Χρειαζομαι βοηθεια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 120
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27

    Χρειαζομαι βοηθεια..

    Καλησπερα σας!Σημερα ανακαλυψα τη σελιδα και ελπιζω πως το οτι θα μοιραζομαι το προβλημα μου με εσας που αντιμετωπιζεται την ιδια περιπου κατασταση θα με βοηθησει.Ειμαι ενα χρονο βουλιμικη και δεν αντεχω πια αλλο να ζω ετσι..Νιωθω οτι αυτο το πραγμα δε μ αφηνει να ζησω..Εχω κανει κπ προσπαθεις αλλα ματαια..Εκανα 6 μηνες ψυχοθεραπεια αλλα δε με βοηθησε καθολου!Το προβλημα της βουλιμιας δεν υποχωρησε και η ψυχοθεραπευτρια μου με εκανε να νιωω χειροτερα με τον εαυτο μου!Κπ φορες εφευγα απο τις συνεδριες κι εκλαιγα με τα χαλια μου!Θελω αν μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να βοηθησω τον εαυτο μου γιατι μονη μου μαλλον δεν τα καταφερω.. Ευχαριστω

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    39
    Κορίνα για ότι θες μίλησε σε εμας είμαστε δίπλα σου! Πες μας λίγα λόγια αν θες για τον εαυτό σου. Τι σε έκανε να είσαι στη θέση που βρίσκεσαι τώρα; Πόσα κιλά και τι ύψος έχεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Κορίνα καλώς ήλθες!


    Στην κατάσταση της βουλιμίας ( γενικά, σχεδόν παντού :) ), θα ήταν πραγματικά λυτρωτικό να υπήρχε μια μαγική συνταγή που να μας έκανε ν' απαλλαγούμε από το πρόβλημα.Όμως ας είμαστε προσγειωμένοι.Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν.Δε γίνεται να μας προτείνει κάποιος κάποια μέθοδο και μετά από λίγο να έχει ξεπεραστεί αυτή η καταραμένη διαταραχή.

    Ενδεχομένως, το πιο ωφέλιμο να είναι μια μεθοδική θεραπεία με κάποιον ειδικό που να έχει την απαραίτητη εξειδίκευση στις διατροφικές διαταραχές.Δεν είναι όλοι οι επιστήμονες καλοί σ' αυτό το θέμα και ασφαλώς δε λειτουργούν και όλοι με όλους.

    Επίσης,δεν πρέπει να παραλείψουμε πως υπάρχουν και περιπτώσεις που ασθενείς ξεπέρασαν το πρόβλημα τους, μόνοι τους,απλά και μόνο με την επιμονή - υπομονή τους.

    Το μόνο σίγουρο είναι πως αν δε μπορείς να αυτενεργήσεις θεραπευτικά, προσπάθησε να μην επιτείνεις - διογκώνεις το πρόβλημα.Απλά και μόνο, μη χρησιμοποιείς ακυρωτικές ( καθαρτικές ) διαδικασίες που κάνουν περισσότερο κακό στο σώμα.

    Καλή συνέχεια σε ό,τι ωφέλιμο για σένα κάνεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες!Το ξερω οτι ειναι δυσκολο κι οτι δυστυχως δεν υπαρχει μαγικη λυση!Θελω ομως να προσπαθησω γιατι εχω κουραστει..Δε μπορω να ζησω φυσιολογικα!Η μοναδικη εννοια μου ειναι τι θα φαω..ειναι τοσο κουραστικο..Ειμαι 1,62 και ειμαι 55,5 κιλα!Ζυγιζομαι καθε μερα καθε μια ωρα σχεδον και κανω καθημερινα εμετους ο,τι τρωω!Ειναι πολυ επιπονο!!Νιωθω πως δεν εχω τη δυναμη να το σταματησω μονη μου!Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις απο εσας να να μου πει που μπορω να βρω κπ ειδικο που να εχει εξειδικευση στις διατροφικες διαταραχες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Έχω ακούσει καλά λόγια από κάποιους δικούς μου ( εγώ δεν έχω πάει ) για :

    Δρ. Γεώργιος Πανοτόπουλος - Παθολόγος-Διατροφολόγος

    Διευθύνει το τμήμα Μεταβολισμού - Διατροφής - Παχυσαρκίας - Ενδοκρινολογίας που βρίσκεται στον 3ο όροφο του νοσοκομείου ΥΓΕΙΑ. Για ραντεβού Σ τηλέφωνο 6867935 από τις 8.00 εώς τις 16.00 ή με το τηλεφωνικό κέντρο του ΥΓΕΙΑ 6867000.

  6. #6
    Δε νομιζω οτι μπορει να βοηθησει την Κορινα μια τετοια ειδικοτητα. Ψυχοθεραπεια χρειαζεται και οντως Κορινακι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις εναν καλο ψυχοθεραπευτη,εγω ακομα ψαχνω... Ποσο χρονων εισαι κ πως ξεκινησες?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    125
    Κορίνα καλώς ήρθες! Όσον αφορά τον ψυχοθεραπευτή, να κοιτάξεις να είναι κάποιος που εμπιστεύεσαι και αισθάνεσαι άνετα. Στο τέλος-τέλος δεν είναι εκεί για να σε κρίνει αλλά για να σε βοηθήσει. Μη συμβιβαστείς με κάποιον έτσι απλά γιατί θα καταλήξεις να του/της κρύβεις πράγματα και αυτό μόνο προς τα πίσω θα σε πάει. Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

    Φιλιά!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Κορίνα καλησπέρα,
    είχες μια κακή ψυχοθεραπευτική εμπειρία,
    αλλά όπως καταλαβαίνεις, αυτό δεν αρκεί για να στιγματίσει αρνητικά όλον τον χώρο της ψυχολογίας/ψυχοθεραπείας. Κακοί επαγγελματίες άλλωστε υπάρχουν σε όλους τους χώρους και τα επαγγέλματα. Είμαι πάντως πραγματικά περίεργος να ακούσω λίγα λόγια παραπάνω γι αυτή την εμπειρία που είχες, αν βέβαια θέλεις και συ να την μοιραστείς μαζί μας.

    Θα σου πρότεινα επίσης, περισσότερο διαισθητικά και όχι επειδή μπορώ να καταλάβω κάτι από τις λίγες γραμμές του μηνύματος σου,
    να επιλέξεις ψυχοθεραπεία είτε ανθρωπιστική (πχ προσωποκεντρική, gestalt) είτε ψυχοδυναμική.
    Μοιάζει να έχεις περισσότερο ανάγκη από τη στήριξη μιας βαθιάς ψυχοθεραπευτικής σχέσης εμπιστοσύνης παρά από πρακτικές συνατγές αντιμετώπισης.

    Καλή δύναμη!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Originally posted by Myrto
    Δε νομιζω οτι μπορει να βοηθησει την Κορινα μια τετοια ειδικοτητα. Ψυχοθεραπεια χρειαζεται και οντως Κορινακι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις εναν καλο ψυχοθεραπευτη,εγω ακομα ψαχνω... Ποσο χρονων εισαι κ πως ξεκινησες?
    Βασικά, ο συγκεκριμένος είναι ειδικευμένος σε διατροφικές διαταραχές και όταν κρίνει ότι χρειάζεται συμπληρωματική υποστήριξη από αλλού σε παραπέμπει στην κατάλληλη ειδικότητα.Νομίζω ότι είναι αυτό που ενδείκνυται.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Σας ευχαριστω πολυ ολους σας παιδια!!Νιωθω ηδη οτι εχω καποιους διπλα μου που καταλαβαινουν κι αυτο απο μονο του ειναι μεγαλη βοηθεια!Κλεανθη σε ευχαριστω πολυ!!Σκεφτομαι να κλεισω ραντεβου στον γιατρο που μου προτεινες, αν κι εγω ψαχνω πιο πολυ για κπ ψυχολογικη θεραπεια.Πιστευω ομως οτι αυτος θα με παραπεμψει καπου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Maria_17, Myrto,Hilda και Niko D ευχαριστω πολυ για τη στηριξη,την εχω τοση αναγκη..καταλαβαινετε..νιωθ εις πολυ περιεργα σε αυτη τη φαση και γενικα εγω δεν το εχω πει παραπερα απο την οικογενεια,οποτε η στηριξη σας ειναι πολυτιμη!Ειμαι 22 χρονων και το προβλημα της βουλιμιας ξεκινησε πριν ενα χρονο..και μακαρι να ηξερα πως..Αυτο που ξερω ειναι οτι στην αρχη και για κανα εξαμηνο ετρωγα απιστευτες ποσοτητες φαγητου και κυριως γλυκων μολις με κυριευαν δυσαρεστα συναισθηματα.Τα γλυκα ηταν το καταφυγιο μου.Λες και με αυτον τον τροπο προσπαθουσα να βρω την ψυχολογικη μου ισορροπια!Το τελευταιο ομως εξαμηνο που στη ζωη μου νιωθω λιγο καλυτερα κι εχω πια ενδιαφεροντα νιωθω πως τρωω απο την πιεση που νιωθω απο τη διαιτα που ΠΡΕΠΕΙ να κανω και ολο αναβαλλω!Ετσι απο το φοβο της στερησης αρχιζω και τρωω..τρωω..και δεν τελειωνει ποτε αυτο..!Μετα βεβαια απο το φοβο μηπως παχυνω κανω παντα εμετο!Ειναι πολυ επωδυνο!!!!Ειμαι 1,62 και ειμαι 55 κιλα και θελω να παω στα 50.Μεχρι περισυ το καλοκαιρι ημουν 50 κιλα αλλα μετα πηρα 3κιλα και αργοτερα ξεκινησα μια διαιτα δικη μου για να τα χασω!Υστερα απο τη διαιτα αρχισαν να εκδηλωνονται τα πρωτα βουλιμικα επεισοδια...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    125
    Αχ αυτές οι δίαιτες! ''Ας φάω τώρα να το ευχαριστηθώ και αύριο/μεθαύριο ξεκινάω δίαιτα''. Και τα 5 κιλά γίνονται 15 και 25 (φαίνεται και στο τίκερ μου...). Όσο σκέφτεσαι ότι ''πρέπει'' να ξεκινήσεις δίαιτα, τόσο περισσότερο σκέφτεσαι το φαγητό. Δες και τι θα σου πει ο γιατρός αλλά ταυτόχρονα προσπάθησε να βγάλεις τη δίαιτα απ'το μυαλό σου. Αν δε μπορείς να την εξαφανίσεις εντελώς πες πχ ότι για τους επόμενους 3 μήνες δεν θα κάνω δίαιτα και θα διατηρηθώ στα κιλά που είμαι τώρα. Μπορεί αυτό να σε βοηθήσει να χαλαρώσεις λίγο και σ'αυτό το διάστημα να δεις πόσα βουλιμικά επεισόδια έχεις. Πιστεύω ότι θα μειωθούν και με τη βοήθεια του ειδικού και την προσωπική σου προσπάθεια θα το αντιμετωπίσεις.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    39
    Κορίνα το ύψος σου και τα κιλά σου είναι μια χαρά πραγμάτικα μην αγχώνεσαι!!Εγώ ήμουνα 70 και με δίετα έχασα 10 κιλά κάνοντας σωστή διατροφή και τώρα είμαι 60 με ύψος 1.65! Είμαι ευχαριστημένη με τα κιλά μου αλλά προσπαθώ να χάσω ακόμα 5 για να νιώσω ακόμα καλύτερα με το σώμα μου αλλά και να μην τα χάσω πάλι δεν με ενοχλεί,γι αυτό δεν έχω άγχος!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    οταν λεω στον εαυτο μου : τερμα οι διαιτες..τοτε χανω!!!..οσο και αν ακουγεται απιστευτο οταν ειμαι σε διαδικασια διαιτας ειμαι αναγκασμενη ολη την ωρα να σκεφτομαι ποτε θα φαω, ποσο θα φαω και ολη την ωρα το μυαλο μου ασχολειται με αυτο γεγονος που με κουραζει ψυχικα και σωματικα...οταν αφηνω τα πραγματ στην τυχη τους χανω χωρις να το καταλαβω..και οταν λεω χωρις να το καταλαβω εννοω οτι κανω μια υποσεινηδητη κυριως προπαθεια..απλως λεω σε μενα: θα προσεχεις..τιποτα αλλο..δεν θα ξαναμπεις σε τρυπακι..γιατι ετσι ειχα παρει 26 κιλα οσο και αν ακουγεται απιστευτο..το λεω και τωρα..οι διαιτες με παχυναν!!!ολη αυτη η εννοια, η διαδικασια που υπεβαλλα τον εαυτο μου η οποια ητνα πολυ επιπονη..μετα απο καθε διαιτα πληθαιναν τα βουλιμικα τα οποια μισω τοσο πολυ γιατι μου χουν στερησει πολλα απο την ζωη μου! και αν κσεφτεις οτι ολο αυτο ξεκιναει απο το μυαλο μου..εχει τοση δυναμη το μυαλο μας..καθοριζει τα παντα..πλεον ας καθορισει πραγματα και καταστασεις προς την θετικη πλευρα ομως..δεν γινεται αλλιως!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Από στατιστικές που έχουν γίνει, μόνο το 10% αυτών που έκαναν δίαιτα κράτησαν το επιθυμητό βάρος!

    Οι υπόλοιποι όχι μόνο ξαναέβαλαν τα χαμένα κιλά αλλά πήραν ακόμα παραπάνω! :)


    Χμμμμ...Κάτι μου θυμίζει,κάτι μου θυμίζει...:)

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •