Χρειαζομαι βοηθεια.. - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 120 of 120
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    89
    Ξεφορτώσου τες free μου... Σπασ' τες, κάψ' τες, στείλ' τες στο διάολο!!!

    Κράτα μία αν θες και να ζυγίζεσαι 1-2 φορές το μήνα, ίδια ώρα κάθε φορά, όταν θα νιώθεις πιο ξεφούσκωτη, όταν δεν θε περιμένεις περίοδο και όταν δεν θα το έχεις προγραμματίσει!

    Προσπάθησε να το κόψεις μαχαίρι καλή μου, να δεις πόσο μπορεί να αλλάξει η ψυχολογία σου... εμένα άλλαξε, γιατί πια δεν σκέφτομαι πωπω αύριο ζυγίζομαι, αχ και σήμερα έφαγα παραπάνω, αχ θα με δείξει παραπάνω, αχ παέι η προσπάθεια, αχ θα φουντάρω, αχ ας φάω πάλι όλο το σύμπαν!!!

  2. #107
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Εγω ζυγιζομαι καθε μιση ωρα χωρις υπερβολη!!Ζυγιζομαι πριν και μετα το φαγητο,πριν και μετα τον εμετο,πριν παω τουαλετα και μετα,πριν κοιμηθω και μολις ξυπνησω..Τι αρρωστια ειναι αυτη Θεε μου..Ποτε επιτελους θα απαλλαγω?????????????????

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Κορίνα, έχω περάσει από το ίδιο ακριβώς στάδιο. Η συμβουλή μου είναι να ξεφορτωθείς για λίγο τη ζυγαριά. Όσο βρίσκεται κοντά σου, δε θα μπορείς να αντισταθείς στον πειρασμό. Κ ξέρεις ότι η ζυγαριά παίζει καθοριστικό ρόλο στη διάθεσή σου και αυτό με τη σειρά του οδηγεί σε βουλιμικά, σωστά;

  4. #109
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Δεν αντεχω αλλο πια ειλιλικρινα!!Ολη μου η ζωη εξαρταται απο το φαγητο και απο μια κ*λοζυγαρια!!!!Ειμαι τοσο απελπισμενη..

  5. #110
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Δε μπορω να καταλαβω ποιο λαθος στο κεφαλι μου με εχει φερει σε αυτη την κατασταση..να μισω τον εαυτο μου και να μη μπορω να ελεγξω τις πραξεις μου..

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    μια αποφαση ειναι..και εγω εχω περασει απο αυτο το σταδιο..και το μονο που καταφερνα ειναι να συνεχιζω την αρρωστημενη μου συνηθεια!..[ετα την , κρυφτη την..δεν ξερω τι θα την κανεις..μην ζυγιζεσαι καθε μερα..καθε βδοαμδα και αν!!!!...σε παρακαλω..ειναι ελεεινα ασχημη η ψυχολογια αυτη..την ξερω απολυτα..εγινα καλυτερα οταν σταματησα το καθημερινο μου αγχος!που αν με εδειχνε απο 55 , 55,1 τρελαινομουν!!!..δεν αξιζει!

  7. #112
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    πως να την ξεφορτωθω που μου εχει γινει εμμονη?Ημουνα μια ζωη 50 κιλα και τωρα εχω παει 56..ενα χρονο τωρα ανεβοκατεβαινω απο τα 53 μεχρι τα 57!!Κι ολη μερα ζυγιζομαι..κι ολη μερα τρωω..Και η ψυχολογια μου φτιαχνει η χαλαει πια μονο οταν τρωω..
    Ειναι βραδυ τωρα..θα πεσω για υπνο,αλλα πριν θα ευχηθω αυριο να ειναι μια καινουργια μερα που θα αρχισει μια καινουργια ζωη για ολους μας με λιγοτερους πονους και λιγοτερες εξαρτησεις..
    (Πιανουν αραγε οι ευχες που γινονται οταν δεν πεφτει καποιο αστερι? )

  8. #113
    εγώ ακόμα και στις διακοπές (ελεύθερο κάπινγκ) είχα πάρει μαζί μου τη ζυγαριά για να μη τολμίσω να παχήνω. Δεν πάχηνα στις διακοπές και μόλις πάτησα το πόδι μου στην Αθήνα με έπιασαν τρομερές βουλιμικές κρίσεις και πήρα 4 κιλά. Σκέφτομαι πώς αν δεν υπήρχε ζυγαριά στο σπίτι δε θα ήμουν καν βουλιμική. Η διάθεσή μου εξαρτάται άμεσα από το πρωινό αποτέλεσμα. Και φυσικά μπορεί να ζυγίζομαι και 3 φορές την ημέρα.

  9. #114
    Καλημέρα πέρα ως πέρα!!!

    Επέστρεψα σήμερα, είχα πάει να ψηφίσω δυστυχώς (και λέω δυστυχώς γιατί αυτές οι οικογενειακές συνάξεις προκαλούν έξαρση των βουλιμικών μου)!!
    Εγώ παλαιότερα ζυγιζόμουν πριν και μετά από κάθε γεύμα, μετά αφού πήγαινα στην τουαλέτα..Πραγματικά πιο πολλές φορές θυμάμαι κάποιες περιόδους της ζωής μου με βάση πόσα κιλά ήμουν και όχι με το τι έκανα!Τις θυμάμαι ανάλογα με το ποια ρούχα μου έκαναν και όχι αν περνούσα καλά!Οι διακοπές μου ήταν καλές όταν δεν έπερνα βάρος και όχι αν εκεί που πήγα ήταν ωραία..
    Πολλές φορές σκέφτομαι, ότι έχω περιορισμένη μνήμη και περιορισμένο λεξιλόγιο αλλά δεν μπορεί όλο αυτό να είναι μόνο δική μου ευθύνη. Την έχω την ευθύνη γι' αυτό και την πήρα και ζήτησα βοήθεία αλλά όταν διαβάζω αυτό που γράφεις ότι κάνει η μαμά σου smoke (που αγοράζει καινούριες ζηγαριές) πως μπορεί να είναι ΜΟΝΟ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΥΘΥΝΗ!? Δε λέω ότι δεν έχουμε, αλλά έχετε δει τα περιοδικά? Όταν αρχίζει το καλοκαίρι οι φωτογραφίες της "ερωτικής θεάς" (ζυγαριάς) είναι εξώφυλλο. Πως μπορεί να αντισταθεί κανείς όταν το βλέπει συνέχεια..
    Εμένα ήταν ένας από τους μεγαλύτερους αγώνες (θεραπευτικούς) να την περιορίσω και όταν μπήκε το καλοκαίρι, νόμιζα ότι κάποιος μου έκανε φάρσα..Και ακόμη δεν έχω αποτοξινωθεί πλήρως!!
    Πραγματικά υπάρχουν άνθρωποι που δεν ζυγίζονται?

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Κι όμως!! Εγώ δεν το πίστευα, αλλά μετά από μία συζήτηση με κάποιους φίλους συνειδητοποίησα ότι οι περισσότεροι φίλοι αλλά και φίλες μου ζυγίζονται λιγότερο από μια φορά το μήνα. Δεν μπορούσα να το πιστέψω! Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ζυγίζομαι. Κι εγώ μπορώ να πω με βεβαιότητα πόσα κιλά ήμουν κάθε μήνα από τα 12 χρόνια μου μέχρι σήμερα.

    Δεν ξέρω ποιος φταίει, ίσως να είναι η εύκολη λύση να καταλογίσω ευθύνες, αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα... Αυτά που κάνει η μητέρα μου είναι ακόμα χειρότερα και είμαι πλέον πεπεισμένη ότι η συμπεριφορά της με έχει οδηγήσει κατά ένα ποσοστό σε αυτό το σημείο. Έχω αναφέρει και σε άλλο ποστ τις φορές που ανακοινώνει περιχαρής "εγώ σήμερα θα τη βγάλω με ένα γιαούρτι" ή τις περιόδους που έχει καταφέρει να χάσει κιλά και συνεχίζει να κυκλοφορεί με τα παλιά της ρούχα, που τώρα φαίνονται τεράστια, μην τυχόν και δεν προσέξει κάποιος ότι αδυνάτισε...

    Δεν προσπαθώ να συγκρίνω τη συμπεριφορά της με η δικιά μου, αυτό που έχω εγώ είναι αρρώστια, αυτό που έχει αυτή είναι απλώς ένα καπρίτσιο της ηλικίας της. Αλλά, ρε γαμώτο, είναι 50 χρονών γυναίκα και είναι και μάνα! Δεν καταλαβαίνει πως το παράδειγμα που δίνει δεν είναι σωστό;

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    μηπως ειναι καιρος να μεινεις μονη σου?

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Δε φαντάζεσαι πόσο το θέλω... Αλλά δεν είναι εύκολο... Ο μισθός μου είναι αστείος, δε μου φτάνει ούτε για νοίκι... Η μόνη μου ελπίδα είναι να συγκατοικήσω με το αγόρι μου για να μοιραστούμε τα έξοδα, αλλά και πάλι, σκοπός είναι να μείνω τελείως μόνη μου, να μάθω να φροντίζω τον εαυτό μου. Οπότε, περιμένω... Μαζεύω λεφτά εδώ και μήνες... Κάποια στιγμή θα φύγω από αυτό το σπίτι. Με όλες τις άσχημες αναμνήσεις...

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ωραια ειναι ολα αυτα :)
    καλα κανεις!
    με τις ασχημες ΚΑι τις ομορφες αναμνησεις...
    κι οι γονεις μας που ηταν ΤΟΣΟ λαθος σε ΤΟΣΑ πραγματα, δεν ειναι θεοι...
    τοσα μπορεσαν, τοσα εκαναν..
    καιρος να κανουμε εμεις πραγματα για τους εαυτους μας αν δεν μας κανει αυτο που εχουμε γινει....

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    καλησπέρα

    ουαου δεν ήξερα οτι υπάρχει αυτο το site...

    η υπαρξη του και μονο μου δίνει κουραγιο.... Ελπίζω να γράφω στο σωστό τόπικ

    ειμαι βουλιμική (και ανορθογραφη :) ) απο το 2001(ανορθόγραφη από το δημοτικό)...το ξερω οτι ειναι πολλα τα χρονια αλλα ουτε και γω δεν ξερω πως περασαν...συγουρα λεγοντας "τελευταια φορα...απο αυριο κόβω τους εμετούς" ειχα κατά καιρους διαλείματα... αντιμετοπίζω ήδη προβλήματα υγείας αλλά εκεινη την στιγμή δεν τα σκέφτομαι...

    πεέτε μου κατι...οτιδήποτε...

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Που εισαι κορινακι??
    Τι γινεται βρε μανα μου ?Δεν σε διαβαζω καλα!!
    Γιατι μας πηρε η κατω βολτα?
    Θα σου στειλω μια φωτο μου στα 155 κιλα να την βαλεις στο ψυγειο σου διπλα στην δικη σου που εισαι στα 53 -56 για να εκτιμησεις το βαρος σου ,το σωμα σου και πανω απ'ολα την υγεια σου!!!
    Μηπως και καταλαβεις πια ειναι τα πραγματικα μεγεθη,γιατι εχω την εντυπωση οτι εχεται χασει την αισθηση αυτη.
    Οσο για την ζυγαρια και εγω τα τελευταια 20 χρονια ανεβαινω καθε πρωι αφου παω στην τουαλετα,αλλα αυτο δεν με εμποδισε να γινω 155 κιλα.
    Οποτε βαλε ενα προγραμμα στο ζυγισμα.Το πραγματικο ζυγισμα γινεται το πρωι μετα την τουαλετα,ολες τις αλλες ωρες ειναι πλασματικη η εικονα των κιλων που δειχνει.

    Μια ιδεα!!ΣΥνδιασε το ζυγισμα με μια αλλη πραξη.
    Καθε φορα που θα ζυγιζε σε θα κανεις μπανιο!!!!
    Ξεκινα το και να δουμε ποσο κουραγιο θα σου μεινει για ζυγισμα.
    Στην καλυτερη περιπτωση θα εισαι η πιο καθαρη κοπελια στον κοσμο!!!
    Αλλα οταν λεμε κατι εδω μεσα να το κραταμε!!Οχι μια ετσι μια γιουβετσι!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •