Μόνιμη βλάβη μετά από ψύχωση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63

    Μόνιμη βλάβη μετά από ψύχωση?

    Γειά σας! Διάβασα σε κάποιο άρθρο μέσα στο forum στον τομέα των ψυχώσεων πως μετά από κάθε ψυχωσικό επεισόδειο μειώνονται οι συναισθηματικές και νοητικές λειτουργίες του ατόμου.Γίνεται όμως να προκληθεί μια βλάβη που να μην επανορθώνεται καθόλου όπως δυσκολία στο να μπορεί κάποιος να αισθανθεί,σαν να έχει αδειάσει η ψυχή του δηλαδή?Αν μπορεί ας μου απάντήσει κάποιος!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Καλημερα kitty,
    επειδη εγω το εγραψα αυτο για τα πολλαπλα επεισοδια μανιας, καταθλιψης και ψυχωσης να ξεκαθαρισω λιγο την κατασταση. Δεν υπαρχει μονιμη \'βλαβη\' ετσι οπως το θετεις. Δεν καταστρεφεται κατι στον εγκεφαλο ουτε αυτο που συμβαινει ειναι ανεπανερθωτο. Μιλαμε για συμπτωματα και μονο που επηρεαζουν την ομαλη λειτουγεια του εγκεφαλου και τις χημικες αντιδρασεις σε αυτον. Τα συμπτωματα προκαλουν μια εκπτωση γνωστικων και συναισθηματικων λειτουργιων στο ατομο σε συγκριση με το γενικο πληθυσμο. Οταν τα συμπτωματα υποχωρουν τοτε το ατομο επανερχεται κατα βαση στη φυσιολογικη λειτουργια στο μεγαλυτερο μερος της. Τα συμπτωματα ειναι αυτα που προκαλουν τη μειωση. Ομως υπαρχουν παρα πολλοι παραγοντες που συντελουν στη μειωση συναισθηματικης και νοητικης λειτουργιας οπως χρηση αντιψυχωτικων η σταθεροποιητων διαθεσης.
    Αυτο που ρωτας η αδυναμια δηλαδη εκφρασης συναισθηματων και το \'αδειασμα της ψυχης\' προκαλειται ειτε κατα τη διαρκεια επεισοδιου καταθλιψης κυριως η αρνητικων συμπτωματων σχιζοφρενειας οπου κυριαρχει η καταθλιψη σε ενα μεγαλο μερος των ασθενων.
    Βλαβη που δεν επανορθωνεται δεν προκαλειται παρα μονο σε νευρολογικους ασθενεις που ειχαν καποιο εγκεφαλικο τραυμα που και εκει εξαρταται απο το πιο σημειο του εγκεφαλου εχει επηρεαστει για να μιλησει κανεις για συμπτωματα σε συναισθηματικο και νοητικο επιπεδο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Αυτο πιστευω κι εγω kitty, και ειναι μεγαλο λαθος να κανει καποιος αυτοδιαγνωση. Ειναι πολυ θετικο να ενδιαφερεσαι να μαθεις για τις διαφορες διαταραχες, τα συμπτωματα, τα αιτια, τις συνεπειες και τη θεραπεια αλλα εκει πρεπει να σταματας. Νιωθω λιγο ασχημα γιατι εγω εγραψα για τα επεισοδια και τα νευροψυχολογικες συνεπειες των ψυχωσεων και σε ατομα που δεν εχουν ασχοληθει μπορει να παρεξηγηθουν και να προκαλεσουν ανησυχια χωρις λογο. Ολα αυτα ειναι πληροφοριες και αποτελεσματα ερευνων δεν ειναι διαγνωση βρισκονται για καθαρα εγκυκλοπαιδικες γνωσεις στο forum.

    tessa

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Σίγουρα σε αυτό που λέτε έχετε δίκιο,όσον αφορά το θέμα της αυτοδιάγνωσης!Τεσα μην σε στεναχωρεί το ότι κάποιο από τα άρθρα σου μπορεί απλά να διαβαστεί και να ενημερώσει τον κόσμο που υποφέρει!Δεν επηρρεάστηκα αρνητικά πάντως απλώς παρανόησα και εξέλαβα λάθος κάτι που ειπώθηκε στο άρθρο και σ\'ευχαριστώ για την διευκρίνηση!Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    μονιμη βλαβη;οχι δεν υπαρχει!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    26
    Kitty είχα και εγώ ψυχωσικά συμπτώματα πριν τρια χρόνια.Μετά το επεισόδιο, ίσως και από τα φάρμακα, έχεις μια κατάπτωση και μια βραδύνοια, αλλα πίστεψέ με , επανέρχεσαι.Μην απογοητευτείς αν μετά από ένα διάστημα καλής διάθεσης πεσεις λίγο, είναι δύσκολο να επανέλθεις μια κι έξω.Πάντως αν και υπάρχει περίπτωση να συνεχίσεις να σκέφτεσαι αυτά που σε απασχολούσαν, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να φέρεις εις πέρας καθημερινές υποχρεώσειςόύτε ότι δεν θα μπορείς να διασκεδασεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    27
    i psixosi prokali sinesthimatiki isopedosi poli apla den niothis tipota den stenaxoriese den xerese metatin katalili agogi se mena ola diorthotikan eroteutika stenaxorieme grafo piimata tora os anafora tin noimosini apoti mou exi i giatros i noimosini den epireazete aptin psychosi diladi oso iq exis parameni den epireazete etsi ksero ego pantos omos auto pou epireazete einai i mnimi auti eksastheni arxisis na ksexnas k na singratisis pragmata otan diavazis px diskoleuese na mathis ena tilefono

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Devil εγώ σ λέω ότι εχω πάθει βλάβη κ εσυ πες μου ότι θες σ λέω συμπτώματα κ μου λες τι ξέρεις η θα σκέφτομαι η θα μιλάω να μιλάω κ να σκέφτομαι δεν γίνεται μνήμη δεν εχω ενώ σκέφτομαι κάτι έντονα κ δεν επηρεαζόμαστε δεν με χαλάει ούτε με φτιάχνει δεν εχω συναισθήματα δεν μπορώ να νευριάσω με τίποτα με κλωτσάνέ με πατάνε κ δεν νευριάζω δεν εχω φοβίες σε λογικά πλαίσια κ παμε τώρα στο σώμα εχω δύναμη δεν εχω νεύρο το περπάτημα μου είναι αργό κ περίεργο ανάλογα το φάρμακο κ τέλος όσο πιο πολύ φάρμακο τόσο πιο πολύ χαλάει η όψη μου πες μου εσυ με αυτα που ξέρεις τι γίνεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Devil εγώ σ λέω ότι εχω πάθει βλάβη κ εσυ πες μου ότι θες σ λέω συμπτώματα κ μου λες τι ξέρεις η θα σκέφτομαι η θα μιλάω να μιλάω κ να σκέφτομαι δεν γίνεται μνήμη δεν εχω ενώ σκέφτομαι κάτι έντονα κ δεν επηρεαζόμαστε δεν με χαλάει ούτε με φτιάχνει δεν εχω συναισθήματα δεν μπορώ να νευριάσω με τίποτα με κλωτσάνέ με πατάνε κ δεν νευριάζω δεν εχω φοβίες σε λογικά πλαίσια κ παμε τώρα στο σώμα εχω δύναμη δεν εχω νεύρο το περπάτημα μου είναι αργό κ περίεργο ανάλογα το φάρμακο κ τέλος όσο πιο πολύ φάρμακο τόσο πιο πολύ χαλάει η όψη μου πες μου εσυ με αυτα που ξέρεις τι γίνεται
    egw apla egrapsa auto pou viosa ego eperna abilify 40 mg gia 6 mines k meta sta 30 mg perno tora meta seroquel 100 auto anevike sta 300 xr morfis na sou po tin alithia otan eperna ta seroquel meta apo 15-20 lepta egrafa piimata tora ta exo kopsi ta seroquel k den exo kapio provlima me ta sinesthimata eimai eroteumenos exo sxesi grafo sinesthimatika piimata neuriazo stenaxorieme eimai pio kala apo to prin alla i psychosi apto tin fisitis apo atomo se atomo alazi den einai idia gia auto etsi k alios onomazete psychosi stin pragmatikotita einai mia idous sxizofrenia tora giati alazi i opsi sou me perisotero farmako den ksero auto pou exo na sou po aptin embiria mou einai i eksis otan piga gia 3 mines se idiotiko giatro to analogo provlima ixa k ego kathe mina alaza farmaka zyprexa invega solian me ixane kani san zoo katxomouna brosta apto tv k kitaga san to zoo k ipotropiasa me autata piramata pou mou ekane o idiotikos giatros kathe mina k kenourio farmako arxise to sinesthimatiko provlima diladi i sinesthimatiki isopedosi irthe meta tin xrisi ton solian invega remeron k topamac gia auto o nosokomiakos giatros opos itane mou ta ekopse k dokimasame tegretol os antiepileptiko gia to ponokefalo alla oute auta den kanane doulia to mono pou ekane doulia itan otan arxisa ta geodon apo tote epapsan i ponokefali arki na min piesto an piesto ekini tin mera exo kefalalgia .

  10. #10
    bydevil πραγματικα συγνωμη αλλα εμενα τουλαχιστον με εχεις σκασει με τα γραμματα σου.τουλαχιστον γραφε πιο μεστωμενα και λιγοτερα με εξισου νοημα ωστε να τα καταλαβαινουμε και να μην κουραζομαστε.επισης το θ με 8 το ξ με 3 ,επισης μην κανεις τουλαχιστον ορθογραφικα λαθη το και οχι k μονο, το ω με w και τετοια.οσο μπορουσα παραπανω καλοπροαιρετα Δημητρης.οχι τπτ αλλο αυτα που γραφεις ειναι 'καλα' αλλα δεν μπορουμε να τα παρακολουθησουμε...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    27
    me sinxorita para poli ixa kapia provlimata metin or8ografia alla metatin a8enia xiroterepsane signomi :(

  12. #12
    δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη να σαι καλα.απλα για πρακτικους λογους...

  13. #13
    εχω σχεση με ατομο που ειχε επεισοδειο πριν ενα χρονο και πραγματι αυτη την εικονα δινει...νομιζω δεν μπορει να χαρει τιποτα κ ουτε να εχει συναισ8ηματα.Δεν ξερω αν ειναι νωρις αλλα ο γιατροσ τουλαχιστον ειναι σιγουρος πως 8α επανελθει.Οσο για μνημη ...μηδεν.....Η αληθεια ειναι πως κι ο ιδιος το αντιλαμβανετε ....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •