Τελικά μπορεί να υπάρχει "δεν μπορώ" κι "όχι δεν θέλω"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    7

    Τελικά μπορεί να υπάρχει "δεν μπορώ" κι "όχι δεν θέλω"


    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι η Sofi. Ψάχνοντας ακόμη μια φορά στο διαδύκτιο, για διαιτολογους, διαιτητικές συνταγές, μαγικά ματζούνια για να χάσεις βάρος, έπεσα πάνω στο site. Και χάρηκα τόσο πολύ που βρήκα τόσους ανθρώπους, οι οποίοι να μοιράζονται κοινούς φόβους και ανασφάλειες όπως εγώ. Και σκέφτηκα πως μπορεί να μου κάνει καλό να μιλήσω σε καποιους ξένους. Απο καιρό ήθελα να επισκεφτώ έναν ψυχολόγο, να με βοηθήσει με το πρόβλημα του φαγητού και της ψυχολογίας μου, αλλά ακόμη και γι αυτό πρέπει να έχεις ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ! Κι αυτό είναι ένα απο τα πράγματα που δεν μπορώ να καταλάβω. Υπάρχουν ομάδες υποστήριξης για πολλά πράγματα. Για την νευρική ανορεξία, για την βουλιμία, για την μανιοκατάθλιψη. Και ναι υπάρχουν και για την παχυσαρκία, αλλά μόνο αν είναι σε πολύ προχωρημένο στάδιο. Κι εγώ δεν ανήκω σε αυτήν την ομάδα. Ναι, είμαι πλέον 90 κιλά και πρέπει να χάσω τουλάχιστον 20 κιλά για να επανέλθω στο φυσιολογικό και στην υγεία μου (πλέον τίθεται πολύ σόβαρο θέμα υγείας με τόσα κιλά!). Κι αν δεν έχεις να δίνεις 50 με 100 ευρώ (τουλάχιστον) την εβδομάδα για να δεις έναν ψυχολόγο να τους μιλήσεις για τους φόβους σου, τι κάνεις?
    Εγώ τα κιλά μου τα έχω πάρει τα τελευταία 5 χρόνια. Ποτέ δεν ήμουν αδύνατη. Γυμναζόμουν πολυ μέχρι τα 18 μου, και μέχρι τα 23μου το κορμί μου είχε κρατήσει την σφρυγιλότητά του, το πολύ καλό μεταβολισμό και όλα τα οφέλη της υγιεινής ζωής. Βασικά ούτε όταν έκανα αθλητισμό έτρωγα σωστά. Αλλά έκανα 3 ώρες γυμναστική την ημέρα, ήθελα δεν ήθελα κρατούσα τις γραμμές μου. Είχα τις ιδανικές αναλογίες κάποτε. Τώρα όσοι με βλέπουν απο αυτήν την εποχή μου ρίχνουν αυτό το βλέμμα οίκτου που μαρτυράει το "καλά πως άφησες τον εαυτό σου να γίνει έτσι?". Και ναι δεν θα πω ψέμματα, μου αρέσει το φαγητό. Μου αρέσει το "βρώμικο φαγητό". Η διαδικασία του τραπεζιού βέβαια με κάνει πάντα και τρώω ποιο υγειινά και πολύ λιγότερο. Όλα τα κιλά μου προήλθαν απο βουλιμικές κρίσεις που έτρωγα μονη ΄μου ό΄,τι έβρισκα μπροστά μου (χωρίς να κάνω εμετό). Τα τελευταία 5 χρόνια είμαι απο την μια δίαιτα στην άλλη. Και παίρνω 3 κιλά, χάνω τα 2 μένει το ένα. Και πάλι το ίδιο. Έτσι την τελευταία 5ετία πήρα σχεδόν 20 κιλά!
    Και θέλω πολύ να χασώ κιλά, γιατί ναι το παραδέχομαι, είμαι πεζή, πιστεύω πως ένας αδύνατος άνθρωπος έχει περισσότερες προοπτικές και ευκαιρίες απο έναν χοντρό. Γιατί ο,τι και να λένε (και συνήθως τα λένε όλοι οι αδύνατοι που είναι έξω απο τον χορό!), αν είσαι όμορφος, ο άλλος θέλει να σε γνωρίσει πιο εύκολα κι έτσι μπορείς να του δείξεις πόσο όμορφος άνθρωπος είσαι εσωτερικά! Και πρέπει να είσαι υπεράνθρωπος ή ψεύτης για να καταφέρεις να τα βρεις τελείως με τον εαυτό σου αν έχεις πολλά κιλά παραπάνω. Γιατί αν έχεις 5 κιλά παραπάνω, τότε είναι μια πρόκληση, αν έχεις 10 τότε είναι αυτοπεποίθηση αν όμως είναι παραπάνω τότε είναι άθλος και τις περισσότερες φορές ακατόρθωτο.
    Έχω επισκεφτεί πολλούς διαιτολογους, πολλά ινστιτούτα. Οι διαίτες που έχω πάρει είναι λες και τις έχεις πάρει καρμπόν. Συγνώμη αλλά δεν χρειάζεται να δίνω 50 την επίσκεψη για να μου γράψει ο άλλος μια διαιτα που έχει κοτόπουλο, ψάρι, σαλάτα, γιαούρτι. Τέτοιες να σου φτιάξω εγώ χίλιες. Αλλά προφανώς την φαντασία τους την δίνουν μονο όταν είναι να φτιάξουν καμία συνταγή light για κανένα περιοδικό και να προβληθούν στα μέσα. Διαφορετικά, το ενδιαφέρον τους είναι τελείως ψεύτικο. Κι όχι, δεν ζητάω να με αγαπάει ο διαιτολογος μου και να με νταντεύει, ζητάω όμως να με ακούει όταν του λέω, ότι μου αρέσει το φαγητό (χωρίς να χρειάζεται να τρώω πολύ), μου αρέσουν οι γεύσεις, η διαδικασία, ότι όταν σου λέω ότι πεινάω κι εσύ μου λες φάε ένα φρούτο, με το φρούτο δεν θα χορτάσω (ίσα ίσα θα μου ανοίξει την όρεξη). Ψάξε λιγάκι εκεί στους θερμιδομετριτές σου, χάλασε λίγο απο τον χρόνο σου, κάτι θα βρεις που μπορεί σε εμένα πρόσωπικά να έχει καλύτερα αποτελέσματα. Κατα τα άλλα είναι προσωπικές οι δίαιτες!
    Κι όπως λέει και ο τίτλος του Post-it, τελικά ίσως υπάρχει δεν μπορώ κι όχι δεν θέλω. Γιατί τι νομίζουν, ότι θέλω να είμαι χοντρη, να υφίσταμαι όλον αυτόν τον κοινωνικό ρατσισμό, να μισώ το καλοκαίρι γιατί όλα τα κοριτσάκια κι όχι μόνο τα πετάνε έξω, ότι απολαμβάνω το γεγονός ότι δεν μπορώ να βρω ρούχα στο νουμερό μου, ότι πονάει η μέση μου, τα γονατά μου και όλα τα καλά της παχυσαρκίας!!!!! Και όλοι αυτοί που το λένε, έχουν άραγε δοκιμάσει να στερηθούν κάτι που τους αρέσει πολύ όπως το κάπνισμα, το ποτό, την γυμναστική το σεξ? Απλά θεωρούμε ότι το πιο εύκολο να στερηθούμε είναι το φαγητό εεε? Λάθος! Τελικά ίσως να μην μπορούμε και όχι να μην θέλουμε!
    Αυτά απο μένα! Σας κούρασα εεε? Εγώ όμως ξαλάφρωσααααα.... Σας ευχαριστώ όλους!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    sofi καλως μας ηρ8ες...ολα αυτα που γραφεις ειναι σωστα..ισως υπαρχει " δεν μπορω" και οχι "δεν θελω"....γιατι στην αντιθετη δεν θα παλευαμε τοσα πολλα αομα με επιπλεον κιλα ανα τον κοσμο...αλλα εφοσον εχει ετσι η κατασταση ας παλεψουμε ολοι μαζι για κατι καλυτερο..εδω ειμαστε μια ομαδα και παλευουμε για εναν σκοπο!...εναν κ μονο σκοπο!...να γινουμε καλα ειτε χανοντας κιλα ειτε καταπολεμοντας τις διατροφικες διαταραχες μας..η ζωη ειναι μπροστα ...μην χασουμε αλλη!..ειναι κριμα!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    New York
    Posts
    86
    ΣΩΣΤΗ Η ΣΟΦΗ!!!
    ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΡΕ ΣΟΦΑΚΙ...
    ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΛΕΕΙ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΙΜΙΑ...
    ΠΕΣ ΜΑΣ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ...
    ΕΔΩ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ Ο,ΤΙ ΝΙΩΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΑΘΟΣ.ΕΔΩ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Η' ΟΧΙ.
    ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΙ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΝΩΣΤΟΙ...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΡΙΝΕΙ ...
    ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΜΟΝΗ...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    7

    Καλώς σας βρήκα!

    Καλημέρα!
    Ειλικρινά χαίρομαι τόσο πολύ που βρήκα αυτό το site. Και δεν περίμενα να υπάρχει τόση υποστήριξη!
    Παλεύω πολύ καιρό με το φαγητό. Αυτό που με ανησυχεί τον τελευταίο καιρό όμως είναι οι ξαφνικές διακυμάνσεις στην ψυχολογία μου. Εκεί που γελάω εκεί που κλαίω! Μετά απο λίγη έρευνα στο διαδύκτιο, απόφασισα να κλεισω ραντεβού με έναν ενδοκρινολόγο να ελέγξει όλες τις ορμόνες μου γιατί όπως έμαθα μπορεί κάποιες ορμόνες να σχετίζονται και με τα υπερβολικά φουσκώματα που έχω και με τις μεγάλες κατακρατήσεις γενικά πριν απευθυνθώ σε κάποιο ειδικό ψυχολόγο τουλάχιστον να ξέρω ότι η κατάσταση στην οποία βρίσκομαι τώρα είναι καθαρά απο δικά μου λάθη κι όχι απο κάτι οργανικό. Γιατί εντάξει δεν λέω, αλλά μέσα σε 3 ημέρες να ανέβαίνει η ζυγαριά 3 κιλά, κάνοντας διατροφή και γυμναστική (και δεν κλέβω, γιατί αν έκλεβα θα το ήξερα!) κάτι θα πηγαίνει στραβά! Εκτός κι αν υπνοβατώ τα βράδια και δεν ξέρω τι κάνω!!!!!
    Αλήθεια θα ήθελα να ρωτήσω. Έχει κανείς δοκιμάσει τις "διαίτες delivery"? Κάνουν τίποτα ή χαμένα λεφτά είναι κι αυτά? Διάβασα για μία πολύ καλή εταιρία, όχι μία απο τις δύο γνωστές, αλλά ακόμη είμαι στην σκέψη. Έκλεισα ένα ραντεβού, να δω τι θα μου πουν, να δω το οικονομικό και μετά να δω κανένα δείγμα και μετά αποφασίζω.
    2η ερώτηση. Έχει κανείς επισκεφτεί ψυχολόγο? Όσο αφορά την παχυσαρκία εννοώ. Αλήθεια μπορεί να σε βοηθήσει. Ώρες ώρες νομίζω ότι μόνο αυτός μπορεί να με βοηθήσει, αλλά θα το πω ακομη μια φορά, είναι πολλά τα λεφτά! Δηλαδή αν είσαι χοντρός και δεν έχεις λεφτά είσαι καταδικασμένος έτσι? Ούτε διαιτολόγους, ούτε ψυχολόγους, τίποτα?
    Αυτά αγαπημένοι μου! Συγνώμη για την γκρίνια πρωινιάτικα! Εύχομαι όλοι μας να βρούμε τον δρόμο μας και να πετύχουμε τον στόχο μας!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Γεια σου sofi!!!
    Eχεις πιασει την ουσια του θεματος!!!
    Σαφως καλη μου στις περισσοτερες περιπτωσεις ισχυει το '''......δεν θελω''.Υπαρχουν και εκεινες οι περιπτωσεις που δυστηχως ειναι καθαρα θεμα υγειας απο την αρχη!
    Τα περισατερα ξεκινουν απο το μυαλο μας.
    Ακομα και η εννοια ΑΔΥΝΑΤΟΣ Η ΧΟΝΤΡΟΣ εχει να κανει με την δικη μας υποκειμενικοτητα.
    Γι'αυτο υπαρχουν και ατομα με διατροφικα προβληματα που δεν ειναι παχυσαρκοι .
    Δεχομαι ολα αυτα που αναφερεις γιατι επισης η αντιμετωπιση της ζωης εχει να κανει με το πως σκεφτεται και αντιμετωπιζει ο καθενας τη ζωη.
    Για μενα εισαι ενα ατομο προσγειωμενο και κατασταλαγμενο.
    Λες θελω να αδυνατισω γιατι οντως οι αδυνατοι μπορουν αυτοκαι αυτο.................
    Συνηδητα θελεις να ξεκινησεις κατι ξεροντας που εισαι και που θελεις να καταληξεις.
    Γι'αυτο σου λεω οτι το εχεις εντοπισει πολυ καλα το προβλημα.Ξεκινα με καποιο γιατρο να δεις για αυτες τις κατακρατησεις τι θα σου πει και μετα με μια διατροφη που μπορεις μονη σου να κανεις οπως πολυ καλα ειπες και καποια στοιχειωδη κινηση αν και εσυ πρωην αθλητρια ξερεις καλυτερα απο ολους θα τα καταφερεις.!!!!!!!!!
    Εαν το θελουμε πραγματικα ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!!!!
    Και οταν θα θελεις να λες... να λες..... να λες... και να ξεσπας οτι μπορει να σου ερχεται στο μυαλο θα το λες σε εμας και εμεις θα σε ακουμε και αν χρειαζεται θα συμπληρωνουμε να εισαι σιγουρη!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •