θελω να γινω καλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    23

    θελω να γινω καλα

    θελω επιτελους να ξεπερασω αυτη την καταραμενη βουλιμια μονο εσεις μπορειτε να καταλαβετε τελικα αυτοι που ειναι εξω απο το χορο οσο και να τους εξηγησεις τι ειναι η βουλιμια και πως νιωθεις δεν μπορουν να σε καταλαβουν.πριν καποιες μερες δεν μου ηρθε περιοδος και φοβηθηκα μηπως φταιει η βουλιμια ταρακουνηθηκα αρκετα, η γυναικολογος μου μου εγραψε εξετασεις αιματος και μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα τα χρειαστικα, τελικα ολα πηγαν καλα αλλα πηρα ενα μεγαλω μαθημα. Ταλαιπορω τον οργανισμο μου 10 χρονια βεβαια με διαλειματα ανα διαστηματα και αυτος στα παντα του βγηκε φυσιολογικος, στο σιδηρο στον αιματοκριτη σε ολα σαν να μου φωναζει εγω σε αγαπαω γιατι μου το κανεις αυτο.εχω αποφασισει τα 3 κιλα που μου εχουν μεινει να χασω να τα χασω φυσιολογικα δεν θελω αλλο να ειμαι βουλιμικη θελω επιτελους να πω ειμαι καλααααααααα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Mady μου, σε καταλαβαίνω... Κι εγώ έτσι αισθάνομαι για τους άλλους, δεν καταλαβαίνουν τίποτα και εγώ δε θέλω καν να μπω στον κόπο να τους εξηγήσω πόσο βασανιστικό είναι αυτό που περνάω. Όσο για το βάρος σου, όπως γράφεις σε άλλο τόπικ, το ξέρεις κι εσύ ότι δεν έχεις πρόβλημα, έτσι δεν είναι;

    Μην αφήνεις τρία κιλάκια να σε στεναχωρούν. Θα την ξεπεράσεις τη βουλιμία, να είσαι σίγουρη γι΄αυτό. Απλά θέλει χρόνο και προσπάθεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ!!!! ΠΕΡΝΑΩ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ !!!!! ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΙΑΙΤΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΠΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ! ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ...........ΕΧΩ ΑΦΕΘΕΙ..............ΚΑΝΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ !!! ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΑΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΧΑΛΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!! ΔΕΝ ΑΝΤΔΡΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ!!!!!!!!! ΤΡΩΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ............ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ!!!!! ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ !!!! ΒΑΡΕΘΗΚΑΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ !!!! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ..............ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΡΕΚΟΡ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΚΙΛΑ!!!!!
    ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΖΗΣΩ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ ............ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΑΓΓΙΞΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΙΛΟ?????? ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΞΟΔΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΝΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ !!!!!!!! ΠΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ!!!!! ΤΙ ΖΗΤΑΩ????????ΝΑ ΖΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Ποτέ δεν πρόκειται να καταλάβει κάποιος, που είναι έξω από το χορό, πως μια φυσική αναγκαιότητα όπως η σίτιση ,έχει μετατραπεί - για εμάς - σε αρρώστια!

    Λιώνεις μέσα και έξω.

    Μady, όσο είναι νωρίτερα, πρόλαβε το γιατί ο οργανισμός έχεις πεπερασμένες αντοχές.Κάποια στιγμή αυτή η κατάσταση <<αφήνει>> άσχημες φάσεις πίσω της.

    Εγώ, ας πούμε, έχω καρδιακή αρρυθμία και παίρνω αγωγή για να κατασταλεί.
    Ξέχωρα από τις άπειρες εξετάσεις που έχω κάνει και την ψυχική και σωματική ταλαιπωρία που έχω υποστεί εγώ και οι δικοί μου.

    Πολέμα το με μέθοδο όχι με αλχημείες όσο μπορείς.Έχεις μικρό στόχο. :)

    Φιλικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    και γω ετσι ειπα...ΒΑΡΕ8ΗΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ!...κουραστηκα..και σταματησα να κανω..τρωω ελαχιστα σχετικα αλλα δεν κανω διαιτα!..δεν μπορω πια αυτα τα καταρραμενα πλανα..με αρωωστησαν οι διαιτες..πρωι, μεσ, απογ, βραδυ σκεφτεσαι τι θα φας και ποσο θα φας...δεν αντεχα αλλο!..αρκετα!..ειπα το στοπ..μπορουμε να χασουμε και χωρις διαιτα!..λιγο απο ολα!..οπως χανουν αυτοι που χουν δαχτυλιδακι!.ετσι δεν ειναι?..γιατι αλλιως κατανταει εμμονη, φτανεις στα ακρα..και καθε ακρο ειναι παραλογο..οποτε λιγο απο ολα και οσο λιγοτερη σκεψη για το φαγητο..απλα τρωμε για να ζουμε..οχι το αντιθετο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    ΣΩΣΤΑ, FREE............ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΞΕΣΠΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?????????
    ΤΟ ΚΑΚΟΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΜΑΣ!!!! ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    και γω ετσι ειμαι!..ας πουμε αυτες τις μερες , τις 2 τελευταιες συνεβη ενα προσωπικο συμβαν που με επηρεασε τοσο πολυ που συνεχεια σκεφτομουν το φαγητο..ηθελα τοοοοσοοο πολυ να παω και να ανοιξω το ψυγειο!..και φαντασου οτι ειμαι μηνες "καθαρη",,,,
    απλα συνεχιζω να προσπαθω και να μην με παιρνει τοσο απο κατω..υπαρχουν στιγμες που τα καταφερνω!..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    220
    ΟΧΙ FREE AN ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΠΑΛΕΨΕ ΤΟ!!!!! ΕΓΩ ΕΔΩΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΦΗΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΙΑ ΠΑΛΙΝΡΟΜΗΣΕ ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    ΙΣΩΣ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ...............ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΞΑΝΡΧΙΣΩΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ...............
    ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΩ .............ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΣΑΣ !!!!ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ !!!!!! ΜΗ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ ....................ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΑΛΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ .................ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ E-MAIL .TO MSN..............KALΥΤΕΡΑ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΕΙΣ ΚΙΑ ΝΑ ΤΟΒΓΑΛΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΠΝΙΞΕΙΣ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ!!!!! ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ!!!!!!!!!!!!!! ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΞΙΖΕΙΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΠΑΛ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ!!!!!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    στο καβούκι μου
    Posts
    92
    Κράτα free.
    Eσύ δίνεις κουράγιο σε εμάς... Μη πέφτεις!
    Το οτι συνεχίζεις να προσπαθείς ειναι μια μικρή νίκη.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    3
    Καλημέρα σε όλους.Πριν 4 μήνες, ήμουν 200 κιλά, δεν μπορούσα να κάνω δέκα βήματα, ούτε να σταθώ όρθια πάνω από πέντε λεπτά. Είχα αποφασίσει να κάκω κάτι δραστικό, γιατί δίαιτες σε διαιτολόγους είχα κάνει πολλές φορές, είχα χάσει και τα ...ξαναέβρισκα στο πολλαπλάσιο. Ενας πολύ αγαπημένος μου φίλος, που εργάζεται στο Ερρικος ΝΤΥΝΑΝ, με σύστησε σε έναν συμπαθέστατο άνθρωπο - γιατρό χειρούργο και συζήτησα το πρόβλημά μου.Μπήκα στις 3 Απριλίου και έβαλα μπαλόνι, γιατί΄κάθε άλλη επέμβαση σε αυτά τα κιλά θα ήταν επικίνδυνη.Συγχρόνως την Πρωταπριλιά είπα στον εαυτό μου και τους γύρω μου... τέρμα τα ψέμματα και έκοψα και το τσιγάρο. ΄Οπως καταλαβαίνετε, αποφάσεις ζωής. Το πρώτο εικοσαήμερο έχασα 18 κιλά.Πέταγα από ευτυχία και εγώ και ο άντρας μου και οι γονείς μου. Λίγες μέρες μετά 'έφυγε' από τη ζωή ξαφνικά ο πατέρας μου. Δεν έχω καταλάβει ακόμα από που αντλώ δυναμεις για να στηρίζω τη μητέρα μου και ....να συνεχίζω.Πριν δυο βδομάδες, πηγαίνοντας να ζυγιστώ [δεν έχανα βάρος για δυο μήνες κ η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί μου είπε ότι ο οργανισμός αντιστέκεται γιατί είχε μάθει να λειτουργεί αλλιώς κ συγχρόνως έτρωγα και λίγο παραπάνω]και να κάνω κ έναν αιματολογικό έλεγχο. Ειδαν ότι ο αιματοκρίτης μου ήταν ιδιαίτερα χαμηλός, και ο γαστρεντερολόγος μετά από συζητήσεις με τον χειρούργο κ την ενδοκρινολόγο συμφώνησαν να αφαιρέσουν το μπαλόνι, νωρίτερα από το εξάμηνο, θεωρώντας ότι μπορεί να ευθύνεται για δυσαπορρόφηση σιδήρου και να έχει μερίδιο ευθύνης γαι την αναιμία.Μια εβδομάδα στο νοσοσκομείο που έκανα εξεάσεις και θεραπεία σιδήρου έχασα με διατροφολόγιο διαβητικού - γιατί έιχα 110 με 120 ζάχαρο - άλλα 7 κιλά.Βγαίνοντας λοιπον από το νοσοκομείο΄ήμουν 172 κιλά. Σπίτι μου, γράφω καθημερινά τι τρώω, βγαίνω και περπατώ [όχι σε καθημερινή βάση]
    και περιμένω με αγωνία να περάσει και αυτή η εβδομάδα για να πάω να ζυγιστώ. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι άλλη μέθοδο θα κάνω. Ο γιατρός μου είχε συστήσει το γαστρικό μανίκι, αλλά μετά την εξέλιξη με τον αιματοκρίτη, μου είπε ότι θα περάσουν δυο τρεις μήνες, να δούμε πως είναι η υγεία μου κ μετά θα συζητήσουμε και θα πάρουμε αποφάσεις. Ψάχνοντας τα μηνύματα είδα ότι οι περισσότεροι΄βάζουν δακτύλιο.Υπάρχει κανείς που έχει κάνει το 'μανίκι' για να μιλήσουμε πως έχει πάει, πως αισθάνεται. εαρινή η υπογραφή μου, εαρινή κ η διαθέσή μου παρόλο που είμαστε στο τέλος του καλοκαιριού.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    earini μου καλως μας ηρθες..εχεις -πολυ δυναμη...ολα θα παρουν τον δρομο τους...ολα μα ολα1!..συνεχισε να προσπαθεις..μην παραιτεισαι...ολα θελουν την υπομονη τους και την επιμονη τους...αρκει να πιστεψεις αυτο που θες να κανεις...και τοτε ολα γινονται..ειτε βαλεις μπαλονακι, ειτε δακτυλιο , ειτε γαστρικο μανικι!

    κοριτσακια μου σας ευχαριστω...ειμαι καλα!:):)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    3
    Η συζήτηση με άτομα που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα σίγουρα βοηθάει.Ευχαριστώ για το μήνυμα σου free. Γνωρίζεις κάποιον για ψυχολογική υποστήριξη? Ο δρόμος μου είναι μακρύς... και στο ταξίδι θα συναντώ πειρασμούς....

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    44
    Εαρινή γειά σου η καλύτερη ψυχολογική υποστήριξη που μπορείς να βρείς είναι εδώ μέσα.Κι εγώ έχω πολλά κιλά όπως βλέπεις και στο τικεράκι και έχω κάνει πολλές προσπάθειες στο παρελθόν να τα χάσω με δίαιτες αλλά τζίφος.Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μιά επέμβαση.Μετά από πολλή σκέψη και έρευνα κατέληξα ότι για μένα καταλληλότερη είναι το γαστρικό μανίκι.Χωρίς ακόμα να την έχω κάνει αν θες να σου πω για αυτά τα λίγα που ξέρω πολύ ευχαρίστως.Αν έχεις msn επικοινώνησε μαζί μου.Πάντως ότι κι αν αποφασίσεις εδώ όλα τα παιδιά είναι μεγάλη πηγή στήριξης και συμπαράστασης.Ανεβαίνουμε όλοι μαζί τον ίδιο γολγοθά και αυτό κάνει την ανηφόρα ευκολότερη.Πολλά φιλιά και καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    59
    γεια ειμαι η sia και ειμαι 82 κιλα.
    εχω αρχισει να υποφερω και να δυσασχετω με τον ευατο μου.
    μπορει καποιοσ να βοηθησει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    @Sia καλώς ήρθες ,έχεις ξεκινήσει κάποια δίαιτα ,έχεις θέσει στόχους ? σε τι φάση βρίσκεσαι?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •