δεν ξερω απο τί πάσχω ... αλλά σίγουρα δεν είμαι φυσιολογική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1

    δεν ξερω απο τί πάσχω ... αλλά σίγουρα δεν είμαι φυσιολογική

    Καλημέρα,

    Βρήκα το site και διαβάζοντας κάποια πράγματα περί βουλιμίας διαπίστωσα ότι έχω σχεδόν όλα τα συμπτώματα.
    Η διάθεσή μου εξαρτάται από τα κιλά μου. Ακόμα και όταν περιμένω να αδιαθετήσω, και ξέρω ότι το βάρος μου αυξάνεται λόγω των υγρών που κατακρατώ, γίνομαι ένα ράκος ψυχολογικό. Ξεσπάω σε τρομερά νεύρα και κατάθλιψη.
    Όλη μου η ζωή είναι τα κιλά. Όλη η αυτοεκτίμησή μου εξαρτάται από τα κιλά. Έχω μια θαυμάσια ζωή. Υπέροχο σύντροφο που τον παντρεύομαι σύντομα, καλή και ξεκούραστη δουλειά, πολλά χόμπι, ταξιδεύω πολύ συχνά, διασκεδάζω όσο περισσότερο μπορώ, καλή και υγιή οικογένεια... η ζωή μου είναι γλυκιά όσο ποτέ. και όμως .... τους τελευταίους 2 μήνες έχασα 7 - 8 κιλά και μπόρεσα να αγοράσω και να φορέσω ρούχα που ούτε το φανταζόμουν. Έχω 1.57 ύψος και είμαι 47 Κιλά. Ζώ όμως έναν συνεχή εφιάλτη, με πιάνουν κρίσεις και τρώω όσο περισσότερο μπορώ, μετά κάνω εμετό. Ακόμα και όταν τρώω λίγες θερμίδες πέρνω σχεδόν καθημερινά υπακτικά και πολύ συχνά διουρητικά. Έκοψα ως και το αλάτι για να μην κατακρατώ νερό. Πριν ανέβω στη ζυγαριά κάθε πρωί κάνω τον σταυρό μου. Ζω μια δεύτερη πραγματικότητα παράλληλα με αυτήν που φαίνεται.... Τί να κάνω .... πώς θα σταματήσω αυτό το πράγμα ... Αυτή η ακατάσχετη λαιμαργία και οι ενοχές. Είμαι τόσο ευτυχισμένη και κάνω τον ευατό μου δυστυχισμένο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Αnt καλώς ήλθες σε μια κοινότητα με ομοιοπαθείς.

    Εδώ, δεν θ' ακούσεις διαγνώσεις και βαθιές επιστημονικές αναλύσεις - καθώς δεν είμαστε ειδικοί - , αλλά απόψεις - εμπειρίες από άτομα που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα και καταθέτουν τις σκέψεις τους.

    Οι πρακτικές και τα πρόβληματα που περιγράφεις ταιριάζουν σε αυτές ενός βουλιμικού ατόμου, με καθαρτικού τύπου βουλιμία.

    Σίγουρα,αν υπάρχει η δυνατότητα, η βέλτιση λύση είναι να επισκεφθείς κάποιον ειδικό με ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ στις διατροφικές διαταραχές!Εκείνος μπορεί με μεθοδική προσπάθεια να σε κατευθύνει προς τη λύση και το κυριότερο να οικοδομήσει έναν σωστό και υγιή τρόπο σκέψης.

    Νομίζω, έχεις καταλάβεις, πως με μια λάθος προσέγγιση της εικόνας του σώματος μας μπορούμε να δημιουργήσουμε μεγάλα προβλήματα στον οργανισμό μας και να προκύψουν διατροφικές διαταραχές που θα μας βασανίζουν για μεγάλο χρονικό διάστημα.

    Από την εμπειρία μου προτείνω πως ΠΡΕΠΕΙ ΑΜΕΣΩΣ να κόψεις τα υπακτικά και τα διουρητικά!Γενικότερα αυτές οι καθαρτικού τύπου <<βίαια>>,ακυρωτικές διαδικασίες ενεργούν τόσο άμεσα και δραστικά στο σώμα, που έχουν μεγάλες επιπτώσεις στην υγεία.

    Πίστεψε με, η συχνή χρήση τους, μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει και η επίσκεψη στον γιατρό για κάποια γαστρεντερική εξέταση δε θ' αργήσει να έλθει.

    Καλή δύναμη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Γεια σου ant! Φαίνεται πως έχουμε πολλά κοινά. Κατ' αρχάς, έχω κι εγώ πάνω κάτω το ίδιο βάρος και ύψος με σένα. Επίσης, είμαι κι εγώ βουλιμική, αν και τελευταία έχω σταματήσει τη χρήση καθαρτικών και τις μεγάλες περιόδους νηστείας. Όπως λέει και ο Κλεάνθης, σταμάτα αμέσως τα καθαρτικά και τα διουρητικά! Αν το γεγονός ότι κάνουν κακό στον οργανισμό σου και στο πεπτικό σου σύστημα δεν είναι αρκετά καλός λόγος για να σε ταρακουνήσει, σκέψου ότι 1ον στην ουσία δε σε βοηθούν να χάσεις κιλά, αφού οι θερμίδες απορροφούνται πριν δράσουν τα χάπια αυτά και 2ον πως, όταν με το καλό αποφασίσεις να τα σταματήσεις, θα έχεις πρόβλημα με την τουαλέτα... Και δε θα είναι καθόλου ευχάριστο...

    Όσο για τις βουλιμικές κρίσεις που σε πιάνουν, θα σε συμβούλευα να δεις κάποιον ψυχολόγο. Εγώ αυτό κάνω τους τελευταίους 7 περίπου μήνες και τα επεισόδια έχουν μειωθεί, αν και δεν έχουν σταματήσει τελείως. Νομίζω ότι η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πολλά για τον εαυτό σου και για τις εμπειρίες που σου προκάλεσαν αυτό το πρόβλημα.

    Το ότι αναγνωρίζεις ότι κάτι δεν πάει καλά είναι πάρα πολύ σημαντικό! Είναι το πρώτο βήμα και, ίσως, το σημαντικότερο. Οπότε, καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου! Είμαστε δίπλα σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Καλως ηρθες κοριτσακι που συντομα θα γινεις νυφουλα!!!!!!!
    Δεν μπορω να σου πω ακριβως τι ειναι αυτο το οποιο εχεις.Ενας ειδικος σιγουρα θα ξερει καλυτερα.
    Παρ'ολα αυτα θελω να πιστευω οτι καταλαβαινεις οτι ολα αυτα που προκαλεις στον ευατο σου ,ειναι προβλημα,αδικαιολογητα και δεν στεκουν λογικα πουθενα.Δεν υπαρχει λογως δηλ. να γινονται .Δεν ξερω εαν με καταλαβες.
    Καταλαβαινεις οτι εμεις οι γυναικες πρεπει να αδιαθετουμε .Κυριως λογος τα παιδια.Αρα ειναι μια κατασταση που πρεπει να ανεχομαστε 1 φορα τον μηνα γιατι ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΩΣ.
    Εχεις μια ονειρεμενη ζωη απ'οτι λες με ταξιδια καλη δουλεια ,οικογενεια που σε αγαπα και σε στιρηζει και εναν συντροφο υπεροχο.
    ΠΑΡ'ολα αυτα ξεκινας μια ανοησια πριν 2 μηνες (εαν καταλαβα καλα)χανεις 7-8 κιλα φτανεις στα 47 (πολυ λιγα κατ'εμε)και συνεχιζεις να πιστευεις οτι εχεις προβλημα κιλων .Και σε εχει πιασει κατι που μεχρι υπακτικα και διουριτικα παιρνεις γιατι και το νερακι του θεου μισεις .
    Λοιπον καλη μου εγω θα σου πω καθαρα αυτο που πιστευω εγω.
    Και εγω πιστευω οτι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ οχι πριν ανεβεις στην ζυγαρια καθε πρωι,αλλα αλλα πρωι βραδι για να σταματησεις αυτην αυτοκαταστροφη ενω εχεις ολα τα καλα του θεου και ενα μελλον ροδινο μπροστα σου,και επισης να κανεις ενα ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟΝ ΘΕΟΥΛΗ ΝΑ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ γιατι μανα ολα αυτα που ηδη εχεις και αυτα που ειναι να αποκτησεις ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ ΧΩΡΙς ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!!
    Και εσυ το προκαλεις αυτο ηθελημενα.
    Δεν ειναι κριμα μανα μου ενοψη του γαμου σου ,και ενω ετοιμαζεσαι να ξεκινησεις οικογενεια με τις καλυτερες προυποθεσεις ,απλα και μονο για μια ανοητη ιδεα να τα χαλασεις ολα και πανω απ'ολα την υγεια σου?
    Βρε κουκλα μου ουτε νυφικο στα μετρα σου δεν θα βρεις οπως πας.ΠΡΟΣΕΧΕ!!!!!!!!!1

    Προτεινω να βρεις καποιον καλο ειδικο οσο ειναι νωρις ακομα και να ζητησεις βοηθεια για να το ξεπερασεις.
    Εμεις ειμαστε εδω !!!!!
    Περιμενω νεα σου.
    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!11

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    ουτε εγω μπορω να προσεγγισω με επιστημονια δεδομενα την βουλιμια αλλα πιστευω οτι η πειρα σε καθιστα ακομα πιο κυριο να μιλησεις για αυτην την αυτοκαταστροφη καθοτι ημουν 3 χροβνια βουλιμικη..
    το εντερο αδρανει μετα απο την χρηση καθαρτικων γεγονος που προξενει πολλα προβληματα αν οχι αμεσα, μελλοντικα...
    επισης τα διουρητικα βλαπτουν το κυκλοφορικο συστημα και κανουν κακο στην καρδια,..για τους εμετους δεν το συζητω!..
    και βαλε καλα στο μυαλο σου προπαντων οτι δεν αποβαλλεται η τροφη, δηλαδη η τροφη που θελει να εγκατασταθει στο σωμα,,ειναι μυθος...!!!οποτε προσεχε...
    και γω ειμαι μια κοπελα χωρις προβληματα που εχω διαπιστωσει οτι ψαχνω να δημιουργησω...ετσι δημιουργησα και την βουλιμια..οταν δεν σε απασχολουν πραγματικα προβληματα, κατασκευαζεις πολλες φορες....
    ψαχνεις κατι να σε βγαλει απο την καθημερινη σου αδρανεια, απο την καθημερινη σου ρουτινα καλυτερα...
    ειναι λιγο πολυπλοκος μηχανισμος..και μετα απο σκεψη εχω καταληξει σε αυτο που σου λεω!...λοιπον, μην αφησεις αλλο καιρο να σε αναστατωνει αυτη η ουτοπια...ειναι αδικο πραγματικα!..
    και αυτο μπορω να το επιβεβαιωσω με περισσιο θαρρος και επιγνωση!..
    ΕΙΑΙ ΔΡΑΜΑ ΑΥΤΟΠΡΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟ!..γαιτι να βασανιζομαστε με κατι το οποιο ελεγχεται αμεσοτατα, μονο με την δικη μα ς θεληση!..ΕΙΣΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ..ΔΕΞΟΥ ΤΟ!!!---ειμαστε εδω---φιλια!

  6. #6
    Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.
    Μετά τις παρεμβάσεις σας νιώθω πραγματικά αποφασισμένη να κόψω τα καθαρτικά και τα διουρητικά. Επίσης, αισθάνομαι πως υπάρχουν, επιτέλους, κάποιοι άνθρωποι κοντά μου που μπορώ να τους μιλήσω για κάτι για το οποίο ντρέπομαι αφάνταστα. Σκέφτομαι να βάλω στόχους όπως να επιβραβεύω τον εαυτό μου με ένα δωράκι για κάθε εβδομάδα που περνάει χωρίς να έχω βουλιμική κρίση και έχοντας τραφεί σωστά. Όσο για τον ειδικό συμφωνώ απόλυτα, έχω μάλιστα έναν εξαίρετο ψυχολόγο ο οποίος με έχει βοηθήσει αφάνταστα σε διάφορα προβλήματα που είχα στο παρελθόν. Ωστόσο, αυτή τη χρονική στιγμή είμαι ταπί και ψύχραιμη, καθώς μαζεύω κουκί - κουκί για τον γάμο. Ελπίζω μετά τον γάμο να μη χρειαστεί κανένας ειδικός και να τα έχω καταφέρει να ξεφύγω από αυτόν τον φαύλο κύκλο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Με την δυναμη του φεγγαριου ant!!!!!
    Μπραβο γιατην αποφαση που πηρες να κοψεις ολα αυτα που παιρνεις μεχρι τωρα.
    Το πρωτο βημα εγινε.Προσπαθησε να τρως σωστα και μεχρι εκει που αντεχεις .
    Μην χασεις αλλα κιλα.!!!!!!!!!
    Θα νομιζουν οτι ο γαμπρος τρωει και εσενα δεν σου δινει!!!!!!!!
    Και μετην πρωτη ευκαιρια στον καλο σου ψυχιατρο !!!!
    Περιμενουμε νεα για σενα και για τον γαμο!!!!
    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    4
    Γεια σε ολους!! με λενε Καλλιοπη και ειμαι καινουργιο μελος.
    διαβαζω τα μηνυματα σας και για πρωτη φορα νιωθω πως δεν ειμαι μονη... τελικα υπαρχουν κ αλλοι οπως εγω... παντα ειχα ψυχωση με το σωμα μου... αν και ποτε υπερβαρη παντα θεωρουσα πως πρεπει να χασω πολλα κιλα να γινω ετσι οπως παντα ονειρευομουν. η ζωη μου και εμενα ειναι οπως την ηθελα. περασα περσυ στη νομικη,εχω ενα υπεροχο αγορι,φιλους οικογενεια διπλα μου κ παρολα αυτα ειμαι δθστθχισμενη.δεν με ικανοποιει τιποτα κ το μονο που θελω ειναι να χανω κιλα. ειμαι 1.69 κ ειμαι 56 κιλα εχασα 5 κιλα σε 2 μηνες με ιδατροφη ειδικου αλλα δεν μου φτανει.εχω αρχισει να γινομαι βουλιμικη κ οσο αρρωστο κ αν ακουγεται το ονειρο μου ειναι να γινω ανορεξικια!δεν αντεχω στην ιδεα οτι θα παρω εστω κ μερικα γραμμρια.βλεπω την κοιλια μου καθε 5 λεπτα να δω μηπως εχει φοθσκωσει. τρωω ολο κ πιο λιγο αλλα με πιανοθν κρισεις υπερφαγιας.. τι να κανω?φαιρομαι ασχημα σε ολους γυρω μου γιατι συνεχεια εχς νευρα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ANT ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΒΡΕ ΚΟΥΚΛΑ???
    Εγινε ο γαμος η ακομη ???
    Πες μας τα νεα του γαμου.
    Πως τα περασες η πως ετοιμαζεσαι γιανα παντρευτεις??

    Περιμενουμε νεα !!
    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!1

  10. #10
    Εγώ Ant δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς να κόψεις μαχαίρι κάτι που χρησιμοποιείς τόσο καιρό? Πως μπορείς με μια απόφαση να κόψεις καθαρτικά και διουρητικά? Αν ήταν τόσο εύκολο θα το έκαναν χιλιάδες κοπέλες σε όλο τον κόσμο!!Είδα τα βιντεάκια και σοκαρίστικα..Οι ΔΔ είναι πλέον αναγνωρισμένες ως μία ψυχογενής ασθένεια...Και αυτό δεν σημαίνει κορίτσια ότιν είμαστε τρελές, ή προβληματικές ή δεν ξέρω εγώ τι? Μήπως είναι το σήμα κινδύνου που μας στέλνει η ψυχή μας ότι θέλει φροντίδα? Μήπως η κραυγή της για βοήθεια?Μήπως είναι και αυτός ένας τρόπος να ανταπεξέλθουμε στα τόσα που συμβαίνουν στη ζωή μας?Μήπως είναι η συντροφιά μας? Τι να σου πω?Εγώ στη θεραπεία δεν τα έκοψα μαχαίρι μου πήρε καιρο και ήταν Ant μία πορεία για να καταλάβω με τι συνδεόταν όλο αυτό..Πραγματικά αν τα καταφέρεις είμαι μαζί σου..Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Οι καλυτερες αποφασεις ετσι παιρνονται efoula!!
    ΜΑΧΑΙΡΙ!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!

  12. #12
    Όχι δεν είναι όντως εύκολο εφούλα, έχεις δίκιο. Προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα. Ο γάμος γίνεται σε 3 εβδομάδες. Λόγω κιλών η ψυχολογία μου είναι χάλια. Όμως σχετικά με το κόψιμο μαχαίρι είμαι σίγουρη ότι μπορεί να γίνει. Το έκανα με το τσιγάρο, με τα αντικαταθληπτικά, γιατί όχι και με τα χάπια; Νιώθω όμως πολύ πιεσμένη με το γάμο αυτή τη στιγμή και δεν ξέρω άν είναι η καλύτερη φάση για κόψιμο. Όμως προσπαθώ ειλικρινά. Εδώ και 2 ημέρες δεν έχω πάρει διουρητικά, που τα θεωρώ και τα πιο επικύνδινα για την καρδιά. Επίσης, κάποιες μέρες που δεν πήρα υπακτικά διαπίστωσα ότι μια χαρά πήγαινα και μόνη μου τουαλέτα. Σήμερα θα ανεβάσω τις 2 μου ζυγαριές στη μάνα μου για να καταφέρω να ζυγίζομαι μόνο 1 φορά την εβδομάδα. 2 ημέρες τώρα δεν έχω βουλιμική κρίση και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό! Ελπίζω να τα καταφέρω να χάσω τα 2 κιλά που θέλω μέχρι τον γάμο... τέλοσπάντων, λες και θα μοιάζω διαφορετική με 2 κιλά κάτω... αυτό πάει να πει κόλημα. Επίσης, το συνεχές ζύγισμα που κόβει και την όρεξη για άλλα πράγματα .... δεν νιώθω καλά με το σώμα μου και άρα δεν έχω και διάθεση για έρωτα ...! Σκατά τα έχω κάνει!!!!

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους, μου δίνεται πολύ κουράγιο.

  13. #13
    Ant , με συγχωρείς αλλά δεν έχω καταλάβει..
    Ποια είναι η διάγνωση που έχεις κάνει στον εαυτό σου?Βουλιμία, ανορεξία, bulimarexia?Ο άντρας σου σε αγαπάει έτσι όπως είσαι!Έτσι δεν είναι?Τι δύο επάνω, τι 2 κάτω...Εγώ ανησυχώ για εσένα!Μήπως έχεις ανορεξία και είναι καλύτερο να έχεις βουλιμικά, γιατί σε σώζουν...Δεν ξέρω υποθέσεις κάνω,προσπαθώ να καταλάβω...Απλός ξέρεις τι σκέφτομαι βρε Ant, τα κόβεις εσύ τώρα, χάνεις τα 2 κιλά, γίνεται ο γάμος, όλα αυτά μετά τι θα τα κάνεις που θα πας να μείνεις σε ένα νέο σπίτι και αυτό θα είναι μία μεγάλη αλλαγή?Εγώ έχω πλέον μάθει ότι δεν μπορώ να αφήσω τα βουλιμικά μου, αν δεν καταλάβω γιατί τα κάνω...Και τις περισσότερες φορές έχουν να κάνουν με αλλαγές στη ζωή μου, με εντάσεις στην οικογένειά μου κτλ. Μπορεί για εσένα να μη συμβαίνει το ίδιο, εσύ ξέριες καλύτερα!
    Απλά, πως να στο πω, σε νιώθω! Όταν χώρισα με τον πρώην μου τα βουλιμικά επέστρεψαν σαν κύματα 9 μποφόρ..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    εμενα οποιαδηποτε αλλαγη με ωθει στο να κανω βουλιμικο..ειτε αυτη ειναι θετικη ειτε αρνητικα..μαλλον με ωθουσε..δεν παραιτηθηκα ποτε..ουτε μια στιγμη..υπηρξαν απειρες στιγμες αδυναμιας αλλα οχι παραιτησης..
    σκεφτηκα πως δεν θελω να πεθανω βασικα..εγω ειχα ανορεξια και βουλιμια μαζι..
    ξεκινησα απο το να ζυγιζομαι 1φορα την εβδομαδα..(πολυ δυσκολο βημα)..
    συνεχισα με το να κοψω μαχαιρι τα αντικαταθλιπτικα(αυτο και αν ηταν δυσκολο)
    τελειωνοντας σταματησα τα καθαρτικα(το πιο δυσκολο απο ολα)..
    αλλα ολα αυτα εγιναν σε πολυ γρηγορο χρονικο διαστημα..
    δεν ηθελα να ημουν αλλο αρρωστη..το παλεψα..το παλευω..αλλα εχετε υποψην οτι ολα θελουν πολυ υπομονη και επιμονη..απλα πρεπει να το πιστεψουμε..τιποτα αλλο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Αnt πρωτα απ'ολα καλο κουραγιο και καλες ετοιμασιες.
    Ειμαι σιγουρη οτι ολα θα ειναι πολυ ομορφα ,καταπληκτικα ,πολυ καλα οργανωμενα,και ο κοσμος θα εχει να λεει για τον γαμο σου και την πιο ομορφη νυφη (εσενα)που θα βλεπει ευτιχισμενη διπλα στον καταπληκτικο γαμπρο!!
    Να θυμασαι οτι αυτη η ημερα ειναι μονο δικη σου και δεν αξιζει για τιποτα να την χαλασεις!!
    Να την ευχαριστηθεις και αυτες τις τρεις εβδομαδες που απεμειναν ,δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι τοσο πολυ σε βαθος!!!
    Εχεις χρονια μπροστα σου για να προβληματιζεσαι οσο δεν φανταζεσαι.
    Πες οτι εισαι σε διακοπες,σε ξενη χωρα και ριξτο εξω με την ψυχη σου και με το παληκαρι σου παρεα!!!Πες οτι εισαι σε μονιμο μεθυσι βρε αδερφε!!!!
    Μετα τον γαμο θα εχεις οσο χρονο θελεις για να αναλυσεις τα παντα και τους παντες!!

    Ευχομαι τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!
    ΦΙΛΙΑΑΑ!!!!!!!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •