Χρειαζομαι βοηθεια.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 120
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Μυρτω καλησπερα.
    Οι αυξημενοι εμετοι, πανε παρεα με μεγαλες ποσοτητες φαγητου και παει λεγοντας, η τους εχεις ακομα κι αν καταφερεις να φας φυσιολογικα η σχετικα λιγο?

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    2sweet2b4go10 με εβαλες σε σκεψεις τωρα..Μεχρι πριν κανα μηνα εκανα εμετους οταν ετρωγα υπερβολικες ποσοτητες φαγητου,τον τελευταιο μηνα ομως νομιζω οτι εχει τυχει να κανω εμετο και καποιες φορες(λιγες βεβαια) που εφαγα φυσιολογικα.Για παραδειγμα,θυμαμαι ενα μεσημερι ειχα πει θα φαω γιαουρτι(μιας και θελω να χασω 4 κιλα),δεν κρατηθηκα ομως,εφαγα κανονικα φαγητο και μετα εκανα εμετο.Αυτο σημαινει κατι??Δηλαδη αν κανει κπ εμετο και οταν τρωει φυσιολογικα,εκτος απο τα επεισοδια ''υπερφαγιας'' δειχνει κατι?Ενταξει,ξερω οτι κατι δεν παει καλα..αυτο ειναι σιγουρο,αλλα μηπως δειχνει κατι αυτο??Αγχωθηκα τωρα λιγο να σου πω την αληθεια..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    οχι, οχι, δεν το λεω γι αυτο...
    δεν το λεω γιατι σημαινει καποια επιδεινωση η κατι τετοιο...
    απλα,επειδη η λυση του εμετου κρινεται απαραιτητη απο το βουλιμικο ατομο για να ξεφορτωθει την υπερκαταναλωση φαγητου κυριως, οποτε να αποφυγει να βαλει κιλα, σκεφτομαι, οτι αν καποιος καταφερει να ελεγξει την διατροφη του, να ειναι ισορροπημενη, θα ειναι ΠΙΟ ευκολο να ελεγξει το θεμα των εμετων, μιας και το γεγονος οτι δενε χει φαει τπτ επιβαρυντικο αλλα απλα θρεπτικο, θα τον ηρεμει...

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Φοβηθηκα λιγο..με πιανει τρελο αγχος με ο,τι εχει να κανει με τη βουλιμια..(οπως καταλαβες).Παντως εχεις δικιο!Το θεμα ειναι οτι κανεις εμετο οταν εχεις καταναλωσει υπερβολικες ποσοτητες..και καταναλωνεις υπερβολικες ποσοτητες επειδη ξερεις οτι θα κανεις εμετο!!ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ δλδ..Αντε να ξεφυγεις..καπου πρεπει να σπασει η αλυσιδα,και μαλλον στους εμετους ειναι πιο ευκολο(ας πουμε!!!).

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Μυρτουλα,ασε..κι εγω εχω εξεταστικη και δεν ξερω πως να ανταπεξελθω..Το μονο που σκεφτομαι αυτη την περιοδο,ειναι πως θα γινω καλα απο τη βουλιμια!!

    smoke08 δεν ξερω αν ηταν το καταλληλο ατομο να το πω.Δεν το εχω πει στις αλλες φιλες μου και ουτε και σκοπευω.Δεν ξερω πως και γιατι αλλα η συγκεκριμενη ηθελα να το ξερει.Στεναχωρεθηκα ομως οταν ειδα το αγχος της και οταν αρχισε να μου λεει οτι αυτο το πραγμα ειναι πρωτα αρρωστια στο μυαλο και μετα σωματικη.Μου ειπε οτι πρεπει να το ελεγξω πριν με τρελανει.Δε θελω να με περασει για τρελη.Βουλιμικη ειμαι,οχι τρελη!!!Μπορει αυτο το πραγμα να επηρεαζει την ψυχολογια μου και τη ζωη μου σε μεγαλο βαθμο αλλα το ενα απο το αλλο απεχει.Στη συνεχεια με ρωτησε αν κανω αρνητικες σκεψεις και αν τα βλεπω ολα μαυρα.Της απαντησα πως ειμαι καλα ψυχολογικα και πως πια κανω πραγματα για μενα,περναω καλα.Ο,τι εχει να κανει βεβαια με τη βουλιμια με ριχνει απιστευτα ωρες-ωρες,αλλα δεν ειμαι και σε καταθλιψη,οπως προσπαθησε να μου πει.Και μαλιστα υποστηριζε οτι μπορει να περναμε καταθλιψη και να μην το ξερουμε,οποτε να μην ειμαι απολυτη.

    Το μονο που μου ελειπε τωρα ειναι να προσπαθω να πεισω οτι δεν ειμαι τρελη η/και καταθλιπτικη.Αγχωθηκα παρα πολυ με αυτο,δε θελω να νομιζει κατι τετοιο σε καμια περιπτωση.

  6. #36
    Δεν είναι εύκολο για όλους να είναι πάντα σε ετοιμότητα να αντιμετωπίσουν την διατροφική διαταραχή ενός φίλου τους...οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν περι τίνος πρόκειται! Πρέπει να το έχεις ψάξει για να ξερεις τι να κανεις να βοηθήσεις εναν φίλο.....
    Πιστεύω Κορίνα οτι πάνω στην άγνοιά της που της έφερε εναν μικρό πανικό αντέδρασε έτσι, δεν το ήθελε να σε ανησυχήσει. Απλά πρέπει κι εμεις να επιλέγουμε τους ανθώπους που θα μιλήσουμε, δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να ξερουν να μας βοηθήσουν....

  7. #37
    Κορινακι ενα βεβαια μικρο δικιο μπορει να το χει η φιλη σου αν κ το πιο πιθανο ειναι οτι η ιδια δεν αντιλαμβανεται καλα την κατασταση... Θελω να πω οτι σιγουρα μεσα μας δεν ειμαστε καλα οποτε κ ξεσπαμε στο φαι κ τον εαυτο μας. Τωρα αυτο δεν ειναι ντε και καλα καταθλιψη , ουτε ομως και υγεια θα το λεγες...
    Πω παιδια αυτο το διαστημα εχω εξαντληθει κ μαλλον παχαινω κιολας... Εχω βαρεθει και τασκαμπανεβασματα βαρους. Κουραστηκα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    μυρτο μου προσπαθησε κοριτσακι μου..προσπαθησε για σενα..μην πετας τον εαυτο σου στα σκουπιδια..αξιζεις..το ιδιο προσπαθω να πεισω τον δικο μου εαυτο..δεν ειμαστε μια μαζα λιπους..ειμαστε ανθρωποι με τις αδυναμιες μας..δεν θα παρεις κιλα, θα γινεις καλα, δεν θα κανεις βουλιμικο..λεγε τα στον εαυτο σου..συνεχεια..σε παρακαλω!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Κορινα μου καλως ηρθες και απο εμενα!!
    Δεν ειμαι βουλιμικη και δεν ημουν ποτε ,αν και καποτε το παλεψα να γινω αλλα δεν μου εκατσε και καλα εκανε!!

    Εγω απλα θα πω οτι ειναι μια κατασταση πολυ δυσκολη,δεν ξεπερνιεται καθολου ευκολα ,και πρεπει πρωτα να το ''χωνεψεις'',να βρεις μεσα σου τους λογους που θελεις να το σταματησεις ,και μετα συνηδητα να ξεκινησεις τον αγωνα σου.
    Εγω ειμαι υπερ που το ειπες στην φιλη σου ,γιατι μπορει να αποδειχτει ενα παρα πολυ καλο στηριγμα για εσενα.
    Ισως εαν αναλυσεις και το λογω που σε οδηγησε στην βουλιμια ,που ειναι γνωστος βεβαια ,και τον εξορκισεις ,θα καταλαβεις γιατι πρεπει να τελειωνει αυτη η κατασταση.

    Τελος αυτο που θα πω ειναι οτι πανω απ'ολα πρεπει να ειναι η υγεια μανα μου,και εαν εχεις την υγεια σου ολα μπορουν να γινουν,και ετσι εχει νοημα και η εξεταστικη.
    Η βουλιμια ειναι αποδεδειγμενο ,οτι ειναι θεμα χρονου να σε οδηγησει στα χειροτερα.

    Εμεις ειμαστε ολοι εδω ,ειτε εχουμε ιδια πειρα απο το προβλημα σου ,ειτε οχι.Θα λες ,θα φωναζεις και θα ξεσπας ,και εμεις να γνωριζεις οτι στους πραγματικα καλοπροαιρετους ανθρωπους ,δειχνουμε απεριοριστη κατανοηση και εχουμε ολη την καλη διαθεση να βοηθησουμε και να προσφερουμε την φιλια μας .

    Περιμενω νεα σου!!
    ΦΙΛΙΑ!!!!!

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    dexa μου, σε ευχαριστω παρα πολυ!Αυτη την ψυχλογικη στηριξη την εχω απιστευτη αναγκη,οπως κι εσεις βεβαια.Χαιρομαι πολυ που σε εσας μπορω να λεω καθε μου σκεψη,καθε μου φοβο και καθε μου ανησυχια..Τι ανακουφιση να μιλας για αυτα που βαραινουν την ψυχη σου..!!Καταρχην να σου πω οτι ευτυχως δεν εγινες βουλιμικη και να μη γινεις ποτε!!Μην το ξαναπροσπαθησεις ποτε..Μονο σε καταστροφη σε οδηγει..ψυχολογικη,σωματικ� �..τα παντα χανεις και το κυριοτερο χανεις τον εαυτο σου!

    Τις τελευταιες μερες βουλιαζω ολο και πιο πολυ στη θλιψη μου..Δεν ειναι μονο το σωματικο κοστος..εχω χασει τον εαυτο μου,δεν ειμαι οπως παλια..Συνειδητοποιω σιγα-σιγα ποσο δεν αγαπω τον εαυτο μου..Πως γινεται να με επεισα οτι δεν αξιζω?Γιατι μου το εκανα αυτο και γιατι συνεχιζω να μου το κανω ακομα?Θελω να γυρισω το χρονο πισω..γιατι δε γυρναει??Γιατι???Θελω να γινω οπως ημουν πριν 2-3 χρονια..Ενταξει,ξερω πως δε θα γινω ποτε ξανα ετσι..αλλα λιγο πιο χαρουμενη και χωρις βουλιμια δε γινεται να γινω??Το ξερω οτι ολα ειναι στο μυαλο μας κι απο εκει αρχιζουν ολα..το δικο μου το μυαλο ομως γιατι αποφασισε να με ''τελειωσει''?Γιατι δινει αυτοκαταστροφικες εντολες?Γιατι αποφασισα να με καταστρεψω?Πως ειναι δυνατον η βουλιμια να με εχει αλλαξει τοσο πολυ.. Δεν ειμαι εγω αυτη.. Δεν ειμαι εγω..

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Κορινα μου μηπως να το παλευαμε παρεα ,μερα με την μερα το πραγμα??/
    Ισως θα ηταν πιο ευκολο και πιο σωστο ως επιλογη!!!

    Τι θα ελεγες να μιλουσαμε καθε βραδακι και να λεγαμε πως πηγε η μερα???
    Και αν υπαρχει εκτακτη αναγκη και στην διαρκεια της ημερας εδω ειμαι!!!Εγω για σενα ,και εσυ για μενα!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!

  12. #42
    dexa μου και εγω θελω να μπω στο group therapy σας!καλη η ιδεα σου!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Myrto εισαι καλοδεχουμενη!!!!!!!
    Αλλωστε η δικη μου η δουλεια ολη μερα εξαρταται καθαρα απο εμενα οποτε ειμαι αφεντικο του ευατου μου ,και μπορω να διαθεσω χρονο για τους φιλους !!!!
    Εσεις δωστε το σημα και εδω ειμαι εγω!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!!!

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Λοιπον κι εγω μεσα ειμαι..βεβαια λογω εξεταστικης και διαβασματων,ο χρονος ειναι περιορισμενος..αλλα ας αρχισουμε να το παλευουμε παρεα,σιγουρα θα ειναι καλυτερα ετσι!

  15. #45
    Είμαι λίγο καλύτερα!!

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •