2 αποριες 1η Λεκιθίνη και 2η παθητική γυμναστική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Athens
    Posts
    257

    2 αποριες 1η Λεκιθίνη και 2η παθητική γυμναστική

    Απορία 1: Έχω ακούσει για την λεκιθίνη ότι ενεργοπείει τον μεταβολισμό και θα ήθελα να μου πείτε αν την έχετε δοκιμάσει ή αν ξέρετε κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει αν έχει αποτελέσματα

    και Απορία 2: Παθητική γυμναστική, αυτή η ιστορία δηλαδή που καλωδιώνεσαι και μινι ηλεκτροσοκ την πέφτουν στους μύς και θεωρητικά γυμνάζονται.... έγω δεν το τρωω αλλά ξέρω άλλους που το τρώνε αλλά κανέναν που το έχει δοκιμάσει. urban legend η όντως μπορείς να δεις αποτέλεσμα; Εγώ σκέφτομαι να το χρησιμοοιήσω παράλληλα με διατροφή και διάδρομο αλλά η απορια μου είναι κάνει δουλειά;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    New York
    Posts
    86
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΛΠΙΔΑΚΙ ΜΟΥ!
    ΛΕΚΙΘΙΝΗ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΛΗΞΕ...
    ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΠΗΣ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ...
    ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ,ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΝ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ....

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ,ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ ΣΤΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ.ΚΙ ΑΥΤΗ ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΥΛΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΤΥΛΙΓΟΥΝ ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...
    ΚΑΙ ΠΑΟΥΕΡ ΠΛΕΙΤ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ...
    ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΦΘΑΛΜΟΥΤΡΟ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΦΙΧΤΕΡΜΑΝ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ!!!
    ΖΗΤΩ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ!
    ΦΙΛΑΚΙΑ...

  3. #3
    . Επειδή περιέχει μεγάλες ποσότητες των βιταμινών ινοσιτόλη και χολίνη βοηθάει στον μεταβολισμό του λίπους. Δεν σημαίνει όμως ότι η Λεκιθίνη «αδυνατίζει». Λεκιθίνη παίρνω εγώ τώρα και παρατηρώ αύξηση της διούρησης πράγμα που θέλουμε για να μην υπάρχει κατακράτηση υγρών άρα και κυτταρίτιδας. Θέλει ένα χαπάκι με κάθε γεύμα. Ένα μήνα που την παίρνω και όχι όπως θα έπρεπε έχω δει μια μικρή διαφορά στο «ξεφούσκωμα» Βέβαια έχω αρχίσει και λίγο τρεξιματακι και από δίαιτα δεν μπορώ να πω ότι είμαι τακτική. Απλά προσέχω να μην τρώω σαν βόδι.

    Τώρα για την παθητική γυμναστική. Και εγω και η μητέρα μου έχουμε πάει και τα έχουμε σκάσει κανονικά σε τέτοια. Πάντα με δίαιτα κάτι γίνεται αλλά τα ποιο καλά αποτελέσματα σε μενα τουλάχιστον τα είδα σε γυμναστήριο πάντως. Δυστυχώς λόγο υποχρεώσεων και έλλειψης χρόνου δεν πηγαίνω τώρα αλλά καλύτερα πήγαινε γυμναστήριο κάπου κοντά για να σε βολεύει παρά να σκάσεις ένα σωρό λεφτά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Athens
    Posts
    257
    παθητική γυμναστική εννοώ να αγοράσω ένα από άυτά τα τύπου ζώνες με ηλεκτρόδια. Τη λεκιθίνη όπως και την παθητική γυμναστική την σκέφτομαι συμπληρωματικά. Προσέχω τι τρώω (800-1000 θερμίδες περίπου) και κάνω και γυμναστική (διάδρομο, κοιλιακούς και κάποια βάρη). Απλά θέλω κάτι εξτρά και επειδή τον μεταβολισμό μου τον έχω μπλοκάρει με όλα τα πειράματα και τις δίατες και την ταλαιπωρία χρειάζομαι κάτι extra για να τον ξυπνήσω. Θα την δοκιμάσω την λεκιθίνη ratataplan γιατί αυτά που μου περιγράφεις είναι πάνω κάτι ότι περίμενα ότι θα έκανε το συμλήρωμα αυτό. για την κατ'οίκον καλωδίωση ακόμα έχω επιφυλάξεις....

  5. #5
    ΕΛΠΙΔΑ!!!

    Καταρχην!!Κατω απο 1000 θερμιδες διαιτα χορηγειται σε νοσογονους παχυσαρκους και κλινηρεις και αυτο για λιγο χρονικο διαστημα!Με τοσες χαμηλες θερμιδες απλα αδρανοποιεις τον μεταβολισμο σου...Αυξησε τες σε 1100-1300...αν κανεις και τη γυμναστικουλα σου 3-4 φορες τη βδομαδα και θα εισαι τελεια!Μικρα και συχνα γευματα για να καις θερμιδες!Πρωτεινη+νερο+κιν� �ση=αυξηση μεταβολισμου!

    Για τη λεκιθινη εχω να σου πω οτι την επαιρνα και την παιρνω και τωρα σε συνδυασμο με διατροφη και βλεπω οτι χανω!Τωρα αν φταει μονο η διαιατα τι να σου πω,θα σε γελασω.Παντως ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι κανενα τροφιμο/συστατικο δεν διασπα το λιπος!Εσυ ομως δεν χανεις τιποτα,δεν ειναι δα και κανενα χημικο..

    Οσο για τη παθητικη γυμναστικη εχω να σου πω οτι καλυτερα να τη ξεχασεις...Καταπονει τους μυς και μετα νιωθεις ρακος...Προτιμησε τον αεροβια..περπατημα,κολυμπι, χορο,ποδηλατο κτλ..και αν πας σε γυμναστηριο μακρια απο βαρη!Οχι οτι δεν κανουν καλο,αλλα μπορει να σου προσθεσουν βαρος(μυικο ιστο βεβαια οχι λιπος)αλλα σε αυτη τη περιπτωση το χειροτερο ειναι να δουμε τη ζυγαρια να κολλαει!

    Αυτα απο μενα,καλη συνεχεια!!:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Athens
    Posts
    257
    Την λεκιθίνη την ξεκίνησα την Παρασκευή βοηθητικά για τον μεταβολισμό μου και όχι για να μου κάψει το λίπος από μόνη της χαχαχα. Την διατροφή προσπαθώ να την κρατάω σε ένα μέσο όρο 1000 θερμίδων το οποίο σημαίνει ότι κάποιες φορες με τα δεκατιανά (συνήθως ΣΚ) πάω λίγο παραπάνω από 1000 και άλλες λίγο κάτω. Γυμναστική κάνω αρκετή, 4-5 φορές την εβδομάδα κάποιες φορές 2 φορες τη μέρα πιο πολύ αερόβια (ελλειπτικό, διάδρομο, κολύμπι) και λιγότερο βάρη, πιο πολύ για να τονώσω πλάτη και χέρια και να φαίνεται πιο συμμετρικό το σώμα μου.
    Την λεκιθίνη την παίρνεις σε όλα τα γεύματα;
    δηλ. εγώ την παίρνω μετά από κάθε γέυμα απλά μερικές φορές κάποια είναι πολύ μικρά και την παίρνω με επιφύλαξη

  7. #7
    Κανονικα πρεπει 1-2 καψουλες μετα το γευμα.Επειδη το μεσσημερι τρωω κατι ελαφρυ και οχι κανονικο γευμα ,προτιμω να τη παιρνω το βραδυ μετα το βραδινο που ειναι ΠΑΝΤΑ σαλατα+πρωτεινη .Και η φαρμακοποιος παντως οταν της ειπα τη διατροφη μου με επιφυλαξη μου την εδωσε γιατι λεει δεν τρωω λιπαρα αλλα παρολαυτα εγω τη συνεχιζω...

    Ξερεις τι με ειχε βοηθησει παλιοτερα και λεω να το παρω και τωρα;Μυλοξυδο.Σε καψουλες!Με ειχαν βοηθησει τρομερα,εμενα τουλαχιστον.Ειχα χασει 7-8 κιλα χωρις διαιτα στην ουσια..χωρις να το καταλαβω!Αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τα ειχα προμηθευτει απο μια εταιρια με φυτικα προιοντα που δεν εχω πια στοιχεια...και σκεφτομαι να παρω απο το φαρμακειο..λογικα παρομοια συστατικα θα ειναι.

  8. #8
    Έτσι όπως τα περιγράφεις νομίζω ότι απλά πρέπει να κάνεις και λίγο υπομονή. Εισαι σε καλό δρόμο . Ο μεταβολισμός και το σώμα μας θέλει και λίγο χρόνο να πάρει μπρος.
    Όσο για τα μηχανήματα με τα καλώδια βοηθάνε σε τοπικό πάχος αλλά είναι και ακριβά. Μιλάμε για χιλιάρικο και πάνω.
    Μην βιάζεσαι θα έλεγα (ξέρω αυτό το μη βιάζεσαι ούτε εγώ το μπορώ?.)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Athens
    Posts
    257
    Έψαξε ο καλός μου και βρήκε κάποια μηχανήμτα παθητικής γυμναστικής σε καλές τιμές. Αυτός θέλει να πάρει βοηθητικά για γράμμωση, να φτιάξει 6-pack για το καλοκαίρι (τον μισώ, τον μισώ, τον μισώ.... όχι αυτόν, το ανύπαρκτο λίπος του μισώ) και μου είπε ότι αν είναι θα το δοκιμάσει και αναλόγως με το αποτέλεσμα και το τι ουσιαστικά κάνει θα μου πάρει και μένα. Τώρα θα δω......

  10. #10
    Ελπιδα σου ειπα...αυτα τα μηχανηματα σε κανουν κουρελι!Οταν εκανα στιβο χρησιμοποιουσα για καποιο διαστημα για εξτρα γραμμωση(55 κιλα τοτε) και μετα δεν μπορουσα να κουνηθω!!Και απο γραμμωση τι να πω..ας μην χτυπαγα χιλιαρικα κοιλιακους καθε μερα και θα σου λεγα...Η γνωμη μου ειναι να εισαι προσεκτικη.Θα το δει και ο καλος σου οταν το χρησιμοποιησει!

  11. #11
    Παιδιά βρήκα αυτό το θέμα στο ακόλουθο λινκ http://news.pathfinder.gr/periscopio/3222.html

  12. #12
    Η λεκιθίνη δεν κάνει τίποτα άδικα παιδεύεστε.Αν δείτε αποτέλεσμα δεν θα οφείλεται σ εαυτήν αλλά στην γυμναστική και στην δίαιτα.Δεν είναι ανάγκη να τρέχετε και να αγοράζετε ότι διαφημίζει πως βοηθά στην απώλεια βάρους.Αναρωτηθήκατε γιατί κανένας γιατρός και διαιτολόγος δεν χρησιμοποιεί λεκιθίνη?Πολύ απλά γιατί δεν κάνει δουλειά.

  13. #13
    jvanis πού ξέρεις ότι κανένας διαιτολόγος δε συστείνει λεκιθίνη στα πλαίσια μιας συγκεκριμένης διατροφής? Ερώτησή απλή είναι, γιατί ναι μενς ξέρω ότι τίποτε δεν είναι θαυματοποιώ από μόνο του, αλλά έχω ακούσει ότι όντως συμβάλει....

    marou_laki όσον αφορά το μυλόξυδο, θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα αν μπορείς να αντέξεις τη γεύση του. Αγόρασε από το σούπερ μάρκετ μυλόξυδο και διέλυε μία κουταλιά της σούπας σε μισό ποτηράκι νεράκι (αν το αντέχεις σκέτο, τότε σκέτο :P )... αντί να πληρώνεις χάπια, πιο φυσικός τρόπος και εξίσου αποτελεσματικός.
    Για τα μηχανήματα παθητικής γυμναστικής που ανέφερες, δλδ όταν το χρησιμοποιούσες ένιωθες το "πιάσιμο" που νιώθουμε όταν έχουμε κάνει πολλή γυμναστική? Αυτό εννοείς "κουρέλι"?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Athens
    Posts
    257
    Πάντως η αλήθεια είναι ότι κάποια περίοδο που μίλαγα με την διαιτολόγο μου για συμπληρώματα και βιταμίνες απο αυτά που αντιμετώπιζε θετικά ήταν και η λεκιθίνη οπότε νομίζω jvanis οτι πολύ απλά γίνεσαι απόλυτος και γενικέυεις με κριτήριο τις προσωπικές εμπειρίες σου. Εγώ προσωπικά δεν τρέχω να αγοράσω ότι βλέπω αλλά αντιθέτως ότι θεωρώ ότι μπορεί να με βοηθήσει και μετά απο mini έρευνα. Ευχαριστώ για την απόπειρα να κατακρεουργήσεις την διάθεση μου που καλώς ή κακώς εξαρτάται πλέον απόλυτα από τις προσπάθεις που κάνω να αδυνατίσω ακόμα και χρησιμοποιόντας συμπληρωματικά σκευάσματα και τεχνικές στις οποίες εσύ μπορει να είσαι αντίθετος.

  15. #15

    marou_laki όσον αφορά το μυλόξυδο, θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα αν μπορείς να αντέξεις τη γεύση του. Αγόρασε από το σούπερ μάρκετ μυλόξυδο και διέλυε μία κουταλιά της σούπας σε μισό ποτηράκι νεράκι (αν το αντέχεις σκέτο, τότε σκέτο :P )... αντί να πληρώνεις χάπια, πιο φυσικός τρόπος και εξίσου αποτελεσματικός.
    Δυστυχως δεν την αντεχω με τιποτα τη γευση του ξυδιου..ουτε τη μυρωδια του!Ακομα και οι καψουλες που μυριζαν μου δημιουργουσαν δυσφορια!Προς το παρον παιρνω λεκιθινη η οποια(εκτος και αν ειναι η ιδεα μου)μου εχει κοψει την ορεξη!Οταν τελειωσουν οι καψουλες θα παρω σιγουρα μυλοξυδο απλα ειμαι σε φαση να βρω κατι φυτικο και φυσικο!

    Για τα μηχανήματα παθητικής γυμναστικής που ανέφερες, δλδ όταν το χρησιμοποιούσες ένιωθες το "πιάσιμο" που νιώθουμε όταν έχουμε κάνει πολλή γυμναστική? Αυτό εννοείς "κουρέλι"?
    Οχι,δεν ενιωθα το πιασιμο που νιωθουμε οταν κανουμε γυμναστικη.Ενιωθα τους μυς μου παραλυμενους,περπαταγα και ξαφνικα διπλωνομουν στη μεση χωρις λογο..ασε το τρεμουλο...εχω πολυ ασχημη εμπειρια γενικα..

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •