tavor και διακοπη!ταχυκαρδιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    tavor και διακοπη!ταχυκαρδιες

    Πηγα να κοψω το ταβορ αλλα δεν μπορεσα.το χει κοψει κανεις σας?Ειχε ταχυκαρδιες?εγω ειχα 140 συνεχεια και φοβηθηκα και το ξαναπηρα την επομενη μερα.Παιδια μιλαμε για μισο ταβορ!!!!!!Πως θα το κοψω γμτ??????περιμενω βεβαια τον ιουλιο για να τελειωσει η σχολη αισθητικης....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    γενικά όλα τα φάρμακα, όταν προσπαθούμε να τα κόψουμε, πρέπει να γίνεται αργά κ σταδιακά μείωση ανά τέσσερις μέρες κ φυσικά με την παρακολούθηση ειδικού. δεν παίζουμε με αυτά. μιλα με τον γιατρό σου κ εκεινος θα γνωρίζει καλύτερα πως θα γίνει η διακοπή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    mmaria o γιατρος μου ειπε να το κοψω.μιλαμε για μισο ταβορ το βραδυ .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    sorry δεν το καταλαβα, σου ειπε μαχαιρι να το κοψεις;;
    ποσο καιρο το παιρνεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    2 χρονια επαιρνα ενα κι ενα μετα εναμιση μετα ενα και μετα μισο το βραδι για 8 μηνες!πως θα το κοψω γμτ?φοβαμαι και να παιρνω μισο του μισου.αν παλι εχω ταχυκαρδιες και αγχος που δε κανει να εχω εγω παραπανω γιατι κατευθειαν η ιδεα μεγεθυνεται!!!!!!!!φοβαμαι πολυ!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια εχει παρει κανενας σας TAVOR ?Γιατι πρεπει να το κοψω μισο παιρνω αλλα δε γινεται φοβαμαι!!!!!!!!Το επιχειρησα και εχα 140 σφυγμους συνεχεια σχεδον!!!!!Πως θα το κοψω?Αν το παιρνω για αρκετο καιρο θα παθω τιποτα????Τι ξερετε για το TAVOR???βοηθηστε με σας παρακαλω!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    αφου σου εχει πει ο γιατρος σου να το κοψεις πρεπει να το κοψεις.νομιζω πως μονη σου δημιουργεις την ταχυκαρδια νομιζοντας οτι ειναι επειδη κοβεις το tavor!!!!!!δεν προκειται να παθεις κατι εφοσον στο εχει πει ο γιατρος σου!!εμπιστεψου τον λιγο!!!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Βρε παιδια εχει παρει κανεις σας tavor???Exω αγχωθει με αυτο το φαρμακο!!!Δεν θελω να το κοψω και να εχω ταχυκαρδιες!!!Εσεις τι κανατε?Βοηθεια!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    για προτεινε στον γιατρό σου να παίρνεις μισό χάπι μέρα παρά μέρα πριν το σταματήσεις εντελώς. Νομίζω κι εγώ πως οι ταχυκαρδίες σου δεν οφείλονται στο ταβορ, παρόλα αυτά μίλα με τον γιατρό σου, ειναι ο πλέον αρμόδιος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Όταν πήγα για πρώτη φορά στο γιατρό για κρίσεις πανικού επειδή ήμουν σε άθλια κατάσταση απο ταχυκαρδίες και λοιπά μου είχε συστήσει ένα φάρμακο όχι ψυχιατρικό, που χρησιμοποιείται κυρίως σε ασθενείς με προβλήματα ταχυκαρδιας, αλλά χρησιμοποιείται και για την ταχυκαρδία που προκαλείται απο άγχος.

    Προσωπικά όταν πήγα στο φαρμακείο μου λέει ο φαρμακοποιός : \"Για εσένα είναι αυτό? Αυτό έχω δει να το παίρνουν μόνο άτομα 70 χρονών και πάνω\"
    Εκείνη τη στιγμή ανησύχησα έτσι όπως μου το είπε και δεν το πήρα, μετά απο κάποιο διάστημα που μίλησα με το γιατρό μου, με ενημέρωσε σχετικά με το φάρμακο αλλά επειδή μέχρι τότε μου είχαν περάσει οι ταχυκαρδίες και δεν θα το χρειαζόμουν ετσι και αλλιώς δεν έδωσα σημασία και δεν το πήρα ποτέ.

    Παρόλαυτά αν αντιμετωπίζεις σοβαρό πρόβλημα με τις ταχυκαρδίες και δεν μπορείς να κάνεις τη διακοπή του φαρμάκου σου μόνο και μόνο για αυτό το λόγο κ εγώ (οπως ποραναφέρθηκε) θα έλεγα να μιλήσεις με το γιατρό σου σχετικά με τις ανησυχίες σου και να σε ενημερώσει εαν υπάρχουν εναλλακτικές που μπορούν να σε βοηθήσουν ως προς αυτό.
    Αν και προσωπικά πιστεύω ότι να βρεις τις δικές σου τεχνικές χαλάρωσης και απόσπασης της προσοχής σου απο τις σωματικές αντιδράσεις είναι ίσως ιδανικό για να το εφαρμόζεις και στη συνέχεια όποτε έχεις ταχυκαρδίες απο το stress.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    ναι υπαρχει χαπι για την ταχυκαρδια το inderal.για ρωτησε το γιατρο σου!!

  12. #12
    κανει τρελο εθισμο και εγω προσπαθω να το κοψω....
    Το εχω φτασει στο 0,7 mg

  13. #13
    Οι ταχυκαρδιες ειναι το λιγοτερο.
    Εχεις παθει εθισμο και ο εθισμος απο τις βενζοδιαζεπινες ειναι ιδιος
    και χειροτερος απο τα σκληρα ναρκωτικα γιατι τα συμπτωματα της στερησης μπορει να κρατησουνε απο μηνες εως και χρονια.
    Αμα στη διακοπή εχεις μονο ταχυκαρδιές παρε inderal και
    κοψε το αλλα πολυ φοβαμε οτι θα ερθουνε και αλλα συμπτωματα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    AΘΗΝΑ
    Posts
    19
    Πρόσφατα ο γιατρός μου μου έδωσε το ταβόρ. Μπορείτε να μου πέιτε τι δράση έχει ή και τι παρενέργειες έχει;

    ευχαριστω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    εμενα η γιαγια μου απο οτι ξερω παιρνει το tavor χρονια ολοκληρα.........

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •