δυσκοιλιότητα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 57
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Ε τώρα πως να το υπολογίσεις αυτό;Έχει να κάνει με τον οργανισμό.Κάποιοι πάνε και μετά από 15 λεπτά, κάποιοι μετά από 1 ώρα, ίσως και παραπάνω.

    Μερικοί δε δεν έχουν και αποτέλεσμα με αυτό και παίρνουν υπόθετα γλυκερίνης κτλ ,αλλά αυτά δεν τα προτείνω με τίποτα γιατί μαθαίνει έτσι ο οργανισμός και μετά αν τα κόψεις έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    ε τοτε και εγω θα τα τρωω το απογευμα, τι να κανουμε ο Νο 1 υπαιτιος αυτης της καταστασης ειναι το διχως αλλο οτι με τη τρελη ζωη που κανουμε δεν μπορουμε να βρουμε τον χρονο για τα στοιχειωδη. αγχος και παλι αγχος

  3. #18
    και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα!
    τα γιαούρτια activia βοηθούν καθόλου;
    τα έχει δοκιμάσει κανείς;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    Εγω τα εχω δοκιμασει,αλλα................λιγ� � πραγματα...............

  5. #20
    το φαντάστηκα...
    κάποιος μου είπε και για τα actimel
    και πήρα και το activia το ρόφημα με ακτινίδιο και φράουλα.
    μιλάμε για δραματική κατάσταση..
    αρχίζω να υποπτεύομαι οτι είναι ένας απο τους λόγους που χάνω βάρος αργά αργά..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    Κατανοω απολυτως,ειναι τραγικο!!!!
    Τα all-bran τα εχεις δοκιμασει καθε πρωι για 5-6 συνεχομενες μερες?
    Αν δεν το χεις κανει,καντο και ισως δεις μια ασπρη μερα....βοηθανε πραγματικα!!

  7. #22
    all bran θα παω να πάρω σήμερα και θα τα συνδυάσω με κρύο γαλατάκι και 2 ξερά δαμάσκηνα sunsweet.
    Και ελπίζω εντός της ημέρας να τρέχω...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    το κολπο με τα δαμασκηνα ειναι φοβερο σας το προτεινω

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281
    και αγκιναρες κ κουκια φρεσκα επισης βοη8ανε.ειμαι απο ανεκα8εν δυσκιλια

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    25
    Εγώ πάλι έχω χρόνια δυσκοιλιότητα σε συνδυασμό με κολίτιδα που εντείνει ακόμα περισσότερο το πρόβλημα.
    Κοινώς λόγω κολίτιδας δεν μπορώ να φάω all bran γιατί μια φορά που το δοκίμασα για 10μέρες συνεχόμενα ήρθα και έπαθα έναν τυμπανισμό που δεν είχα ούτε 8μηνών έγκυος.
    Για μένα η μοναδική λύση μιας και τα ήπια καθαρτικά τύπου γάλα μαγνησίας, tufalac δεν με πιάνουν είναι να πίνω τσάι με φύλλα σιναμικής (ή σέννα το λένε) 2φορές την εβδομάδα ή όταν λείπω εκτός σε διακοπές και δεν μπορώ να έχω να φτιάχνω, παίρνω 2 φορές την εβδομάδα καθαρτικά χάπια και έρχομαι στα ίσα μου.
    Ο άντρας μου με κοροϊδεύει γιατί η διατροφή μου δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη μιας και καταναλώνω καθημερινά και πολλά φρούτα και απαραιτήτως 2 σαλάτες και μαύρα ψωμιά και μου λέει συνέχεια "τί τα τρώς? αφού δεν σου κάνουν τίποτα".
    Αλλα έστω κι έτσι τουλάχιστον κάτι γίνεται. Το δυσκολότερο ήταν στις εγκυμοσύνες μου που δεν μου επέτρεπε ο γιατρός τίποτα από τα δύο, και πάλευα η καημένη με το τουφαλακ, το γάλα μαγνησίας και τα υπόθετα γλυκερίνης να δω άσπρη μέρα....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    εμενα παντως τα all-bran με βοηθησαν (καθοτι δ ετρωγα δ πηγαινα τουαλετα ουτε 1 φορα στις 4 μερες).καθοριστικος κ ο ρολος του νερου ομως!επισης η ταχινη βοηθαει σε μια φετα ψωμακι με μελι (για οσους δν την αντεχουν σκετη οπως εγω)..

  12. #27
    νομίζω πως βρήκα τι είναι αυτό που μου δημιουργεί το π΄ροβλημα..
    το πολύ άγχος.
    Ακούγεται χαζό αλλά τις μέρες που δεν τρέχω στη δουλειά πανικόβλητη επισκέπτομαι την τουαλέτα ακόμα και 2 φορές τη μέρα!
    Τις υπόλοιπες... τίποτα!
    Αλλά πόσο είναι εύκολο να χαλαρώσεις μέσα στην τρελή Αθήνα;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    ήκω πιο νωρίς πίες κανα καφεδακι ,κάνε καμία βόλτα στο δωμάτιο και όταν σου έρθει πήγαινε

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Πολύ βοηθάει στην καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας η μαστίχα χίου διαλυμένη σε νερό(αφού πρώτα αλεστεί)

    Μια πολή καλή μου φίλη χρησιμοποιεί...εμένα...Αλήθε ια!
    Κάθε φορά που μου μιλάει τρέχει τουαλέτα! Μήπως μ' έχει για χέ..μο;

  15. #30
    Χεχεχε κι εγώ όποτε πάω στο σπίτι ενός φίλου μου πάω πάντα στην τουαλέτα. Σε σημείο που μου έχει φυλαγμένο ένα σταυρόλεξο με το στιλό του στο έπιπλο να με περιμένει

    Η μαμά μου μου πρότεινε μία φορά (και έπιασε)να φάω μία κουταλιά μέλι πριν τον ύπνο η νηστική το πρωί. Και αν πιστεύω ότι δεν θα πιάσει να την κατεβάσω με ένα ποτήρι πορτοκαλάδα. Συγκεκριμένα μου είπε "αμα το κάνεις το βράδι, το πρωί μην τρομάξεις! Γιατί θα χε_εις σκα_ούλες μαύρες και τεράστιες!"

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •