Δυσμορφοφοβια!βοηθεια!!!δεν αντεχω αλλο!!!!!!!!! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 19 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 284
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Δε πα να μου λέγανε ότι είμαι άσπρη σα φάντασμα, εγώ έχω συνδέσει στο μυαλό μου ότι λευκό=αριστοκρατικό και από τη στιγμή που μου έχει κάτσει έτσι και δε μου δημιουργεί πρόβλημα τότε δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξω στο μυαλό μου. Άσε που μπορεί μια μέρα να είμαι πράγματι σαν κιμωλία γιατί είμαι αδύναμη σωματικά και να μη το έχω καταλάβει, να έχω αναιμία ή κάτι άλλο κι ο άλλος απλά να εξέφρασε μια παρατήρηση για να σου επιστήσει την προσοχή ότι μπορεί να είσαι άρρωστη.

    Το πρόβλημα είναι Afrula ότι εσένα σου έχει κάτσει μια ιδέα που σου δημιουργεί πρόβλημα άρα καλό είναι να φροντίσεις να την βγάλεις από το μυαλό σου. Συνήθως λειτουργεί αυτό όταν την αποσυναρμολογούμε σε μικρά κομματάκια και ψάχνουμε τις αιτίες ώστε να τις καταπολεμήσουμε. Δεν έχει νόημα να χτυπάς κατευθείαν το σύμπτωμα, π.χ. να λες στον εαυτό σου όλη την ώρα για να τον πείσεις ότι είσαι όμορφη, είσαι όμορφη, είσαι όμορφη, ή ότι οι άλλοι σε βρίσκουν όμορφη. Είναι σα να έχεις υψοφοβία και να λες στον εαυτό σου συνέχεια δε θα πέσω. Μα αν κάθεσαι να λες στον εαυτό σου συνέχεια αυτό τότε το μυαλό σου ασχολείται συνέχεια με αυτή την ιδέα. Το θέμα είναι γιατί εξαρχής να φοβηθείς τόσο πολύ ότι θα πέσεις. Οι άλλοι άνθρωποι γιατί δεν φοβούνται τόσο;

    Για το θέμα της δουλειάς να κάτσεις να το σκεφτείς καλά μόνη σου. Σε επηρεάζει ή δε σε επηρεάζει και σε ποιο βαθμό; Ακόμα κι αν σε επηρεάζει αν εσύ καταφέρεις να ξεπεράσεις την έμμονη ιδέα σου τότε μπορεί να μη σου δημιουργεί πρόβλημα, μπορεί όμως και να σε ρίξει μετά. Αυτό είναι κάτι που εσύ θα το αποφασίσεις και θα διαλέξεις.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by afrula
    οχι δε ρωταω κανεναν πως με βρισκει!!!!!!!!Μηπως να το κανω γιατι αυτο με βασανιζει???????

    Εγώ λέω όχι.Να μην αρχίσεις να ρωτάς.Αν ακούσεις κάτι αρνητικό εσύ θα το μεγενθύνεις και θα το μεταφράσεις αλλιώς,αν ακούσεις θετικά πάλι δεν θα σου φτάνουν και θα έχεις αμφιβολίες.Δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις κάτι αν αρχίσεις και τους ρωτάς όλους πώς σε βλέπουν.Εσύ μόνη σου πρέπει να το λύσεις μέσα σου.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Αυτό που λες για το άσπρη το έχω κι εγώ.Παλιότερα κυρίως με πείραζε πάρα πολύ.Ειδικά τέτοια εποχή,καλοκαίρι με έπιανε μεγάλη στεναχώρια.Ολοι μαύριζαν,εγώ τίποτα.Εχω ρίξει κλάμα γι\'αυτό το θέμα..
    Ασε που πολλές φορές μου συμβαίνει αυτό που λέει η Aphelia,να με ρωτάνε αν έχω αναιμία,αν τρώω καλά,επειδή με βλέπουν έτσι άσπρη.Ενώ δεν έχω βέβαια.Με εκνευρίζει αλλά οκ,τι να κάνουμε..

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    afrula,

    αν θες να χαλαστεις, δεν υπάρχει περιπτωση να μην το κανεις.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ναι αλλα dalia etsi δε θα μαθω την αληθεια την πραγματικοτητα?????και να μη χω στο συννεφακι μου που ορισμενες φορες λεω οτι εισαι ασχημη επιμονα και μετα παω και κοιταω στο καθρεπτη και δεν βλεπω κατι ασχημο.ΡΕ παιδια ειλικρινα απο τα 19 μου χρονια που συμβαινει αυτο κουραστηκα πια μακαρι να πεθαινα αλλα να μη πηγαινα στη κολαση!!!!!!!!!αυτο με κραταει αλλα για ποσο?δεν ξερω για ποσο ...Παλευω παλευω ΓΙΑΤΙ????????Οι αλλοι γιατι να ναι μια χαρα και τους ευχομαι να ναι για παντα μεσα απο τη ψυχη μου ..

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Έχετε δει πιο άσπρο ποδαράκι που το καλοκαίρι να γεμίζει εκατοτοντάαααδες φακίδες κόκκινες απο το μπούτι μέχρι το πέλμα μόλις το δει ο ήλιος; Αν το δείτε να πείτε είναι της ανώνυμης. Εγώ το διασκεδάζω γιατί πραγματικά υπάρχουν πολύ σοβαρότερα βρε παιδιά. Αυτό να λέτε και να σκέφτεστε.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Αφού ήδη όπως λες άλλοι σου λένε ότι είσαι όμορφη,από άλλους έχεις ακούσει αρνητικά σχόλια.Αν συνεχίσεις να μαζεύεις γνώμες πιστεύεις ότι θα βγάλεις άκρη?Και άντε αρχίζεις και ρωτάς κάποια άτομα και σου πουνε ότι είσαι όμορφη.Θα ησυχάσεις?Η πάλι θα σκέφτεσαι αν το εννοούν,αν σου λένε αλήθεια ή το είπαν για να μην σε στεναχωρήσουν?

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Καλά κάνεις anwnimi και το διασκεδάζεις.Κι εμένα τώρα δεν με πειράζει τόσο όσο παλιά.Ισως επειδή έχω πολύ σημαντικότερα προβλήματα με όλα αυτά τα ψυχολογικά που περνάω,οπότε το τελευταίο που με απασχολεί είναι η ασπρίλα μου.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    afrula, δεν θέλω να σε ανησυχήσω αλλά νομίζω ότι πρέπει να δεις ειδικό. Ψυχοθεραπεία 2-3 φορές δεν κάνει τίποτα... H δυσμορφοβία (εάν σου έχει γίνει τέτοια διάγνωση) δεν πρόκεται να κατασταλάξει μόνη της και όσο πάει, πιστεύω θα το χεις καταλάβει, χειροτερεύει. Επίσης είμαι σίγουρος ότι είσαι αν όχι πολύ όμορφη, αρκετά όμορφη, καθώς η συγκεκριμένη ασθένεια χτυπάει άτομα από κανονικής μέχρι τέλειας εμφάνισης... πολύ σπάνια άσχημους.

    Επίσης να πω ρε συ αφρούλα ότι αυτά που γράφεις το ένα αντιθέτει το άλλο... δηλαδή πως γίνεται να σε ενδιαφέρει η ψυχή του καθένα και με ένα σχολιάκι ηλίθιο από κάποιον ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ στον δρόμο (γιατί κακομοίρης είναι για να σχολιάζει), εσύ δεν βγαίνεις από το σπίτι για ένα μήνα;
    Κάτι άλλο... λες πιστεύεις ότι είσαι όμορφη και όμως πάλι τα σχόλια σε ρίχνουν... να πω ότι στο είπε κάποιος που σου αρέσει ή κάποιος γνωστός σου, εντάξει. Όμως ένας στον δρόμο;; τόσο χαμηλή αυτοπεποίθηση ρε συ αφρούλα πρέπει να ζητήσεις βοήθεια...

    ΜΟΝΟ ο γιατρός σου που ξέρει αναλυτικά την ιστορία σου μπορεί να σε βοηθήσει... εγώ ότι γράφω στο γράφω για να σου δείξω ότι χωρίς θεραπεία και το ξέρεις καλύτερη εσύ, δεν θα αλλάξεις. Επίσης σε παρακαλώ μην ξαναπεις τίποτα για τελειώματα και αυτοκτονίες γιατί μας μαυρίζεις όλους εδώ μέσα και ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, χωρίς να σε έχω δει, είμαι σίγουρος ότι είσαι μια χαρά και με τον χρόνο θα σιγουρευτείς και ΕΣΥ .

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Originally posted by Dalia
    Αυτό που λες για το άσπρη το έχω κι εγώ.Παλιότερα κυρίως με πείραζε πάρα πολύ.Ειδικά τέτοια εποχή,καλοκαίρι με έπιανε μεγάλη στεναχώρια.Ολοι μαύριζαν,εγώ τίποτα.Εχω ρίξει κλάμα γι\'αυτό το θέμα..
    Ασε που πολλές φορές μου συμβαίνει αυτό που λέει η Aphelia,να με ρωτάνε αν έχω αναιμία,αν τρώω καλά,επειδή με βλέπουν έτσι άσπρη.Ενώ δεν έχω βέβαια.Με εκνευρίζει αλλά οκ,τι να κάνουμε..
    Εμένα το αστείο είναι ότι μου αρέσω όταν είμαι άρρωστη γιατί είμαι τόσο άσπρη. Είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που ξέρω που όταν είναι άρρωστος νιώθει όμορφος. Φυσικά έχω σταματήσει να μαυρίζω ηθελημένα από τα 15, αποφεύγω τον ήλιο κι αν τύχει να βγω έξω μέρα βάζω ένα σωρό από το δυνατότερο αντηλιακό.

    Αφρούλα για ποια αλήθεια μιλάς; Ποια πραγματικότητα; Δεν το καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει μία και μοναδική αλήθεια στην ομορφιά; Πάρε παράδειγμα εμένα. Μα ποιος άνθρωπος κάθεται να σκέφτεται ότι επειδή είναι άρρωστος είναι και όμορφος;

    Δεν έχεις ακούσει ποτέ για άλλα μέρη στο κόσμο στα οποία ισχύουν ένα σωρό διαφορετικά πρότυπα ομορφιάς; Π.χ υπάρχει μέρος στην Αφρική που πρέπει να είσαι παχύσαρκη για να αρέσεις, σε άλλο που πρέπει να έχεις λαιμό σαν καμηλοπάρδαλη και παραμορφώνουν το σώμα τους από τα 5 τους για να το καταφέρουν.

    Και ακόμα κι εκεί που ισχύουν κάποια γενικά πρότυπα ο κάθε ένας μπορεί να έχει αρκετά διαφορετικά γούστα, να του αρέσει κάποιος που έχει τεράστια μύτη, που είναι αλλήθωρος (εμένα ας πούμε μου αρέσει πολύ), που είναι παχουλός και ούτω κάθ\' εξής.

    Δεν υπάρχει μία απτή και μετρήσιμη πραγματικότητα για κάποιες έννοιες όπως ομορφιά, καλοσύνη, εξυπνάδα κλπ. Ακόμα και η εξυπνάδα είναι κάτι υποκειμενικό γιατί μπορεί για κάποιον να είναι έξυπνος αυτός που μπορεί να λύσει ένα μαθηματικό πρόβλημα και για κάποιον άλλο αυτός που μπορεί να αντιμετωπίσει με επιτυχία μία κρίση στη δουλειά του.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    APHELIA σευχαριστω παρα πολυ μεσα απο την καρδια μου.Μεχεις ηρεμησει παρα πολυ τις 2 τελευταιες μερες σαν να εχω παρει 2 ηρεμιστικα.Και τους υπολοιπους βεβαια σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!!!!!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by Dalia
    Ισως επειδή έχω πολύ σημαντικότερα προβλήματα με όλα αυτά τα ψυχολογικά που περνάω,οπότε το τελευταίο που με απασχολεί είναι η ασπρίλα μου.
    Ακριβώς Ντάλια. Μακάρι να με απασχολούσε αυτό και μόνο αλλά και πάλι νομίζω θα το διασκέδαζα και θα έβρισκα κάτι άλλο πιο ουσιαστικό να ασχοληθώ.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    MANO88 τι να κανω?????δεν εχω χρηματα δε δουλευω.Ειμαι αχρηστη.Οι γονεις μου ειναι σε συνταξη τι να μου προσφερουν???????ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΦΟΡΕς Η 3 ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????Που να απευθυνθω?Θελω να μαθω για την αρρωστοια μου ..Θελω να μιλησω .Θελω να παω σε ομαδικη ,να διαβασω βιβλια .Ξερετε κανενα site ?Για τη δυσμορφοφοβια?Χωρις χρηματα καλυτερα να φευγω.....Ετσι νιωθω τι να κανω να σας λεω ψεματα?

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Άχρηστη; Άλλη μία έννοια που και υποκειμενική είναι αλλά και εξαρτάται από τους άλλους. Γιατί κάθεσαι και μετράς τη ζωή σου βάσει τέτοιων εννοιών; Υπάρχεις για να ευχαριστείς τους άλλους; Ένα ελάφι είναι στη ζωή και μετράει η ύπαρξή του από το αν μας είναι αρεστό; αν εξυπηρετεί κάποιο δικό μας σκοπό;

    Το έχω σκεφτεί κι άλλη φορά αυτό το θέμα. Το συνειδητοποίησα όταν πια δεν ένιωθα ανασφαλής και το παρατήρησα και σε άλλους ανασφαλείς ανθρώπους αλλά δεν είμαι σίγουρη αν μπορώ να το εξηγήσω καλά. Οι ανασφαλείς άνθρωποι σκέφτονται τι μπορούν να προσφέρουν στον κόσμο, οι άνθρωποι με αυτοπεποίθηση σκέφτονται τι μπορεί να προσφέρει ο κόσμος σε αυτούς. Οι ανασφαλείς σκέφτονται πως τους βλέπει ο κόσμος οι άνθρωποι με αυτοπεποίθηση πως φαίνεται ο κόσμος στα δικά τους μάτια. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με πραγματικότητα είναι πάλι μία υποκειμενική έννοια που εξαρτάται από την οπτική γωνία που έχει υιοθετήσει κάποιος. Συνήθως αυτό μας πιάνει στην εφηβεία και μετεφηβεία γιατί προσπαθούμε τότε να ορίσουμε τον εαυτό μας και πρώτα το κάνουμε σε σχέση με τους άλλους, μέχρι που αρχίζουμε να ανακαλύπτουμε ότι ο εαυτός μας ορίζεται από εμάς.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Αφρούλα σου ζητώ συγνώμη αν ίσως σε πείραξε το τελευταίο λίγο απότομο μήνυμά μου. Αν και το έγραψα με σκοπό να σου δείξω ότι όλη αυτή η ενασχόληση είναι ανούσια και δε βγάζει πουθενά. Είναι ίσως πιο διασκεδαστικό να διασκεδάζουμε με τα ελαττώματά μας, αν ήμασταν όλοι ίδιοι στο χρώμα του δέρματος, στο κάθε τι, πως θα ξεχωρίζαμε ο ένας από τον άλλο; Δε θα υπήρχε το ενδιαφέρον που προκαλεί η διαφορετικότητα...
    Είμαι σίγουρη ότι το ότι θελεις να το ψάξεις θα σε οδηγήσει στο καλύτερο.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Page 4 of 19 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •