Είμαι ανορεξική και καλύτερα από ποτε. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 21 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 307
  1. #46
    Σόφη, το να είναι μια γυναίκα πετσί και κόκαλο είναι πρότυπο της εποχής. Το να έχει πιασίματα είναι παράδειγμα προς αποφυγή στη σύγχρονη κοινωνία κατά τη δικιά μου γνώμη. Στις τριτοκοσμικές χώρες δεν έχουν να φάνε και φυσικά και δεν έχουν τις προδιαγραφές top model. Εκεί μιας και από μικρές δεν είχαν να φάνε, δεν έχουν αναπτυχθεί σωστά με αποτέλεσμα να μην είναι αρκετά ψηλές, να μην έχουν ίσιο κορμί κ.τ.λ..

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    329
    Natalia όταν τα βρεις με τον εαυτό σου και ελπιζω σύντομα..θα καταλαβεις ότι η γυναίκα είναι θηλυκη και με τα πιασιματα και με το στηθος και με τα όλα της...οι καμπύλες δηλώνουν θηλυκότητα και υγεία!!!!Η αυτοπεποίθηση και η συναισθηματική υγεία είναι ότι πιο σημαντικό
    και τραβηχτικό σε οποιοδήποτε άνθρωπο!!!Και ελπίζω να μην ζήσεις ποτέ πολύ άσχημες καταστάσεις γιατί τότε θα καταλάβεις κούκλα μου ποια είναι πραγματικά ΄όλα τα κακά της μοίρας... ΄

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Ναταλάκι, καταλαβαίνω τον τρόπο που σκέφτεσαι επειδή κι εγώ κάποτε σκεφτόμουνα με τον ίδιο τρόπο.

    Μετά από πολλές συζητήσεις με την ψυχολόγο μου, έμαθα ότι τα άτομα που βρίσκουν αποκρουστικές τις θηλυκές καμπύλες και θέλουν να αποκτήσουν ένα εντελώς επίπεδο κορμί, συνήθως φοβούνται να μεγαλώσουν... Θέλουν να διατηρήσουν για πάντα ένα παιδικό σώμα, έτσι, υποσυνείδητα, προσπαθούν να αποφύγουν τις υποχρεώσεις και τα προβλήματα που συνεπάγεται το να μεγαλώνεις.

    Δε θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση με αυτό που θα σου πω, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι κάποια εμπειρία ή κατάσταση του παρελθόντος σε έχει πληγώσει πολύ και ευθύνεται κυρίως για το πρόβλημα που έχεις τώρα. Ίσως κάποια κατάσταση με τους γονείς σου, με φίλους ή με κάποιο αγόρι σου...

    Αν μπορείς να σκεφτείς κάτι που σε έχει πληγώσει και που δεν το έχεις ξεπεράσει ακόμα, μίλησέ μας για αυτό όταν θα το θέλεις κι εσύ.

  4. #49
    1. Κανένας δεν πρόσεξε οτι ο τίτλος ερχεται σε απόλυτη αντίθεση με την περιγραφή της διάθεσής της? Πώς είναι δυνατόν Ναταλάκι μου να εισαι ανορεξική και καλυτερα από ποτέ και ταυτόχρονα να εισαι και χαλιαααααααααααα......

    2. Χωρίς στήθος κοριτσακι μου, πως θα θηλάσει μια γυναίκα το παιδί που θα φερει στον κόσμο? Η απαγορεύεται και η εγκυμοσύνη επειδη χαλάει την εξωτερική μας εικόνα.....??? Να σου θυμίσω οτι και το πρότυπό σου, η Kate Moss, εχει ήδη ενα παιδάκι.....Επίσης, αν ψαξεις λίιιιιγο καλύτερα, θα διαπιστώσεις οτι το βάρος της ειναι 48κιλα, και οχι 37.............

    Και μια ερώτηση προς τους χρήστες που ειναι γονεις.....υπάρχει περίπτωση ενας γονιός να δει το παιδι του τοσο αδυνατο και απλα να το πιεζει να φαει? Δεν ειμαι γονιός, αλλα εγώ θα ειχα κανει κατι πιο δραστικο.....γιατι αν η Ναταλια μας ειναι 17 ετών, οι γονεις της δεν πρεπει να ειναι μεγαλοι σε ηλίκα.....
    Τι να πω, ευχομαι οτι ειναι πραγματικα και ουσιαστικα καλυτερο για σενα....

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Σωστη η Εβελυν!!
    Σωστες και οι αποριες που εχει!!

    Ναταλια οσο για τα προτυπα της σημερινης εποχης δεν εισαι καθολου διαβασμενη!!!
    Ισως σου εχει ξεφυγει το γεγονος οτι πολυ σπουδαιοι σχεδιαστες επιλεγουν πλεον τα μοντελα τους αφου πρωτα τα ζυγισουν και δεν ειναι κατω απο συγκεκριμενο αριθμο κιλων.Τα ανορεξικα μοντελα ΤΕΛΟΣ!!!
    Μετα καλη μου η ιδια η ιστορια σε διαψευδη!!!Ποτε οι γυναικες χωρις καμπυλες δεν ηταν το προτυπο και το ονειρο κανενος!!!
    Ισως να εψαχνες και φετος παλι ποιες γυναικες εχουν βγει η πιο ομορφες και σεξι στον κοσμο??

    Απο την αλλη ομολογω οτι ουτε εγω δεν καταλαβαινω τους γονεις σου!!ΟΙ οποιοι η ειναι σε εναν δικο τους ονειρεμενο κοσμο η δεν μας ειπες τα πραγματα οπως εχουν ?!

    Και τελος αυτο το ''στο σημειο που εφτασα τωρα...εγω θελω να αδυνατισω κι'αλλο ενω ειμαι 37 κιλα .....και ξερωεγω το γιατι...''δεν το καταλαβαινω.

    Αρα κατι υπαρχει που δεν το λες γιατι ισως εαν μας το πεις ειναι σαν να το παραδεχεσαι,και εσυ μεχρι τωρα δεν το ηθελες αυτο γιατι απλα σε εξυπηρετουσε αυτη η κατασταση...?

    Και απο την αλλη παραδεχεσαι οτι εχεις προβλημα αλλα δεν εχεις κανει την στοιχειωδη προσπαθεια για να βοηθηθεις!!Ουτε ενα τηλ σε καποια γραμμη βοηθειας!!

    Δεν θα σου πει κανεις εδω μεσα με το ζορι να φας,ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙς ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗς ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΕΜΑΣ ,ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!

    Περιμενω νεα σου!!

    ΦΙΛΙΑ!!

  6. #51
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    39
    ΕΓΩ ΨΥΛΟΒΑΡΕΘΗΚΑ.....ΜΑΣ ΠΑΙΖΕΙ Η ΝΑΤΑΛΙΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΘΕΜΑΤΑΚΙ
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΕΞΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΦΙΛΕΝΑΔΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ ΚΙ ΜΕ ΜΕΝΑ ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ....ΠΕΦΤΩ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

  7. #52
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    39
    ΕΒΕΛΥΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΔΕ ΠΕΦΤΕΙ .ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΥΤΟΣΑΡΚΑΖΩΜΕΝΗ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΔΕ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΤΗΣ . ΑΥΤΟ ΚΡΥΒΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙ ΟΠΟΙΟΝ ΤΗ ΒΛΕΠΕΙ. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΣΚΑΤΩΣΕ . ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΝΑΤΑΛΙ ?ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΔΕΙΞΑΜΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΠΩΣ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕΣ ΜΟΙΡΑΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΘΥΜΑΤΟΣ . ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΙ ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ .

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    οχι βρε χαρουλα...μην πεσεις και εσυ..ειναι αμαρτια κοριτσακια μου..σημερα εμαθα για ενα πολυ στενο συγγενικο μου προσωπο εχει καρκινο..και ειναι απο τις σπανιες φορες που ειμαι χαλια ΜΕ ΛΟΓΟ....γιατι συνηθως ειμαι επειδη πηρα 200γραμ. ας πουμε ή επειδη το μπουτι μου εγινε απο 45 εκατοστα, 46..ελεος δηλαδη!...τεσπα..δεν αξιζει..ολοι εχουμε τις κακες μας μερες αλλα πρεπει να το παλευουμε και να το ξεπερναμε παση θυσια πριν ερθουμε αντιμετωποι με σοβαρες ασθενειες και ΤΟΤΕ αναγκαστουμε να καταλαβουμε το νοημα της ζωης...ειναι αδικο και για εμας και για τους γυρς μας να καταλαβουμε τοτε, σε μια τετοια περιπτωση ποση ζωη εχουμε χασει...
    καθε μερα για μενα ειναι μια παλη...και για σας...και για ολες/ους με προβληματα διατροφης...ειναι λογικο....αλλα η παλη που δινουμε εμεις ειναι ενα ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ μπροστα στην παλη που δινουν ατομα καθημερινα για πολυ σοβαροτερους λογους...
    τον αγαπαω πολυ και ομως πολυ φοβαμαι οτι θα τον χασω συντομα...μεσα απο τα ματια του βλεπω την ζωη μου...και την αξια της...και το οτι πρεπει να κυνηγαμε καθε μερα τα ονειρα μας, οχι τα ψευτικα και πλαστα ονειρα ναταλακι...γιατι δεν ειναι ονειρο το να εισαι 37 κιλα...λυπαμαι...και γω τωρα το καταλαβαινω..οτι και αν λεω συγα-σιγα συνειδητοποιω την αληθεια...δινει παλη καθε μερα απο την ημερα που εμαθε τα δυσαρεστα αλλα παλη που αξιζει τον καθε ανθρωπινο σεβασμο...
    οταν βρεθουμε κοντα στα δυσαρεστα τοτε καταλαβαινουμε τι αξιζει η ζωη...τοτε καταλαβαινουμε οτι ειναι πολυ μικρη για να χανεται ετσι..τοτε καταλαβαινουμε οτι χανουμε χρονια..πολλα χρονια για το τιποτα αντι να ζουμε το καθε λεπτο οπως πραγματικα αξιζει...οπως πρεπει...οπως ειναι προκαθορισμενο...
    αλλα ναι...τα κιλα, το αδυνατο σωμα ειναι το παν ετσι?
    ειναι πολυ ωραιο να καθεσαι σε μια καρεκλα και να πονανε τα κοκκαλα σου..
    να βλεπεις εφιαλτες οτι τρως απιστευτες ποσοτητες φαγητου και παχαινεις και να ξυπνας κλαιγοντας...
    να πηγαινεις να κανεις την αναγκη σου και να βγαζεις αιμα απο πισω ανακατεμενο με νερο...
    να μην βγαινεις εξω γιατι εισαι χοντρη...
    να εχεις αρρυθμιες και καθε βραδυ να παρακαλας να μην σε βρει νεκρη το πρωι...
    να μην εχεις περιοδο...
    να εισαι στα προθυρα να μεινεις στειρα...
    να εισαι ΜΟΝΗ σου...
    να μην εχεις κανεναν ελεγχο...
    να καταληξεις σε ενα νοσοκομειο με ορους και σωληνακια που παιρνουν απο την μυτη με απολιξη το στομαχι...
    υπεροχα...
    δεν βρισκεται ολες??...
    ετσι καταντα λοιπον μια ανορεκτικη..αυτη ειναι αληθεια...πονος , οδυνη, σπαραγμος
    και μαλιστα υπο πληρη συναισθηση και συνειδησια ολα αυτα...
    κατορθωμα, ε??...και γω ετσι νομιζα..οτι το καθε κιλο μειον απο το σωμα μου ηταν ΤΡΟΜΕΡΟ κατορθωμα...
    ναταλακι συνελθε...
    για το καλο σου και μονο..
    δεν εχω κατι αλλο να πω...
    ειπα ηδη πολλααα...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    FREE λυπαμαι για το νεο που εμαθες για το συγγενικο σου προσωπο!!
    Ευχομαι να γινει καλα και να μην ταλαιπωρηθει πολυ!
    Και εσυ να εισαι το ιδιο δυνατη και να συνεχισεις να βοηθας ολους εμας!

    ΦΙΛΙΑ!!ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ!!

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    303
    Χαρουλίτσα,μάλλον έχεις δίκιο.Ασχοληθήκαμε πολύ για μια κοπέλα που έχει προεξοφλήσει από την αρχή ότι δεν θέλει καμιά βοήθεια!!!!!
    Εσύ γλυκιά μου ,γιατί είσαι στα κάτω σου;;;;Εύχομαι χωρίς σοβαρή αιτία και να σου φύγει όπως ήρθε.ʼΝΤΕ ΚΑΙ ΣΉΜΕΡΑ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΕΝΑ,ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!!!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Ρε παιδιά, με όλους να ασχοληθούμε! Και με τη Χαρά, και με τη Ναταλία και με όποιον έχει πρόβλημα. Απλά τα άτομα με ανορεξία είναι πολύ δύσκολο να βοηθηθούν επειδή, ενώ ξέρουν ότι κάνουν κακό στον εαυτό τους, δε θέλουν να σταματήσουν να χάνουν βάρος.

    Ναι, έχετε δίκιο, είναι πολύ κουραστικό να πασχίζεις να δείξεις στον άλλο ότι θα πεθάνει αν συνεχίσει και αυτός να μη σε ακούει και να συνεχίζει το χαβά του. Αλλά αυτό ακριβώς είναι η ανορεξία. Έχω περάσει κι εγώ από τη φάση όπου νόμιζα ότι όλοι όσοι μου έλεγαν να φάω ήθελαν το κακό μου. Και, πιστέψτε με, είναι μια πολύ μοναχική φάση.

    Και μπορεί να λέει "είμαι ανορεξική και καλύτερα από ποτέ" αλλά αυτό δεν αποκλείει ότι η διάθεσή της είναι χάλια. Γι΄αυτό, Χαρά και Σόφη και Dexa και όλες οι άλλες που σπεύσατε να βοηθήσετε τη Ναταλία αλλά κουραστήκατε με την αρνητικότητά της, προσπαθήστε να καταλάβετε τι συμβαίνει στο μυαλό ενός ανορεξικού ατόμου. Δεν είναι αντιδραστική, ούτε σας ειρωνεύεται, ούτε κοροϊδεύει τα κιλά σας. Απλά πιστεύει ότι για να είναι η ίδια ευτυχισμένη δεν υπάρχει άλλη λύση παρά μόνο να χάσει κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο...

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ισως ειναι προκλητικο αυτο που θα πω, και το εχω ξαναπει νομιζω, αλλα ειλικρινα πιστευω οτι καθε ενηλικος ανθρωπος εχει δικαιωμα στην ζωη ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ του...
    'ζητειτε και δοθεισεται'...(ελπιζω να μην εχω λαθος στην ορθογραφια)
    δεν πιστευω στις με-το-ζορι σωτηριες....

  13. #58
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    41
    Συμφωνώ εφ?όσον μιλάμε για ενήλικα άτομα με επίγνωση των πράξεών τους. Δεν μπορείς να έρθεις τύφλα στο μεθύσι και να μου πεις ότι θέλεις να πεθάνεις και να σε αφήσω γιατί αυτό δεν αντιπροσωπεύει πραγματικά τη βούλησή σου. Το ίδιο ισχύει πχ και σε μία κατάθλιψη όπου γεμίζει ο εγκέφαλος σεροτονίνη όπως το αίμα του μεθυσμένου γεμίζει αλκοόλ. Πάλι δεν έχει ακριβή αίσθηση των γεγονότων και των διαστάσεών τους (φυσικά και ο καταθλιπτικός έχει αίσθηση της πραγματικότητας). Γι? αυτό και όταν οι καταθλιπτικοί θεραπεύονται, δεν έχουν αυτοκτονική τάση. Σε περιπτώσεις πχ Λιαντίνη όπου ο θάνατος είναι απόφαση και φιλοσοφία, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μπορείς όμως να πεις ότι ένας ανορεξικός το κάνει από φιλοσοφία και άποψη; Μπορείς να πεις ότι είναι υγιής σε σώμα, μυαλό και συναίσθημα;

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    εσυ μπορεις να μου αποδειξεις οτι ολοι εμεις, η τελος παντων ολοι "αυτοι" που αποφασιζουν για τους αλλους ειναι υγειεις σε σωμα, μυαλο και συναισθημα?

    η μπορεις να μου αποδειξεις οτι οποιος δεν θελει να συνεχισει την ζωη του ειναι ειτε καταθλιπτικος (με δυνατοτητα ιασης) ειτε φιλοσοφος?

    γιατι εμεις εχουμε το δικαιωμα να αποδφασιζουμε εαν και πως θα ζησουν οι "αλλοι" και δεν το εχουν οι αλλοι για τον εαυτο τους?

    (εγω δεν ειδα κανεναν μεθυσμενο εδω γυρω να ερθει να μας πει πως θελει να πεθανει...)

  15. #60
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    41
    Ευτυχώς για εμένα και την επιχειρηματολογία μου, υπάρχει μία σταθερά στην οποία μπορώ να αναφερθώ. Αυτή είναι η Βιολογία και η Φύση. Ο μόνος νόμος που διέπει όλα τα είδη και είναι υπεράνω όλων των θεωριών και των απόψεων είναι η επιβίωση και η αναπαραγωγή των ειδών. Ο,τιδήποτε σταματά τη διαιώνιση είναι παρά φύσει και νοσηρό. Γι? αυτό το λόγο και υπάρχει το βασικό ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Είτε πρόκειται για άνθρωπο είτε για αμοιβάδα. Όταν αυτό παραβιάζεται, τότε μπορούμε να μιλάμε σίγουρα για νόσο. Υπάρχει αυτοκτονία στη φύση αλλά γίνεται μόνο όταν συνεισφέρει στη διαιώνιση του είδους. Γνωστό παράδειγμα είναι οι λαίμοι, τα γλυκά τρωκτικούλια στη Νορβηγία που πέφτουν κατά ομάδες από βράχους όταν δεν υπάρχουν τροφικά αποθέματα για την κοινότητά τους. Ατομική αυτοκτονία είναι σίγουρα αποτέλεσμα νόσου. Μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις κάποιον να θέλει να πεθάνει αν του δώσεις υπερβολικές ποσότητες από κάποιες ουσίες του εγκεφάλου. - Από εκεί και πέρα, ο άνθρωπος κατάφερε να επιβληθεί σε ένα βαθμό στο αίσθημα της αυτοσυντήρησης όπως κατάφερε και στο ένστικτο της αναπαραγωγής, διαφορετικά δεν θα υπήρχαν φραγμοί σε αυτό. Για κάποιες κοινωνίες είναι και σχετικά σύνηθες να σταματάς τη ζωή σου, όπως πχ στην ιαπωνική. Η άλλη μεγάλη κατάκτηση του ανθρώπου είναι η φιλοσοφία και αυτή μπορεί να οδηγήσει σε απόλυτη ανάληψη της ζωής. Προειδοποιώ όμως ότι οι φιλόσοφοι που το ενστερνίζονταν αυτό (βλ.Σοπενάουερ) κατέληξαν εκεί μετά από δρόμο ζωής και όχι για τους λόγους που ένα νεαρό άτομο κακοποιεί τον εαυτό του.
    - Όμως στο σάιτ αυτό δεν μπαίνουν Ιάπωνες ή δεν έχουν γράψει κάτι τέτοιο. Και η αυτοκτονία στη δική μας κοινωνία είναι παθολογικό φαινόμενο και σίγουρα επιβλαβές γιατί στερεί από την κοινωνία τα πιο παραγωγικά της μέλη (συνήθως). Και για να μιλήσω ειδικά, από τη στιγμή που τιμωρείς το σώμα σου και το καταδικάζεις σε εν δυνάμει θάνατο, είτε με υπεβολική λήψη τροφής είτε με άρνησή της, δηλαδή όταν αυτοκτονείς, τότε υπάρχει πρόβλημα ανεξάρτητα από το αν θέλεις να το αποδεχθείς.
    - Δεν ξέρω ποιοι από εμάς είναι υγιείς και ποιοι όχι, αλλά αυτό δεν είναι ούτε απαραίτητη ούτε ικανή συνθήκη για να βοηθήσει κάποιον. Ο χειρουργός θα σε κάνει καλά ακόμα κι αν ο ίδιος έχει διαβήτη. Υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να οριστείς ως άρρωστος και έχουν να κάνουν με τη λειτουργικότητά σου και συγκεκριμένα παθοβιολογικά κριτήρια που είναι τουλάχιστον αξιόπιστα και αντικειμενικά.
    - Κανείς δεν αποφασίζει για τον άλλο. Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά η βοήθεια που προσφέρεται είναι πάντα σε συνεργασία με τον ασθενή. Διαφορετικά, θα είχαμε όλους τους ανορεξικούς και τους παχύσαρκους δεμένους σε κρεβάτια με ορούς 1200 θερμίδων/ημέρα και όλοι θα ήταν υπέροχοι. Η παραίνεση για βοήθεια και όταν μάλιστα προέρχεται από οικογενειακό πρόσωπο είναι απλά ενδιαφέρον και αγάπη. Η βοήθεια έχει να κάνει με το να βρει ο ασθενής την ψυχική, σωματική και νοητική του υγεία ώστε να είναι σε θέση να πάρει την απόφασή του ο ίδιος με καθαρό μυαλό, όποια απόφαση κι αν είναι αυτή.
    - Το σάιτ δεν απευθύνεται σε αλκοολικούς γι? αυτό και δεν αναφέρει αυτό κάποιος αλκοολικός. Ο παραλληλισμός μου ήταν σαφής.

    Αυτά. Δεν έχω να επιχειρηματολογήσω σε κάτι άλλο. Με ενόχλησε ο επιθετικός σου τόνος στη δεύτερη απάντηση (τη θέση σου τη σέβομαι) και έτσι δεν πρόκειται να απαντήσω, αφού ειλικρινά δεν έχω να πω κάτι διαφορετικό. Αν τα έγραψα όλα αυτά, είναι επειδή δεν θα ήθελα με τη σιωπή μου να συμφωνήσω σε κάτι τόσο τραγικό όσο το ότι η αυτοκτονία ? άμεση ή έμμεση ? είναι φυσιολογική στάση.

Page 4 of 21 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •