2 αποριες 1η Λεκιθίνη και 2η παθητική γυμναστική - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4
    για την λεκιθινη γνωριζω οτι απλα δεσμευει μερος του λιπους που βρισκεται στο στομαχι... δηλαδη απο αυτα που εχει καποιος ηδη φαει... οχι απο το λιπος που ειναι αποθηκευμενο.

    για την παθητικη γυμναστικη εχει αποτελεσμα αν το μηχανημα που χρησιμοποιει καποιος δρα , εχει επαφη με την εκφυση και την καταφυση του καθε μυ..
    πραγμα που το θεωρω λιγο αδυνατο να εχει την καταληλη εφαρμογη σε καθε σωματοτυπο..

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11
    παιδιά όσον αφορά το μηλόξυδο λίγη παραπάνω προσοχη δώστε!!! Σε μεγάλες ποσότητες (καθημερινή χρήση ) μου έχει πει γιατρος μπορεί να προκαλέσει βλάβες στον οργανισμό!

    Όσον αφορά την παθητική γυμναστική δεν θα τα εμπιστευόμουν ποτέ.. αλλά έχω μια ζώνη τύπου σάουνα η οποία με βοηθάει για ποντους στην κοιλια ;) αν και τετοια εποχη δεν κανει .. Οταν δροσισει ξαναρχίζω!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    162
    Τη λεκιθίνη την έπαιρνα κι εγώ παλιά κι αργότερα ένα συμπλήρωμα με garcinia & λεκιθίνη.
    Την πρώτη φορά δεν είδα διαφορά, τη δεύτερη όμως που έκανα και μια καλή ισορροπημένη δίαιτα, είδα ότι έχανα κάτι παραπάνω και είχαν ελαττωθεί οι λιγούρες. Πρέπει να την παίρνεις μετά από κάθε κανονικό γεύμα (δηλαδή δε χρειάζεται μετά από το γιαουρτάκι) και να προσέχεις τα λιπαρά. Σαν να λέμε το xenical της γειτονιάς σας...
    Για το μηλόξυδο είχα ακούσει κι εγώ πολλά, όπως και για το ξινό νερό Φλώρινας. Ρώτησα το διαιτολόγο μου κι έβαλε τα γέλια "θα με ρωτήσεις για κάθε μία βλακεία που ακούς;". Εγώ πάντως τα έπαιρνα και τα 2, το μηλόξυδο στη σαλάτα και το ξινό νερό 2 μπουκάλια τη μέρα. Δεν ξέρω αν βοήθησαν (γιατί ήταν κι ο διαιτολόγος θαυματουργός), πάντως είχα μία παρενέργεια που καθόλου δε μου άρεσε: κάθε δεύτερη-τρίτη μέρα κατουριόμουν στον ύπνο μου... Το τι σεντόνια και στρώματα έχω πλύνει εκείνη την περίοδο δε λέγεται! Χώρια τη ντροπή, 25 χρονών γαϊδάρα και να κατουριέμαι...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Λεκιθίνη παίρνω κι εγώ, εδώ και χρόνια γιατί βοηθάει και στην καταπολέμηση της χοληστερίνης. Δεν ξέρω ομως κατά πόσο έχει συμβάλει στην απώλεια των κιλών που έχω χάσει σ' αυτά τα χρόνια.
    Παίρνω μια κάψουλα απο τις μεγάλες (νομίζω είναι των 1000) μετά απο κάθε κύριο γεύμα. Ουσιαστικά μία την ημέρα, γιατι τρώω ένα κύριο γεύμα την ημέρα.

    Τώρα για τα μηχανήματα δεν ξέρω καθόλου γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

    Το μηλόξυδο όμως που αναφέρθηκε σε διάφορα Posts το έχω δοκιμάσει και είναι καταπληκτικό βοήθημα στη λιποδιάλυση.
    Είτε σε κάψουλες απο το φαρμακείο είτε μια κουταλιά της σούπας διαλυμένη σε μισό ποτήρι νερό το βράδυ πρίν τον ύπνο.
    Και στις δύο μορφές του με βοήθησε πολύ, ειδικά σε περιόδους που είχα κολήσει και είχα απογοητευτεί. (Μιάς και το θυμήθηκα θα το ξανακάνω γιατί εδώ και 2 εβδομάδες δεν έχω χάσει γραμμάριο κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι.)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    στο καβούκι μου
    Posts
    92
    Originally posted by Μάρω
    Λεκιθίνη παίρνω κι εγώ, εδώ και χρόνια γιατί βοηθάει και στην καταπολέμηση της χοληστερίνης.
    Aυτό ομολογώ πως δε το ήξερα.

    Ρε κορίτσια, έχετε χοληστερίνη;

    Πρόσφατα έκανα εξετάσεις και η κακή είναι 105 (μια χαρά, δηλαδή), ενώ η καλή 45 (δυο τρομάρες, δηλαδή). Ουσιαστικά είναι σαν να έχω υψηλή κακή χοληστερόλη, αφού οι χαμηλές τιμές της καλής μπορούν να προκαλέσουν τα ίδια προβλήματα με την υψηλή κακή.

    Είμαι σε λάθος θέμα και για να μπώ στον σωστό δρόμο, λεκιθίνη δεν έχω πάρει ποτέ, αλλά το έχω σκεφθεί ενώ έχω δοκιμάσει παθητική γυμναστική και η αλήθεια είναι ότι κάπως βοήθησε στην πιο εύκολη απώλεια πόντων...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Originally posted by sougar
    Originally posted by Μάρω
    Λεκιθίνη παίρνω κι εγώ, εδώ και χρόνια γιατί βοηθάει και στην καταπολέμηση της χοληστερίνης.
    Aυτό ομολογώ πως δε το ήξερα.

    .............................................
    Κι εγώ δεν το ήξερα. Το έμαθα απο ένα φίλο που πέρασε έμφραγμα και του είχε πεί ο γιατρός μαζί με όλα τα χάπια που έπαιρνε μετά να παίρνει και λεκιθίνη για τη χοληστερίνη επειδή ήταν οριακά και δεν χρειαζόταν να του γράψει φάρμακο γι' αυτήν.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    1
    Γεια!!!!!παιρνω λεκιθινη εδω και 3 μηνες και ολοι μου λενε οτι εχω μαζεψει!!!δεν κανω καθολου σωστη διατροφη,διοτι παω 3 λυκειου και οπως καταλαβαινετε......(σοκολατε� � κ.τ.λ)και ουτε καν που γυμναζομαι!!απλα παιρνω περισσοτερη δοση,περιπου 5-6 καψουλες!!!!(και αυτο με βοηθαει και στο διαβασμα μου)!!οποτε κατα προσωπικη μου αποψη βοηθαει αλλα θελει το χρονο του!!και ειδικα αν την συνδιασουμε και με γυμναστικη και με μια πιο σωστη διατροφη,μια χαρα μοντελα.............. ¨)

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7
    καπου παραπανω αναφέρθηκαν προβληματα που μπορει να προκαλέσει η συνεχόμενη χρήση μηλοξυδου....
    κανεις να προσθέσει κατι σε αυτό?
    θελω να χασω καποια κιλακια και σκεφτομαι μαζι με το γυμναστηριο αντι για λεκιθινη μηλοξυδο

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    252
    Ο Δείκτης Μάζας Σώματος είναι ένας τρόπος να δούμε και το πόσο υγιείς είμαστε χωρίς φυσικά να ξεχνάμε παράγοντες όπως αρτηριακή πίεση, χοληστερίνη, ζάχαρο κτλ. Αν ανήκετε στη κατηγορία με φυσιολογικό βάρος τότε χρειάζεστε συντήρηση με ισορροπημένη διατροφή και άσκηση. Με ΔΜΣ άνω των 25 χρειάζεστε μεγάλη προσοχή στη διατροφή ενώ με δείκτη άνω των 30 η συμβουλή από ειδικό διαιτολόγο ή γιατρό είναι απαραίτητη.

    ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ
    Απλές δίαιτες έτσι ώστε να μπορείτε να τις ολοκληρώνετε
    Καθόλου γλυκά, δεν τα χρειάζεται ο οργανισμός μας
    Τέλος στη καθιστική ζωή
    Περπάτημα και άσκηση τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα από μισή ώρα έτσι ώστε και να δυναμώνουν οι μύες αλλά και να αυξάνετε ο ρυθμός μεταβολισμού
    Να πίνετε τουλάχιστον ενάμιση λίτρο νερού ημερησίως
    Να τρέφεστε με πολλά φρούτα και βιταμίνες που τονώνουν το οργανισμό
    Όχι στην κατανάλωση αλκοολούχων ποτών,
    Να τρώτε αρκετά μικρά γεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας
    Να προγραμματίζετε εβδομαδιαίο διατροφολόγιο
    Να περιορίσουμε τις λιπαρές τροφές καθώς και τις ιδιαίτερα αλμυρές
    Να προτιμάτε τα ?καλά? λίπη τα μη κορεσμένα π.χ αμαγείρευτο ελαιόλαδο, παχιά ψάρια κλπ

    Για να μη διαιωνίζετε λοιπόν το πρόβλημα με λύσεις ακατάλληλες, ας επισκεφθείτε έναν ειδικό, ο οποίος θα προσαρμόσει το καθημερινό διαιτολόγιο στις ανάγκες σας προκειμένου να ξαναβρείτε τη χαμένη σας σιλουέτα. ʼλλωστε μην ξεχνάτε, το καλοκαίρι δεν είναι τόσο μακριά.

    Το βάρος δεν είναι ο μοναδικός δείκτης υγείας της σωματικής διάπλασης. Υπάρχουν ειδικές ζυγαριές που μετράνε και το ποσοστό λίπους στο σώμα. Έτσι, μπορείτε να έχετε καλύτερη εικόνα για το αποτέλεσμα της δίαιτας που ακολουθήθηκε.

    ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ

    ΑΝΔΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ
    ΑΔΥΝΑΤΟΣ 10% ................20%
    ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ 10?20% 20-30%
    ΕΥΣΩΜΟΣ 20-25% 30-35%
    ΠΑΧΥΣΑΡΚΟΣ 25-30% 35-40%
    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟΣ ..30% ...............40%



    Συμπληρώματα διατροφής αποκλειστικά για αδυνάτισμα.

    Φύκια - Guar Gum
    Ανήκουνε στη κατηγορία διαιτητικών ινών με την ιδιότητα να απορροφούν νερό στον οργανισμό δημιουργώντας έτσι αίσθημα πλήρωσης. Αποτελούν φυσική πηγή υψηλής σε περιεκτικότητα σε ιώδιο. Το ιώδιο έχει επίδραση στο θυρεοειδή αδένα ο οποίος επηρεάζει το ρυθμό του γενικού μεταβολισμού και για αυτό χρειάζεται προσοχή σε όσους έχουν πρόβλημα με το θυρεοειδή τους.

    Ψύλλιο (Psylium)
    Ανήκει και αυτό στις φυτικές ίνες. Χρησιμοποιείται ευρέως σε πολλές περιπτώσεις όπως δυσκοιλιότητα, υπερχοληστερολαιμία, παχυσαρκία.

    CHITOSAN / ΧΗΤΙΝΗ
    Παράγεται από οστρακοειδή όπως γαρίδες και καβούρια. Ανήκει στη κατηγορία των διαιτητικών ινών και έχει την ιδιότητα να δεσμεύει τα χολικά οξέα και να μειώνει την απορρόφηση των λιπών από το λεπτό έντερο. Είναι δυνατόν να εμφανίσει μετεωρισμό και αυξημένη παραγωγή αερίων και πρέπει να αποφεύγεται σε αλλεργικούς σε οστρακοειδή.

    Μηλόξυδο
    Βοηθά στη καλή λειτουργία του μεταβολισμού, στη καύση του περιττού λίπους καθώς και στη μείωση της κατακράτησης των υγρών. Το μηλόξυδο έχει την ιδιότητα να οδηγεί το λίπος στους μύες, να το καίει αλλά και να μειώνει την όρεξη.

    ΛεκιθΊνη
    Χρησιμοποιείται προληπτικά ενάντια στη συσσώρευση λίπους στο ήπαρ, μείωση της χοληστερίνης και έλεγχος βάρους.

    ΠΙΚΟΛΙΝΙΚΟ ΧΡΩΜΙΟ
    Το χρώμιο ανήκει στα ιχνοστοιχεία και επιδρά στο μεταβολισμό των υδατανθράκων, των λιπών και των πρωτεϊνών. Έχει επίσης την ιδιότητα να ρυθμίζει το σάκχαρο στο αίμα καθώς και να αυξάνει το βασικό μεταβολισμό.

    ΣΥΝΕΝΖΥΜΟ Q10
    Το συνένζυμο αυτό βρίσκεται σχεδόν σε κάθε κύτταρο του σώματος και είναι απαραίτητο στοιχείο στον οργανισμό για τη παραγωγή ενέργειας. Έχει βρεθεί ότι αυξάνει τη σωματική αντοχή του ανθρώπου, τονώνοντας τον οργανισμό και βοηθά σημαντικά στη προσπάθεια για απώλεια βάρους. Ίσως από τις πιο αποτελεσματικές δραστικές ουσίες που κυκλοφορούν στην αγορά.

    Υδροξυκιτρικό οξύ
    Βρίσκεται σε αρκετά σκευάσματα για αδυνάτισμα έχοντας την ιδιότητα να καταστέλλει τη σύνθεση λιπαρών οξέων, και να καταπολεμά την όρεξη.

    ΕΦΕΔΡΙΝΗ (Ephrdra)
    Η εφεδρίνη είναι ένα φυτό που έχει την ιδιότητα να διεγείρει το συμπαθητικό σύστημα αυξάνοντας έτσι το ρυθμό μεταβολισμού. Έχει χρησιμοποιηθεί σε πολλά προϊόντα αδυνατίσματος και αύξησης μυικής μάζας. Θεωρείται από τα πιο αποτελεσματικά στο αδυνάτισμα αλλά έχει πολλές παρενέργειες. Έτσι λοιπόν απαγορεύεται η νόμιμη πώληση του. Μερικές από τις παρενέργειες είναι: η αύξηση των καρδιακών παλμών, ενδοκρανιακές αιμορραγίες, υπέρταση, αρρυθμίες, αύξηση γλυκόζης στο αίμα, κατάθλιψη, διαταραχές ύπνου, υπερθυροειδισμό. Η χρήση του λοιπόν είναι απαγορευτική.

    Υδροξυμεθυλβουτιρικό οξύ
    Έχει αναβολική δράση αυξάνοντας την αναλογία της μυικής μάζας προς το λιπώδη ιστό

    Πυροσταφυλικό οξύ
    Αυξάνει σημαντικά τη παραγωγή ενέργειας στον οργανισμό βελτιώνοντας έτσι τις σωματικές επιδόσεις και την αναλογία του μυικού ιστού.

    Μην ξεχνάτε ότι κανένα συμπλήρωμα διατροφής δεν μπορεί από μόνο του να αντικαταστήσει μια ισορροπημένη διατροφή με στόχο την απώλεια βάρους. Τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν αποδεδειγμένη δράση κατά της παχυσαρκίας και απλά συμπληρώνουν τη προσπάθεια μας για αδυνάτισμα. Το σημαντικότερο είναι η αλλαγή του καθιστικού τρόπου ζωής μας και η εισαγωγή σωματικής άσκησης ως καθημερινής συνήθειας. Μεγάλη προσοχή στα επικίνδυνα και άγνωστα συμπληρώματα ειδικά μέσω του διαδικτύου τα οποία πολύ εύκολα μπορούν να βρεθούν σε κάθε σπίτι. Πολλά από αυτά μπορεί να έχουν ανεπιθύμητες ενέργειες, επικίνδυνες για την υγεία σας. Συνίσταται να αγοράζετε τέτοια προϊόντα μόνο από φαρμακεία και να συμβουλεύεστε πάντα τον φαρμακοποιό η το γιατρό σας για τη καταλληλότητα τους.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7
    Παιδια να κανω μια ερωτηση, ειπε ενα φιλος οτι μηλοξυδο αν δεν βρουμε σε χαπακια, αν το προμηθευτουμε απο το super market ειναι το ίδιο και πιο φυσικό.
    μηλοξυδο βρήκα εγω σε υγρό, στα ραφια με το ξυδι και αλλα τετοια για σαλατες.... αυτο ειναι?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    134
    Χωρις να το εχω δοκιμασει προσωπικα σε υγρη μορφη ναι αυτο ειναι.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7
    παιδια οσο αφορα την δοσολογια για το μηλοξυδο ενας φιλος / μια φιλη πιο πανω εγραψε μια κουταλια της σουπας σε μισο ποτηρι...
    να υποθεσω ειναι μεσημερι βραδυ η δοσολογια μετα το φαγητό?

  13. #28
    [quote]Originally posted by GLUKOULA28
    ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ

    ΑΝΔΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ
    ΑΔΥΝΑΤΟΣ 10% ................20%
    ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ 10?20% 20-30%
    ΕΥΣΩΜΟΣ 20-25% 30-35%
    ΠΑΧΥΣΑΡΚΟΣ 25-30% 35-40%
    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟΣ ..30% ...............40%
    /quote]

    ara egw... eimai 0,2 apo to "fusiologikh"? Giati diatano den to blepw?? :(

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    βρε παιδια, να ρωτησω και εγω. το CLA το εχετε ακουστα? σκεφτομαι να το δοκιμασω αλλά αυτο που βρηκα ειναι αρκετα ακριβο και λεω μην τα δωσω τα λεφτα χωρις λογο. εκτος απο CLA, φλερταρω και με την L-καρνιτινη και επισης σκεφτομαι το whey για αμεσως μετα τον διαδρομο. εχει κανενας αποψη για αυτα?
    μηπως, αν πατε σε γυμναστηριο, να ρωτησετε τον γυμναστη σας?
    το CLA βοηθα στη διαλυση του αποθηκευμενου λιπους. σχεδον το ιδιο και η καρνιτινη αν και οι τελευταιες μελετες προτεινουν το cla. το δε whey ειναι πρωτεινη ορου γαλακτος και οταν παιρνεται μετα την γυμναστικη βοηθα στην δημιουργια/τονωση μυων δηλ σφιξιμο αντι πλαδαριασματος

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5
    Σήμερα είναι η μέρα του μυλόξηδου για μένα...

    Έγραψα και σε άλλο post, η δοδολογία που ακολουθώ είναι αυτη που προτείνει η ιστοσελίδα
    http://www.bionaturel.gr/adynatisma-...e-extract.html

    Όσο για το CLA δεν εω δοκιμάσει και δεν ξέρω και τι κάνει...

    Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •