Είμαι ανορεξική και καλύτερα από ποτε. - Page 19
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 19 of 21 FirstFirst ... 91718192021 LastLast
Results 271 to 285 of 307
  1. #271
    smile 002,
    ειλικρινά δεν ξέρω αν η αγάπη μου για τη ζωή ξεπερνά το φόβο μου να παχύνω...
    Δε νομίζω ότι η στάση μου απέναντι σε όλο αυτό που μου συμβαίνει είναι παθητική. Αντιθετα θα έλεγα. ¨Ολο αυτό ΕΓΩ το επέλεξα κ ΕΓΩ το πραγματοποίησα. Δεν με πίεσε κανείς... Ήθελα να είμαι ΠΟΛΥ ΑΔΥΝΑΤΗ... Το ότι διατρέχω κίνδυνο το έχω πλέον συνειδητοποιήσει, μάλιστα τώρα που τα γράφω καταλαβαίνω τι πράγματι συμβαίνει...
    Δεν ξέρω αν το όλο θέμα μου προσφέρει μια απατηλή ασφάλεια όπως εσύ λες αλλά σίγουρα νιώθω πολυ καλύτερα ψυχικά από το να ήμουν 5 κιλά παραπάνω...

  2. #272
    2sweet2b4go10,
    Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα προλάβω να καταφέρω σε αυτήν την ζωή...
    Δεν ξέρω αν θα πραγματώσω τα όνειρα μου, δε γνωρίζω αν θα αποκτήσω αυτά που επιθυμώ...
    ΘΕΛΩ όμως -κ ΜΠΟΡΩ όπως αποδεικνύεται- να είμαι όπως θέλω...
    δεν ξέρω τι με έκανε έτσι πέρα από τη σφοδρή μου επιθυμία να είμα αδύνατη...
    Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση...

  3. #273
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ααααχ...
    ποια συμπαρασταση κοριτσακι μου που θελουμε να σε βοηθησουμε να ζησεις και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτε γι αυτο??????
    ποια συμπαρασταση που εχεις υπνωτιστει να κυνηγας την σκια σου νομιζοντας πως ειναι ζωντανη?
    Ναταλια μου ειμαστε ανικανοι να κανουμε κατι για σενα, κανε σε παρακαλω εσυ κατι για τον εαυτο σου...

  4. #274
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by Natalia

    Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα προλάβω να καταφέρω σε αυτήν την ζωή...
    Δεν ξέρω αν θα πραγματώσω τα όνειρα μου, δε γνωρίζω αν θα αποκτήσω αυτά που επιθυμώ...
    ΘΕΛΩ όμως -κ ΜΠΟΡΩ όπως αποδεικνύεται- να είμαι όπως θέλω...
    δεν ξέρω τι με έκανε έτσι πέρα από τη σφοδρή μου επιθυμία να είμα αδύνατη...
    Ναταλάκι μου,πρόσεξε τι γράφεις κι τι τονίζεις με κεφαλαία...Ο έλεγχος φαίνεται να είναι το ναρκωτικό σου,όχι το αποτέλεσμα...
    Η πειθαρχία με το όποιο της τίμημα.Όσο μεγαλύτερη η αυταπάρνηση τόσο υπεράνθρωπα δυνατότερη εσύ!
    Αφού "θέλω"και "μπορώ"αυτό,ενάντια στην επιβίωση μου κιόλας,μπορώ δυνητικά τα πάντα,αρκεί να τα θελήσω.
    Τώρα επιλέγω να μη τα θέλω,αλλά τη στιγμή που θα τα θελήσω σίγουρα θα τα καταφέρω.Θεωρητικά δε χάνω τίποτα!
    Αναρρωτιέμαι ποιά είναι η σχέση σου και με τους γονείς σου...
    Μήπως αυτός είναι ο τρόπος σου να κάνεις την επανάσταση σου απέναντι τους...
    Η αφοσίωση σου απέναντι σ'εκείνους και τις προσδοκίες τους για σένα,εξεγείρεται...
    Προσπαθείς να γίνεις εντελώς αυτάρκης,εκμηδενίζοντας τις ανάγκες σου, έχοντας επιπρόσθετα μια τάση εξαΰλωσης σου...
    Αν αρνείσαι κάθε απόλαυση,αρνείσαι να γευτείς τη ζωή με όλα της τα ρίσκα.
    Οι σχέσεις με το άλλο φύλο τα εμπεριέχουν και τα δυό...Πώς είναι η σχέση σου με το άλλο φύλο;
    (Η ερώτηση δεν είναι ασφαλώς προς απάντηση,αλλά προς προβληματισμό.)
    Μήπως τελικά η μόνη επίδοση που σου επιτρέπεις είναι όποια έχει να κάνει με το χώρο του πνεύματος,
    γι'αυτο και πήγες πολύ καλά και στις πανελλήνιες σου;
    Φοβάμαι πως έχεις στο μυαλό σου ένα πολύ υψηλό σχέδιο για σένα να πραγματώσεις.
    Μπροστά σ'αυτο ακόμα και το ρίσκο της ζωής σου είναι ιδεολογικά κατώτερο κι ίσως κατώτεροι κι αδύναμα ανθρωπάκια
    είναι όλοι όσοι ενδίδουν στους πειρασμούς και τις απολαύσεις της ζωής,αδιαφορώντας για τα κατ'εσένα πιο ουσιώδη...
    Δεν ξέρω αν ακούστηκα επικριτική ή ξερόλας...Έκανα απλά κάποιες σκέψεις κι ίσως κάπου κάτι να βρεις που να σε αφορά...
    Πάντως το θέμα δεν είναι καθόλου επιφανειακό νομίζω.Δεν έχει να κάνει με το άλλο φύλο και την φιλαρέσκεια...
    Υποθέτω ότι σου αρέσει να τραβάς τα βλέματα των αντρών,αλλά ως εκεί.Αρκεί η επιβεβαίωση
    χωρίς το ρίσκο της σχέσης,χωρίς την απόλαυση του έρωτα και κατ'επέκταση της ζωής...
    Αν θέλεις πραγματικά κάτι να κάνεις γι'αυτο πρέπει να είσαι διατεθειμένη να κλονίσεις όλο το οικοδόμημα της φιλοσοφίας σου.
    Κάτι τέτοιο προσπαθώ κι εγώ να κάνω απ'την αντίπερα όχθη,αυτή της παχυσαρκίας.
    Καθόλου δε μου αρέσει,το θεωρώ προσωπική μου ήττα και αλλοτρίωση,
    αλλά μάλλον έφτασα στο σημείο να θέλω ν'αλλάξω τη ζωή μου στο καλύτερο...

  5. #275
    NADINE,
    το θέμα μου είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω κάτι στο μυαλό μ κ να μην το καταφέρω...
    Βέβαια δυστυχώς κάποια πράγματα τα θέλουμε αλλά δεν μπορούμε να τα καταφέρουμε...
    Αυτό που ζω το θέλω αλλά και το μπορώ...
    Σχετικά με τους γονείς μου...τι να σου πω... δεν τους ενοχλώ δεν με ενοχλούνε, μου προσφέρουν ο,τι τους ζητήσω αμέσως... Δεν τίθεται θέμα επανάστασης γτ ποτέ δεν μου απαγόρευσαν να κάνω αυτό που εγώ θέλω...
    Απέναντι σε προσδοκίες άλλων... τώρα που το σκέφτομαι... κάποια στιγμή υπήρξαν άνθρωποι που με αμφισβήτησαν αλλά τους τα βούλωσα τα στόματα γτ εγώ όπως αποδείχτηκε είμαι πολύ καλύτερη από αυτούς και αυτό που θέλω το μπορώ και το πετυχαίνω αντίθετα με αυτούς που με διαβάλλουν ...
    Τις προσδοκίες τις έχω εγώ για τον εαυτό μου και κάνω πάντα αυτό που θέλω και όχι αυτό που μου επιβάλλουν...

  6. #276
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    ναταλια αλλαξανε οι μοδες, τωρα πια δεν ειναι αποδεκτο το ανορεξικο προτυπο! μουχαχα!
    οσο και να θες, τα εξωφυλλα δεν θα τα φτασεις ποτε. για εναν σημαντικο λογο! γιατι δεν εισαι ψηφιακη και γιατι δεν μπορεις να βαλεις photoshop στην ζωη σου.
    by the way, αν εξακολουθεις να πιστευεις οτι ολοι/ολες ζηλευουν το σωμα σου, ενταξει ειναι αστειο! πιο πολλες πιθανοτητες εχει μια κοπελα με παραπανω κιλα να εχει φλερτ απο καποιον παρα μια που κουβαλαει κοκκαλα. αυτο ειναι σιγουρο!
    καλη δυναμη girl! :)

  7. #277
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by Natalia
    NADINE,
    το θέμα μου είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω κάτι στο μυαλό μ κ να μην το καταφέρω...
    Βέβαια δυστυχώς κάποια πράγματα τα θέλουμε αλλά δεν μπορούμε να τα καταφέρουμε...
    Αυτό που ζω το θέλω αλλά και το μπορώ...
    Σχετικά με τους γονείς μου...τι να σου πω... δεν τους ενοχλώ δεν με ενοχλούνε, μου προσφέρουν ο,τι τους ζητήσω αμέσως... Δεν τίθεται θέμα επανάστασης γτ ποτέ δεν μου απαγόρευσαν να κάνω αυτό που εγώ θέλω...
    Απέναντι σε προσδοκίες άλλων... τώρα που το σκέφτομαι... κάποια στιγμή υπήρξαν άνθρωποι που με αμφισβήτησαν αλλά τους τα βούλωσα τα στόματα γτ εγώ όπως αποδείχτηκε είμαι πολύ καλύτερη από αυτούς και αυτό που θέλω το μπορώ και το πετυχαίνω αντίθετα με αυτούς που με διαβάλλουν ...
    Τις προσδοκίες τις έχω εγώ για τον εαυτό μου και κάνω πάντα αυτό που θέλω και όχι αυτό που μου επιβάλλουν...
    για σκεψου και απαντησε ειλικρινα...
    μπορεις πραγματικα να κανεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ αν το βαλεις στο μυαλο σου, η διαλεξες εναν στοχο, οδυνηρο μεν, αλλα ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ γιατι οι ουσιαστικοι στοχοι που αφορουν την επιτυχια στις σπουδεςτην επιτυχια στις ερωτικες σχεσεις την επιτυχιαστην φιλια, στην αγαπη, στην ευτυχια τελικα, ειναι πολυ δυσκολοι για σενα και ντρεπεσαι να μπεις σε ανταγωνισμο με τους γυρω σου που παρα το νορμαλ η παχυ σωμα τους τα καταφερνουν καλυτερα στην ζωη τους?

    για σκεψου και απαντησε ειλικρινα....
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ να πετυχεις την ευτυχια στην ζωη σου
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ να συνεχισεις να ζεις????

    η το μονο που μπορεις ειναι να πεθανεις και γι αυτο το υιοθετησες σαν στοχο μιας και ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΤΑΛΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΥΤΟΣ

  8. #278
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    λυπαμαι πραγματικα γιατι "βλεπω" εναν ανθρωπο νεο να νομιζει οτι θετει ως στοχο κατι το οποιο οι αλλοι δεν μπορουν να καταφερουν ενω στην πραγματικοτητα οι αλλοι θελουν κ μπορουν κ εχουν πραγματοποιησιμους στοχους ενω εκεινος οχι.Εξαφανιζοντας τον εαυτο μας σιγα σιγα τοτε βαζουμε τελος σε καθε συναισθημα κ σε καθε ομορφη εμπειρια απ την πιο ασημαντη ως την πιο σημαντικη.Μου φαινεται οτι Ναταλια θελεις να αποδειξεις οτι αντεχεις τον πιο οδυνηρο πονο κ την πιο ψυχοφθορα διαδικασια μονο κ μονο γιατι δεν πιστευεις οτι εισαι δυνατη αρκετα κ οτι οσα μας λες περι πεισματος κ δυναμης στην πραγματικοτητα τα τονιζεις στον εαυτο σου προσπαθωντας να τον παραμυθιασεις.για σενα κανενας στοχος δεν θα εχει νοημα αν δεν παραμενεις κοκαλο κ αντιστροφως αν ποτε παχυνεις τιποτα δε θα εχει νοημα για σενα.μπορω να καταλαβω λιγο πως νιωθεις μιας κ για λιγοτερο διαστημα ειχα νιωσει μια μικρη γευση απο αυτα που πιστευεις, ομως πραγματικα τωρα εχεις σκεφτει τι κανουν τα κιλα τοσο σημαντικα για σενα?τιποτα αλλο δεν εχει μεινει?τοσο κενη νιωθεις?δεν υπαρχουν αλλα ερεθισματα στη ζωη σου?δεν βλεπεις τον κοσμο κ εχεις κλειστει στην απατηλη σου ασφαλεια οτι ο,τι κι αν γινει εσυ τουλαχιστον θα σαι λεπτη?οτι ακομα κ αν ο κοσμος ερθει αναποδα εσυ θα σαι λεπτη κ αυτο φτανει?τοσο μικροι ειναι οι οριζοντες σου?δεν ειναι κριμα να μη ζησεις για να σπουδασεις να ερωτευτεις να γελασεις να κλαψεις ακομα?να δωσεις ζωη?υπαρχουν τοσα πολλα στη ζωη μας...χωρις να ειναι απαραιτητα καλα η κακα.εσυ ολα αυτα τα πετας.γιατι?

  9. #279
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    athens
    Posts
    30
    κουκλα μου..στεκομαι σε κατι που λες "ολοι με ζηλευουν κλπ κλπ.."

    προσπαθησε αρχικα να δεις ποιοι ειναι αυτοι που σε αγαπανε πραγματικα.Δερν ειναι δυσκολο.Φαινεται στα βλεμματα τους οταν σε κοιτανε ετσι οπως εχεις εξαθλιωθει.Να εισαι σιγουροι οτι τα εν λογω ατομα ΔΕΝ ΣΕ ΖΗΛΕΥΟΥΝ! (στη συγκεκριμενη φαση που εισαι κανεις δε νομιζω να σε ζηλευει..) Ζητα ΑΜΕΣΑ την στηριξη τους..ΑΜΕΣΑ!!!!

  10. #280
    hairbandou,
    δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να με κρίνεις....
    φυσικά και με ζηλεύουν αλλιώς δε θα έκαναν καν τον κόπο να με ρωτάνε τι δίαιτα κάνω για να αποκτήσουν κορμί σαν το δικό μου...
    ό,τι κάνω είναι επιλογή μου και εξαρτάται μονάχα από εμένα...

  11. #281
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    βρε συ αντε να στο πω χοντρα ,τα αρσενικα συζητανε και μαζι σου (το συζηταω δεν σημαινει κοπελια ,τι ωραια που εισαι ,μονο )πανω απο 1 ωρα την ημερα ή τσου ?
    απλα ολα αυτα για ποιους?
    για σενα σιγουρα οχι .για τους αλλους μαλλον.
    αχ θα φαω το καπελο μου αποψε λεμε τωρα.τι λεω λες να μην τα εχω δει.

    Natalia αντε να σε πιστεψω. αλλα απο ολα αυτα περιμενεις τι?
    τον ανδρα τον σωστο , που θα σε κανει μοστρα?για την παρτι του θα ειναι η μοστρα; και οταν γινεις λουτσος αντε για.
    οταν εγω τα λεω οτι λαθη γονεων παιδεουσει τεκνα με λετε και μαλ...
    ποσο χρονων εισαι ειπαμε?
    αντε δεν λεω εισαι και οικονομικο μεγεθος σε καταναλωση.
    Ισως δεκα χρονια μετα με θυμηθεις ,απλα ως τοτε θα σε εχουν καταναλωσει τοσο πολυ ,που δεν φανταζεσαι.

  12. #282
    Ειλικρινά απορώ που κάθεστε και ασχολείστε μ'αυτή την κοπέλα!!!
    Εκτός από ανισόρροπη κι εριστική..είναι και πολύ μα πολύ αγενής!!!
    Αυτή την βρίσκει με το να προκαλεί και να προσβάλλει τους άλλους!!
    Υπάρχουν άλλοι άνθρωποι που χρειάζονται πραγματικά την υποστήριξή μας!!!
    Μην ασχολείστε μαζί της!!!
    Καλημέρα σας!!!

  13. #283
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    athens
    Posts
    30
    Originally posted by maryana
    Ειλικρινά απορώ που κάθεστε και ασχολείστε μ'αυτή την κοπέλα!!!
    Εκτός από ανισόρροπη κι εριστική..είναι και πολύ μα πολύ αγενής!!!
    Αυτή την βρίσκει με το να προκαλεί και να προσβάλλει τους άλλους!!
    Υπάρχουν άλλοι άνθρωποι που χρειάζονται πραγματικά την υποστήριξή μας!!!
    Μην ασχολείστε μαζί της!!!
    Καλημέρα σας!!!
    θαρρω πως κι αυτη ψαχνει βοηθεια με τον τροπο της..




    Originally posted by Natalia
    hairbandou,
    δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να με κρίνεις....
    φυσικά και με ζηλεύουν αλλιώς δε θα έκαναν καν τον κόπο να με ρωτάνε τι δίαιτα κάνω για να αποκτήσουν κορμί σαν το δικό μου...
    ό,τι κάνω είναι επιλογή μου και εξαρτάται μονάχα από εμένα...
    καμια προσπαθεια δεν εκανα να σε κρινω..ισα ισα..Προφανως και δεν ειμαι σε θεση να το κανω αυτο,μιας και εχω το ιδιο προβλημα με σενα..Η διαφορα ειναι οτι εγω γνωριζω οτι εζω προβλημα και προσπαθω να με σωσω τωρα που ακομη ειναι νωρις.Εσυ αληθεια καταλαβαινεις τι συμβαινει? Σε ρωταω πολυ καλοπροαιρετα, ειλικρινα..

  14. #284
    θα συμφωνήσω πως η κοπελιά χρειάζεται βοήθεια...αλλά είναι πολλή εριστική!!!ʼνθρωποι άγνωστοι προσπαθούν να την βοηθήσουν...κι αυτή αντί να τους ευχαριστήσει,τους πετάει προσβολές και ειρωνία κατάμουτρα!!Λυπάμαι αλλά για μένα είναι καμμένο χαρτί..κι όχι γιατί είναι ανορεξική...αλλά γιατί δεν έχει ψυχή...Χέρι που σε χαιδεύει,δεν το δαγκώνεις!!!Καλό βράδυ

  15. #285
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    maryana

    επειδη το εχω περασει, δεν ειναι οτι ειναι εριστικη αλλα οτι οταν δεν το εχεις παρει αποφαση κανεις δεν μπορει να σε βοη8ησει κ οτι σου λενε το νιωθεις σαν ενοχληση.κ αντιδρας.γιατι αναμεσα στη φωνη που σου λεει να χανεις κ να καταστρεφεσαι κ σ εσενα που την ακους τοσο υπακουα κ πειθηνα παρεμβαλλονται αλλες μικρες φωνες σαν παρασιτα.κ αυτο δε σου αρεσει γιατι ειναι η αληθεια κ μεσα σου βαθια ισως το νιωθεις ομως δεν το εχεις παραδεχτει σε σενα κ επομενως δεν προκειται να ακουσεις τους αλλους.Ειχα φτασει προσωπικα να σκεφτομαι οτι δε με νοιαζει να μην εχω περιοδο αρκει να ειμαι αδυνατη μεχρι αηδιας.ο μονος που μπορει να σε βοηθησει ειναι ο εαυτος σου...

Page 19 of 21 FirstFirst ... 91718192021 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •