Τελικά δεν είμαι η μόνη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32

    Τελικά δεν είμαι η μόνη...

    Καλημέρα σε όλους.
    Ειμαι 29 ετών, με ύψος 1,75 και ζυγίζω 103 κιλά. Από τα 22 και μετά πάλευα ανάμεσα στα 75-85 κιλά. Στα 25 μου έφτασα αισίως στα 72, αλλά δεν κράτησε πολύ γιατί εμεινα έγκυος και έφτασα τα 100 πρίν γεννήσω τον γιο μου. Ενώ από τη γέννα έχασα 7 κιλά, γυρνώντας στο σπίτι τα ξανάβαλα στους πρώτους 2-3μήνες...
    Εμεινα έγκυος ξανά πρίν ενάμισι χρόνο περίπου, ενώ ήμουν 100 κιλά και προσέχοντας τη διατροφή μου έβαλα μόλις 10 κιλά στην εγκυμοσύνη μου. Γέννησα την κόρη μου 8 μήνες πρίν και όταν γύρισα σπίτι από την κλινική (και λόγω ειδικής διατροφής μετα την καισαρική) ήμουν 95 κιλά!! Ημουν τόσο ενθουσιασμένη για την καλή αρχή που έκανα και υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι δεν θα κάνω το ιδιο λάθος που έκανα την πρώτη φορά...
    Δυστυχώς όμως η συναισθηματική μου κατασταση λόγω λοχείας και το κλείσιμο στο σπίτι με φόρτωσαν ήδη με 8 κιλά...

    Εχω απογοητεύσει πολύ τον εαυτό μου. Νιώθω ότι έχω πάρει την "κάτω βόλτα" και δεν μπαίνω κάν στη διαδικασία να κάνω διαιτα γιατί αισθάνομαι ότι θα αργήσω να έχω ορατά αποτελέσματα και θα αποθαρρυνθώ. Δεν θέλω να κάνω ακόμα μια αποτυχημένη προσπάθεια να αδυνατήσω.
    Αυτές οι σκεψεις με οδηγησαν να σκεφτώ σοβαρά τη λύση του γαστρικού δακτυλίου και ο λόγος που μπηκα στο ιντερνετ ήταν να ψάξω πληροφορίες σχετικά.
    Ψάχνοντας όμως βρήκα αυτό το forum και διαβάζοντας τις σκέψεις και τις απόψεις σας πήρα θάρρος. Ένιωσα όχι μόνο ότι δεν ειμαι η μονη αντιμετωπίζει τέτοιου είδους καταστάσεις, (ταυτίστηκα ιδιαίτερα με την "boxofkiki"), αλλα ταυτόχρονα ένιωσα και κάτι πιο σημαντικό: Οτι δεν είμαι μόνη...
    Επειδή θεωρώ ότι μια εγχείρηση, όσο απλή και να είναι, πρέπει να αποτελεί την τελευταία λύση, θα ήθελα να δώσω στον εαυτό μου, με τη βοήθειά σας μια ευκαιρία να προσπαθήσω να χάσω τα κιλά μου με σωστή διατροφή..

    Το Σάββατο φεύγω για διακοπές και θα ήθελα πάρα πολύ να μου γράψετε μερικές συμβουλές για να κάνω μια καλή αρχή κατά τη διάρκεια των διακοπών μου, μιας και θα έχω συμμάχους και την καλή διάθεση και τον χρόνο εκτός σπιτιού.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας συγχαίρω τον καθένα σας ξεχωριστά για τον αγώνα που δίνει!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Athens
    Posts
    257
    Πρώτα από όλα welocome maggy_

    Εγώ προτείνω πολλά νερά, δροσιστικά φρουτάκια στις λιγουρίτσες ενάμεσα στα γεύματα και στην παραλία και λίγο προσοχή στα γεύματα, πάντα σαλάτα χωρίς σως και παπάρες και να αποφύγεις τηγάνι και λιπαρές σάλτσες

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    σ΄ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου ελπίδα!

    Πείτε μου και τη γνωμη σας για τον δακτύλιο... Καλά κανω που το θεωρώ ως την τελευταία λύση?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    ΑΑΑ!!! Κάτι που ξέχασα να σημειώσω.. Είμαι καινούριο μέλος..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    New York
    Posts
    86
    Αγαπητη Μαγκυ,ειμαι η Φιφηκα 28 ετων απο Αθηνα.Για μενα ο δακτυλιος ηταν η πρωτη και η τελευταια λυση....
    Για να καταλαβεις ελεγα να αρχισω διαιτα και πριν μεσημεριασει μου περναγε...δεν ημουν ικανη για κατι τετοιο...το ξεχνουσα...αν ειναι δυνατον!!!οποτε μιας και ειμαι μοντερνος
    ανθρωπος και δοκιμαζω καθετι καινουριο ειπα να κανω τον δακτυλιο...και ιδου τα αποτελεσματα...εχω χασει 37 κιλα σε 5 μηνες και 5 μερες...

    ελπιζω να καταλαβες πως τελικα ο δακτυλιος δεν ειναι απαραιτητα η τελευταια λυση στο προβλημα...ενημερωσου και αποφασισε εσυ για το τι τελικα θα κανεις...
    Καλη επιτυχια και καλως μας ηρθες βεβαια!!!

    πολλα φιλια!!!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    Φιφήκα, θα μπείς στο chat?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    φωτεινουλα μου....μπραβοοοοο....τι τρως βρε κοριτσακι μου??...τελεια..συνεχιστε ετσι....4 εμειναν!...ποπο!...μπραβοοοοο ...ολες ενα μπραωο στην φιφικα μας!...αξιζει συγχαρητηρια γιατι και ο δακτυλιος χρειαζεται προσπαθεια για να εχει αποτελεσμα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    303
    FIFIKA,ΤΙ ΝΑ ΠΩ ;ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΡΙΝΑ ,ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΚΕΡΑΚΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ:ΜΠΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΒΟΟΟΟΟ! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΤΟ 2ο EINAI OTI EΣΥ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΚΟΥΚΛΑΡΑ ΚΑΙ ΚΟΡΜΑΡΑ !!!!!!1ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    Φιφήκα, εσένα σε κάλυψε το ασφαλιστικό σου ταμείο για κάποιο μέρος του κόστους του δακτυλιου?
    Θύμησε μου το ύψος σου...
    Συγχαρητήρια και πάλι μας κάνεις περίφανους!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    New York
    Posts
    86
    Ευχαριστω πολυ κοριτσακια μου!!!Ευχομαι να πετυχετε καθε στοχο σας!

    Μαγκυ μου,ειμαι 1.65. Εχω ι.κ.α και μου καλυψε τον δακτυλιο ο οποιος κοστιζει 2.500 ευρω,αλλα δεν ανακατευτηκα με αυτα τα λεφτα.Εγω απλα εδωσα την αμοιβη του γιατρου δηλαδη 3.000 ευρω.Εχεις msn???

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    Γειά σου Φιφήκα!
    ναί έχω msn θα σου στείλω το εμαιλ με U2U για να μιλήσουμε τώρα!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    New York
    Posts
    86
    ο.κ περιμενω....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    303
    fifika που εισαι βρε κουκλιτσα;;;;;Tρεχεις ακομη στα μαγαζια;;;;;;Μην αγχωνεσαι οτι και να βαλεις την Κυριακη θα εισαι μια θεα!!!!!!!!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    New York
    Posts
    86
    Ασε Σοφακι μου,το πρωι τρεχω για ψωνια,το βραδυ δουλευω...μια κολαση περναω...
    και ακομα δεν πηρα αλλο φορεμα...αντε να ερθει η κυριακη να ησυχασω....
    πολλα φιλια!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Τι βλέπω; 4kg to go??? Λοιπόν, fifika, όταν χάσεις κι αυτά τα τέσσερα, ανακηρύσσεσαι επίσημα η Θεά του Φόρουμ!!! Μην ξεχάσεις να κάνεις πάρτι...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •