανθρώπους που ζούσαν περισσότερο μέσα στο μυαλό τους και δεν έδιναν σημασία τόσο σε αυτό που είναι μπροστά στα μάτια τους, πιστεύεις ότι δε θα σε επηρέαζε διαφορετικά για την αίσθηση που έχεις για την ομορφιά; Θα μου πεις ότι εσύ το διάλεξες το επάγγελμά σου γιατί σου αρέσει, γιατί όμως σου αρέσει τόσο πολύ; Γιατί δίνεις τόση σημασία στην ομορφιά;

    Άρχισε να αναλύεις μέσα σου τους λόγους που σε επηρεάζει κάτι τέτοιο. Γιατί ας πούμε δεν επηρεάζει τους άλλους; Και μην πεις ότι οι άλλοι δεν ακούνε ποτέ ότι είναι άσχημοι ή δεν τους απορρίπτουν λόγω εμφάνισης γιατί σίγουρα το έχεις δει κι εσύ να γίνεται αυτό. Όσο όμορφη και να είναι μια κοπέλα πάντα έχει τύχει να ακούσω από κάποιον ότι είναι άσχημη. Μπορεί να είναι ένας στους 10 που το λέει αυτό ή ένας στους 20 αλλά πάντα θα υπάρχει κάποιος στον οποίο δεν τους αρέσει γιατί θεωρεί ότι έχει κάποιο χαρακτηριστικό που τον χαλάει (συχνά δεν έχει να κάνει με ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό μπορεί να θεωρεί π.χ. ότι τον χαλάει που θεωρεί η ίδια τον εαυτό της όμορφο και η υπεροψία της την κάνει άσχημη). Η ομορφιά είναι υποκειμενική και ο καθένας μπορεί να βρει όποιον λόγο θέλει για να απορρίψει κάποιον.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    oxi mia xara ειναι ολα πανω μου 1.76 με 77 κιλα ελαχιστα σπυρακια απο το αγχος μου η μυτουλα κανονικη ουτε μικρη ουτε μεγαλη.Το παρανοικο στην υποθεση και εγω το ασπρο το θεωρω αριστοκρατικο και μαρεσει εχω ανοιχτοχρωμη επιδερμιδα αλλα οχι κατασπρη που λενε.Μου φαινεται αλλα λενε και αλλα εννοουν.Λενε εχεις πολυ λευκο δερμα αλλα οχι και κοκκινομαλλας ασβεστη.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by afrula
    Βλεπω στο καθρεπτη οτι εχω μια χαρα προσωπακι ομορφο αλλα σκεπτομαι καπακι πως με βλεπουν οι αλλοι και οτι οταν θα βγω ολοι θα με πουν ασχημη και θα γελανε η θα κοροιδευουν.
    Οπότε δεν τίθεται νομίζω θέμα ότι χρειάζεται κάποια επέμβαση. Αλλά ακόμα κι αν την επιχειρούσε δε νομίζω να λυνόταν έτσι το πρόβλημά της, αυτό εννοώ.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Αφρούλα ρωτάς συνεχώς τους γύρω σου τη γνώμη τους για την εξωτερική σου εμφάνιση; Μήπως τονίζοντας κάποιες αμφιβολίες σου κάνεις και τους άλλους να τις μεγεθύνουν άθελα ή ηθελημένα;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Aphelia αγαπη μου.Στεναχωριεμαι με τον ευατο μου.Σκεφτομαι αν ασχοληθω με το αντικειμενο μου,την αισθητικη επειδη το λατρευω να περιποιουμαι τους γυρω μου τοτε καλυτερα να φουνταρω.Γιατι μια ζωη θα παλευω με τις ιδεες μου.ενω sequrity που δουλευα το καλοκαιρι που μαρεσει κιολας γιατι ειμαι δυναμικη και μαρεσει η ταξη και η δικαιοσυνη το δικιο δηλαδη και επειδη αγαπω τους ανθρωπους και ας ειναι οι πιο πολλοι κακοι νιωθω την αναγκη απο μεσα μου να τουςν βοηθαω!!!!Απο την αλλη θα πειτε οτι θα το αποφυγω λογω δειλιας αλλα αφου ειναι για την υγεια μου ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ?ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ??????Τουλαχιστον να ασχολουμαι ως συμπλωρωματικα μονη μου ασ πουμε ιδιωτικα.Τι να κανω??????

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    οχι δε ρωταω κανεναν πως με βρισκει!!!!!!!!Μηπως να το κανω γιατι αυτο με βασανιζει???????

Page 3 of 19 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •