Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    125

    Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών

    Ήθελα να δω πόσες κοπελιές αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα και να ρωτήσω το εξής: υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί ξανά??
    Εξηγώ: είχα πολυκυστικές απ'τα 15 μέχρι τα 20. Η τελική διάγνωση του γιατρού ήταν ότι φταίγανε τα κιλά που είχα, κυρίως το λίπος στην περιφέρεια. Το πολεμήσαμε με αντισυλληπτικά και στα 20 'εξαφανίστηκε'. Από τότε έχω κύκλο-ρολόι στις 30 μέρες χωρίς ούτε μία παράκλιση. Τώρα έχω 3 μήνες που έχει πάει στις 40 και φοβάμαι μήπως έχω ξανά τα ίδια. Μήπως φταίνε τα 15 κιλά που πήρα σ'ένα χρόνο κι επανεμφανίστηκε??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Hilda
    αυτο που ρωτας, μονο ο γυναικολογος σου μπορει να στο απαντησει με σιγουρια...
    δεν φανηκε κατι στην ετησια εξεταση σου?
    (υποθετω οτι κανεις καθε χρονο παπ, κλπ) εγω δεν ετυχε να το εχω αλλα απ οτι ξερω, σιγουρο ειναι οτι κιλα και πολυκυστικες σχετιζονται, αλλα δεν σημαινει οτι τα κιλα σου προκαλεσαν τις πολυκυστικες, συνηθως ξεκιναει αντιστροφα, μιας και οι πολυκυστικες ωοθηκες σχετιζονται και με διαταραχη του θυρεοειδη, ο οποιος σχετιζεται με τα κιλα, κι απο κει και περα ειναι ενας φαυλος κυκλος μεταξυ της διαταραχης και των κιλων....

    τα κιλα τα πηρες τρωγοντας πολυ παραπανω? μηπως εχεις θεμα θυρεοειδη και δεν το ξερεις?
    καλο θα ειναι να δεις γυναικολογο και ενδοκρινολογο για να εισαι βεβαιη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    125
    Εξετάσεις θα κάνω όταν γυρίσω Ελλάδα γιατί εδώ κάνουμε κάθε τρία χρόνια (γιατί λέει δε χρειάζεται κάθε χρόνο, αν είναι δυνατόν!!). Απλά το έψαχνα και στο internet και δε βρήκα πουθενά αν τελικώς επανέρχονται οι πολυκυστικές ή όχι κι έλεγα μήπως υπάρχει κάποια με αντίστοιχη εμπειρία.

    Τα κιλά τα πήρα σίγουρα απ'το φαγητό

    Θα περιμένω να έρθω στα πάτρια εδάφη και να δω τι θα μου πούνε. Thanx πάντως

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    6
    οι πολυκυστικες δεν εξαφανιζονται ειναι συνδρομο εχω το ιδιο προβλημα με τακιλα που εχασες τις βοηθησες χασε τα κιλα που πηρες για να επανελθεις!μην χανεις το κουραγιο σου(εγω δεν το βρηκα για να χασω τα κιλα που με ταλαιπωρουν)_κρατησου οσο μπορεις στα ιδανικα εστω και αργα ελπιζω να το διαβασεις!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Κάπου στο δυστυχές Ελλάντα
    Posts
    21
    τι είναι οι πολυκυστικές?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    έχω σύνδρομο πολυκυστικών , έκανα θεραπεία με αντισυλληπτικά, εξαφανίστηκε για ένα διάστημα, δεν ξέρω πως είναι τώρα,δεν έχω κάνει ακομα εξετάσεις. ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΚΙΛΑ. Είναι το άλφα και το ωμέγα για να σαι μια ζωή υγιής και να μην σου ξαναεμφανιστούν οι πολυκυστικές. (δεν το λέω εγώ, αλλά δυο γυναικολόγοι , μια ενδοκρινολόγος - που ακριβοπλήρωσα μάλιστα..- ένα διαιτολόγος και ένας παθολόγος)

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    kavala
    Posts
    31
    Ας πω κι εγω την περιπτωση μου..
    Ειχα πολυ μεγαλες διαταραχες στον κυκλο μου κι ανακαλυψα με την γυναικολογο μου οτι ειχα πολυκυστηκες οι οποιες ειχαν αμεση σχεση με τα κιλα μου.Χανω τα κιλα μου κι επανερχεται η περιοδος μου στα φυσιολογικα και φυσικα οι κυστες εγιναν καπνος.Ξαναπαιρνω τα κιλα, εμφανιζονται παλι.Χαλια κι ο κυκλος μου.Κι εκεινη (η γυναικολογος μου) ειχε μια υποψια οτι ισως ειχα θυροειδη.Και φυσικα ειχε δικιο.Και τωρα, εχοντας ολα εκεινα τα κιλα και παιρνοντας αγωγη για τον θυροειδη, η περιοδος μου ερχεται μονο με χαπια (dufaston ή primolut nor) ανα 50 μερες. Τα κιλα φταινε περισσοτερο κοριτσια και μονο αυτα.Απο δικη μου πειρα μιλαω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •