dwse mu pisw th zwh mu. se parakalw. .
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    athina
    Posts
    22

    dwse mu pisw th zwh mu. se parakalw. .

    2 xronia sto symptwma mporei se kapoius na fainontai liga. ta 52 kila gia to ipsos mu (1.68) mporei na fainontai akoma ligotera. h antikeimenika gemath k plhrhs zwh mu (ygeies oikogeniako k filiko perivallon, sxolh protimhshs k se sxesh edw k enamish xrono) eykola mporei na trofodothsei anthrwpous na me xarakthrisun pleonektria gia to an paraponiemai oti den eimai kala.

    giati emena omws ola ayta den me apotrepoun apo to na ypoferw? apo to na mhn mporw na stamathsw na klaiw ystera apo apanwta vulimika episodeia (eite auta synodeyontai me katharsh eite oxi)? apo to na mhn mporw na afethw, na xarw, na gelasw , na xehastw me tipota pleon.. oti k an kanw, opou k an vriskomai, h skepsh THS k h emmonh ths einai panta parusa k trwei to myalo mu, ta swthika mu, thn orexh, thn ygeia mu k th zwh mu thn idia..

    oi mhnes pernun o enas meta ton allon k ta pragmta aplws xeirotereyoun. oi sygkekrimenoi xronikoi stoxoi gia mellontikh apexarthsh pairnun monimws anavolh . taytoxrona ta kathimerina episodeia ayxanontai enw parallhla oi antoxes mu k oi antistaseis mu exun ftasei sto mhden se synarthsh me thn yparxh ths katathlipshs. dioti sigura pleon exw perasei to stadio ths "aplhs" melagxolias..
    k ektos apo ayto erxetai k to allo aforhto stadio. na prospathw astamathta na prospoioumai oti eimai kala , oti den yparxei tipota pou na me apasxolei( k mesa mu na sparazw), na to pernaw olo auto monh mu gia na mhn kurasw h gia na mhn fovisw tus anthrwpous mu giati poly apla den mporun na katalavun. gi auto k den thelw na bgainw apo to spiti mu k na synanastrefomai me anthrwpous.

    hmun toso eytyxsimenh mexri k prin 2 xronia. eixa th zwh mu sta xeria mu k thn ekmetalleyomun oso den phgaine. den me erixne tipota. zhleyan thn energhtikothta mu k thn eydiathesia mu. eniwtha k hmun ygeihs k eytyxismenh. twra epilegw na exafanizomai k na kryvomai.

    den antexw omws allo. sas to orkizomai. exw ftasei sta oria mu. sthn kyriolexia. ola peristrefontai gyrw apo ayth.ayth pou egw thn afhnw na me skotwnei kathimerina. fovamai toso poly pleon. eimai apolyta ermaio ths k den mporw na thn stamathsw apo to na mu klevei k na mu katastrefei th zwh mu. den zw pia tipota. exw toso kairo na niwsw ygeihs k "kala". exw xehasei ti shmainei auto. me exei kataklysei mia aforhth paraithsh.... gia ola ektos apo ta episodeia.... poso tragikh exw ginei? pote tha m afhsei? akoma k an kapote sto mellon me afhsei, tha kataferw pote na zhsw vasika xwris auth thn arrwsthmenh emmonh sth zwh mu?.... tha xanavrw pote ton eayto mu?

    syggnwmh an kurasa. apla einai kapoies fores pou niwthw oti tha ekragw sthn kyriolexia an den to ekfrasw kapws. eilikrina elpizw k eyxomai auth th stigmh na niwthete kalytera apo mena. kalo sas vrady

  2. #2
    zero,
    λυπάμαι για την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι γιατί είναι πράγματι πολύ στενάχωρη η κατάσταση που βρίσκεσαι και εσύ και ο καθένας εδώ μέσα. Οφείλω όμως να σου πω πως σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ. Καταλαβαίνω αυτόν τον πόνο, τη μοναξιά κ οτιδήποτε άλλο σου συμβαίνει γιατί κάπως έτσι νιώθω κι εγώ. Κανείς δε σε χαρακτηρίζει πλεονέκτρια και για τίποτα. Είναι σίγουρο πως η σκέψη του φαγητού τριβελίζει το μυαλό σου 24/7 αλλά αυτό που προσπαθώ να πείσω κι εγώ τον εαυτό μου είναι ότι αφού είμαστε μοναδικοί, όμορφοι, λαμπεροί άνθρωποι γιατί να μην αφήσουμε να δουν την λάμψη μας όλοι και να κλεινόμαστε μονίμως στον εαυτό μας? Ξέρω πως είναι να προσποιήσε ότι είσαι καλά για να μην αντιληφθούν τίποτα οι άλλοι και πόσο αυτό πονάει...
    Λίγη καλή διάθεση χρειάζεται...
    Υπομονή όλα θα περάσουν.......

  3. #3
    zero .. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο σε νιωθω..

    "giati emena omws ola ayta den me apotrepoun apo to na ypoferw?... apo to na mhn mporw na afethw, na xarw, na gelasw , na xehastw me tipota pleon.. oti k an kanw, opou k an vriskomai, h skepsh THS k h emmonh ths einai panta parusa k trwei to myalo mu, ta swthika mu, thn orexh, thn ygeia mu k th zwh mu thn idia.."

    Ειναι αυτο που λεω ΑΡΓΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ.. Το κακο με την περιπτωση σου ειναι οτι η λογικη σου ειναι ακεραια και υγιης ενω αυτο που νοσει ειναι το συναισθημα σου. Επομενως καμια λογικη σκεψη-συμβουλη δεν εχει επιδραση στο συναισθημα το οποιο λειτουργει ανεξαρτητα.

    Το γεγονος ομως οτι πριν 2 χρονια ησουν καλα και πρωτη φορα σου συμβαινει αυτο, κατι σημαινει. Κατι εγινε τοτε. Δεν το παθαινει στα καλα καθουμενα ενας ανθρωπος που ολη του τη ζωη ηταν καλα, χωρις νοσηρο υποβαθρο, χωρις προηγουμενα. Εγινε λοιπον κατι τοτε; Πως ξεκινησε;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    athina
    Posts
    22
    koritsia geia sas! xronia polla katarxas k vasika xronia ygeih k apexarthtopoihmena..

    eyxaristw gia tis apanthseis k syggnwmh gia to late response alla hmun taxidi. efyga thn epomenh mera gia taxidi meta apo ena poly asxhmo vrady. nomiza oti kati tha allaze meta apo ayto to taxidi alla pali epesa exw (opws synhthws ginetai). xronikoi stoxoi gia anarrwsh pou diarkws pairnun anavolh.

    natalia, elina xerw oti niwthete thn opoiadhpote frash h katastash perigrafw opws k egw kathe dikh sas. alla thelw na to vgazw, na to moirazomai den to antexw mesa mu.

    elina mu k gw polles fores exw skeftei oti kati prepei na stathike aformh-logos-afethria gia aytin tn kolokatastash alla pragmtika den yphrxe sygkekrimenos exwterikos paragontas. o monos logos pou mporw na parathesw einai mia seira apotyxhmenwn prospatheiwn gia diaita. hmun sta kila pou ithela mexri k thn trith lykeiou, sto prwto etos arxisa na paxainw k afu apofasisa na kanw diaita kapoies fores k den ta katafera h pleon emmonh gia adynatisma kateleixe se vulimia. auto pou mporw na pw me siguria einai oti noshro ypovathro den yphrxe oute kammia emmonh mexri tote me tromera adynata protypa. h sterhsh k h apogohteysh kateleixe se aythn.

    peite mu omws gia esas. elina exw xanadiavasei paliotera posts su alla esy tha thela na mu peis pws xekinhses akrivws. esy natalia? eixate "kathares periodus" h vriskeste adialleipta se ayth thn katastash?

  5. #5
    Χρονια πολλα και απο εμενα!

    Θυμαμαι οτι απο το δημοτικο εχω προβλημα με το σωμα μου. Με κοροιδευανε κατι κοκαλιαρικα ενω πραγματικα δεν ημουνα χοντρη! Απο το γυμνασιο και μετα στο λυκειο ενιωθα παρα πολυ μειονεκτικα. Στην Α Λυκειου εκανα διαιτα και απο 78 κιλα πηγα 67. Μεχρι εκεινη την περιοδο δεν θυμαμαι αν η διατροφικη μου συμπεριφορα ηταμ παθολογικη. Απο εκει και περα ομως... Ενιωθα αυτο το πραγμα στον λαιμο και επρεπε να φαω εκεινη τη στιγμη, σε σημειο που αν ημουν εξω γυρνουσα σπιτι. Ετρωγα 2 ωρες συνεχομενα ποσοτητες που δεν μπορει να διανοηθει ανθρωπος. Συνεχιζα ωσπου να πεσω για υπνο οποτε και εκλαιγα. Αποτελεσμα στην Γ Λυκειου να παρω 20 κιλα και να φτασω τα 96.

    Η περιπτωση μου ειναι τυπικη προυπαρχουσας ψυχικης νοσηροτητας. Μια πληγη στην ψυχη μου απο τον χωρισμο των γονιων μου και κυριως τα οσα ακολουθουν εναν χωρισμο, που ηθελε να με κατασπαραξει απο μεσα και εξω. Αυτοκαταστροφικοτητα. Εν αντιθεσει με εσενα zero μου εγω δεν υπηρξα ποτε καλα. Απλως καθως δεν γιατρευοταν η πληγη ζητουσε ολο και περισσοτερα να "φαει", σωματικα και ψυχικα..

    Σχετικα προσφατα καταλαβα οτι αιτια της γενικοτερης αυτοκαταστροφικης μου τασης ειναι ο χωρισμος. Οποτε μηπως κι εσυ δεν εχεις συνειδητοποιησει την πραγματικη αιτια; Δεν με πειθει "η αποτυχημενη διαιτα". Ισως να κανω λαθος αλλα μου φαινεται επιφανειακο. Με την αποτυχια και την απορριψη γενικα πως τα πηγαινες; με ενοχες; να μπεις σ'αυτο το λουκι απ'το τιποτα ρε γαμωτο; περιεργο δεν ειναι;

    Οσο για το τωρα.. 2 χρονια σχεδον ειμαι σε καθημερινη βαση σε αυτην την κατασταση με διαλειμμα συνολικα ενος μηνα.. Και ολο και παχαινω.. Η μονη πραγματικα καθαρη περιοδος ηταν πριν 2 χρονια που εχασα 23 κιλα. Τα κιλα εφυγαν μονα τους, δεν ειχα κανενα επεισοδιο οχι γιατι το καταπιεζα, ουτε πανικος, ουτε αγχος. Αυτο εγινε μετα απο ενα σοκ που επαθα οταν ακουσα την γιαγια να λεει στη μαμα μου για'μενα" πως εχει γινει ετσι το παιδι" και κατι αλλα που μαλλον τωρα εχω απωθησει.

    Συγνωμη για την μακροσκελη απαντηση!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    athina
    Posts
    22
    "Απλως καθως δεν γιατρευοταν η πληγη ζητουσε ολο και περισσοτερα να "φαει", σωματικα και ψυχικα.." ......
    milas toso eystoxa re elina mu..

    eilikrina to exw psaxei toso poly mesa mu mpas k dw ti einai auto pou me wthise ekei k eilikrina ayto pou leme exwterikos stresogonos paragontas h den ipirxe. pragmtika merikes fores, mesa sthn apogoitheysi mu eyxomun na ipirxe kati sto opoio na mporusa na enapothesw ayth thn arrwsthmenh tash mu. nomizw k pisteyw oti aplws pote den apodextika thn allagh tu swmatos mu. fysika k panta m arese pou imun poly adynath k otan auto arxise na allazei k syneidhtopoihsa oti den einai pia sto xeri mu na to elegxw ekei tnn exasa teleiws th mpala... apo ekeinh th stigmh k meta to aisthima ths enoxhs k ths apotyxias(opws anafereis) xarakthrizei sxedon olo mu to einai. mexri tote tipota apo ola ayta den me apasxolouse. ! ayto einai pou m trelenei.

    einai gnwsto allwste oti katapiezontas poly ton eayto su, sterwntas tu mexri k ta vasika autos se ekdikeitai. oso den tu dineis mia mera nhsteias k osa vgazei me ton proklhto emeto autos meta ta zhtaei pollaplasiasmena. opote kapoia stigmh erxetai apo monh ths h vulimia. statistika k viologika. to thema eimai pws k pote feygei . k an feygei pote. k ean fygei? fovamai oti pote pleon sth zwh mu den tha kataferw na xw mia ygeih sxesh me to faghto. panta tha tremw thn idea tu na xanakatrakylhsw... tragiko! milaw les k exw anarrwsei k einai auto to provlhma mu twra.. asteio..

    23 kila einai polla k efygan apo mona tus? eixes kataferei na elegxei ton eayto su se tetoio vathmo? vasika, se eidiko exeis apeythynthei pote? exeis psaxei kati sygkekrimena?

  7. #7
    Δεν ηλεγξα τον εαυτο μου, αυτο ακριβως λεω! Ξυπνησα το πρωι και για τους επομενους 6 μηνες ηταν σαν να μην υπηρχαν τα παλια. Δεν ενιωσα αυτη τη θηλια στον λαιμο και τον πανικο. Αν τα ενιωθα δεν θα τα καταφερνα. Φαντασου οτι εβλεπα σουβλακια και πατατες τηγανητες και ενιωθα αηδια, "πως μπορουν και τα τρωνε;"!! Περιεργο το πως εγινε.. Απλως εγινε..

    Οταν λες ειδικο φανταζομαι εννοεις ψυχολογο-ψυχοθεραπευτη. Οχι.. Το σκεφτομαι 4-5 χρονια και πριν 2 μερες εκανα το βημα και πηρα τηλεφωνο αλλα ηταν κλεισμενος απο ραντεβου! Κινησε ο Εβραιος κι ηταν η μερα Σαββατο δηλαλη! Το αναβαλλω βασικα.. Δεν ξερω γιατι.. Πιστευω ομως στη βοηθεια που μπορει να προσφερει. Νιωθω οτι αν παω θα ανοιξω τους ασκους του αιολου.. Αλλα καμια αλλαγη ουσιαστικη δεν ερχεται χωρις κοπο και τιμημα..

    Εξακολουθουν και μου φαινονται περιεργα αυτα που λες. Ειναι δυνατον να αλλαξει τοσο ενας ανθρωπος χωρις προηγουμενα; Ισως να μην το καταλαβαινω γιατι ειναι τελειως εξω απο'μενα..

    Ειχες προσπαθησει και παλιοτερα να κανεις διαιτα; Τα καταφερνες τοτε; Οταν εχεις υγιεις διατροφικες συνηθειες ακομα κι αν παρεις καποια κιλακια μπορεις και τα χανεις. Αυτη ειναι η διαφορα μας με τους αλλους. Ο μη ελεγχος. Ειχες τετοιες ενδειξεις και παλιοτερα;

    Εσυ το εχεις σκεφτει το θεμα του ψυχοθεραπευτη;

    " exeis psaxei kati sygkekrimena?" τι εννοεις;!!

    ΥΓ: Στο προφιλ μου εχω το msn μου. Αν εχεις κι εσυ και θες προσθεσε με να τα λεμε..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    athina
    Posts
    22
    yparxei ontws telika ayth h magikh mera pou xypnas k eisai eleytherh apo emmones k ysteries ?... h mera pou ginetai praxh to xilioeipwmeno rhto "shmera kati tha allaxei, k apo shmera apeleytherwnomai".. apisteyto synaisthima. "aplws egine" den einai toso tragika antifatiko na xrhsimopoieis to aplws meta apo ola osa exeis perasei? se zhleyw giati tulaxiston ekeinh th fora eniwses ayto to synaisthima. .

    akrivws psyhotherapeyth ennow k malista eidikeymeno stis diatrofikes diataraxes k se syndiasmo me diatrofologo-diaitologo. katalavainw apolyta ayto to synaisthima ths anavolhs. isws einai giati pisteyeis oti kati tha allaxei, oti telika den tha xreiastei, oti tha katafereis na vreis ton aytoelegxo k thn aytosygkrathsh su, isws, isws.. isws omws prepei na to epispeysume telika... an theloume na vrume epitelous mia drastikh lysh.

    otan einai ygeihs h diatrofh mporw na xasw paneykola kila. opws paneykola mporw na ta xanaparw omws. dioti to vasiko viologiko mu provlima einai oti exw katastrepsei to metavolismo mu. k akoma k ligi parapanw posothta ,ftwxo se thermides, faghtu mporei na prosthesei arketa grammaria sti zygaria to epomeno prwi...

    vasika tha thela k gw na milisume apo msn . k tha xarw poly .einai ligo pio ameso opws k na xei. se prosthetw k perimenw na milisume. s filw k s eyxaristw.

  9. #9
    zero,
    εγώ δεν είμαι βουλιμική αλλά ανορεξική. Δεν επιδίδομαι στη συνεχή πρόληψη τροφής. Αυτό που κάνω όσο και αν ντρέπομαι που το λεω είναι όταν τρώω έστω και ελάχιστα να τα αποβάλλω με διάφορους τρόπους.

  10. #10
    Χρονια πολλα και καλη χρονια! Ακουσα κατι ωραιο στο ραδιοφωνο και σας το μεταφερω: Ας σκεφτουμε τωρα που αλλαζει ο χρονος τι αφηνουμε πισω και τι περνουμε μαζι απο απο τον χρονο που περασε. Μου φανηκε ανακουφιστικο.. Σαν να αλλαζεις κατοικια και παιρνεις ο,τι πιο πολυτιμο εχεις. Ολα τα αλλα μενουν πισω, τα αφησες.. Μου εφυγε ενα βαρος προσωπικα καθως τα σκεφτομουν ολα αυτα, ενα βαρος που αφηνω πισω, μακρια..

    zero ειναι οντως αντιφατικο αυτο το "απλως". Εκεινη τη στιγμη ομως δεν το νιωθεις. Σκεφτεσαι τα περασμενα και δεν μπορεις να πιστεψεις αυτο που ησουν. Σου φαινεται παραλογο, σχεδον αστειο. Αυτη ειναι και η διαφορα της αλλαγης απο το ψευτοσυναισθημα της ψευτοελπιδας με το οποιο ουσιαστικα κοροιδευεις τον εαυτο σου.

    Οσο για τον ψυχοθεραπευτη με ειδικευση στις διατροφικες διαταραχες δεν εχω καμια εμπειρια, ουτε και πληροφοριες να σου δωσω δυστυχως.. Θα σε βοηθουσε ομως.. Αυτη τη στιγμη δεν ξερεις πραγματικα με τι εχεις να παλεψεις και γι'αυτο ισως οι προσπαθειες που κανεις να προσανατολιζονται προς λαθος κατευθυνση κι επομενως να ειναι αναποτελεσματικες. Αντιδρα το σωμα σου, σου χτυπαει καμπανακι και σιγουρα υπαρχει λογος.. Απλως δεν ξερεις να αποκωδικοποιησεις το μηνυμα.. Αν καταφερεις να ξεπερασεις "την αναβολη" που πολυ σωστα περιεγραψες, θα στο προτεινα ανεπιφυλακτα..

    Για'μενα ο χρονος μπηκε αισιοδοξα θα ελεγα.. Μου συνεβη κατι πολυ ομορφο.. Ο μπαμπας μου θα πηγαινε σε ενα σπιτι στο Περιστερι την παραμονη, και μιλησαμε στο τηλεφωνο για τα χρονια πολλα πριν αλλαξει ο χρονος. Ε.. μετα απο μιση ωρα- ενω ειχε φτασει στο Περιστερι κι εγω μενω Μαρουσι- ηταν εξω απο το σπιτι μονο για να μας πει οτι μας αγαπαει και να μας αγκαλιασει.. Ο μπαμπας μου, ο αδερφος μου κι εγω να κλαιμε αγκαλιασμενοι..

    Νιωθω καλα.. Για την ακριβεια ανακουφισμενη.. Ας μην φοβομαστε για το μελλον. Αν ειναι να'ρθει το"κακο" θα ερθει. Μεχρι τοτε ομως ας ζησουμε αληθινα, οπως θελουμε και μας αξιζει. Γιατι αυτο που κανουμε τελικα ειναι να επιβεβαιωνουμε συνεχως τον χειροτερο φοβο μας. Δεν ειναι χαζο;; Η ζωη ειναι πιο πανω απο μας. Ας την αφησουμε να δρασει με τους δικους της νομους, ας αφεθουμε ¨στο μυστηριο του αυριο" χωρις την αγωνια να το ελεγξουμε!

    Φιλια σε ολους!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110
    Καλη χρονια!Γεια σου zero. Κι εμενα η ενασχοληση μου με τις διαιτες ξεκινησε μετα την Γ' λυκείου οπου πηρα λιγα κιλα και δεν μπορεσα να ελεγξω το σωμα μου παρα μονο με διαιτες. Κι αυτο χωρις να εχει γινει καποιο συνταρακτικο γεγονος. Πιστευω, ομως οτι για να φτασουμε σε αυτο το σημειο συνεβαλλαν καποια μικρα περιστατικα του παρελθοντος. Οπως, καταπιεση των επιθυμιων μας, της προσωπικοτητας μας, υποτιμηση του εαυτου μας και αλλα. Σου συνεβη κατι απο αυτα;
    Εγω προλαβα στην αρχη την βουλιμια πριν προχωρησω σε εμετους κανοντας ψυχοθεραπεια. Η ψυχοθεραπευτρια μου ειναι ειδικευμενη σε διατροφικες διαταραχες και εχει θεραπευσει κοπελες με βουλιμια. Κι επειδη εχω γνωρισει καποιες απο αυτες τις κοπελες, πραγματικα υπαρχει λυση και σωτηρια απο τις Δ.Δ!Το θεμα ειναι ποτε θα παρεις την αποφαση να αλλαξεις. Χωρις αυτο να σημαινει οτι πρεπει να τα κανεις ολα τωρα. Οποτε, θες παντως πες μου να σου δωσω το τηλεφωνο της.
    Εσυ εχεις επισκεφτει ποτε καποιον ειδικο σε αυτα τα θεματα;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110
    Ακυρη η ερωτηση zero για τον ειδικο, τωρα το ειδα οτι εχεις απαντησει αλλου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110
    Κοριτσια τι κανετε;Βλεπω ειμαστε και οι τρεις online.....

  14. #14
    Νικη μου πως εισαι; Καιρο εχω να σε δω..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110
    Μια χαρα ειμαι Ελινα μου! Με εκπλησσεις, γιατι χτες και σημερα σκεφτομουν αυτο που λες για την χαρα και το "κακο". Μεσα στο μυαλο μου εισαι! Τα τελευταια χρονια υποτιμουσα την χαρα και ελεγα στον εαυτο μου γιατι να χαιρομαι αφου σε λιγες μερες θα ερθει θλιψη, καθως και τα δυο ειναι μεσα στην ζωη. Κι ετσι περα των προβληματων που αντιμετωπιζα και με εμποδιζαν να χαρω, υπηρχε και η σκεψη οτι εκ των πραγματων δεν αξιζει η χαρα. Στην περιοδο των διακοπων, ομως και αφου σκεφτομουν πολυ τον θανατο, αναρωτηθηκα ποσο αξιζει μια ζωη χωρις χαρα, και γιατι με ανεση λυπαμαι και βιωνω αυτο το συναισθημα ενω με δυσκολια δεχομαι την απολαυση. Ετσι, κι εγω θελω να νιωσω το συναισθημα αυτο και οσο κρατησει.

    "Ας ζησουμε αληθινα, λοιπον, οπως θελουμε και μας αξιζει!"-Ελινα

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •