Είμαι ανορεξική και καλύτερα από ποτε. - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 21 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 307
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    το ποτε εφαγες και τι, μπορει σιγουρα να καλυφθει με τους τροπους που λες.
    αυτο που δεν κρυβεται με τιποτε ειναι τα 35 κιλα.
    δεν μπορει να μην το εβλεπαν αυτο και δεν μπορει να μην ανησυχουν...

  2. #152
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    39
    Συμφωνώ,αλλά το σώμα σου δεν το είδαν; Δεν πρόσεξαν πόσα κιλά έχασες; ...Που φαντάζομαι ότι πρέπει να'γινες πιο λεπτή κι απο την στέκα του μπιλιάρδου..

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    σε λιγο στο ΣΚΑΙ (οχι alpha) η ιστορια μιας κοπελας που επασχε απο ανορεξια

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    για την ακριβεια, αφορα διατροφικες διαταραχες στο Χολυγουντ

  5. #155
    2sweet2b4go10,
    δεν το είδα...
    μηπως μπορεις να μου πεις τι έλεγε ή αν θα το ξαναδείξει???

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Ναταλια
    δεν ειπε κατι για το αν θα το ξαναδειξει, δεν ηταν εκπομπη ειδικα γι αυτο, ηταν μερος μιας εκπομπης αμερικανικης σαν μαγκαζινο με νεα απο σταρς κλπ, καποια στιγμη εδειξε κι αυτο...
    μιλουσε γενικως για οσες περιπτωσεις ανορεκτικων διασημων εγιναν γνωστες, για την νικολ ριτσι, και καποιες αλλες που σιγουρα τις ξερεις φατσικα αλλα δεν θυμαμαι τα ονοματα τους, που μιλησαν ανοιχτα για την ασθενεια τους ...
    εδειξε φωτο της ...σουζαν(?) δεν ειμαι σιγουρη για το μικρο, Καρπεντερ (μελος του συγκροτηματος των καρπεντερς)που τελικα δυστυχως πεθανε στα 38 κιλα, αλλα και μια ανωνυμη κοπελα που ειχε αρρωστησει απο ανορεξια, εφτασε τα 26 κιλα, εδειξε και βιντεο της στην φαση αυτη αλλα ευτυχως, καταφερε να επανερθει, με βοηθεια αναγκαστικης σιτισης αρχικα (ορο νομιζω) και την εδειξε τωρα μια χαρα, υγειη...
    δυστυχως το εθιξε μαλλον επιφανειακα το θεμα, δεν εμβαθυνε στην ψυχολογια των ατομων στην ουσια της αντιμετωπισης και ολα αυτα...ηταν μαλλον μια εκπομπη για ευαισθητοπιηση στο να γνωστοποιηθει η υπαρξη του προβληματος, με τα παραδειγματα των διασημων, παρα κατι αναλυτικοτερο...

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226

  8. #158
    2sweet2b4go10,
    ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση!
    Κανείς δε θίγει το θέμα περισσότερο από επιφανειακά στα media γιατί θα είναι σαν να επιτίθενται σε ένα μεγάλο μέρος των ανθρώπων του star system. Όλοι ξέρουν πως το πρόβλημα υπάρχει απλώς τείνουν να το παραβλέπουν... Τι θα μπορούσε άλλωστε να ειπωθεί για την ψυχολογία του ατόμου όταν το ίδιο ντρέπεται να φάει μπροστά στον ίδιο του τον εαυτό... Για τη Nicol Richie ήξερα ότι γινόταν λόγος ότι πάσχει από αυτή την ασθένεια αλλά ποτέ δεν το παραδέχτηκε η ίδια δημοσίως. Να σου πω κάτι, μόλις την πρωτοείδα έτσι αδύνατη, σκέφτηκα τι ωραία που είναι. Μ'αρέσει να τις βλέπω έτσι αδύνατες αν και λίγο πολύ όλοι εδώ ξέρουμε τι στην πραγματικότητα τους συμβαίνει. Δεν ντρέπομαι να πω ότι Ναι θέλω να είμαι αδύνατη σαν την Nicol Richie, τη Teri Hatcher, τη Lindsay Lohan(αν και αυτή έχει "παχύνει" τωρα), τη Hilary Duff, τη Mary- Kate Olsen, την Κeira Knightley, την Kate Moss φυσικά και πολλές άλλες με τις συγκεκριμένες αναλογίες. Πάντα ήθελα να είμαι έτσι, απλώς τώρα είμαι και κάπως έτσι.

  9. #159
    Kleanthi,
    τα βίντεο με τη Νικόλ τα είχα ήδη δει. Βλέπεις είμαι fan του youtube... Η Νικόλ άλλωστε δεν είναι και πάρα πάρα πάρα πολύ αδύνατη......

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ναταλια μου
    ολες αυτες που θαυμαζεις και θελεις να γινεις λεπτη σαν αυτες, εχουν περισσοτερα κιλα απο εσενα, αλλα για καποιον λογο, δυστυχως δεν μπορεις να το συνειδητοποιησεις...
    η κειτ μος ειναι τουλαχιστον 10 κιλα παραπανω απο σενα, αλλα και οι αλλες...
    η καρυ καρπεντερ που δυστυχως απεβιωσε, ηταν 38 κιλα...3 κιλα παραπανω απο εσενα...
    πως πας με την προσπαθεια σου να αλλαξεις την διατροφη σου? ειχες καμια προοδο?

  11. #161
    2sweet2b4go10,
    τρώω ελάχιστα για να μη φουσκώνω γιατί είμαι σίγουρη πως αν με δω να φουσκώνω θα αρχίσω πάλι τους εμέτους κ τα καθαρτικά. Ουσιαστικά και με τη μια μπουκιά που θα φάω αισθάνομαι ότι πρήζομαι ολόκληρη, ότι είμαι ένα βήμα από το να εκραγώ, αισθάνομαι πάρα πολύ βαρύ το στομάχι μου... Ωστόσο δεν έχω κάνει χρήση καθαρτικών για 6 μέρες και πίστεψέ με πως τα χρησιμοποιούσα σχεδόν σε καθημερινή βάση και προσπαθώ να ελατώσω και τους εμέτους αν και όχι με πολύ μεγάλη επιτυχία δυστυχώς.

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    329
    natalia μου το ότι δεν έχεις κάνει χρήση καθαρτικών είναι πολύ καλό..και ότι προσπαθείς να μειώσεις τους εμετούς..one step at the time!!σιγά σιγά φρόντιζε να τρώς 2 μπουκιές..δεν γίνονται όλα από τη μία μέρα στην άλλη μάτια μου!!!απλά προσπάθησε!!!!όλα θα γίνουν..θα δείς..απλά μην τα παρατάς προσπάθησε και θα συνέλθεις!!!φιλάκια

  13. #163
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    59
    NATAΛΑΚΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΠΗΡΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΒΑΡΟΣ

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Ναταλια μου, φοβαμαι για σενα.... δεν ξερω αν ειναι βιωσιμο το βαρος σου, δεν ειμαι γιατρος.... φοβαμαι ομως οτι δεν ειναι.... σκεψου το να ζητησεις βοηθεια απο καποιον γιατρο να δει σε τι κατασταση ειναι ο οργανισμος σου σε παρακαλω..

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114
    Ναταλία καλησπέρα κι από μένα.
    Επέτρεψέ μου να πω κι εγώ μερικά πράγματα (που ήδη τα ξέρεις, είμαι σίγουρη), ως μεγαλύτερή σου ηλικιακά και ως πρώην ανορεξική:

    1ον. Με ύψος 1.70 και 39kg, ο ΔΜΣ (Δείκτης Μάζας Σώματος) για σένα είναι μόλις 13,5!
    Αν ήσουν στη Βρετανία ή στην Αμερική, με το που θα είχε πάει ο ΔΜΣ σου κάτω απ'το 17-17,5 (πόσο μάλλον στο 13,5 που κινδυνεύει η βιωσιμότητά σου...) θα έμπαινες για θεραπεία σε κέντρο διατροφικών διαταραχών.

    Εδώ στην Ελλάδα, δυστυχώς, ούτε να μιλήσουμε ξεκάθαρα ακόμα για ανορεξία και βουλιμία δεν μπορούμε, όχι να ζητήσουμε και επαγγελματική βοήθεια...

    2ον. Δεν ξέρω τις -μέχρι στιγμής- συνέπειες της κάκιστης διατροφής σου. Εννοώ πώς είναι πλέον το δέρμα σου, αν έχεις ακόμα μαλλιά ή καλύφθηκες από χνούδι, αν έχεις νύχια στα δάκτυλά σου ή άρχισαν να πέφτουν, αν λειτουργεί ομαλά το έντερό σου ή χωρίς καθαρτικά δεν λειτουργείς πλέον, αν παρατήρησες καρδιακές αρρυθμίες κλπ.

    3ον. Δηλώνεις "είμαι ανορεκτική και καλύτερα από ποτέ". Θα ήθελα πολύ να ξέρω αν στη διάρκεια ενός τυπικού 24ώρου σου, νιώθεις δυνατή, γεμάτη από ζωή, ικανοποιημένη απ'τις δραστηριότητές σου, ευτυχής από τις διαπροσωπικές σου σχέσεις και κυρίως τι είδους σχέση έχεις με τον εαυτό σου (τον μισείς για κάτι, τον οικτίρεις, τον θυματοποιείς, τον θεωρείς υπεράνω όλων, τον θαυμάζεις κλπ)

    4ον. Θα ήθελα να φανταστείς τον εαυτό σου φυσιογνωμικά, 20 χρόνια αργότερα, δηλ. στην ηλικία των 37 ετών (εγώ είμαι 41, παλεύω με τις διατροφικές διαταραχές μόλις 5 χρόνια τώρα και ήδη δεν με αναγνωρίζω στον καθρέφτη...). Εσύ πώς φαντάζεσαι αυτό το νεανικό, ανάλαφρο σώμα που (θεωρείς ότι) έχεις σήμερα, μερικά χρόνια αργότερα? Ελκυστικό? Σφριγηλό? Υγιές? Χωρίς οστεοπόρωση? Χωρίς καρδιακά προβλήματα? Χωρίς συνεχείς εισαγωγές στα νοσοκομεία?

    Περιμένω τις απαντήσεις σου και συνεχίζουμε το διάλογο, εφόσον βέβαια το θέλεις κι εσύ...

Page 11 of 21 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •