Είμαι ανορεξική και καλύτερα από ποτε. - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 21 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 307
  1. #181
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    39
    Στο δικό μου σχολείο υπάρχουν κορίτσια χοντρά που έχουν φίλες που δεν τις έχει ούτε και η πιο αδύνατη. Δεν έχει σημασιά το πόσο δείχνει μια σκατοζυγαριά τον άνθρωπο. Σημασία έχει τι λέει η ψυχή μέσα του. Ο Θεός δεν κρίνει τους ανθρώπους από το πόσα ζυγίζει ο καθένας αλλά απο τι καρδιά διαθέτει!! Γιατί έτσι είναι! Τί πάει να πεί δηλαδή δεν σε θέλω επειδή είσαι "χοντρός";; Εάν αύριο εσύ ο "λεπτός" αρχίσεις και τρώς δεν θα σε θέλουν οι άλλοι επειδή θα παχύνεις; Έλεος βρε παιδιά,να μην ακούω τέτοιες μλκίες!

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Ναταλάκι, όπως σου έχω ξαναγράψει, όσο κι αν πιστεύεις ότι θα μπορείς να διατηρείς αυτό τον έλεγχο για πάντα, δύο είναι τα μόνα πιθανά σενάρια: ή θα καταλήξεις κι εσύ βουλιμική και θα αρχίσεις να παίρνεις βάρος ή θα καταλήξεις σε κάποιο νοσοκομείο. Διαλέγεις και παίρνεις!

    Πάντως, έχεις ακόμα την ευκαιρία να βγεις από αυτή την κατάσταση. Δε χρειάζεται να προσπαθήσεις να πάρεις αμέσως τα κιλά που πρέπει, απλά άρχισε σιγά σιγά να τρως λίγο περισσότερο...

  3. #183
    maria_17,
    δεν ξέρω τι κάνουν στο δικό σου σχολείο στο δικό μου πάντως σίγουρα σε κρίνουν πρώτα από την εμφάνιση. Κανείς δν πλησιάζει και δε μιλάει σε κάποιον με παραπανίσια κιλά γιατί πολύ απλά δε θέλει να τον βλέπουν μαζί του. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι μια κοπέλα να λέει ότι δε θέλει να πάει να μιλήσει σε κάποια επειδή δε θέλει να τη βλέπουν μαζί της! Η πρώτη μου αντίδραση ήταν "Αν είναι δυνατόν" αλλά μετά κοίταξα τα παιδιά που εγώ κάνω παρέα. Ο ένας πιο λεπτός από τον άλλο. Ολοι οι φίλοι μου αθλητές και όλες οι φίλες μου λεπτές, όχι φυσικά σαν κι εμένα, αλλά συνήθως στα πλαίσια του φυσιολογικού.
    "Ο Θεός δεν κρίνει τους ανθρώπους από το πόσα ζυγίζει ο καθένας αλλά απο τι καρδιά διαθέτει!!". Ναι ο Θεός όμως.
    Εμείς δεν είμαστε θεοί και εμέις κρίνουμε πρώτα από την εξωτερική εμφάνιση, αρχικά τουλάχιστον αν κάποιος κάνει τον κόπο να μιλήσει περισσότερο σε ένα τέτοιο άτομο. Μην παρεξηγηθώ, δεν απαξίωνω κανέναν απλώς περιγράφω την κατάσταση.

  4. #184
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    39
    Ε τότε ναταλία μου,δεν μπορώ να σου πώ τίποτα. Αυτά πάντως υποθέτω να είναι σκέψεις λόγω της ηλικίας. Σπάνια υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις πιστεύω. Όταν κυκλοφορείς στο δρόμο εσύ δεν σου έτυχε να δεις κάποια κοπέλα γεμάτη με μια λεπτή; Εγώ πάντως πολλές φορές. Αυτό που λες είναι εντελώς παρανοικό και εντελώς λάθος κατ' εμένα.

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    Originally posted by Natalia
    Ολοι οι φίλοι μου αθλητές και όλες οι φίλες μου λεπτές, όχι φυσικά σαν κι εμένα, αλλά συνήθως στα πλαίσια του φυσιολογικού.

    natalia kalimera...stin parapanw protasi apokaleis ton eauto sou mi fusiologiko...

    den eimai kaluteri apo sena...eimai paxusarki...boulimiki...kai tha ithela na eimai adunati...exw omws mia megali diafora me sena egw thelw na ginw ugeiis...thelw na zisw swsta...

  6. #186
    gilie,
    χαιρομαι για σένα που θέλεις να γίνεις υγειής. Μπράβο. Δεν ξέρω αν ήσουν ποτέ ανορεξική αλλά ένας από τους δικούς μου μεγάλους φόβους είναι έστω και να πλησιάσω ποτέ τα όρια του φυσιολογικού. Για μένα δεν υπάρχει ζωή με φυσιολογικό βάρος γιατί άλλο το αντικειμενικό βάρος που πρέπει να έχω και άλλο το υποκειμενικό, αυτό που θέλω ΕΓΩ και δεν μπορεί να ελέγξει κανένας άλλος.

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    Natalia θέλω να σε ρωτήσω κάτι,
    αφού είσαι αδύνατη και αυτό θεωρείς όμορφο γιατί περιγράφεις την διάθεσή σου ως "χειρότερα από ποτε...................."??

    αυτά που περιγράφεις για τα ατομα που δεν πλησιάζει κανεις επειδή έχουν κιλά και τους άντρες που θέλουν μοντέλα κτλ είναι οι ίδιεσ οι φοβίες σου...και πολύ πιθανό να είναι αυτά ακριβώς που πρέπει να καταπολεμίσεις

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Που είσαι βρε Ναταλία;; Μην χάνεσαι κοπελιά και μας ανησυχείς!!

    Είσαι καλά;; Το παλεύεις ή σε παλεύει;

    Φιλάκια

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Ναταλια??!!Πολυ αποτομα εξαφανιστηκες και δεν μάρεσει.
    Ν Α Τ Α Λ Ι Α!!!!!!!!!!Που εισαι ???Δωσε ενα σημαδι ζωης!!!
    Γραψε μια κουβεντα μονο και μετα εαν θελεις μην ξαναγραφεις μονο να ξερουμε οτι εισαι καλα!!

    ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!
    Ευχομαι να εισαι καλα,να εχεις την υγεια σου.
    ΦΙΛΙΑ!!!!

  10. #190
    Γεια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τι κάνετε??????

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    εγω προσωπικα χαιρομαι που εδωσες ενα σημειο ζωης μετα απο τοσο καιρο, ελπιζω να εισαι καλυτερα απο οταν μας αφησες

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110
    Ναταλια, δεν παιζουν ρολο τα κιλα στο να σε χλευασουν οι αλλοι στο Λυκειο και στο Γυμνασιο. Εγω στο γυμνασιο ημουν 45 κιλα με υψος 1,66 περιπου, και ομως βρηκαν να μου πουν πραγματα. Απο την αλλη υπηρχε μια κοπελα με πολλα κιλα πανω της και ηταν η πιο δημοφιλης κοπελα του σχολειου. Αυτο που μετραει ειναι ο τσαμπουκας που εχεις ωστε οταν σε κοροιδεψουν να ενεργησεις απο θεση δυναμης και να τους βρισεις.
    Και πιστευω πως αυτη η παχυσαρκη κοπελα αν ειχε διαφορετικη συμπεριφορα και απαιτουσε σεβασμο δεν θα της φερονταν οι φιλοι σου με αυτο τον τροπο, αντιθετα μπορει να επιζητουσαν την παρεα της. Γενικα, νομιζω πως στο γυμνασιο-λυκειο παιζει πολυ το μοτιβο της υπερισχυσης των "δυνατων-δημοφιλων" και η κοροιδια των "αδυναμων".

    Πως εισαι αυτο τον καιρο;

  13. #193
    NIKI,
    Δεν ξέρω γιατί το λες αυτό, δηλ. ότι τα παιδιά στο λύκειο δεν κοροιδευουν λογω των κιλών. Το πως δείχνεις, το πως συμπεριφέρεσαι και το σε ποια παρέα ανήκεις παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο. Ποτέ δε με έχουν αποκαλέσει "χοντρή" και δεν προκειται να τους αφήσω να το κάνουν. Με ρωτάνε αν θα γίνω μοντέλο... τι μεγαλύτερη ικανοποίηση μπορεί να πάρει κανείς???

    Αυτό τον καιρό δεν είμαι και στα καλύτερα μου...
    Είμαι 37κιλά -έχω πάρει βάρος-, πονάω λιγάκι και στο σώμα και στην καρδούλα μου ΑΛΛΑ δεν έχω πάρει καθαρτικά εδώ και 83 ολόκληρες μέρες - άθλος μου φαίνεται - αλλά συνεχίζω...

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    αχ Ναταλακι η τελευταια ειμαι που θα πρεπει να μιλαω λογω κιλων αλλα δεν σε προβληματιζει εστω και στο ελαχιστο το γεγονος οτι ολοι μα ολοι μεταξυ τους εχουν την ιδια αποψη αλλα με σενα καπου διαφωνουν?Αν η ποιοτητα της κοινωνικης σ ζωης καθοριζεται απο τα κιλα σου και αν οι φιλοι σ σε κανουν παρεα επειδη εισαι αδυνατη να υποθεσω οτι αυτο το κριτηριο εχεις κ εσυ?Εαν αυριο τα κοριτσια που μιλας απο εδω και που σου συμπαραστεκονται αν θες σε στιγμες που δεν εισαι καλα σου πουν αυριο να κανονισετε να πατε για καφε θα φοβασαι μην σε δουν μαζι τουσ οι φιλοι σου?Τι κριτηρια ειναι αυτα τι ρατσισμος ειναι αυτος και πωσ εσυ ανεχεσαι να μπαινεισ σε τετοια τρυπακια?Οταν εισαι ομορφη εισαι ομορφη δεν σου χαλαει την ομορφια κανενας παχουλοσ ανθρωπος.οταν εισαι εξυπνη το ιδιο,οταν εχεισ προσωπικοτητα το ιδιο.ειναι καποια πραγματα που λαμποθν.Καποια πραγματα ποθ τιποτα δεν τα σκιαζει και ευτυχωσ.Ευχομαι να σαι παντα καλα.

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110
    Μπραβο σου για τα καθαρτικα, και καλη συνεχεια Ναταλια! Σιγουρα κοροιδευουν, δεν το αμφισβητω αυτο. Απλα, εχω την εντυπωση οτι σ' αυτους που γινεται αυτο ειναι εκεινοι που ειναι "θυματα" κατα καποιο τροπο, που δεν αντιδρουν. Δεν ειμαι σιγουρη γι αυτο που σου λεω, θα υπαρχουν κι αλλες περιπτωσεις, αλλα ειναι αυτο που μπορω να σου πω μεσα απο την εμπειρια μου, και την εμπειρια φιλεναδων μου. Ειχα μια φιλη που ηταν παχουλη στο γυμνασιο και ενα παιδι την κοροιδεψε και οταν εκεινη του αντιμιλησε αυτος εμεινε μ... και δεν την ξαναενοχλησε. Το ιδιο φαντασιωνομαι και για εμενα, οτι γυρναω πισω καποιες στιγμες και τους βριζω. Πραγμα που μου δινει δυναμη, και πιστευω πως αν το ειχα κανει, θα τους ειχα βαλει ορια και δεν θα το ξανατολμαγαν. Και φαντασου αυτη η κοπελα στο σχολειο σου που την αποκαλεσαν ετσι να εφτυνε, να χαστουκιζε η να εβριζε εκεινον που της τα ειπε. Μετα θα το ξαναεκανε ο αλλος; Εν πασει περιπτωση, κι εγω τα ιδια με εσενα πιστευα στο λυκειο και στο γυμνασιο. Να σου πω την αληθεια μου ομως εγω δεν θεωρω πλεον "αξιωμα" το να με πουν μοντελο, περισσοτερο θα συγκινηθω αν τονισουν καποιο μοναδικο μου χαρακτηριστικο, κατι που με κανει ξεχωριστη, παρα ομοιομορφη με τα σημερινα προτυπα ομορφιας.
    Κι αν τα χειροτερα σου ειναι να παιρνεις κιλα σου ευχομαι κι αλλα τετοια,μιας κι αυτο σημαινει υγεια τουλαχιστον για το σωμα σου και περιοριζεις με αυτο τον τροπο μεγαλους κινδυνους.

Page 13 of 21 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •